Ambasadorul Germaniei în China a murit la doar două săptămâni după preluarea postului / Ce declara acesta la sfârșitul lunii trecute

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 6 septembrie 2021, 13:44 Actualitate | Internaţional


Jan Hecker
Foto: dpa picture alliance / Alamy / Profimedia
Jan Hecker, ambasadorul Germaniei în China, a murit la două săptămâni după preluarea postului, a anunțat luni ministerul german de externe, citat de CNBC.

Hecker, în vârstă de 54 de ani, a fost consilier pe probleme de afaceri externe al cancelarului Angela Merkel înainte de a prelua rolul de ambasador al Germaniei la Beijing pe 24 august, relatează Reuters.

Cauza decesului nu a fost stabilită deocamdată.

„Am aflat cu mare consternare și tristețe de decesul subit al ambasadorului german din China”, a anunțat ministerul german de externe pe site-ul său.

Un purtător de cuvânt al ambasadei a refuzat să ofere comentarii pentru Reuters.

Hecker părea „fericit și în regulă” la un eveniment de vinerea trecută despre artistul german Joseph Beuys, conform unei persoane care a participat la rândul ei la eveniment.

Angela Merkel s-a declarat „profund șocată” de moartea acestuia într-un comunicat remis la scurt timp după aflarea veștii.

Hecker a declarat la preluarea funcției că își dorește să „contribuie la dezvoltarea pe termen lung a relațiilor Germania-China” și să „întărească și mai mult dialogul și parteneriatul nostru”, relatează CNN.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15406 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    chinezii (Luni, 6 septembrie 2021, 13:56)

    ..13 [utilizator]

    au sarit direct la lucruri serioase nu cum procedeaza mai cu perdea rusii cu "sindromul Havana"... Ma rog, este o speculatie...
  • +12 (22 voturi)    
    Am o impresie... (Luni, 6 septembrie 2021, 14:19)

    BEDE [utilizator]

    Am o impresie cum că China dăunează profund sănătății și este mai bine să te ții cât mai departe de China dacă nu aprobi orice punct din Gîndirea Xi-Jinping.
    • +3 (3 voturi)    
      Chestia cu stat departe de China ... (Luni, 6 septembrie 2021, 23:50)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ... e valabila, chiar daca nu musai (doar) din motive politice.

      Igiena alimentara e un termen necunoscut pentru majoritatea chinezilor. Antologic a fost cazul unui angajat la o fabrica de conserve care, plin de constiinciozitate, a imprastiat cu pumnul pesticid peste ciuperci ce urmau sa fie puse la borcan, ca sa le faca sa tina mai mult.

      Poluarea in China, mai ales in orasele mari, e cumplita. In alte parti de lume macar se mai masoara cate ceva, in China in schimb, si daca se masoara, cata vreme nu e de bine, se "coafeaza", sau, mai simplu, se ascunde.

      Asa ca da. In China poti muri cu zile pentru c-ai mancat ceva otravit cumparat cat se poate de normal de la supermarket, sau sufocat c-ai intrat intr-un nor de smog. Fara sa-i pese cuiva din China de tine. Sau de vreun cetatean chinez care-o pateste la fel ca tine.
  • -3 (7 voturi)    
    Nu-i de-acolo (Luni, 6 septembrie 2021, 14:25)

    Un cititor [utilizator]

    .
  • -2 (14 voturi)    
    cine stie.. (Luni, 6 septembrie 2021, 14:35)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. ce lighioane o fi mancat si asta pe acolo.
    • +1 (9 voturi)    
      pangolini, nu e clar? :) (Luni, 6 septembrie 2021, 15:00)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Pangolinul e versiunea oficială chineză, alta nu se admite!
  • -9 (17 voturi)    
    Multe morți subite (Luni, 6 septembrie 2021, 15:32)

    Eusa8 [utilizator]

    Multe morți subite în ultimul timp... de când cu vaccinurile!
    • -4 (10 voturi)    
      Intr-adevar (Luni, 6 septembrie 2021, 16:45)

      nopass [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

      Dar cetatenii in majoritatea lor sunt atat de spalati pe

      creier incat nu vad legatura nici macar daca le

      desenezi!

      Nici macar cazurile de pe plan local nu atrag atentia,

      cine ochi sa vada si urechi sa auda o s-o faca, cine nu,

      isi merita soarta, suntem oricum mult prea multi, era

      timpul pentru o triere, chiar si una artificala de laborator.
    • +3 (3 voturi)    
      Cum de nu ne-am dat seama? (Marţi, 7 septembrie 2021, 2:16)

      AdevarSpun [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

      Chiar ma intrebam cand apare un "cunoscator" sa ne lumineze ca ambasadorul a murit de vaccin.
      Nu-i nevoie nici macar de legist, ei "stiu".
      Daca ar fi avut virusul chinezesc, ar fi spus ca a murit de comorbitidati, sau l-au omorat medicii dar asa lucrurile sunt clare, nu?
      Bravo mai "eusa8", te-ai prins cum sta treaba!