VIDEO Insulele Feroe: Peste 1.400 de delfini au fost masacrați de localnici cu cuțitele într-o singură zi

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 8:29 Actualitate | Internaţional


Delfini masacrati in Insulele Faroe
Foto: Valentina Crast / Sea Shepherd / SWNS / SWNS / Profimedia
Obiceiul vânătorii de delfini din Insulele Feroe este pus la zid de o mare parte a opiniei publice internaționale după ce peste 1.400 de astfel de mamifere au fost ucise în ceea ce se pare că este o captură record, scrie BBC.

Depfinii cu laterale albe (Leucopleurus acutus) au fost împinși duminică în cel mai mare fiord din acest teritoriu din Atlandicul de Nord. Ei au fost mânați cu bărcile spre plaja Skalabotnur din Eysturoy, unde au fost uciși cu cuțitele.

Carcasele au fost trase la mal și distribuite localnicilor pentru consum. Imaginile cu vânătoarea de delfini arată agitația din apele înroșite ale oceanului, în timp ce sute de oameni priveau de pe plajă.

Cunoscută drept Grindadrap în limba feroeză, vânătoarea de mamifere marine - în special balene - este o tradiție practicată de sute de ani pe izolatele Insule Feroe. Potrivit guvernului local, circa 600 de balene pilot sunt prinse, în medie, în fiecare an, iar delfinii cu laterale albe în număr mult mai mic, precum 35 în 2020 sau 10 în 2019.

Suporterii obiceiului spun că este o cale sustenabilă de a lua hrană din natură și o parte importantă a identității lor culturale. Activiștii pentru drepturile omului acuză, însă, că uciderea mamiferelor este un obicei crud și nenecesar.

Organizațiile internaționale au condamnat masacrul de duminică, iar amploarea acestuia i-a șocat până și pe unii localnici.

Potrivit biologului marin Bjarni Mikkelsen, bilanțul delfinilor uciși este cel mai mare din Insulele Feroe, un teritoriu autonom din cadrul Danemarcei. Acesta a spus că recordul anterior a fost în 1940 - 1.200 de delfini. Următoarele cele mai mari capturi au fost în 1879 (900) și 1873 (856).

Imagini cu masacrul (ATENȚIE, imagini cu posibil impact emoțional):









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















46550 vizualizari

  • +51 (61 voturi)    
    daca pretind ca este ceva traditional, (Miercuri, 15 septembrie 2021, 8:34)

    Antenistontel [utilizator]

    sa o faca folosind tehnologia de acum 1000 de ani, nu barci cu motor, sonare, drone etc.
    • +4 (28 voturi)    
      sa invete si ei de la roman.. (Miercuri, 15 septembrie 2021, 10:07)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      .. care-si taie porcu cu aceiasi barba de pe vremea lu burebista :))
      • +9 (11 voturi)    
        Adica (Joi, 16 septembrie 2021, 6:09)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Sa invete mai intai sa-i creasca in curte, nu sa-i ia din salbaticie... nu?
  • -4 (20 voturi)    
    Daea n-a putut sa lichideze o mana de cormorani (Miercuri, 15 septembrie 2021, 8:35)

    emil bobu [utilizator]

    Patetic, pur si simplu.
  • +23 (49 voturi)    
    cretini.. (Miercuri, 15 septembrie 2021, 8:48)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. astia si musulmanii ce mai decapiteaza in secolul 22.
  • +29 (51 voturi)    
    Niste nenorociti. (Miercuri, 15 septembrie 2021, 8:58)

    bancher [utilizator]

    Ar trebui luate masuri internationale dure, nu poti omori peste 1000 de animale pe motiv ca asa este obiceiul.
    • +2 (32 voturi)    
      ce faci de Craciun sau de Paste? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 10:30)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cate gospodarii de la tara stii tu fara cotet?
      • +18 (32 voturi)    
        Cati feroezi (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:19)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        stii tu ca au in gospodarii bazine pt cresterea delfinilor de sacrificat?
        • +10 (14 voturi)    
          exact (Miercuri, 15 septembrie 2021, 16:07)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          cati delfini cresc in cotet?
        • +9 (11 voturi)    
          Merge comparatia (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:46)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          Cu vanatoarea mistretilor de la Balc.
  • +12 (22 voturi)    
    feroe's people (Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:18)

    gopo2016 [utilizator]

    show the muscles , they are all pussies
  • -3 (29 voturi)    
    Dar la noi cum e (Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:35)

    mflorian [utilizator]

    cu porcii, de Crăciun?
    • +7 (23 voturi)    
      toti sacrifica porci de Craciun, (Miercuri, 15 septembrie 2021, 10:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

      doar ca la noi porcul se taie in curte, in Occident este adormit si sacrificat in abatoare. Este o sursa de hrana, pana la urma.
      Dar in Feroe este omor de dragul distractiei si aratarii muschilor, e mult mai grav.
      • 0 (0 voturi)    
        De dragul distractiei (Vineri, 17 septembrie 2021, 16:24)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Se chinuie si sa ii transeze? Ii mananca.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Tv%C3%B8st_og_spik
    • +14 (22 voturi)    
      Comparatia era valabila (Miercuri, 15 septembrie 2021, 10:38)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

      daca fiecare feroez si-ar fi crescut delfinul de scarificat in gospodaria proprie..
    • +9 (9 voturi)    
      Nu doar la noi (Joi, 16 septembrie 2021, 6:15)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

      Zici de parca doar romanii consuma carne! Peste tot in lume se sacrifica! In alte state se sacrifica vite la greu. Dar mai toate sunt crescute de om, li se asigura infrastructura si hrana necesara. Niciunde nu se merge in natura si le da fara mila. Poate doar daca esti bombonelu de Nastase.
      • -2 (2 voturi)    
        Man (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:10)

        Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

        cand sacrifici un animal, tot sacrificare se cheama. Unde ti-e compasiunea pentru pui, gaini, purcei, vitei, porci si vite, miei, iezi, oi si capre? Ca sa nu folosim dubla masura. Are vreo importanta ca e crescut de om sau nu? De pescuitul oceanic ai uitat? Cu sonare si momeli/capcane? Ala nu se pune dupa logica ta?
  • -12 (36 voturi)    
    Sunt pescari ... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:49)

    Costique [utilizator]

    ...si asta fac de sute de ani...da' cu tonul, rechinii, balenele si toate celelalte cum e? Sau e bun sushi-le? Mai sunteți multi voi ăștia care vreți ca ceilalți sa facă ce vreți voi?
    • +17 (27 voturi)    
      e o diferenta.. (Miercuri, 15 septembrie 2021, 10:08)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Costique

      .. cand o faceau acum sute de ani ca sa aiba ce manca, si cand o fac acum in masa pentru distractie.
    • +5 (11 voturi)    
      nu stiau diferenta, pe vremuri... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:43)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Costique

      Credeau ca erau pesti, nu aveau habar ca nu sunt de pescuit, fiindca mamifere!
      Mamiferele marine nu au ce cauta in plasa "pescarilor"!
      Acum se stie ca delfinii nu sunt pesti, de asta scuza cu "traditiile" nu e valabila!
    • +8 (8 voturi)    
      Acum o suta de ani (Joi, 16 septembrie 2021, 6:18)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Costique

      erau doar o treime din cati sunt acum. Acum sute de ani si mai putini. Se sacrifica, dar pe masura ce creste populatia trebuie sa se suplimenteze necesarul din cresterea de animale domestice. Ce, lumea occidentala inca mai vaneaza bivolii prin stepe sau au ferme unde cresc bovine pt. consum?
  • -8 (16 voturi)    
    cred (Miercuri, 15 septembrie 2021, 11:30)

    gicutotala [utilizator]

    că am să prind ziua în care se va interzice consumul de carne
    • -1 (11 voturi)    
      eu sunt sigur ca nu (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:08)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui gicutotala

      pentru ca veganii mor mai repede, de aia!
      • -2 (2 voturi)    
        Adica sunt (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:45)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        omorati de carnivori, care-i urasc de moarte !
      • +3 (3 voturi)    
        eu (Joi, 16 septembrie 2021, 13:04)

        gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        mănânc carne și știu că a fost omorât un animal pt aceasta. Îmi asum.
    • +3 (5 voturi)    
      Cel mai probabil doar cea vie (Joi, 16 septembrie 2021, 6:21)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui gicutotala

      Va fi acea vreme in care carnea se va cultiva in bioreactoare, nu pe camp sau in ape. Se va face exact carnea necesara nu si resturi/deseurim si da, asta e mersul firesc la o populatie a planetei tot mai mare.
  • -10 (30 voturi)    
    Astia sunt porcii lor (Miercuri, 15 septembrie 2021, 11:51)

    ionescu.pop2222 [utilizator]

    Nu comentati la ce fac altii, si nu fiti revoltati. "Masacrul" se intampla si la noi, dar cu porcii la Craciun.
    Dar sa nu fim exagerati, Insulele Feroe sunt in mijlocul marii. Cei 1000 de delfini nu inseamna nici o milionime din cat se pescuieste ilegal in oceane de catre companii ale tarilor "revoltate".
    Iar porcii nostri, care fiecare au avut un nume si au fost hraniti si mangaiati de stapanii lor, nu sunt nici o milionime din cei anomini sacrificati in ferme cu mii de capete, in mod "uman" pe banda cu electrosocuri.
    • -1 (9 voturi)    
      daca te uiti la cate minusuri ne-am luat (Joi, 16 septembrie 2021, 10:00)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu.pop2222

      intelegi un singur lucru: adevarul supara! :)))

      Romanilor le place sa se creada ei mai sfinti decat restul. Ce fac altii e gresit, dar ce fac romanii e traditie! :)))
      • +3 (3 voturi)    
        ia spune (Joi, 16 septembrie 2021, 13:41)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        tu, ca să nu mai supere adevărul, unde au crescut feroezii delfinii ăia? Fiecare prin curtea lui, nu?
    • -1 (1 vot)    
      BIG LIKE! (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:15)

      Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu.pop2222

      din pacate nu ai cu cine discuta... e prea bun gratarul de porc si ciorba/drobul de miel de Paste...
  • +2 (8 voturi)    
    Si cand te (Miercuri, 15 septembrie 2021, 11:54)

    yol [utilizator]

    gandesti ca noi nu mai taiem porcul….
  • 0 (12 voturi)    
    Sa se sature (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:37)

    Nissan [utilizator]

    Sa manance tot anul de 3 ori pe zi delfini si balene. Nu stiu ce mai cauta Insulele Feroe ca echipa de fotbal in Europa.
  • +8 (20 voturi)    
    Omul (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:35)

    GNG [utilizator]

    ... o sa isi distruga planeta din placere, este singura fiinta care vaneaza pentru a se distra, animalele nu fac asa ceva! Omul isi distruge padurile, isi otraveste solul si apele pentru castig material, face si lasa prapad pe unde trece. Mentalitatea nu a progresat, am ramas cu obiceiuri de acum 2000 de ani dar afirmam ca suntem civilizati. Serios????
  • +6 (10 voturi)    
    ipocrizia in floare (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:53)

    cristi22 [utilizator]

    Cand avem la noi probleme cu ursii si nu se mai poate decat vanatoare, din tarile acelea sar in sus ecologistii si spun ca in Romania e ca la nimeni. Cand omoara ei delfini e "traditie". Eu as zice ca traditie e ipocrizia.
  • +5 (11 voturi)    
    Mamifere, nu pesti ! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:50)

    Namaste [utilizator]

    Traditiile sunt de pe cand ignorau diferenta, acum scuza cu obiceiurile si traditiile identitare nu mai e valabila. Si canibalismul a fost o traditie pe multe continente, persistand pana in secolul 20...
    • -1 (1 vot)    
      Man (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:18)

      Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      porcul, vaca, oaia, capra sunt si ele mamifere. De astea se pare ca nu-ti pasa! Ce oameni pe lumea asta.
  • -1 (11 voturi)    
    1400? niste amatori... (Joi, 16 septembrie 2021, 0:49)

    stefan2008 [utilizator]

    Să audă ei guițatul milioanelor de porci in cuțitele românilor de Crăciun...
  • 0 (6 voturi)    
    traditiile (Joi, 16 septembrie 2021, 12:16)

    Itsoc [utilizator]

    cat timp sunt legate de uciderea faunei traditiile sunt ok insa daca cumva vrei sa-ti educi copilul ca familia normala e formata dintr-o femeie si un barbat, pac! UE trebuie sa vina sa-ti dea sanctiuni ca nu vrei sa accepti drepturile LGTBQ
  • +3 (7 voturi)    
    Canibali! (Joi, 16 septembrie 2021, 12:55)

    Namaste [utilizator]

    Fiindca si canibalismul era o "traditie" a multor popoare de prin Oceania, de exemplu...aia au renuntat, totusi !
  • +2 (2 voturi)    
    meci (Vineri, 17 septembrie 2021, 1:35)

    nalbaroiu [utilizator]

    La urmatorul meci cu feroe merg in tribune taica...10-0..pana mea..pana acum ziceam sa avem milade ei pe la 2-0 ..sa fim civilizati ca avem cele 3 puncte asigurate.....dar astia merita 14-0.....