VIDEO Emma Răducanu le-a adresat un mesaj în mandarină fanilor săi din China care au celebrat victoria de la US Open: ”Vă iubesc. Pe curând!”

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2021, 8:50 Actualitate | Internaţional


Emma Raducanu cu trofeul de la US Open
Foto: TIMOTHY A. CLARY / AFP / Profimedia
Internauții din China au celebrat pe social media victoria ”istorică” a Emmei Răducanu în finala turneului US Open, fără a uita să menționeze cu entuziasm originea chineză a tinerei jucătoare de tenis. În replică, Emma Răducanu le-a mulțumit într-un mesaj video în mandarină, care a devenit repede viral, relatează BBC News.

Emma Răducanu s-a născut în Canada, tatăl ei fiind originar din România, iar mama sa din China. Familia s-a mutat la Londra pe când ea avea doar doi ani.

Mulți chinezi au felicitat-o pe platforma Weibo, numind-o "Fata din Dongbei (regiune din nord-estul Chinei- n.red.)".



Emma Răducanu a răspuns printr-un mesaj postat pe contul ei de twitter, vorbind în mandarină (dialect vorbit în partea de nord-est a Chinei, inclusiv în zona capitalei Beijing). Clipul video a devenit rapid viral.

”Aș vrea să vă mulțumesc tuturor și sper că v-a plăcut jocul meu. Sunt extrem de încântată. Vă iubesc, pe curând!”, a fost mesajul ei.

”Vorbește ca o fată din Dong Bei. Extraordinar!”, a comentat un internaut.

De-a lungul timpului, în diverse interviuri, Răducanu a vorbit deschis despre moștenirea sa mixtă, mulți chinezi declarându-se mândri, comentează BBC. "Spune că vizitează des China și că unul dintre idolii săi este Li Na. Sunt impresionată”, a comentat un alt utilizator al platformei Weibo.

La fel ca în spațiul online românesc, au existat însă și internauți care au remarcat că nu au de ce să fie mândri pentru că Emma Răducanu este britanică. ”Este britanică. De ce încercați acum toți să o revendicați?”

BBC mai comentează că Răducanu și-a omagiat mama în mai multe interviuri și ”acea parte a familiei”.

"Din punct de vedere mental, sunt atât de rezistenți, e ca și cum nimic nu-i doboară. Aș spune că mama mă inspiră în mare măsură. Mama este genul de om care a muncit foarte mult”, a comentat Răducanu, adăugând că disciplina și respectul le-a învățat în mare parte de la ea.

Adolescenta de 18 ani vizitează des, în vacanțe, locul natal al mamei sale Shenyang. Emma Rdăucanu a mai spus că îi place la nebunie să urmărească în neștire programele televiziunii din Taiwan.



Pe același subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7256 vizualizari

  • -17 (29 voturi)    
    Frumos (Luni, 13 septembrie 2021, 8:56)

    un domn [utilizator]

    Simona Halep se va adresa Romanilor in dialectul Lauziei cat de curand.
    • +1 (5 voturi)    
      Patrimoniu genetic roman/chinez, educatie in UK (Luni, 13 septembrie 2021, 13:38)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      „Bunica mea, mamaia, locuiește încă în centrul Bucureștiului. Mă întorc de câteva ori pe an, rămân cu ea, o văd. Este foarte frumos. Sincer, îmi place mâncarea. Adică, mâncarea este incredibilă. Și gătitul bunicii mele este, de asemenea, ceva special. Am legături cu Bucureștiul”.

      Pentru presa britanica, Emma Raducanu a declarat ca vorbeste engleza, mandarina si romana.
      Se pare ca ii place economia si matematica, era considerata o foarte buna eleva la scoala din Orpington (Kent).

      Atat patrimoniul genetic (trasaturi mostenite nativ de la parinti) cat si mediul familial/scolar/societal au o influenta determinanta in reusita personala.

      Poti avea un foarte bun nivel IQ, dar daca nu te dezvolti in mediul potrivit risti sa ai esec social si profesional.

      Nu stim cum ar fi evoluat Emma daca traia in Dongbei (regiunea de nord-est a Chinei, o zona industrializata, frontaliera cu Coreea de Nord) sau la Bucuresti (un oras cu oportunitati si nivel de venituri/viata peste media europeana).

      A nega insa mostenirea ei genetica sau legaturile sale psiho-emotionale cu China si Romania e stupid si Emma e prima care contesta versiunea "exclusiv britanica" a succesului ei.

      Exista mii de exemple de romani care au reusit fenomenal si in alte societati decat cea romaneasca, iar cultura si civilizatia chineza sunt superioare celor "britanice" ca intaietate, vechime si complexitate.

      Etnic, dra Emma Raducanu este sino-romanca, cultural e influentata puternic de lumea anglo-saxona, lingvistic este vorbitoare nativa de engleza, mandarina si romana.

      Are cetatenie si rezidenta britanica (asta e statutul ei juridic-administrativ), probabil va fi simplu sa obtina oricand doreste cetatenie chineza si romana.

      Britanicii, chinezii si romanii pot fi mandri de Emma, e o tanara care simbolic impreuneaza in parcursul ei de viata arii de cultura si civilizatie foarte diferite, europene si asiatice.
      • +1 (1 vot)    
        N-ai nici o dovada (Luni, 13 septembrie 2021, 16:42)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ca Emma e chinezoaica. Maica-sa se infatiseaza ca o manciuriana si nu chinezoaica. Maica-sa vorbeste mandarina pentru ca e produsul unui proces masiv de deznationalizare a manciurienilor dupa anii 1600 cand manciurienii au ocupat tronul Chinei. Inclusiv locul lor de bastina din Mukden a fost ocupat de populatia chineza venita dinsre sud.
        Chinezii au schimbat si numele fostei lor capitale din ,,Mukden" in ,,Shenyang".
  • +2 (18 voturi)    
    Oare (Luni, 13 septembrie 2021, 10:08)

    fokerul [utilizator]

    o şti şi ceva româneşte ? Se poate şi un mesaj pt românaşi? Măcar o înjurătură, ceva... Sau un mesaj de susţinere pentru premierul Cazzo
    • 0 (6 voturi)    
      Nu știe românește (Luni, 13 septembrie 2021, 11:04)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      că n-a învățat-o ta-su. În schimb îi cânta mă-sa în mandarină când o legăna și a prins limba. "Moștenirea chineză a mamei mi-a dat încredere în sine", spune mica chinezoaică talentată. Încă o lovitură năprasnică dată capitalismului! Poate o veni totuși în toamna asta la mă-sa mare la București, să-i vadă și ea cupa și să-i facă ceva de haleală că cică-i pofticioasă și mâncăcioasă. Chinezii încarcă la greu când prind.
      • +2 (4 voturi)    
        Raducanu si Andreescu stiu romaneste (Luni, 13 septembrie 2021, 13:50)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        https://adevarul.ro/news/sport/emma-raducanu-fotografie-rara-alaturi-tatal-roman-ion-devenit-ian-influentat-decisiv-cariera-fiicei-sale-1_613dba0e5163ec42712563d8/index.html

        Ambele sportive de top mondial in tenis au legaturi culturale si lingvistice cu Romania, tara de origine a amandurora sau unuia dintre parinti.
        Sunt propriile lor declaratii, nu speculatii si manipulari imbecile din mass-media.

        Cei care "combat nationalismul" negand astfel de evidente isi fac un deserviciu, se ridiculizeaza inutil si oricum au minim efect asupra a peste 20 de milioane de romani (sau sute de milioane de chinezi) care le considera "de-a lor" pe Andreescu sau Raducanu.

        Romania si China au dreptul sa revendice orice parte "nationala" de mostenire lingvistica, culturala, genetica, istorica, oriunde ar fi in lume si indiferent ca e a unui individ sau unei colectivitati.

        Nu ne nastem "tabula rasa", conteaza ce ne vor transmite parintii genetic si apoi ca educatie timpurie.

        Conteaza in ce mediu scolar, in ce anturaj social si apoi in ce fel de societate/cultura evoluam ca indivizi.

        Ceea ce devenim e rezultatul tuturor acestor elemente, fara unul/unele dintre ele nimic nu garanteaza ca am avea fix acelasi parcurs de viata.

        Sentimentul de mandrie in familia acestor tinere, in UK, in Canada, Romania sau China, e unul firesc si pozitiv, ne invata unii despre ceilalti (romani, chinezi, canadieni sau britanici).
        • +1 (1 vot)    
          Ce înseamnă la Dvs că "știu românește"? (Luni, 13 septembrie 2021, 21:49)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          Că Răducanu știe limba română? Aveți vreo dovadă?
    • 0 (4 voturi)    
      E tare frumușică ea, așa (Luni, 13 septembrie 2021, 11:28)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      dar are niște picioare crăcănate de chinezoaică....! Nu contează, e un mare talent.
      • +2 (2 voturi)    
        noroc (Luni, 13 septembrie 2021, 11:53)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        ca ai vazut si n-o mai scoti la cina pe yachtul tau. Plange in pumni, saraca!
        • 0 (2 voturi)    
          M-ai prins (Luni, 13 septembrie 2021, 12:14)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui autan

          Așa e! :))
  • +1 (7 voturi)    
    Nicio... (Luni, 13 septembrie 2021, 10:33)

    Nonidem [utilizator]

    Nicio referire-de catre campioana-despre originea tatalui ei!Evident,n-o interesaeaza originea paterna; cred ca din educatie.
    • 0 (6 voturi)    
      noi (Luni, 13 septembrie 2021, 11:55)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      sunteti interesati oricum de idolii Catu, Barna, Ciolacu si ce au mai mermelit la guvernare, nu stam noi de profesionisti talentati.
    • 0 (0 voturi)    
      În UK, să spui că ai părinți din România (Luni, 13 septembrie 2021, 18:14)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      e cam nasol.
  • +4 (10 voturi)    
    o canadianca.. (Luni, 13 septembrie 2021, 10:37)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... nascuta dintr-un tata roman, mama chinezoaica, englezii ii zic ca-i englezoaica.
    bine, toti lingaii se baga in seama dupa ce a castigat si ea ceva, mai ales romanii.
  • +6 (8 voturi)    
    Ro vs China (Luni, 13 septembrie 2021, 11:27)

    noi2013 [utilizator]

    Care o fi piata de desfacere mai interesanta?!
  • +4 (4 voturi)    
    .. (Luni, 13 septembrie 2021, 13:56)

    albastru de Romania [utilizator]

    it is about the money baby

    va scoate la bani din publicitate de nu va sti ce sa ma iface cu ei, cu ajutorul la boborul chinez

    Nu va fi ca halep imbracata de la HM , ca nu vroia nici un producator de echipament sa o sponsorizeze la valoarea corecta,

    Fata desteapta EMMA, bravo ei
  • -1 (1 vot)    
    CTP nu își lasă fanii s-o considere româncă (Luni, 13 septembrie 2021, 20:31)

    Propinatiu [utilizator]

    Și uite așa exportăm și noi ceva în China!