Oficial chinez: Masacrul civililor de către armata SUA și aliații lor în Afganistan din ultimii 20 de ani trebuie investigat temeinic

de DP     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 6:12 Actualitate | Internaţional


SUA China
Foto: PublicDomainPictures.net
Deși armata SUA s-a retras din Afganistan, masacrul civililor de către armata SUA și aliații lor în Afganistan în ultimii 20 de ani trebuie investigat temeinic, iar criminalii aduși în fața justiției, a declarat miercuri Wang Wenbin, purtător de cuvânt al Ministerului de Externe chinez, scrie agenția de presă Xinhua, citată de cotidianul People`s Daily.

Remarcile au fost făcute în cadrul briefingului zilnic, ca răspuns la o întrebare referitoare la pierderile recente de vieți ale unor civili provocate de către trupele americane în timpul retragerii lor.

Potrivit unor rapoarte, în 26 august, un atac terorist în apropierea aeroportului din Kabul a provocat sute de victime. Unii răniți au susținut că armata SUA a tras în oameni după explozie, provocând și mai multe victime. Rapoartele mai arată că în 29 august, armata SUA a folosit drone pentru a ataca o clădire rezidențială din Kabul în cadrul unei acțiuni antiteroriste, ucigând zece civili, dintre care cel mai tânăr avea doar doi ani.

Wang a spus că China a luat notă de aceste rapoarte și a adăugat că ele mai arată că uciderea civililor afgani de către armata SUA ar fi avut loc frecvent. De exemplu, în 2002, un atac aerian militar american a lovit participanții la o nuntă în provincia Uruzgan, provocând zeci de decese și peste 100 de răniți.

Un alt atac aerian militar american din 2008 a lovit un sat din provincia Herat, ucigând aproape 100 de civili, inclusiv 50 de copii și 19 femei.

În 2010, un atac aerian NATO (Organizația Tratatului Atlanticului de Nord) a lovit provincia Dekundi, ucigând cel puțin 33 de persoane.

În 2015, ofițeri de poliție afgani din briganda anti-drog au fost atacați de militari NATO, 15 polițiști fiind uciși.

În 2019, dronele americane au lansat un atac în provincia Nangarhar, ucigând cel puțin 30 de fermieri afgani.

Wang a mai spus că numărul deceselor civile din Afganistan cauzate de atacurile aeriene ale SUA depășește cu mult anunțurile oficiale al guvernului SUA. Statisticile arată că, din aprilie 2020, cel puțin 47.245 de civili afgani au fost uciși în războiul din Afganistan.

El a subliniat că, deși trupele americane au părăsit Afganistanul, masacrul civililor trebuie investigat cu atenție.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















5368 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    a ajuns china sa-i scoata la tabla pe altii (Joi, 2 septembrie 2021, 6:45)

    qwerasdf [utilizator]

    ...
    cine mai urmeaza? Coreea de Nord sa-i traga la raspundere pentru saracia din Alabama?
    • -2 (10 voturi)    
      Si care e problema (Joi, 2 septembrie 2021, 7:52)

      copturie [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Daca era China in locul SUA in Aganistan urla toata presa americana ca sunt criminali, care e problema daca sunt investigati, sau ipocritii din vest au voie sa omoare civili dar altii nu
    • +4 (8 voturi)    
      China nu face decat sa se razbune pe SUA (Joi, 2 septembrie 2021, 8:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      si sa arata ca si ea poate musca. In realitate China este un master al uciderii civililor nevinovati, a omorat cu buna intentie o gramada de minoritati religioase si etnice din China (ex urguzii). Chinei nu ii pasa deloc de civilii morti in Afgansitan, vrea doar sa traga o palma Americii.
  • -1 (5 voturi)    
    Pai normal ! (Joi, 2 septembrie 2021, 8:12)

    gmb72 [utilizator]

    De regula, in razboaiele moderne, invinsii sunt tarati si in tribunale, pentru crimele comise impotriva civililor....
    Sau, cum le denumesc americanii, "pierderi colaterale"....
    Nu-mi fac iluzii, nu vor ajunge acolo, dar ca exercitiu de imaginatie, ar merge: oare de pe bancile tribunalului de la Haga, Biden si-ar proclama in continuare victoria ? Nu ar fi exclus, bolile batranetii l-ar ajuta sa-si imagineze ca se afla la tribuna ONU....
  • +3 (3 voturi)    
    Problema este alta (Joi, 2 septembrie 2021, 8:41)

    MarkoP [utilizator]

    Unde s-ar putea judeca astfel de cauze?
    Veti spune ca la Tribunalul Penal International.
    Problema este nici SUA, nici Rusia si nici chiar China nu recunosc acest tribunal.
  • +2 (8 voturi)    
    păi (Joi, 2 septembrie 2021, 8:43)

    nahir [utilizator]

    sigur că da, dar doar să fie timp după ce sunt investigate masacrele chinezilor, să zicem. Uigurii abia așteaptă.
    Tupeu jegos din partea unora cu grave carențe în respectarea drepturilor omului.
  • +4 (8 voturi)    
    China (Joi, 2 septembrie 2021, 10:08)

    utilizator1 [utilizator]

    Da lecții de morala. LOL.
  • +4 (4 voturi)    
    se mira cineva? (Joi, 2 septembrie 2021, 11:03)

    hanu [utilizator]

    actualiza administratie americana da semnal dupa semnal ce e foarte slaba. China (si altii) prind curaj in timp ce aliantele USA se clatina... Increderea a fost zdruncinata rau.
    Asteptati-va sa vedeti in curand miscari spre Taiwan.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu exista crime bune sau crime rele (Joi, 2 septembrie 2021, 12:30)

    vudejea [utilizator]

    Exista doar crime, uciderea unor nevinovati...Sau poate considerati vinovati si copiii de 1-2 ani...Vad ca problema uciderii civililor de catre americani e tot China...Era un banc- mai, am auzit ca ai luat bataie in gara la Dolhasca--Mah, fiti-ar aia a naiba, aia-i gara?? Faptul ca in China nu se respecta drepturile omului nu face crimele americane mai mici nici cu un milimetru...Dimpotriva, China ucide la ea acasa, Sua ucide peste tot dar cu mintea incetosata, China e de vina...Majoritatatea oamenilor mananca aerul degeaba