Vladimir Voronin schimba foaia: Trebuie sa uitam toate neintelegerile pe care le-am avut cu Romania

de C.P.     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2008, 10:37 Actualitate | Internaţional


Vladimir Voronin
Foto: Rompres
Vladimir Voronin, presedintele Republicii Moldova, a transmis un semnal clar catre omologul sau roman, Traian Basescu: "Eu personal sunt pentru relatii bune cu vecinii si trebuie sa uitam de toate neintelegerile pe care le-am avut sau careva motive istorice". Voronin a facut aceste declaratii la televiziunea NIT, transmite Rador. Intrebat de jurnalistul de la NIT daca “acest mesaj este un semnal pentru Bucuresti”, Voronin a raspuns zambind: “Da, poate fi considerat ca un semnal!”.

„Relatiile de vecinatate nu pot fi duse pina la starea in care nu mai pot fi corectate. Noi sintem disponibili sa avem relatii reciproce normale cu membrul Uniunii Europene – Romania", a mai spus Voronin in aceeasi emisiune tv.

Aceste declaratii sunt o premiera in istoria din ultimii doi ani a relatiilor bilaterale, punctata de crize diplomatice, rechemari de ambasadori si declaratii dure ale Chisinaului la adresa politicii Bucurestiului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3814 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Wow ! (Marţi, 4 martie 2008, 10:45)

    Doru [anonim]

    Opa ! Se apropie foametea in Moldova ex-sovietiva ?
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Marţi, 4 martie 2008, 10:59)

      flynt [anonim] i-a raspuns lui Doru

      se pare ca schimbarea presedintelui Rusiei, nu ii prieste domnlui Voronin, sau este doar alta reactie sub influienta alcoolului a lui Voronin. :)
      • 0 (0 voturi)    
        flynt... (Marţi, 4 martie 2008, 11:22)

        S [anonim] i-a raspuns lui flynt

        n-are nicio treaba schimbarea presedintelui. medvedev tot putin inseamna...

        dar si eu sunt tare curioasa sa stiu de fapt ce vrea voronin. o vrea de fapt Putin sa se puna bine cu romaniCA ca sa isi traga - teava - de gaze south stream prin marea neagra. si ii baga intai pe moldoveni la inaintare, sa inceapa cu dreptul..:)
  • 0 (0 voturi)    
    Va pune botu' baselu?- normal ca Da (Marţi, 4 martie 2008, 10:50)

    Stefan Cel Mare [anonim]

    Cu inteligenta binecunoscuta in politica "iexterna" (vezi cum l-a mai pacalit o data Voronin - cand degustau fericiti vinurile tarii - sau mai recent cazul Iuscenko cel ce a plecat de la Bucuresti cu mai multe decat spera el insusi) basescu "va pune botu" la lingusirile otravite ale acestui comunist profund rusofil care duce o politica de hartuire permanenta la adresa Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Care-i spilul? (Marţi, 4 martie 2008, 10:57)

    voronina [anonim]

    Tot la tatucul Basescu se intoarce. Nu strica sa fie mai spasit.
  • 0 (0 voturi)    
    In mod clar, un semnal (Marţi, 4 martie 2008, 11:11)

    Razvan007 [utilizator]

    Un semnal ca Voronin doreste relatii buna cu Romania. Oare de ce ? Nu a obtinut ce a vrut de la rusi ? Are vreun interes economic imediat ?

    Este normal sa iti pui intrebari, tinand cont ca presedintele moldovean a lansat numeroase atacuri la adresa Romaniei - in opinia mea, atacuri nefondate dictate de Rusia.
  • 0 (0 voturi)    
    voronin (Marţi, 4 martie 2008, 11:12)

    Darth Vader [anonim]

    Dupa ce ne-a facut troaca de porci, agresori, mincinosi, aroganti, hoti, etc., vrea impacare???
    Cioara tot cioara ramane, chiar daca o vopsesti...
  • 0 (0 voturi)    
    Semnal de la Moscova (Marţi, 4 martie 2008, 11:12)

    Pink Panther [anonim]

    Mda,...este clar un semnal de la Moscova. Voronin nu face nimic fara ajutorul de la rusi.

    poate in legatura cu Kossovo...

    Aici poate avem posibilitatea sa jucam inteligent:
    1- de partea Europei 7 NATO
    2 - diplomatie si inteligenta cu Moscova.

    PUTEM FACE ASTA?
  • 0 (0 voturi)    
    sa se faca Unirea (Marţi, 4 martie 2008, 11:19)

    cristi [anonim]

    Nu mai spuneti ca pune botu' Basescu. El trebuie sa faca ce vrem si noi. Sa faca in asa fel incat Romania, tara mama sa-si apropie cetatenii ramasi in stanga Nistrului si pentru asta trebuie profitat de dezghetul asta care se anunta acum si de orice alta ocazie. In rest Voronin, n-are decata sa piara odata cu istoria neagra pe care a scris-o.
  • 0 (0 voturi)    
    sa uitam (Marţi, 4 martie 2008, 11:25)

    john [anonim]

    Intr-o lume normala, atunci cand azi te dai cocos si maine spui "sa uitam", poimaine esti ghiare-n ciorba.

    Moldovenii de peste Prut, eu sper ca vor sa traiasca mai bine atunci cand muncesc din greu, la fel ca restul lumii normale. Au suferit destul timp de secole, carmuiti de tot felul de cretini si visatori. Restul e vorbaraie si ciorba de ghiare de asa-zisi cocosi, speriati de fapt ca-si pierd vila din Odessa.
    • 0 (0 voturi)    
      la placinte inainte (Miercuri, 5 martie 2008, 7:39)

      tresa [anonim] i-a raspuns lui john

      moldovenii l-au votat pe voronin in Rep.Moldova si pe Iliescu in Romania. Isi merita soarta pt ca inca sint indobitociti de doctrina maexist leninista
  • 0 (0 voturi)    
    publicitate electorala (Marţi, 4 martie 2008, 11:33)

    basarab [anonim]

    a inceput campania electorala in Rep. Moldova, de aceea o face pe intseleptul. Ii crede naivi pe toti =)
    Hai Romania!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vecini... (Marţi, 4 martie 2008, 11:41)

    Acritura [anonim]

    Are probleme cu Transnistria...

    "Noi sintem disponibili sa avem relatii reciproce normale cu membrul Uniunii Europene – Romania"... A uitat sa spuna care dintre membre e Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    interesul si dezghetul (Marţi, 4 martie 2008, 11:41)

    victoria [anonim]

    Oricare ar fi interesul lui Vorornin, sunt sigura ca aceasta schimbare a atitudinii lui Vorornin se va schimba odata cu interesele pe care le are el sau cei care il dirijeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    fomica (Marţi, 4 martie 2008, 11:43)

    Alias [anonim]

    nu mai au papa si au nevoie de curent electric. plus ca putin prezinta, in acest mod, cele mai calde multumiri romaniei in problema kosovo.
  • 0 (0 voturi)    
    ctrl+alt+del (Marţi, 4 martie 2008, 11:45)

    adrian [anonim]

    Pur si simplu trebuie ignorat ca si atunci cand scuipa Romania.
    e doar un comunisto-kaghebist unsuros
  • 0 (0 voturi)    
    indiferent de substrat..... (Marţi, 4 martie 2008, 11:47)

    judex [anonim]

    nu trebuie sa refuzam mana intinsa. Avem prea multe interse comune ca sa tratam relatiile bilaterale cu dispret si aroganta. Poate a sosit momentul sa construim relatii corecte si de parteneriat cu estul, inteligenta trebuie sa primeze.
  • 0 (0 voturi)    
    prea multe intrebari (Marţi, 4 martie 2008, 12:21)

    alex [anonim]

    Prea multe intrebari si prea putina actiune. Daca exista deschidere de ambele parti, macar colaborarea economica trebuie imbunatatita.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania ar trebui sa faca un pas in fata... (Marţi, 4 martie 2008, 13:10)

    Anonim [anonim]

    "Da domnu' Voronin, sa uitam, haideti sa incepem prin a construi cele 3 consulate -- un mic semn de prietenie ;) "
  • 0 (0 voturi)    
    parsivenie slava (Marţi, 4 martie 2008, 13:18)

    mokko [anonim]

    Exact cum orice vrabie malai viseaza ce inteligenta trebuie sa abordam noi in viziunea unitara Ruso-Moldava?????Nici un punct de vedere nu este si nu va fi deajuns pentru a mai schimba ceva din destinul acestei zone zisa Moldova .Nici vorba de o alta extindere NATO sau UE in Ucraina sau Moldova..Deci sa fim seriosi..sobolanul moldovinesc a luat vreuna dupa ceafa sa politiceanista ..si si`a mai revizuit comportamentul..in speranta oarba ca Romania doarme ,romanii sunt sufletisti=prosti,etc..Asa ca nea sarbatoare asta VERMOREL-VORONIN ...sa fie lasat in "curechile" lui..numai prin indiferenta sunt convins ca poti lovi un prost in orgoliu..
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate! (Marţi, 4 martie 2008, 15:43)

      io [anonim] i-a raspuns lui mokko

      Putregaiul asta de Cioroi nu merita sa-l iei in seama. Destul ca se baga singur in seama... Un jeg-comunist (pleonasm) cu mintea bolnava, ca a oricarui lider rusofil care se respecta! O paiata vesela cu muci la nas si bale pe bot.
  • 0 (0 voturi)    
    voronin e util ! (Marţi, 4 martie 2008, 14:33)

    gog [anonim]

    voronin e bun ca hartie igienica, zgarie un pic da iti faci treaba cu el...
    e bun si la clisme!
    nu poti sa faci fata cu el!!!
    pur si simplu are o pregatire enorma sub atatia presedinti sovietici, ca are inscriptionat pe el modurile de lucru:
    - stalin (mod de lucru permanent, intens cu prespalare)
    - hrusciov (mod de lucru intermitent, cu preincalzire)
    - .
    .
    .
    - putin (mod de lucru in mediu extrem de toxic, clisma i-o facea cu completul chimic si cu masca de gaze pe figura)

    ....
  • 0 (0 voturi)    
    L-a controlat cineva pe Voronin la scafarlie? (Marţi, 4 martie 2008, 16:53)

    acccidutzu [anonim]

    Totusi cineva trebuie sa-l trimita pe acest Voronin sa se caute la mansarda. Atatea schimbari de politica in functie de cum bate vantul nici macar maimutele in copac nu fac. Si asta conduce o tara, cica..Bine, vorba vine o tara, 2 judete acolo, dar oricum se da presedinte. Cum poti sa mai ai incredere in vorbele unui om-trestie ca asta?
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova (Marţi, 4 martie 2008, 19:24)

    Nicolae [anonim]

    Atitudinea Romaniei fata de Kosovo a fost placuta RUSIEI !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    poate e ceva mult mai simplu (Joi, 6 martie 2008, 1:39)

    capcaunul [anonim]

    poate i s-a pus in vedere de catre UE ca e cazul sa lase ciocul mic fata de romania, ptr ca aderarea moldovenilor depinde de bucuresti. si probabil ca partiile ruse s-au deschis via belgrad, la care voronescu a fost probabil facut sa priceapa de noul presedinte rus ca e cazul sa 'ciocu mic' in relatiile cu UE.. de unde schimbarea 180 de grade a lui voronescu.. pai daca stanga si dreapta iti spun 'ciocu mic', probabil ca'l faci mic daca nu vrei sa te sinucizi politic.