Cetățenii croați au scăpat de vizele pentru SUA / Washingtonul a inclus Croația în programul Visa Waiver

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2021, 20:47 Actualitate | Internaţional


Croatii au scapat de vizele pentru SUA
Foto: Millenium / Alamy / Profimedia Images
Statele Unite au inclus Croaţia în Programul Visa Waiver, astfel încât cetăţenii acestei ţări vor putea intra fără viză pe teritoriul american pentru o şedere de până la 90 de zile, anunță agenția Reuters, citată de Agerpres.

Secretarul pentru Securitate Internă, Alejandro Mayorkas, în coordonare cu secretarul de stat, Antony Blinken, a desemnat Croaţia ca nou participant în Programul Visa Waiver (VWP), se arată într-un comunicat postat de site-ul Departamentului pentru Securitate Internă al SUA.

Cu începere cel târziu de la 1 decembrie, Sistemul Electronic pentru Autorizarea Călătoriilor (ESTA) va fi actualizat spre a le permite cetăţenilor croaţi să aplice pentru a călători în Statele Unite pentru turism sau afaceri pentru o durată de până la 90 de zile fără a obţine viză, precizează comunicatul.

„Desemnarea astăzi a Croaţiei ca nou participant în Programul Visa Waiver este o recunoaştere importantă a intereselor economice şi de securitate comune ale ţărilor noastre”, a afirmat Alejandro Mayorkas, citat în comunicatul DHS.

„Felicit Croaţia pentru că devine al 40-lea membru al VWP după ce a întrunit cerinţe stricte, şi sunt nerăbdător să continuăm cooperarea strânsă asupra priorităţilor cheie”, a adăugat responsabilul american.

La Zagreb, premierul croat Andrej Plenkovic a salutat decizia Statelor Unite, subliniind că aceasta va întări şi mai mult legăturile dintre cele două ţări, a relatat agenţia croată HINA.

Cetăţenii croaţi vor beneficia cel mai mult de pe urma acestei decizii, a transmis el pe Twitter, amintind că ridicarea obligativităţii vizelor pentru SUA a fost una din priorităţile de politică externă ale guvernului său.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5566 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    Jos palaria (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:50)

    Zummm [utilizator]

    Rrumanii mai stati, mai stati
    • +8 (16 voturi)    
      Se numește regulă clară (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:17)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Coeficentul de respingeri trebuie să fie sub 3%. Cel al româniei e pe la 10%. S-au făcut încercări în trecut de admitere a unor țări ce nu îndeplineau regula de 3% și a fost un fiasco total. Au trebuit reintroduse vizele.

      problema e la aplicanșii români. Îmn buna a tradiție a lui las' că o rezolvăm noi, indivizi care au fost respini și de 10 ori continuă să aplice în speranța că prind un funcționar mai bun la inteviu care să le dea drumul. Pentru fiecare băiat „inteligent” din ăsta trebuie să ia alții peste 334 să ia biza pe bune.

      Un cunoscut, român cu cetățenie americană, asistent universitar, i-a plătit lui taică-su vreo 11 aplicații doar până-n 2019. Bătrânul n-are nicio șansă să primească viza deorece a fost deprotat acum vreo 20 de ani din Italia și e în baza de date a Homeland Security. Nu știu ce-i în mintea bătrânului dar fii-su, care cică-i telectual, continuă să-i plătească tatăluio său aplicații fără speranțe...

      Un alt caz al unui a căuri mamă a fost nu știu ce în activul județean PCR. În formularul de aplicație e o întrebare dacă ai fost membru de partid comunist sau nazist. Tipa a răspuns cu „nu”. Ășita știu că a mințit și i-au spus să nu mai aplcie pentru că sperjurul e o un delict foarte serios și aplicațiile ei viitoare vor fi respăinse automat. Tipa a încercat de cel puțin 6 ori după aia

      Fiecare aplicație contează ca uncaz separat la rata de respngere. Bolovanii care au fost respinși nu realizează că dacă sunt în baza de date cu indezirabili oricum nu vor putea intra în SUA chiar dacă printr-un accident primesc viza, sau chiar dacă se elimină regimul vizelor. Mai e un filtru al DHS la îmbarcarea în avionul pentru SUA și încă unul la intrarea în țară. La oricare pot fi repsinși și deportați fără comentarii.
      • -4 (12 voturi)    
        criteriile de acordare a vizei pt SUA (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:12)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        nu au NICI O LOGICA!

        Am var in SUA de 14 ani si acum vreo 7 parintii lui ( adica unchiu si matusa) au mers la viza pensionari de armata fiind amandoi pe la vreo 55 ani!

        Matusa a luat viza fara sa vorbeasca o boaba engleza pe unchiu l-au respins tot la fel fara sa vb o boaba engleza!


        In urmatorul an unchiu a mers din nou ( cu acelasi dosar, cu aceeasi avere cu aceeasi pensie cu acelasi costum cu aceeasi tot) si supriza, i-au dat viza...

        nu are logica nimic, deloc... cunosc oameni care tot asa au primit viza a 2-a sau a 3-a oara fara sa-si schimbe substantial ceva, doar ca a nimerit la un alt amerikan!


        Chestia asta ma duce cu gandul ca sa am explicatia rezonabila ca nu se doreste includerea Romaniei in programul VW altfel nu imi explic de ce te refuza prima data si a 2-a sau a 3-a oara o primesti tu avand acelasi job, aceeasi adresa aceeasi tot!

        ps; nu m-as umilii la ambasada americii pt viza nici daca mi-ar da juma' de Amerika, e mult prea frumoasa Europa ca sa merg in tara care este pe locul 128 in lume la siguranta ( conform WorldAtlas si tara care DOAR intr-un singur weekend a avut peste 500 de atacuri armate soldate cu 233 morti si 618 raniti conform CNN.


        https://edition.cnn.com/2021/07/05/us/us-shootings-july-fourth-weekend/index.html
        • +1 (11 voturi)    
          Deja vu... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 4:26)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          Aveam un vecin pe stradă. Tipul e cu câțiva ai mai mare ca mine. Era candidat profesionist la admitere la medicină, Poveștile lui despre admiterea la medicină erau exact ca ale tale despre viza SUA.

          Îl cunoșteam vag. Nu știu cum a aflat că am intrat din prima la facultate și a început instant să răspândească povești mirobolante despre „anrajamentele” ce au facilitat admiterea mea. Era să o încasez când i-am spus la cârciumă că:„Singurul aranjament făcut de părinții mei e că ei au făcut un băiat deștept, iar ai tăi unul tâmpit”.

          Chiestia a ajuns la apogeu când am prins bursa la Georgetown. Toate babele de pe stradă au aflat din aceeași sursă sigură că tata e spion CIA și că a vândut Clujul la americani:)

          Nu trebuie să-ți faci probleme.Obsesia căutării de explicații supranaturale pentru propriile ratări e ceva tipic în cazul rataților.

          În rest sănătate și numai bine. America va supraviețui fără probleme oricăror decizii ale tale. Totuși, pentru binele celorlalți cetățeni români, nu mai aplica din nou prentru viză...
          • 0 (0 voturi)    
            surpriza (Miercuri, 29 septembrie 2021, 16:52)

            Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            nu am aplicat niciodata si nici nu o sa aplic!

            Cat despre "insuccesele" mele afla ca am succes ( si aici o sa fiu sincer desi as putea f usor mintii) datorita parintilor am succes, ei mi-au lasat 90% din ce continu eu acum si da, traiesc muult mai bine aici in Cluj decat the middle class amerikan ;)

            Pot si demonstra asta cu usurinta daca doresti :P
      • 0 (2 voturi)    
        cam ai dreptate, (Miercuri, 29 septembrie 2021, 11:49)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        doar ca nu mentionezi un lucru: cel mai mare procent de respinsi la vize e format din rromi, astia aplica in bezna mintii si de cate 10 ori, poate, poate ii primesc americanii si pe ei odata sa vina la cersit. Sunt si romani mai insistenti, dar putini. Marea masa a respinsilor este formata din rromi, dornici de cerseala si furtisag in SUA. Dupa ce li se respinge viza de n ori, incearca sa intre ilegal prin Mexic, dar aceasta este o alta discutie. Daca rromii ar fi scosi din statistica privind vizele, rata de respingere ar fi mult mai mica.
        Un al doilea motiv ptr care nu ni se ridica vizele este faptul ca romanii sunt multi, si americanii nu risca sa fie invadati de alti migratori (numiti romani). Croatia este o tara mica (4 mil), la fel si Slovenia (2 mil), lor le accepta mai usor ridicarea vizelor ptr ca nu ar produce cine stie ce perturbatii.
    • +9 (11 voturi)    
      hm (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:48)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      nu, baete, nu romanii se vor inghesui sa plece in sua , la liber.
      stim cu totii cine.
    • -5 (13 voturi)    
      mai cumparam niste F16 vechi... (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:48)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      si poate, poate...
  • +4 (10 voturi)    
    Romanii pot sa mai astepte... (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:56)

    Olyx [utilizator]

    sa astepte Visa Waiver, Schengen, zile mai bune etc...Un popor cu foarte multa rabdare!...
    • +2 (2 voturi)    
      Poate nu știi. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Românii stau acasă în România, nu pândesc oportunități să fugă în SUA. Tu vorbești de o parte dintre români, o minoritate care visează că în SUA este totul gratis.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Croatia (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:59)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Au castigat cu fortele proprii. Au ajuns la o rata de respingere a vizelor de sub 3% a vizelor de turism/business anul asta, asa ca au indeplinit cerinta.


    Noi suntem pe la 9-10% asa ca mai avem mult. Prin 2012 eram pe la 20%, deci in mai putin de 5 ani nu cred ca este posibil sa devenim eligibili.
  • +3 (5 voturi)    
    Romania (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:00)

    Imperialistu [utilizator]

    are o rata foarte mare de respingeri, din pacate. E de peste 10%. Trebuie sa aiba sub 3% pentru a intra in Visa Waiver.
    • -7 (9 voturi)    
      daca ar da ei viza mai usor (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:15)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      am ajunge si noi sub 3%!

      Dar daca mergi cu dosarul si esti serios te respinge, daca razi isteric ca un bezmetic ( gen Joker ) ai sansa sa o iei, sunt niste falsi, pt ei un om care le zambeste fals e mai ok decat un om care e serios(probabil au impsia ca e ceva asasin in serie sau mai stiu eu ce...)!
  • -1 (3 voturi)    
    DA (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:01)

    falcoind [utilizator]

    numai noi nu suntem in stare sa îndeplinim condițiile.
  • -6 (14 voturi)    
    pt toti (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:11)

    nicoR [utilizator]

    pro amerloci, adica pro swamp (nu americanii simpli, care, multi insa, saracii, sunt cam ca tata Florea la vot)
    - noi vom avea viza cand ne-om vedea ceafa ...
    - asta dupa ce dam bir la greu, au baze, radare, rachete instalate, alearga cu jipanele lor pe unde vor prin romanica, etc ..
    • -6 (12 voturi)    
      cand ai mentalitate de sclav (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:16)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      nu o sa fii niciodata respectat, doar cel ce se impune si cere respect o sa fie respectat!


      Sclavul cu capul plecat cum suntem noi in fata americii este demn de dispret si atat!
      • +2 (2 voturi)    
        De ce nu știi? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:56)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Respectă dacă vrei să fii respectat. Încearcă, vei fi surprins(plăcut) de rezultat.
        • 0 (0 voturi)    
          nici mort! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 16:57)

          Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          la ce am nevoie eu de viza de amerika in viata asta? :)))

          Doamne fereste-ma.... nici daca m-ar platii!
  • -6 (14 voturi)    
    Cand nu stii sa negociezi nimic (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:44)

    gic [utilizator]

    este previzibil sa o ia altii inainte.

    Plus ca ai nostri au alte prioritati. Golful e pe val.

    P.S.
    Eu nu inteleg cum de nu a prins inca si baseball-ull?!
    E si pacat sa se tina batele alea degeaba prin masini, doar pentru trafic.
  • +3 (11 voturi)    
    Da’ americanii au nevoie? (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:56)

    Godzillagrrr [utilizator]

    de viza când vin la Rumein?

    Sau li se da quasi-automat la Otopeni?

    Sau cum e? Intreb fiindca nu stiu.
    • -6 (10 voturi)    
      amerikanii nu au nevoie de viza (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:23)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      pt ca ei sunt grasi si obezi si au arme!

      Desi sunt un seminationalist si imi iubesc tara suntem de tot rahatu ca sa fiu sincer, nu stim negocia nimic, nu ne stim impune ( cum fac Ungaria si Polonia de exemplu) stam cu capul plecat tot timpul ca si elevul prost din ultima banca suntem demni de dispret si aia primim!

      Daca eram o tara cu coloana vertebrala ne vizita si pe noi un presedinte american de la Bush incoace!

      De exemplu in Polonia a fost de 2-3 ori de atunci un presedinte american dar nu a binevoit sa treaca granita pt ca stia ca e pierdere de vreme, ca noi deja suntem ascultatori, sub papuc, si nu comentam nimic!

      Chiar nu inteleg nu are si nu avut nici un om co#$e din toti oamenii politici care s-au perindat prin guvernele de dupa 90 sa spuna " bai amerlocilor, ori ridicati vizele ori le introducem si noi pe baza de reciprocitate asa ca sa nu existe discriminare"!

      Chiar nu are atata sange NIMENII???
      • +2 (6 voturi)    
        Vezi? !. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 11:00)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        De aia nu te primesc. Nu ești ca ei. Tu ești slab, sclifosit, te bate vântul, te ia pe sus. Ce să cauți la ei? Ai văzut ce furtuni sunt ! Te iau furtunile pe sus și sunt nevoiți americanii să caute frumusețe de om ca tine ! De unde să ne dea înapoi unul ca tine? Că ei nu au !
        • +2 (2 voturi)    
          bietu de tine (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:08)

          Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          daca vrei iti dau adresa unde locuiesc si ne putem intalnii la o bere cand ai drum prin Cluj iti platesc eu cazarea la Gran Hotel Italia o noapte si mancarea dar apoi scrii aici pe forum despre intalnirea cu mine si ce om sunt defapt :)

          Facem? Ma jur ca vb serios doar asa ca sa-ti dau frumos peste nas....
    • 0 (4 voturi)    
      Nu au nevoie momentan... (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:57)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      In acest moment orice detinator de pasaport american se poate plimba prin EU Schengen fara nici o viza; incepand cu 2022 (toamna), EU va impune o viza ETIAS pentru americanii care vor sa viziteze Schengen valida timp de 90 zile (similar cu ce viza solicita americanii pentru cei din Schengen care vor sa viziteze US).
      Cum Romania nu este in Schengen, poate impune propriile restrictii, dar de multi ani nu a solicitat o viza de turist pentru americani. Deci un turist american se poate prezenta la Otopeni (sau la orice alta granita) si poate intra pe teritoriul Romaniei doar in baza pasaportului.
      Sigur ca Romania ar putea sa impuna obtinerea unei vize de turist pentru americani si va dati seama cu ce probleme se vor confrunta saracii de ei: aplica sa ia viza, zboara cu avionul 20 ore la Otopeni apoi cu trenul spre Litoral sa petreaca un sejur de vis la Vama Veche sau zboara 11 ore pana in Hawaii!? Hmmm....
  • -2 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:12)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Unii cu viza, altii cu sepcuta! Si totusi...ce dau la schimb croatii?
  • +1 (11 voturi)    
    parteneru strategic fikusz (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:39)

    di livio [utilizator]

    a rămas cu șepcuța de la Trump, dăcît atîta
  • -5 (11 voturi)    
    rezultatul presedentiei lui Iohanis (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:59)

    Scarface1000 [utilizator]

    Nu am scapat de vizele SUA

    Nu am intrat in Schengen

    Nu a facut "Romania educata" cum se lauda ca o sa o faca!


    Cat despre americani, fereasca Dumnezeu de asemenea "prieteni" care ne duc la sapa de lemn!

    Neau dat tzeapa de un miliard de dolari cu autostrada Bechtel, neau murit soldatii DEGEABA in Irak si Afganistan in razboaiele LOR, plus ca mentin o relatie semiconflictuala cu Rusia, Iran, Korea de Nord etc astfel incat sa-si sperie aliatii cum suntem noi ca vezi Doamne ne ataca Rusia, cand defapt ei sunt cei care au 700 de baze militare IN AFARA tarii lor!

    Este destul sa vedem ce au lasat in orientul mijlociu, Irak,Afganistan, Libia sunt acum tari macinate de razboi, atacuri teroriste, stat islamic, etc etc iar inainte sa mearga ei acolo aceste tari erau cel putin stabile!

    Maine as intraduce vize pt americani cu exact aceleasi criterii si cerinte pe care le au ei pt noi si anume sa mearga si Americanu din Texas la Ambasada Romaniei din Washington dupa viza, sa dea interviu sa plateasca 150$ pt acel interviu iar un angajat al ambasadei sa-i spuna apoi cu zambetul pe buze ca "nu e eligibil pt viza de Romania"

    Mi-as dat ani buni din viata sa pot sa am vreodata bucuria asta doarasa ca "razbunare" morala pt toti Romanii care au fost respinsi la ambasada sua


    Rusine!
    • -2 (8 voturi)    
      Apoteoza lăcărmației... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 5:20)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Fără îndoială că toată președinția neamțului e o crimă împotriva umanității. Nici măcar apa vie n-a fost descoperită în timpul mandatului său :)

      Dacă azi era președinte dottore Pontacchio sau coana Vasilica Veorica ot Videle, în mod cert curgeau râuri de lapte și miere, iar stăpânirea românească s-ar întinde din Gronelanda la Pacific și del la Narvik la Cape Town.

      Cât despre aliații care-ți put azi, nu trebuie uitat nicio secundă că România a intrat atât în UE cât și în NATO în genunchi cerșindu-și admiterea. Tehnic vorbind nu se prea califica pentru admiterea în niciuna din ele. Nimeni nu o ține în niciuna din aceste organizații cu forța.și e liberă să le părăsească pe oricare oricând. Maica Rusie și uniunea euroasiatică așteaptă cu brațele descjhise :) Opțiunea unei existența „demne” ca cea a Berlarus-ului sau a Kazahstanuljui e întodeauna pe masă.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:30)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        desi ai dreptate in unele chestii pe care le spui mai sus ( vezi ca sunt baiat onest si recunosc ?) tin sa-ti aduc la cunostinta ca in maxim 2030 China va fi prima putere economica a lumii :D :D :D

        Practic nu ar trebuii sa ma bucur deoarece noi o sa fim aliati atunci cu a 2-a superputere a lumii nu cu prima dar teoretic ma bucur doar pt inganfarea pe care au avut-o amerikanii zeci de ani si pt modul in care i-a tratat pe toti de sus au facut razboaie unde au vrut, au schimbat guverne si presedinti dupa bunul plac etc etc

        Stiu ca indirect o sa sufar si eu si cei apropiati mie deoarece Asia va domina lumea in urmatorul secol dar imi asum aceasta mica suferinta doar de dragul ai vedea pe americani doborati (in genunchi daca s-ar putea! )
  • +11 (13 voturi)    
    Nu-i asa greu sa iei Viza de State (Miercuri, 29 septembrie 2021, 0:03)

    Popcea [utilizator]

    Am aplicat acum cativa ani pentru viza de State, impreuna cu sotia si copiii minori. Toti am primit viza fara probleme, eu si sotia pe 10 ani, copiii pe mai putin. Actele le-am completat singur si am trimis tot dosarul cu extrase de banci cu venituri si cred ca si proprietati imobiliare au cerut. Interviul a fost o formalitate, a durat 5 minute si omul chiar era prietenos. Inaintea noastra respinse vreo 3 care cred ca deja erau la a treia sau a patra aplicare pt viza. Mie mi-a fost foarte clar ca interviul dantareste prea putin in decizia de a lua viza. Important e sa fii sincer in ceea ce treci in formularul DS160 si sa nu ai motive sa ramai ilegal in State. Sau sa-i lamuresti ca tu ai la ce sa te intorci in Romania: job, casa, familie, business, etc.
    Daca minti si ei se prind (chiar verifica ce scrii tu acolo) nu mai vezi viza never ever. Si daca intra Romania in Visa Waiver, tot degeaba ca te intorc de la vama din State. Viza iti da dreptul sa ajungi pana la poarta de intrare in SUA.
    • +1 (1 vot)    
      mai frate dar nu e logic (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:37)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      sa faca Sat Mareanul 800 de km pana in Bucuresti sa isi i-a cazare sa plateasca vreo 700 lei interviul plus mancare plus 400 lei motorina pt o viza!

      De ce ei nu trebuie sa treaca prin aceasta umilinta??

      Nu e vorba ca este peste puterile omenesti sa obtii rahatul ala de viza de US, e vorba de umilinta respectiv demnitate!

      Cum sa merg eu ca Roman sa cersesc de la un neica nimeni un document care imi permite intrarea in tara "ALIATULUI STRATEGIC???"

      Totul este despre moralitate, despre demnitate despre reciprocitate daca intelegi dar sunt convins ca nu intelegi desi pare ca esti baiat destept nu cred ca intelegi cum e sa ai o demnitate care nu te lasa sa mergi sa cersesti ceva de la amerikani!

      Putini sunt in asentimentul meu probabil dar ma bucur sa fac parte dintre cei putini...
  • +3 (13 voturi)    
    Nu conteaza… (Miercuri, 29 septembrie 2021, 0:09)

    Sebycopilu [utilizator]

    Romania ramane cel mai important partener al Americii! Ha,ha,ha!!!