IMAGINI VIRALE În haosul evacuărilor din Afganistan, soldați americani leagănă bebeluși afgani

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2021, 19:56 Actualitate | Internaţional


saldat american calmand un bebelus afgan
Foto: Twitter
Armata SUA a publicat vineri câteva fotografii care arată soldați având grijă de bebeluși afgani și copii mici pe aeroportul din Kabul, unde operațiunile haotice de evacuare au fost criticate intens în Statele Unite.

Într-una din poze, echipat din cap până în picioare, un soldat îi zâmbește unui bebeluș pe care îl ține în brațe încercând să îl calmeze în timpul evacuării de pe Aeroportul Internațional.




Într-o altă imagine, două femei soldat țin câte un copil în brațe, în timp ce o altă fotografie arată un soldat îngenuncheat pentru a da apă unui băiețel.



”Aceasta este America pe care trebuie să o întruchipăm”, a reacționat un parlamentar republican și veteran în Irak, Peter Meijer, scriind pe Twitter că este „foarte mândru” de aceste imagini, relatează AFP.









Citește și:
VIDEO ​Imaginea-simbol a disperării din Afganistan. Momentul când o fetiță este trecută de un soldat american peste zidul de securitate al aeroportului din Kabul






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41223 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    no offense... (Sâmbătă, 21 august 2021, 20:58)

    notnow [utilizator]

    ...dar... unde-i Crucea/Semiluna Rosie? Adica, admirabila umanitatea soldatilor, dar cred ca rostul lor este altul, si alte organizatii ar trebui sa se implice in asa ceva...
    • -3 (13 voturi)    
      Asta imi aminteste (Sâmbătă, 21 august 2021, 21:37)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui notnow

      de imaginile cu jandarmi care ajuta o batranica sa-si faca cumparaturile, imagini aparute on media romaneasca dupa ciomageala din 10 august 2018.
      Soldatii americani or fi ei baieti buni si milosi, dar in cazul de fata ei au fost unelte in minile unor baieti cat se poate de rai, care au stiut, sau ar fi trebuit sa stie ce dezastru umanitar au creat acolo.
  • +4 (6 voturi)    
    "Fă tot ce poți, cu ceea ce ai, acolo unde ești." (Sâmbătă, 21 august 2021, 21:23)

    acribion [utilizator]

    "...Theodore Roosevelt.
  • -1 (7 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 21 august 2021, 21:34)

    mitg [utilizator]

    Vai ce induiosator. Societatea civila afgana nu are nimic, nici o nevasta de imam nu face acte de caritate?
  • -3 (9 voturi)    
    Heartbreaking (Sâmbătă, 21 august 2021, 21:46)

    utilizator1 [utilizator]

    Afganii își încredințează nou nascutii soldaților americani.
    Citesc și plâng.
    • +3 (7 voturi)    
      Degeaba (Duminică, 22 august 2021, 0:28)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      dacă soldatul nu îi dă țâță bebelușului.
      • -2 (6 voturi)    
        Degeaba (Duminică, 22 august 2021, 6:44)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        existi
      • +1 (3 voturi)    
        nu esti sanatos (Duminică, 22 august 2021, 8:50)

        utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        :))))
    • +1 (3 voturi)    
      Fie ai umor (Duminică, 22 august 2021, 0:55)

      Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Fie pui botul la propaganda. Dupa o infrangere de zile mari si o retragere cu coada intre picioare, cea mai puternica armata din lume are acum grija de bebelusi. Heartwarming.
  • +1 (7 voturi)    
    asemenea imagini ai/ne mai trezesc la realitate (Sâmbătă, 21 august 2021, 22:06)

    richter [utilizator]

    ca sa nu ne pierdem omenia/umanitatea, sensibilitatea; au fost multe victorii in istorie, dar unele din ele au fost echivalente cu o infrangere sau mai multe !
    • +1 (3 voturi)    
      Calm, calm (Duminică, 22 august 2021, 0:56)

      Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui richter

      Este propaganda. Nu iti arata nimeni afganii impuscati de unii si mutilati de altii la TV. Ti-i arata blurati ca sa nu vezi. Bebelusii de ce nu sunt blurati?

      Omenie era daca acei bebelusi aveau un viitor intr-o tara libera. Nu vor avea. Vor munci ca necalificati pe cine stie ce santier.
      • +3 (3 voturi)    
        am vazut poze nedifuzabile, neblurate (Duminică, 22 august 2021, 7:29)

        richter [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

        din Afganistan, ...de la amici care au fost pe acolo; as putea putea fi rautacios sau realist scriind ca parintii au lasat asupra copilasului vre-un act de identitate ca sa fie "chemati' apoi si ei in USA sau ca soldatul si-a adus copilul prpriu pe front acolo ca sa impresioneze, etc. ,etc...
  • +1 (3 voturi)    
    Razboaiele mediatice sunt cele care conteaza (Duminică, 22 august 2021, 4:22)

    Setalcott [utilizator]

    Propaganda de război, nimic altceva.
    Ar trebui acuzați de răpire. Unde la sunt părinții? Cum au ajuns în custodia armatei?
    Ieri era un articol despre mamele care-și aruncau copii peste sarma ghimpata, apoi altul cu un copil trecut peste gard de un soldat. Cică nu se știe dacă a fost separat de rude. Pai dacă a fost separat de rude și a fost aruncat peste gard sa se reunească, acum undei sunt rudele, de ce e în brațele soldatului american?
  • +2 (2 voturi)    
    Cand incompetenta este trecuta cu vederea (Duminică, 22 august 2021, 20:56)

    Razvan_M [utilizator]

    Asa functioneaza si presa mainstream din America, ii trateaza pe cetatenii americani ca pe copii idioti ce nu merita altceva decat propaganda groteasca.