Mii de cărţi, printre care Tintin şi Astérix, distruse în şcoli: "Vom îngropa cenuşa rasismului"

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 0:57 Actualitate | Internaţional


Tintin
Foto: Wikipedia
În sud-vestul provinciei Ontario, Consiliul şcolar catolic Providence care grupează 30 de şcoli, a operat o adevărată purificare în bibliotecile instituţiilor. Aproape 5.000 de cărţi pentru tineret pe tema autohtonilor au fost distruse, a aflat Radio Canada. Motivul? "Este vorba despre un gest de reconciliere cu Primele Naţiuni şi un gest de deschidere faţă de celelalte comunităţi prezente în şcoala şi societatea noastră", a justificat Lyne Cossette, purtătoare de cuvânt a Consiliului şcolar pe lângă media canadiană, scrie La Libre.

Cazul datează din 2019. La o "ceremonie de purificare prin foc" într-una din şcolile complexului, titluri excluse de pe rafturi au fost arse, în scop educativ. Cenuşa a fost apoi folosită ca îngrăşământ pentru a planta un copac, explică Consiliul şcolar. Un video destinat elevilor explică demersul: "Vom îngropa cenuşa rasismului, discriminării şi stereotipurilor în speranţa că vom creşte într-o ţară inclusivă în care toţi pot trăi în prosperitate şi securitate".

Tot potrivit purtătoarei de cuvânt, lucrările retrase din biblioteci aveau un "conţinut desuet şi nepotrivit". În total, 155 de lucrări diferite au fost retrase (adică 4.716 de cărţi) şi 193 sunt în prezent în evaluare. Nu au fost arse toate cărţile. Alte ceremonii urmau să se ţină în celelalte instituţii, dar pandemia de Covid-19 le-a întârziat.

Printre operele eliminate figurează benzile desenate ale lui Hergé ("Tintin în America", "Templul soarelui"), benzi desenate cu Lucky Luke, "Astérix şi indienii" sau romane şi enciclopedii având legătură cu autohtonii.

"O prezentare negativă a popoarelor autohtone"


Pentru a realiza această triere, Consiliul şcolar a apelat la Suzy Lies, o "gardiană a cunoaşterii" autohtone, care se prezintă drept o cercetătoare independentă şi copreşedintă a Comisiei popoarelor autohtone a Partidului liberal din Canada din 2016. Potrivit ei, cărţile pentru tineret zugrăvesc primele popoare ca "nefiabile, leneşe, beţive, stupide..." sau dau "informaţii eronate", "o prezentare negativă şi o reprezentare greşită a autohtonilor în desene". Alte lucrări sunt acuzate şi de „acaparare culturală”.

Autori de benzi desenate din Quebec au reacţionat, consternaţi de acest demers. Este cazul lui Marcel Levasseur, al cărui personaj din Laflèche a fost exilat din şcoli. "Nu este o carte de istorie", se apără autorul. "Ne folosim de istorie ca de un fond şi ne amuzăm".

Confruntat cu polemica, Ministerul Educaţiei din Ontario a explicat de asemenea la Radio Canada că selectarea cărţilor din biblioteci este responsabilitatea fiecărui consiliu şcolar.

Intervievat de postul de radio, filosoful specializat în educaţie Normand Baillargeon a nuanţat tema. "Că a venit momentul să regândim ce se predă privitor la istoria autohtonă e normal şi sănătos, dar să arzi cărţi mi se pare extrem de tulburător, aminteşte evenimente din istorie care nu-mi plac deloc", a declarat el pe post. (Rador)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5925 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 8 septembrie 2021, 1:13)

    Sah [utilizator]

    ''Interesanta'' lume...cartile de benzi desenate sunt distruse in numele rasismului si "O prezentare negativă a popoarelor autohtone"!!
    In acelasi timp pentru ''Je suis Charlie'' iese lumea in strada si autoritatile sustin publicatia!!
    PS. Nu credeam sa apuc in aceasta vreme o perioada teorista in care se ard cartile ca in antichitate si in perioada nazista...
    • +17 (19 voturi)    
      Franta vs Canada (Miercuri, 8 septembrie 2021, 1:46)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      In Franta nu prea prinde vrajeala cu identity politics. Asta e mai mult o chestie la americani (care sunt obsedati de etnii/rase) si la nemti (care se simt cu musca pe caciula dupa WW2), eventual si la britanici
    • +7 (7 voturi)    
      Ma tem ca... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:06)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ...intr-un final rezultatul va fi fix pe dos decat isi doresc acesti indivizi "politically correct". Astfel de enormitati vor duce la o recrudescenta a rasismului, lucru care se poate deja vedea in anumite cercuri, deocamdata restranse e drept, in America.
    • +5 (9 voturi)    
      bravo baieti, (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:38)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Goebbels ar fi mandru de voi!
  • +35 (39 voturi)    
    Shiny happy people holding hands. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 1:15)

    AdiSun [utilizator]

    Acolo unde se ard cărți se vor arde, până la urmă, și oameni.
    • +4 (4 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:10)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Afirmatia D-voastra este confirmata de Instoria recenta [acum vreo 80 de ani !] dar si din Epoca Renasterii, asta din urma cu vreo 500-600 de ani

      Si iata numai un singur exemplu, cel a lui Giodano Bruno - preot, dar si filozof umanist - care fost condamnat pentru erezie și ARS pe rug la 17 februarie 1600, la Roma...

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno

      Inchizitia a fost o instanta judecatoreasca instituita de Biserica Catolica, prin decretul Papei Gregor IX in anul 1231, si a durat pana prin anii -1830-1860.

      De aceea, Albert Einstein poate fi considerat unul dintre acei "Oameni fericiți strălucitor...." [deci un "Shiny happy people..."] cum ii numiti Dv. caci el s-a nascut in 1879 !, putin timp dupa desfiintarea Inchizitiei.

      Dar, dupa cum se stie, Istoria se poate REPETA...!
  • +2 (26 voturi)    
    Cum or fi ajuns vaccinistii sa distruga carti? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 1:15)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Trudeau & Friends.
    • +11 (17 voturi)    
      hei (Miercuri, 8 septembrie 2021, 5:12)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      Asta nici macar n-are a face cu Trudeau. Cretinismul este raspandit universal in Canada. Probabil doar 15% mai gandesc acolo, exact cum era in Romania anului 1990, cand 85% l-au votat pe agentul sovietic Ion Iliescu.
      • +6 (8 voturi)    
        Cum sa nu aiba? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:24)

        Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Nu, nu este ideea sau initiativa lui Trudeau.
        Dar ... chiar exemplul dumintale arata relatia cauzala:

        " Romania anului 1990, cand 85% l-au votat pe agentul sovietic Ion Iliescu. "

        Batranul kaghebist cu ranjet hidos a luat peste 90% tocmia pentru ca era pe placul poporupului.

        "Gandim la fel", cum se spune acum.

        In Canada, cei ce ard acum cartile sunt aceeasi care l-au ales pe Trudeau ...
  • +15 (19 voturi)    
    In (Miercuri, 8 septembrie 2021, 3:56)

    gigilu [utilizator]

    istorie numai nazistii si comunistii distrugeau carti. Numai niste uitati de vremuri pot sa aiba asemenea idei.Vorba aia , dupa ce ca-i prost mai si semnalizeaza.
  • +10 (12 voturi)    
    Fahrenheit 451 (Miercuri, 8 septembrie 2021, 7:32)

    feroviarul123 [utilizator]

    Cam prea multe filme pe care le-am vazut la televizor au fost puse in practica.
    • +1 (7 voturi)    
      hai sa interzicem si filmele atunci! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:23)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Fiindca noi, popoare "avansate", nu suntem in stare sa facem diferenta intre un film si realitate. Avem nevoie de guvernele noastre, sa ne interzica filmele.
      Sa fie permise numai filme de propaganda corecta politic.
      Acum serios, unii oameni, precum esti tu, sunt nascuti sa traiasca in tiranie! Daca nu o au, militeaza pentru ea!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu ai inteles nimic din postarea mea. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:50)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Mai incearca.
  • +12 (14 voturi)    
    parcă a (Miercuri, 8 septembrie 2021, 7:33)

    nahir [utilizator]

    mai fost unul care făcea purificări prin arderea cărților. Îl chema hitler.
  • +11 (13 voturi)    
    Arderea cartilor (Miercuri, 8 septembrie 2021, 7:38)

    blacksheep [utilizator]

    O ipocrizie nemasurata, intrecuta doar de prostie
  • +6 (8 voturi)    
    exact ca pe vremea lui Hitler (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:21)

    Crup [utilizator]

    Si atunci se ardeau carti, inainte de a incepe holocausul.
    Sigur, dat fiind ca este vorba de Canada, cel mai corect politic popor de pe planeta, este ceva absolut firesc. Canadienii nu au nicio limita in a se auto umili ca sunt albi si in a primi milioane si milioane de islamici, negri, si alte popoare distruse.
    Ei, adica canadienii, zic ca daca primeste popoare care si-au distrus propriile tari, odata ajunse in Canada, aceste popoare se vor comporta radical diferit in bine.
    Pentru canadienii exista un mantuitor pe lumea asta: Mohamed al Trudeau. Si il urmeaza orbeste pe drumul multikulti dus la extrem.
  • +4 (6 voturi)    
    Cinste dumnealor! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:21)

    Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator]

    Multe, multe felicitari celor din Ontario!

    Este un bun inceput, in general TOATE cartile ar trebui arse.
    Asa faceau si nazistii, "purificare prin foc"!

    Super-excelenta decizia!
  • +6 (8 voturi)    
    Exact ca in cartea Fahrenheit 451 - Ray Bradbury (Miercuri, 8 septembrie 2021, 8:34)

    Melinda Stan [utilizator]

    Autorul vizionar Ray Bradbury a prevazut inca de la mijlocul secolului trecut astfel de scene. Se credea ca totul este imaginatie. Din pacate, nu. Intreaga istorie a culturii se arde, fara a se tine cont ca unele perspective sociale sau culturale au in spate o evolutie. Ardem istoria, ardem adevarul.
    • 0 (4 voturi)    
      PARALÉLĂ (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:26)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Melinda Stan

      D-voastra ne prezentati pe "Autorul vizionar Ray Bradbury", precum si perfecta sa Intuitie asupra Viitorului

      Eu doresc sa va prezint NUMAI doua căi [metode]
      prin care se reuseste astazi disparitia Culturii [de unde si sloganul 'Cancel Culture'], precum si schimbarea Istoriei

      1 - Fara sa ardă cartile, Big Tech le-a facut aproape inutile prin CAPTAREA in totalitate a mintii oamenilor, precum si un CADRU impus de gandire

      2 - 'Vizionarul' Pres. Joe ne-a anuntat cu un an INAINTE de 'plecarea' din Afghanistan că:

      ** “Mi-aș dori să învățăm mai multe în școlile noastre despre credința islamică”.

      Biden says I wish we taught more in our schools about the Islamic faith - [11 secunde] -
      Jul 21, 2020

      https://www.youtube.com/watch?v=FksTSTr-Mlo

      Si un Articol pe aceiasi tema:
      *** - Biden dorește ca școlile să învețe mai multe despre Islam

      “Biden wishes schools taught more about Islam”.
      July 20, 2020

      https://www.yahoo.com/news/biden-wishes-schools-taught-more-200055190.html

      Prin urmare, ramane cum a spus un alt Vizionar, pe nume André Malraux [1901-1976] care a SIMTIT astfel:

      "Secolul al XXI-lea va fi Spiritual, sau nu va fi deloc“.

      Deci, cine nu a inteles ATUNCI, poate intelege ACUM...
  • +5 (7 voturi)    
    Ideologia neomarxista devine o teocratie (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:18)

    jackalphonse [utilizator]

    se prefigureaza germenii unei dictaturi veritabile