O femeie de 96 de ani din Germania a fugit înainte de a fi judecată pentru crime de război naziste

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 14:20 Actualitate | Internaţional


Muzeul lagărului Stutthof din Polonia
Foto: Zuma / SplashNews.com / Splash / Profimedia
O germană de 96 de ani a fugit înainte de începerea procesului (programată joi) în care este acuzată de complicitate la crime în masă într-un lagăr nazist, a anunțat un purtător de cuvânt al tribunalului, citat de Reuters.

Irmgard Furchner este acuzată că, atunci când avea 18 ani, a contribuit la uciderea a 11.412 oameni, între 1943 și 1945, în calitate de dactilografă la lagărul de concentrare Stutthof din Polonia.

”Acuzata este fugară. A plecat de acasă dimineață cu un taxi până la stația de metrou”, a declarat Frederike Milhoffer, de la curtea districtuală Itzehoe.

A fost emis un mandat de arestare pe numele lui Furchner. Itzehoe este în nordul Germaniei, la circa 100 de kilometri de granița cu Danemarca.

Acuzațiile nu pot fi prezentate în instanță până când Furchner - judecată într-un tribunal pentru adolescenți din cauza vîrstei pe care o avea la data faptelor – nu este prezentă în persoană în fața judecătorilor.

Furchtner este ultima dintr-o serie de nonagenari ce au fost acuzați de crime în timpul Holocaustului, procurorii încercând să aducă justiție cât mai rapid, cât timp acuzații mai sunt în viață, victimelor unuia dinte cele mai teribile ucideri în masă din istoria umanității.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5471 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Lol (Joi, 30 septembrie 2021, 14:21)

    mitg [utilizator]

    Evadata va fi probabil gasita la Rewe la coffee corner.
  • +22 (36 voturi)    
    dactilografa a comis crimele de război? (Joi, 30 septembrie 2021, 14:23)

    Harald [utilizator]

    asta spune mai multe despre regimul aflat în prezent la putere decât despre ea.
    • +9 (23 voturi)    
      ...... exact ...... (Joi, 30 septembrie 2021, 14:39)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Dactilografa probabil tortura victimele cu masina de scris. Sau poate speria detinutii ( cu BAU sau ceva asemanator).
  • +17 (29 voturi)    
    incredibil (Joi, 30 septembrie 2021, 14:37)

    levierul [utilizator]

    deci daca ai fost dactilografa, ai contribuit ...
    Trist. Probabil ca nu exista nemti de peste 96 de ani care sa nu fie judecati
    • +8 (14 voturi)    
      vanatoarea de vrajitoare... (Joi, 30 septembrie 2021, 15:47)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      ... se plictisesc grav de tot. adica au lasat in libertate atatia criminali care au torturat zeci de mii se oameni, si acum nu mai au ce si vor incrimina si femeia de serviciu de la dachau. sa para ca fac ceva.
  • -8 (20 voturi)    
    faptele nu se prescriu ca in roMANIA... (Joi, 30 septembrie 2021, 14:40)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    faptele nu se prescriu ca in roMANIA...
    • +5 (11 voturi)    
      Faptele dactilografei de 18 ani constând în? (Joi, 30 septembrie 2021, 15:24)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Care au fost faptele comise de dactilografă?
  • +15 (27 voturi)    
    ar trebui sa luam exemplu de la evrei (Joi, 30 septembrie 2021, 14:41)

    Crup [utilizator]

    Evreii si dupa 75 de ani isi urmaresc calaii, pe cand noi, imediat dupa Revolutie, in loc sa ne bagam la puscarie calaii comunisti, i-am votat cu 80% si practic le-am dat toata puterea pe mana sa continua distrugerea tarii. Ceea ce au facut cu mare talent!
    Ar trebui sa ne fie mare rusine pentru asta!
    Daca n-am fi intrat in NATO si in UE pana la ora asta am fi o tara complet esuata, intr-o saracie lucie, foarte probabil dezmembrata.
    • +3 (9 voturi)    
      in schimb (Joi, 30 septembrie 2021, 15:50)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      isi deschid usa bucurosi unor calai mai moderni..... si pe ceva bani
    • +1 (3 voturi)    
      Pe Wernher von Braun (Joi, 30 septembrie 2021, 21:56)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Nu l-au urmarit deloc.
      Dublu standard.
  • 0 (6 voturi)    
    Acuzata este fugară (Joi, 30 septembrie 2021, 17:32)

    Mihail. [utilizator]

    E vaccinata?
    • +1 (3 voturi)    
      probabil cu certificat fals (Joi, 30 septembrie 2021, 21:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Daca pentru "crimele" de razboi isi lua pe viata, pentru partea asta isi ia direct cu executare