”Tăbliţa lui Ghilgameş", veche de 3.500 de ani, una dintre cele mai vechi opere literare, urmează să fie returnată Irakului

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 23 septembrie 2021, 0:43 Actualitate | Internaţional


Tablita lui Ghilgames
Foto: Captura Le Monde
"Tăbliţa lui Ghilgameş", o bijuterie mesopotamiană veche de 3.500 de ani care a fost furată și dusă ilegal în Statele Unite, va fi restituită joi Irakului, a anunţat UNESCO. Ea a fost furată dintr-un muzeu irakian în 1991, când țara a fost implicată în primul război din Golf, relatează Le Monde, potrivit Rador.

Prețioasa piesă arheologică, pe care apar caractere cuneiforme, numită și "tăbliţa visului lui Ghilgameş", ar fi fost "introdusă în mod fraudulos pe piața americană de artă în 2007", înainte de a fi confiscată de autoritățile judiciare ale țării în 2019, potrivit UNESCO.

În pofida dimensiunilor reduse, tableta are o valoare imensă şi este considerată una dintre cele mai vechi opere literare ale umanității. Conține fragmente din "Epopeea lui Ghilgameș", care relatează aventurile unui rege puternic al Mesopotamiei în căutarea nemuririi.

Această restituire reprezintă "o victorie majoră asupra celor care mutilează moștenirea" și permite "poporului irakian să se reconecteze cu o pagină din istoria sa", a declarat d-na Audrey Azoulay, directorul general al UNESCO, care va fi prezentă la ceremonia de la Washington pentru predarea acestei lucrări autorităților irakiene.

Până în iulie, 17.000 de piese, cele mai multe vechi de aproximativ 4.000 de ani, au fost returnate Irakului de către Statele Unite. Majoritatea acestora datează din perioada sumeriană, una dintre cele mai vechi civilizații din Mesopotamia.

Timp de decenii, Irakul a fost jefuit de antichitățile sale, deoarece țara a cunoscut conflicte, inclusiv invazia americană din 2003. "În ultimul deceniu, lumea a asistat la o creștere alarmantă a distrugerii patrimoniului cultural ca urmare a conflictelor armate", afirma Interpolul în 2017. "Orientul Mijlociu, în special, este afectat de acest fenomen, chiar dacă nici alte regiuni nu sunt cruțate", cum ar fi Africa de Nord şi Vest sau Asia Centrală", a adăugat UNESCO.

Impozantul sarcofag al preotului Nedjemankh a fost furat în Egipt în 2011, în plină revoltă împotriva președintelui Hosni Mubarak, apoi a fost vândut MET din New York, unul dintre cele mai prestigioase muzee din lume, pentru aproximativ 4 milioane de dolari. Abia în 2019 tezaurul arheologic, datând din 150 până în 50 î.Hr., fusese returnat țării de origine.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5081 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    Lol (Joi, 23 septembrie 2021, 0:58)

    mitg [utilizator]

    In 5 ani o scot teroristii la taraba daca nu o detoneaza intre timp.
    • +2 (4 voturi)    
      Poate (Joi, 23 septembrie 2021, 9:45)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Poate ca da, poate ca nu, insa stim sigur c-a fost scoasa la taraba in SUA, dupa ce a fost furata din Irak tot de catre vajnicii americani.
  • 0 (6 voturi)    
    Dar cine o apreciază acolo? (Joi, 23 septembrie 2021, 7:14)

    BEDE [utilizator]

    Cine va aprecia acolo acea tăbliță?
    Doar islamiștii vor să zică cum că la ei este toată înțelepciunea posibilă și că înainte de Mahomed nu a fost nimic. Nu au distrus ei statui antice?
    • +1 (3 voturi)    
      Presupunand (Joi, 23 septembrie 2021, 14:20)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Presupunand de dragul discutiei ca in Irak tablita nu ar fi apreciata la adevarat valoare, reprezinta asta un motiv de jaf? Daca da, hai sa vedem in ce tratat international scrie asta. Afimatia ta suna ca si cum doar americanii ar fi capabili de lucruri superioare, cand realitatea este exact pe dos. Sunt n indvizi aflati la periferia societatii americane. Ar putea ei sa inteleaga ceva din acea tablita? N-ar pune-o pe foc in cazanul in fata caruia se incalzesc in spatele unui bloc darapanat?

      Pana una, alta acea tablita a fost creatia unor oameni care au trait pe actualul teritoriu irakian, nu american. Fiecare stat cu propria mostenire culturala. Bine, unii au o mostenire mai saraca.
  • +3 (7 voturi)    
    extremistii religiosi (Joi, 23 septembrie 2021, 8:24)

    mongolul [utilizator]

    abia asteapta s-o distruga...
  • +2 (8 voturi)    
    astia au innebunit? (Joi, 23 septembrie 2021, 8:53)

    Crup [utilizator]

    Au uitat cum soldatii lui Allah au distrus nu demult vestigii arheologice inestimabile in Iraq? Nimrud, Nineveh si alte site-uri arheologice antice de-o valoare inestimabila pentru umanitate au fost distruse ca asa le-a soptit maretul Allah.
    Ori, in zona aia si nu doar vin cateva decenii sau secole de cumplit islam, mai barbar decat ce a cunoscut omenirea vreodata. Numai idiotii coreti politic isi inchipuie altceva.
    Cand pun mana pe tablita lui Ghilgames, primitivii astia islamici o distrug imediat!
  • +1 (1 vot)    
    Epopeea lui Ghilgamesh (Joi, 23 septembrie 2021, 8:58)

    Nonidem [utilizator]

    "A murit Enkidu,prietenul meu care ucise cu mine lei"." 'Ghilgamesh sparge limitele normalului.Odata cu el, marile valori umane:cinstea,prietenia,dragostea,increderea sunt eterne!"(Ioana Michiu).
  • +2 (8 voturi)    
    Aceasta... (Joi, 23 septembrie 2021, 9:00)

    Nonidem [utilizator]

    Aceasta capodopera a umanitatii trebuia sa ramana intr-un muzeu din Statele Unite.Ar fi fost mai in siguranta si mai apreciata!
    • +1 (3 voturi)    
      Intrebare (Joi, 23 septembrie 2021, 14:48)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Cu irakienii ai discutat daca vor asta? Zici ca ar fi mai bine ca tablita sa fi ramas in SUA, dar vraistea in Irakul de astazi a fost provocata tocmai de americani. Acestia au inventat un mot vpentru invazia din 2003.

      In baza carui tratat international/principiu de drept/completeaza tu pe linia punctata ar trebui ca un asemenea artefact sa ramana in tara care a distrus Irakul? Nu ar fi un paradox? "Vi-l pazim noi, cei care v-am distrus tara pentru un motiv inventat tot de catre noi, fireste.".

      Tablita ar fi apreciata si de americanii care sufla in punga sub o cutie de carton din centrul New Yorkului? Intreb si eu.

      Ce-ar fi ca macar azi fiecare tara sa-si vada de propria mostenire culturala? Unii au cu se mandri, pe altii ii inteleg, istoria n-a fost darnica, dar se pot lauda cu alte realizari.

      Ma surprinde ideea asta de a fura si mai ales de a fura de la unul mai amarat ca tine, caruia tot tu i-ai dat in cap.
  • 0 (4 voturi)    
    Americanii... (Joi, 23 septembrie 2021, 11:33)

    Vladino [utilizator]

    ...propovaduiesc cinstea si o clameaza, insa pe unde se duc spre a "salva" napastuite natii si a face export de democratie, parte dintre ei au se vede treaba, "maini cleioase". Marile muzee ale marilor puteri (foste si actuale) sunt alcatuite din colectii realizate in buna parte, prin rapt.
    • +1 (3 voturi)    
      mda, si Ermitajul, parca (Joi, 23 septembrie 2021, 12:28)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Vladino

      nu-i asa?
      • 0 (2 voturi)    
        Da (Joi, 23 septembrie 2021, 14:50)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

        Da. Si Ermitajul a fost realizat prin rapt si multe alte muzee din Rusia si din restul "lumii bune". Ce-ar fi daca toti ar inapoia ce au furat? Una e plata cu titlul de despagubire de razboi si alta este furtul ordinar.