Angela Merkel despre migranţii stabiliţi în Germania: „Sunt germani chiar dacă nu se numesc Klaus sau Erika”

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2021, 8:41 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel, selfie cu un refugiat
Foto: Agerpres/EPA
Migranţii care se stabilesc în Germania sunt germani chiar dacă au nume străine, a spus marți cancelarul german Angela Merkel, făcând o referire subtilă la obiceiul germanilor albi de a-i întreba pe turcii născuţi în Germania de unde provin, transmite Reuters, potrivit News.ro.

„Integrarea nu poate fi un efort de şapte generaţii care nu se termină niciodată doar pentru că o persoană nu se numeşte Klaus sau Erika", a spus Merkel zâmbind, în timpul unei ceremonii care a marcat 60 de ani de când Germania a semnat un tratat cu Turcia pentru a aduce sute de mii de bărbaţi turci pentru a acoperi lipsa forţei de muncă în anii 1960.

„Întrebarea este cât timp trebuie să se integreze o persoană care nu are un nume clar german înainte de a fi integrată? Cred că toată lumea ar trebui să aibă şansa, cel târziu când a obţinut cetăţenia germană, să fie văzută ca parte a acestui pământ, iar numele nu trebuie să joace niciun rol", a adăugat ea.

Merkel, care conduce Germania de 16 ani, intenţionează să demisioneze după alegerile din 26 septembrie, în care blocul ei conservator riscă să piardă puterea, fiind în urma social democraţilor de centru-stânga (SPD) în sondajele de opinie.

Creştin democraţii (CDU) şi partidul asociat Uniunea Social Creştină Bavareză (CSU) şi-au văzut popularitatea scăzând treptat de la decizia lor din 2015 de a primi aproape un milion de solicitanţi de azil, în principal din Siria şi Irak.

Decizia lui Merkel a fost apreciată la nivel internaţional, dar a atras critici acasă, conservatorii coborând în sondaje, în timp ce extrema dreaptă a câştigat locuri în Parlamentul naţional pentru prima dată după epoca nazistă din 1933-45.

În ultimul timp, retragerea haotică a trupelor NATO din Afganistan a adus imigraţia în fruntea agendei electorale, în timp ce Germania a primit mii de afgani care fug de talibani, apărând teama unei repetări a crizei migranţilor în Europa din 2015.

Agenţia Federală a Muncii din Germania estimează că cea mai mare economie din Europa ar trebui să absoarbă în jur de 400.000 de migranţi pe an pentru a rezolva lipsa forţei de muncă.

Germania a investit miliarde de euro în cursuri de limbă şi formare pentru a ajuta solicitanţii de azil să intre pe piaţa muncii, învăţând din greşelile pe care le-a făcut cu muncitorii turci care nu au primit niciun ajutor pentru a învăţa limba şi a-şi actualiza abilităţile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3423 vizualizari

  • +17 (31 voturi)    
    Nici ei nu se simt germani si nici nu sunt (Miercuri, 1 septembrie 2021, 8:46)

    Gryphus [utilizator]

    dar pt ca GLOBALISM trebuie sa-i spui unui afgan din kabul care e in Germania de 1 an ca e ...german desi a trait 30 ani ca afgan in desert
    • -4 (14 voturi)    
      Prea le știi pe toate ! (Miercuri, 1 septembrie 2021, 11:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu ți se pare ciudat că le știi pe toate, că ești competent în orice problemă?
      • -3 (7 voturi)    
        Nu trebuie sa te simti cmplexat pt asta (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:11)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        accepta ca tu nu stii nimic si viata ta va fi mai buna, nu mai suferi
  • +20 (28 voturi)    
    cel mai mare dezastru pentru Europa (Miercuri, 1 septembrie 2021, 8:48)

    qwerasdf [utilizator]

    sa primesti pe oricine in "casa" ta, fara sa-l intrebi de sanatate, de nimic..
  • +19 (29 voturi)    
    heh (Miercuri, 1 septembrie 2021, 9:06)

    sentenced [utilizator]

    Sunt 100% sigur ca nu ii poti numi germani conform niciunei definitii.
    Eventual, daca au cetatenie germana, ii poti numi cetateni germani, cu drepturile si obligatiile aferente.
    Germani sunt aia care pe langa faptul ca sunt cetateni germani, sunt urmasii triburilor germanice din Vestul Europei, cu caracteristicile genetice, trasaturile fizice si cultura de rigoare.
    • +3 (7 voturi)    
      Spune-le si americanilor (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:32)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Cati urmasi ai triburilor amerindiene mai gasesti din total populatie? Si totusi, toti sunt mandri de a fi americani, isi pun drapelul si celebreaza Fourth of July, indiferent ca-l cheama Trumpf sau Jesus Hernandez sau Giovanni sau Mitica..
      • -1 (5 voturi)    
        America (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:44)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Amerindienii nu se autointitulau americani, nici macar indieni.
        Americanii moderni sunt urmasii colonistilor care au populat continentul incepand cu secolul 16 si pana la inceputul secolului 20 (in general de origine europeana, dar nu numai), cei care vin acum sunt imigranti, nu ii poti numi americani.

        SUA este insa o alta discutie, fiind un mix rasial, aspectul genetic nu conteaza atat de mult. Insa daca ai citit comentariul meu cu atentie, pe langa genetica am mai enumerat un aspect care din punctul meu de vedere este cel mai important, si anume cultura. Sunt de acord sa fie numit 'german', 'american', 'roman' orice imigrant care dupa o perioada petrecuta pe teritoriile respective adera 100% la cultura respectiva. Cati din musulmanii din Europa au aderat 100% la culturile tarilor in care traiesc? Indraznesc sa spun ca nici 1%.
        • 0 (4 voturi)    
          Sentenced to be racist (Miercuri, 1 septembrie 2021, 16:38)

          Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Văd că acum o dai la întors cu viziunea nazistă potrivit căreia ca să fii german trebuie să ai sânge german („cu caracteristicile genetice, trasaturile fizice si cultura de rigoare”).
          Deci ce te face german, român, chinez, american, sângele strămoșilor sau apartenența culturală?
    • +1 (5 voturi)    
      Dar tu te poți numi român? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:53)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Ești sigur că strămoșii tăi au trăit mii de ani doar pe teritoriul actualei Românii? Și că nu s-au amestecat cu alte populații migratoare?

      Sau ești doar un Neanderthalian get-beget? :)
  • +16 (24 voturi)    
    Acum o saptamana am fost pana in Viena (Miercuri, 1 septembrie 2021, 9:44)

    Scarface1000 [utilizator]

    cu ceva treaba si am stat 3 zile.

    Totul e perfect inafara de migranti,..

    Nici nu pot sa apreciez o data la cat timp sau la cate sute de metrii erau un grup de barbati de culoare care beau sau erau deja beti, faceau galagie, erau agitati (posibil drogati).

    Asta era singura chestie iesita din peisaj, care deranja, iar daca trebuia sa treci pe langa ei pe jos chiar inspira frica...

    Asta am vazut-o cu ochii mei deci nu are nimeni cum sa zica ca nu e chiar asa sau ca cine mi-a spus m-a mintit!


    A 2-a mare problema pe care am auzit-o de la cunostinte credibile mutate prin Germania&Austria a fost ca la ceva scoala de langa ei s-a interzis sa se faca brad de Craciun in scoala deoarece ofenseaza cei 10-15% copii care sunt musulmani iar la o alta scoala profesoarei i-a fost interzis de conducere sa poarte la vedere o Cruciulita la gat pe care a purtat-o zeci de ani in acea scoala tot din acelasi motiv, ca elevii musulmani se simt ofensati!
  • +8 (18 voturi)    
    Așa e și cu maghiarii de la noi (Miercuri, 1 septembrie 2021, 9:51)

    periscop [utilizator]

    Ia spune-i unui ungur de la noi că e român, și o să vezi cum reacționează. Și maghiarii de aici sunt cetățeni români de o sută (și ceva_ de ani...
  • +4 (6 voturi)    
    distrugerea (Miercuri, 1 septembrie 2021, 9:57)

    Point [utilizator]

    ioropii nu a inceput cu merkeloglu si nu a fost singura care a aplicat niste idei cu totul absurde.bomba cu ceas care se numeste migratie a inceput deja sa crape pe alocuri.acum ca zarurile sunt deja aruncate si pariurile castigate de cine trebuie,nu pot decat sa deplang soarta viitoare a iuropii si fostilor ei locuitori.
  • +5 (9 voturi)    
    Mda (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:01)

    TheFaime [utilizator]

    Curios daca tot nemti o sa-i numeasca si dupa primul atentat pe care o sa-l comita in germania. Pensie linistita Angelico
    • 0 (4 voturi)    
      S-a comis deja (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:03)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Îmi amintesc că a fost odată un târg de crăciun la care un musulman a intrat cu un camion în oameni.
      E drept că nu au fost atâtea atentate ca în Franța sau UK, dar au fost totuși destule.
      • +2 (4 voturi)    
        In 2016. Acum suntem in 2021 (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:38)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Mai recente si cu mai multe victime sunt actele teroriste din Halle si Hanau, nu mai zic de uciderea lui Lübcke, toate comise de extrema dreapta.

        Recent s-a rejudecat dosarul NSU, criminalii sunt tot extremisti de dreapta.

        P.S. In Hanau a murit inclusiv un roman.
    • -2 (4 voturi)    
      @The Faime (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:16)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      « Primul » atentat??? ��
  • +7 (9 voturi)    
    Adica Germania are nevoie de forta de munca? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:04)

    consumator2 [utilizator]

    Pai romanii, bulgarii incercau de ani de zile. De cand am intrat in UE, a trebuit 7 ani ca sa avem drept de munca la ei. Puteau sa ne lase de atunci, nu sa caute refugiati!
  • +7 (9 voturi)    
    N-am sa inteleg... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:05)

    Nonidem [utilizator]

    N-am sa inteleg niciodata-daca au nevoie de imigranti de ce nu apeleaza la europeni-romani, ucrainieni,belorusi etc dornici sa emigreze in Germania.Nu s-ar pune problema integrarii si le-ar fi mai ieftin!Probabil ca asistam la disparitia natiunii germane-care a dat atatea genii umanitatii!
    • +2 (4 voturi)    
      Ba s-ar pune problema integrarii (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:44)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      De la invatat limba pana la schimbatul obiceiurilor. Am intalnit destui romani care sa aiba nevoie de cursuri de integrare. Din pacate pentru nemti, aceste cursuri nu sunt si pentru estici.

      Apropo, cati dintre imigrantii din tarile pe care le-ai mentionat cunosc mai mult de doua-trei nume ale geniilor date de Germania umanitatii? Si nu ma refer la intelectuali, ca au ramas un procent tot mai mic, ci la marea masa de migranti din motive economice ori sociale.
  • +2 (4 voturi)    
    catre ''periscop'' (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:11)

    jos [utilizator]

    cred ca ai facut o comparatie deplasata!!!
  • +5 (11 voturi)    
    asta tot nu s-a invatat minte... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    in fine

    imi place ca afganii "sunt germani"

    dar daca te duci in germania ca roman, sau polonez se uita aia la tine ca la un gunoi...

    cam ipocrit si partinitor "globalismul" asta...
    • +2 (4 voturi)    
      Oare de ce? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:47)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sa fie din cauza ca si "ultracivilizatii" romani si polonezi au si ei gunoaiele lor, care ies in evidenta la fel ca si cele ale musulmanilor?

      Sau ai nimerit in fosta SBZ (Sowjetische Besatzungszone), acolo unde colcaie de AfD-isti?
  • +10 (10 voturi)    
    Sa nu uitam niciodata acest banc (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:25)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Un copil arab il intreaba pe taica-so:
    - Tata, noi de ce purtam esarfa asta pe cap?
    - Ca sa nu ne doboare soarele puternic al desertului.
    - Dar tata, noi de ce purtam hainele astea lungi?
    - Pentru ca pe caldura dogoritoare a desertului ne ajuta sa ne racorim
    - Si tata, noi de ce purtam sandalele astea?
    - Pentru ca sa nu ne arda talpile nisipul fierbinte al desertului.
    - Dar tata, atunci noi de ce locuim la Berlin?