VIDEO Talibanii susțin că au găsit 6,5 milioane de dolari și 18 lingouri de aur în casa lui Amrullah Saleh

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2021, 17:53 Actualitate | Internaţional


talibanii spun ca au gasit peste 6 milioane de dolari in casa lui Saleh
Foto: Twitter
Un lider taliban a postat pe Twitter un video în care susține că a găsit și recuperat peste 6 milioane de dolari, alături de 18 lingouri de aur, din casa fostului prim-vicepreședinte Amrullah Saleh, relatează India Today.

Dolari americani și lingouri de aur au fost recuperate din casa lui Amurallah Saleh, care a transmis că este ”preşedintele interimar legitim”, după fuga președintelui Ashraf Ghani din țară și care a condus o rezistenţă împotriva lor, înfrântă însă de islamişti săptămâna trecută, spune Ahmadullah Muttaqi.



Două videoclipuri îi arată pe talibani stând lângă două valize cu dolari și lingouri de aur.

Unii dintre luptători pot fi de asemenea văzuți cum fac poze mormanelor de dolari.

Luna aceasta, talibanii au spus că l-au torturat și executat pe fratele lui Amrullah Saleh, Rohullah Saleh, în timpul confruntărilor din valea Panjshir.

Combatanţii din Panjshir au rezistat timp de 23 de zile în faţa ofensivei talibanilor, dar în final aceştia din urmă au reuşit să captureze mare parte din provincie pe 6 septembrie.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9196 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Lol (Luni, 13 septembrie 2021, 18:04)

    mitg [utilizator]

    Masini de scris automate nu?
    • +3 (9 voturi)    
      Sau droguri de înalt risc? (Luni, 13 septembrie 2021, 19:24)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Deși la cât opiu au în țara aia, cred că nici nu e considerat riscant.
    • +2 (6 voturi)    
      Exact la asta m-am gandit! (Luni, 13 septembrie 2021, 20:51)

      Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "La sediile partidelor isterice s-au descoperit droguri, arme si bani falsi de tip legionar!"
  • +3 (9 voturi)    
    erau a lui Valcov (Luni, 13 septembrie 2021, 18:04)

    levierul [utilizator]

    le pusese batranul pentru nepotei
  • +5 (11 voturi)    
    Talibanii (Luni, 13 septembrie 2021, 18:34)

    Imperialistu [utilizator]

    Sunt foarte credibili. Dincolo de asta, si daca ar fi adevarat, tot e mai bine cu un corupt ca Salleh decat cu niste corupti ca talibanii care mai si practica executii, biciuiri, mutilari si alte asemenea nebunii.
    • -1 (3 voturi)    
      Adica tu (Luni, 13 septembrie 2021, 21:21)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      Spui ca oamenii prefera sa moara de foame sau in razboi decat sa renunte la blugi si sa poarte burqa? Interesant..
  • +3 (11 voturi)    
    aici sunt banii dumneavoastra, (Luni, 13 septembrie 2021, 18:38)

    Nevermind [utilizator]

    versiunea americana.
  • +5 (9 voturi)    
    Nici lingourile talibanilor nu mai sunt ce-au fost (Luni, 13 septembrie 2021, 18:49)

    jorj_bv [utilizator]

    Sau daca din 100 miliarde de dolari si-a insusit doar 6 milioane, dar totusi rezistenta a fost atat de firava ...
  • +6 (8 voturi)    
    Sigur (Luni, 13 septembrie 2021, 19:34)

    Casargoz [utilizator]

    In mod sigur banii si lingourile ajung la saraci ...
    Sigur ...
  • -2 (4 voturi)    
    Pai ce credeau? (Luni, 13 septembrie 2021, 21:29)

    VOX. [utilizator]

    Ca sunt saraci ca politrucii nostri?
  • +2 (4 voturi)    
    eh (Luni, 13 septembrie 2021, 21:29)

    codyrocco [utilizator]

    trageti de banii aia, baieti,ca aia is toti...