Germanii, divizați în privința primirii refugiaților afgani -Sondaj

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 9:58 Actualitate | Internaţional


Refugiati afgani
Foto: Wakil Kohsar / AFP / Profimedia
Germanii sunt divizaţi în privinţa posibilităţii ca ţara lor să extindă acordarea de azil la un mare număr de afgani care fug de regimul taliban, reiese dintr-un sondaj realizat la comanda agenţiei dpa, prezentat sâmbătă.

Aproximativ 46% dintre respondenţii unui sondaj reprezentativ, realizat săptămâna trecută de institutul YouGov, s-au declarat împotriva acceptării de refugiaţi afgani pe scară largă. În schimb, 47% au fost de acord să li se ofere protecţie mai multor afgani.

Cu toate acestea, unii dintre cei care s-au declarat în favoarea unei politici generoase de admisie au avut un amendament: unul din patru a spus că Germania ar trebui să o adopte doar dacă alte state UE îi vor urma exemplul şi vor prelua o parte dintre refugiaţi.

Conform sondajului, numai 22% dintre germani ar sprijini acceptarea unui mare număr de afgani chiar şi dacă alte state din UE nu ar face-o. La reuniunea de marţi, miniştrii de interne din UE nu au reuşit să găsească o poziţie comună în privinţa migranţilor din Afganistan.

State ca Austria, Cehia şi Danemarca au insistat ca persoanelor dislocate şi refugiaţilor să li se acorde asistenţă doar în ţările din jurul Afganistanului, nu în Europa. Unele ţări europene au tras un semnal de alarmă în privinţa perspectivei unui val masiv de refugiaţi asemănător celui din 2015.

La chestionarul YouGov au răspuns 2.017 persoane de vârstă adultă, în perioada 27-31 august, rezultatele fiind reprezentative pentru populaţia germană de 18 ani şi peste. (Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















1438 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    aia care muncesc.. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu vor sa plateasca pentru niste trantori asistati. poate doar turcalaii germanizati sa simpatizeze cu islamistii lor.
    • -4 (8 voturi)    
      Asistatii veniti din Est? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 12:38)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Hartz-IV (pomeni sociale) pentru zeci de mii de romani, zeci de mii de polonezi etc. Alocatii pentru zeci de mii de copii existenti numai pe hartie sau ramasi in tarile lor, de la care primesc de asemenea alocatie si unde viata e mult mai ieftina. Da, astia sunt trantorii asistati, de care Germania nu are nevoie!

      Pe de alta parte, afghanilor nu le e rusine sa munceasca, indiferent ce profesie au avut in tara lor - chiar si pe cea de ministru: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25001592-fost-ministru-afgan-comunicatiilor-timp-doi-ani-acum-face-livrari-bicicleta-leipzig-explicatiile-lui-sayed-sadaat.htm
      • +4 (8 voturi)    
        Mai ]ncearcă și pe la alte mese (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:09)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Valul de ilegali aduși de Merkel în 2015-2016 a costat, conform oficiosiului german Deutsche Welle, contribuabilul german 20€ de miliarde doar în 2016. Suma a tot crescut de atunci.

        https://www.dw.com/en/germany-spent-20-billion-euros-on-refugees-in-2016/a-38963299

        Bugetul total al educației și cercetării germane în același an era de 17€ miliarde.

        În primul an din cei peste 1 milion de de „refugiați” ajunși în Germania sub 100 începuseră să lucreze din care peste 60 la poșta de stat germană :) Din același milion sub 10% participau la cursurile de limbă germană sau de integrare în soceitata germană.

        lucrătorii esteuropenii din Germania au un aport net de peste 10% din PIB-ul țării adică peste 380€ miliarde. Cum rata de colectare în Germania e de 38% înseamnă că lucrătorii est europeni au o contribuție netă la bugetul țării de peste 150€ de miliarde. Sumă ce compensează pe deplin pomenile sociale sociale ale celor câțiva de teapa ta...
        • -3 (7 voturi)    
          Ad hominem, as usual (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 14:38)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Cand argumentele iti lipsesc, treci la atacuri la persoana. N-am primit niciodata vreun ban de la statul roman sau german si nci de la vreun alt stat, nici ca ajutor social si nici ca salariu de postac. Tu te poti mandri cu asa ceva?

          Cat despre migranti, amerlocii tai iubiti au starnit rahatul prin zona musulmana si prin Africa, iar Germania si Italia dau dovada de umanitate si ii primesc pe refugiatii din aceste zone. Nu Merkel i-a chemat, ci a acceptat sa-i primeasca. Imagineaza-ti cum ar fi curs acuzatiile de nazism daca ii refuza. Si apropo, voi cati luati? Ii ajutati macar pe cei care v-au salvat militarii si politicienii sau ni-i lasati tot noua?

          Migrantii muncesc, dar majoritatea au nevoie de cursuri de limba si integrare inainte de a fi angajati. Romanii, bulgarii, polonezii etc. se pot angaja din prima zi, chiar si fara a sti limba si cu siguranta fara cursuri de integrare, desi multi ar avea nevoie de ele. Cunosc personal destule povesti de succes ale sirienilor si afghanilor. Si am intalnit si conationali care m-au facut sa-mi crape obrazul de rusine - hoti, lenesi, interesati doar de "ce se poate ciocani aici in oras" etc. Am vazut destule reportaje despre zone invadate de cetateni romani si ce dezastru e acolo. Unele le-am linkat aici peste timp.

          Hai, ca mi-am pierdut prea mult timp cu un postac DE TEAPA TA, ca sa te citez.
          • +3 (7 voturi)    
            Deloc! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 16:32)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            Țiăam spus exact cum stă situația citâtnd surse oficiale german. Deutsche Welle este practic oficiosul guvernului german.

            Peste tot pe unde ajung bunii musulmani sunt o povară socială imesnă și o problemă imensăpentur ordine publică.

            Da, sunt și povești de succes printre ei, numai că 1 din 1000 nu schimbă NIMIC: Uităt-te cum arată ghettourile lor de peste tot din Europa.

            Singurii care iau apărarea pomangiilor și criminalilor sunt alți pomanagii. Deci e cât se poate de întemeiată bănuiala că trăiești și tu din ceva milostenie de stat.
            • -1 (5 voturi)    
              Pomanagiilor romani nu le iau apararea (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 18:39)

              Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Dimpotriva, mi-e rusine ca am aceeasi cetatenie cu ei. Mi-e rusine cand ii aud vorbind romana pe strada ori la job si mai ales cand aud ce vorbesc. Cand vad reportaje din Magdeburger Neustadt si alte zone unde cetatenii romani s-au instalat si au facut prapad. Cand aud cati incearca sa fraudeze Fiscul ori cand aud ca o treime dintre prostituate sunt originare din Romania. Mi-e rusine cand aud ca un roman sau o sleahta de romani au furat de la locul de munca si simt suspiciunea colegilor doar pentru ca provin din aceeasi tara cu ei. Am ajuns sa vorbesc cu sotia numai in germana din clipa in care iesim din casa si pana ajungem inapoi. Din toate aceste motvie mi-am jurat atunci cand am calcat in Germania ca nu voi primi vreodata nici un ban de la stat. Si pana azi afirm cu mandrie ca mi-am respectat 100% cuvantul.

              Cei peste 71.000 de romani care stau pe Hartz-IV, ca si un numar similar de bulgari si de polonezi, traiesc si din munca familiei mele, de ce i-as aprecia? Cu atat mai putin sa le iau apararea. Vad ca tu ii aperi, deci poate tie iti plac cei ce traiesc din milostenie, poate tu esti aidoma lor. Eu sigur nu si nici nu voi fi vreodata.

              La cum insinuezi in mai toate postarile ca musulmanii sunt 99,9% criminali, la cum incerci sa decredibilizezi pe oricine afirma contrariul (oricate argumente ar aduce acea persoana), la cum promovezi agenda trumpist-putinista in general, am toate motivele sa te banuiesc ca esti postac platit, un mercenar cu mana intinsa catre extremistii de dreapta. Daca ai fi medic, asa cum pretindeai candva, n-ai avea timp sa stai 24/7 sa vanezi articole de comentat.
              • 0 (4 voturi)    
                Foarte bine! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 22:16)

                Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

                Dacă ți-e rușine de tine, n-ai decât să renunți la cetățenia română și să te faci ciuhab onorific. Care-i problema? :)

                Un om inteligent are întotdeauna timp. Asta ce ceva ce tu nu ăpoți să înțelegi și mă tem că nu vei pricepe niciodată. Pentru ăștia ca tine „muncă” înseamnă să te agiți ca hamsterul în rotița lui ce aleargă săracu' până la epuizare dar cușca tot pe loc rămâne :)

                Despre medicină n-are rost să-ți faci probleme. Neam de neamu' tău n-o să-și permită vreodată să pună piciorul în spitalul universitar în care profesez eu.

                Restul rămâne cim am stabilit: Furia cu care aperi cauza pomangiilor indică dincolo de orice dubii faptul că ești și tu un milog al statului.

                Sănătate și numai bine!
                • 0 (2 voturi)    
                  In spitalul universitar din imaginatia ta... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 23:36)

                  Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

                  ...sigur ca n-are cum pune cineva piciorul. Sau asta-i numele de cod al birourilor de propaganda, "spital universitar"? Asa-i, neam de neamul meu n-are ce cauta in hrubele postacilor putinism-trumpismului. Daca tu esti cadru medical, eu sunt popa :)

                  Daca obtinerea cetateniei germane este conditionata si pentru romani de renuntarea la cea a tarii de origine, o voi face fara regrete. Iar asta o sa vad cand imi voi depune dosarul pentru Einbürgerung. Adica extrem de curand: alegerile istorice pentru Bundestag, de peste cateva saptamani, sunt ultimele pe care le ratez (la locale figurez deja pe listele de alegatori).

                  Pana una-alta, imi pastrez si dreptul de vot in Romania, sa compensez chiar si in mica masura procentul "pomanagiilor" si palmasilor care, chiar ajunsi in Germania, tot pe AUR pun stampila.

                  Hotaraste-te, ori ma agit muncind (oarecum adevarat, imi plac deadline-urile scurte, presiunea ma stimuleaza), ori nu muncesc :) Ai o logica de... amerloc. Adica ioc.
  • +1 (5 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 14:00)

    mitg [utilizator]

    Ca de obicei mama merkel si anabela borobela se amagesc cu sondaje si o ia afd dupa aia la 30% si NPD la 10%.
    • -3 (7 voturi)    
      LOL, AUR-istii nu prind aici ca in Romania (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 15:23)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ba chiar sunt pe trend descrescator. Nu mai scot nici cat la precedentele alegeri, ci abia daca mai sar de 10%. Nici macar in cel mai spalat pe creier land - ma refer la Sachsen - nu ajung la 30%, ci abia pe la 25%, in timp ce in altele abia daca iau 7 procente amarate.

      Dar tu poti visa in continuare...
  • 0 (4 voturi)    
    gata (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 17:29)

    hanu [utilizator]

    se trezesc lemingii normies din somn?...Gata, i-au atins la papica, se pare si revin la realitate.