Franța suspendă 3.000 de cadre medicale nevaccinate antiCovid. Câteva zeci au ales să demisioneze

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2021, 11:42 Actualitate | Internaţional


Coronavirus Franta
Foto: Bardos Florent/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Mii de angajați din sectorul sanitar au fost suspendați în Franța ca urmare a faptului că nu s-au vaccinat antiCovid, relatează France24. Asta înseamnă că angajații nu își vor mai primi salariile, după ce termenul limită până la care trebuiau să se vaccineze a expirat în această săptămână.

Săptămâna trecută, agenția națională de sănătate publică estima că 12% din personalul medical al spitalelor și în jur de 6% dintre medicii din cabinetele private nu s-au vaccinat.

"Ieri au fost notificate în legătură cu suspendarea activității în jur de 3.000 de angajați din centrele și clinicile de sănătate, pentru că nu s-au vaccinat”, a anunțat joi ministrul sănătății Olivier Veran.

Oficialul a adăugat că câteva zeci au preferat să își prezinte demisia decât să se vaccineze. Asta raportat la 2,7 milioane de lucrători din domeniul sanitar care continuă să asigure servicile medicale.

"Un număr mare dintre aceste suspendări sunt doar temporare”, a mai spus oficialul.

Numărul real al celor suspendați ar putea fi totuși mai mare, luând în calcul cifrele raportate de fiecare spital în parte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2941 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:57)

    [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      Franta nu are pe D-na Senator! (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:45)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui

      Franta nu are antivaccinistii in Parlament cu 10%!

      "Legile ie facute ca sa fie incalcate", precum declara marele Mircea Badea.
    • -4 (10 voturi)    
      Fugi in franta (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:56)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui

      Arafatel mic!
    • -5 (11 voturi)    
      atunci rămâi fără doctori (Vineri, 17 septembrie 2021, 13:42)

      Nu_stiu [utilizator] i-a raspuns lui

      Că și-au dat deja și or să-și mai dea demisia mulți, care chiar sunt DOCTORI/cercetători în domeniul medical, deci oameni de știință și nu politicieni sau prezentatori TV, și știu mai bine decât tine ce e bine de făcut, cel puțin pentru ei.
      Eu personal am prea mulți prieteni vaccinați care au suferit efecte secundare indelungate de la vaccin și s-au trezit și cu boli noi - unul a făcut accident vascula imediat dupa vaccin, a rămas cu sechele grave (si DA - acesta e un efect secundar recunoscut oficial). O prietenă a făcut miocardita aia despre care doctorii zic că e o nimica toată - dupa vreo 6 luni de zile încă nu și-a revenit și i s-au agravat problemele pe care le avea dinainte. Iar alții pur și simplu se simt rău și nu mai pot funcționa normal de luni de zile dupa ce s-au vaccinat, deși înainte n-aveau nici pe dracu.
  • +1 (5 voturi)    
    mereu trebuie sa fim ....pe locul doi (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:26)

    LL [utilizator]

    daaar macar de-am fi si pe doi ....! :)
    Sigur vor apare si comentariile acide ...a celor mai destepti decat Einstein si mai presus de Civilizatia Occidentala dar ....mergem inainte!
  • +1 (1 vot)    
    cei mai buni (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:07)

    hanu [utilizator]

    de obicei demisioneaza, pentru ca au garantia ca pot gasi ceva mult mai bun. Restul au tendinta de a se agata cu dintii de joburi si functii, ca oameni suntem.
  • +1 (1 vot)    
    sinucidere electorala a lui "Macaronel" (Vineri, 17 septembrie 2021, 15:59)

    rodrigoh [utilizator]

    Cifra este gresita
    Franta nu are 2,7 milioane de lucratori in sistemul medical.
    Are mai putin de 250.000.
    Aceasta masura extrema va costa cabinetul Macron f scump la agelerile din aprilie.
    Macron nu a facut altceva decat sa impuna o masura in forta, asa cum s-a obisnuit si la gilette jaune si la incercarea de a vinde companii de stat.
    Da, de acord ca orice politician aflat la putere incearca sa scape de problema COVID cat mai rapid, insa Macron .... in tara drepturilor omului... stiind ca Hidalgo s-a inscris la cursa pentru presidentiale...
    vom vedea daca acest lucru e bun, sa inseamna sinucidere electorala a sa.
    poate nu isi da seama de valurile de proteste pe care le va avea din partea sindicatelor
    • 0 (4 voturi)    
      nici o pierdere (Vineri, 17 septembrie 2021, 16:23)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui rodrigoh

      daca Macron iese din politica.