Cum arată Kabulul, după ce talibanii au preluat controlul. Jurnalistă CNN: M-am îmbrăcat altfel decât de obicei pentru a merge pe străzi VIDEO

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 16 august 2021, 23:33 Actualitate | Internaţional


Jurnalista CNN de vorba cu talibanii
Foto: Captura video
Străzile din Kabul sunt pline de talibani, în timp ce majoritatea cetățenilor afgani stau ascunși în case. Cei care se încumetă pe străzi sunt de bărbați și copii curioși. Femeile sunt mult mai puține și poartă burka. Sentimentul anxietății, teama și nesiguranța sunt cuvintele cheie care descriu viața din capitala Afganistanului, potrivit jurnalistei CNN Clarissa Ward care a vorbit deopotrivă cu talibanii, dar și cu civilii afgani.

Jurnalista CNN descrie viața din capitala Afganistanului după ce talibanii au preluat puterea asupra Kabulului în câteva ore fără să fie nevoiți să tragă prea multe focuri de armă.




”Luptătorii talibani au inundat capitala. Zâmbitori și victorioși, au ocupat acest oraș cu șase milioane de locuitori în doar câteva ore, fără să tragă prea multe focuri de armă. Nu mă așteptam la o astfel de imagine. Foarte mulți luptători talibani, în timp ce în spatele nostru este Ambasada SUA. Unii au în mâini arme americane și spun că sunt aici pentru a menține legea și ordinea”, spune Clarissa Ward care a reușit să vorbească inclusiv cu unii dintre luptătorii talibani.
”Totul este sub control. Totul va fi bine. Nimeni nu ar trebui să își facă griji. America a petrecut destul timp în Afganistan. Trebuie să plece. Au pierdut deja foarte multe vieți și mulți bani”, spun talibanii.

”Complet bizar”

Clarissa Ward a povestit că prietenia și deschiderea talibanilor către discuții are limită, având în vedere că este femeie. ”Strigă ”Moarte Americii”, dar în același timp par prietenoși. Este complet bizar. La Palatul Prezidențial talibanii păzesc poarta și spun că sunt acolo pentru a umple golul lăsat de guvernul care a fugit. Tonul prietenos se oprește aici. Prezența mea provoacă tensiuni. Tocmai mi-au spus să mă dau într-o parte pentru că sunt femeie”, a relatat ea.

”Vrem pace, suntem obosiți de război”

Sunt oameni care vin la ei să se fotografieze cu talibanii, însă unii spun că nu știu ce va fi mâine, dar vor să se termine războiul, în timp ce alții stau ascunși în case. Potrivit lui Ward, în Kabul, tronează sentimentul anxietății și al fricii.

”De fapt nu simt nimic acum. Vrem pace. Suntem obosiți de acest război. Nu pot prezice ce se va întâmpla nici peste cinci minute, de asta nu pot prezice ce se va întâmpla mâine”, îi spune un afgan.

”Acesta este sentimentul la fața locului. Sentimentul anxietății, poate nu se vede pe străzi, dar e vorba de oamenii care nu sunt pe străzi, care se ascund în case, cărora le e teamă pentru viețile lor, care se tem să-și spună povestea. Teama lor și disperarea lor este atât de reală așa cum am văzut în imaginile de pe aeroport. Pe străzi sunt în principal talibani, sunt peste tot literalmente. Oamenii se tem foarte mult de ei. Nimeni nu se va lupta cu ei. Sunt câțiva bărbați pe străzi, sunt câțiva copii, am văzut câteva femei, dar am văzut de departe mai puține femei decât sunt de obicei pe străzile din Kabul, iar cele care circulă acum sunt îmbrăcate mai conservator. Nu am mai văzut demult atâtea burka. Eu m-am îmbrăcat altfel decât de obicei pentru a merge pe străzile din Kabul”, mai spune Clarissa Ward.

Citește și:











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19885 vizualizari

  • -4 (36 voturi)    
    He he... (Luni, 16 august 2021, 23:46)

    Nyk1 [utilizator]

    După ce reporterițe feministe ca ea au tunat și fulgerat împotriva Patriarhiei, a sosit timpul să vadă pe propria piele cum arată o Patriarhie adevărată.
    • +4 (18 voturi)    
      hehe (Marţi, 17 august 2021, 6:47)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce comentariu lame de rus sexoputinist ati avut iar Yefreytor Nykola1

      De cand n-ati mai fost platit ca se vede ca faceti foamea
      • 0 (8 voturi)    
        ... (Marţi, 17 august 2021, 8:21)

        rocknum [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Te ataci degeaba. Aici are dreptate 100%
  • -6 (20 voturi)    
    La Roma poarta-te ca romanii (Marţi, 17 august 2021, 4:16)

    Setalcott [utilizator]

    Mă bucur ca măcar o dată americanii sunt forțați sa se adapteze la băștinașii de pe alte meleaguri, și nu invers.
    • +5 (15 voturi)    
      huh (Marţi, 17 august 2021, 7:47)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Mai precis de ce te bucuri ca o tara ca Afganistanul isi batjocoreste femeile tratate ca sclave? De ce te bucuri ca nu stiu cine "e fortat" sa se adapteze la bastinasii care taie maini, omoara cu pietre, arunca oameni de la etajul 10 sau ii macelareste cu drujba pe stadion?

      Ca sa te bucuri de asa ceva trebuie sa fi ori narod ori rus ca Yefreytor Nykola1
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt multe lucruri de care nu mă bucur (Marţi, 17 august 2021, 16:16)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Nu ma bucur ca cineva trebuie sa suporte consecințele legii, fie ca e vorba de Derek Chauvin, James Fields, Kyle Rittenhouse, detinutii politici din 6 ianuarie, sau chiar oameni vinovați.
        Nu ma bucur ca femeile sunt tratate ca sclave, la fel cum nu mă bucur ca feminismul a distrus occidentul.
        Am zis doar ca mă bucur ca măcar în cazul asta agenții de influenta occidentali sunt pusi la respect.

        https://www.youtube.com/watch?v=T_rSenRCyf0
  • +8 (14 voturi)    
    Singura (Marţi, 17 august 2021, 7:29)

    Casargoz [utilizator]

    Respect pentru jurnalista care încercat sa fie o voce a celor printre care a stat și care a ieșit demnă din emisiune când colegii ei au început sa spună platitudini.
  • -3 (21 voturi)    
    Independenta (Marţi, 17 august 2021, 7:50)

    luker [utilizator]

    Nu e nici o catastrofa umanitara. Talibanii si-au recuperat tara. In anumite state europene se numeste independenta. Atat the multa gargara pentru nimic.
    • +1 (9 voturi)    
      Tu esti pe filiera chineza sau ruseasca? (Marţi, 17 august 2021, 10:29)

      mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui luker

      Intreb pentru un prieten.
      • +1 (5 voturi)    
        cred ca e pe ruseasca.... (Marţi, 17 august 2021, 11:03)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

        il da de gol..sticla de vodka proasta...
  • +11 (13 voturi)    
    Au murit 3500 de soldati NATO in Afganistan (Marţi, 17 august 2021, 8:14)

    Klaus_ [utilizator]

    Din cei 3500 de soldati NATO care au murit in Afganistan, 2300 sunt americani. Si 26 sunt romani! Cati soldati din armata afgana au murit ca sa-si apere acum orasele de talibani? Niciunul! Zero! Toti au dezertat. Aveau arme si echipamente de la americani (100 de miliarde bagati de americani doar in armata afgana!), erau 300,000 de militari vs. 75,000 de talibani, aveau tehnica militara, aveau dreptatea de partea lor... Si ei ce au facut? Au fugit in primul minut dupa ce au ramas sa-si apere singuri tara. De ce draqu sa sa moara americani, englezi? Francezi, ROMANI, pentru o tara pentru care nu vor sa moara proprii locuitori? Foarte bine ca americanii s-au carat. Asa au plecat din Afganistan si rusii in 1990. Asa au plecat si englezii in 1920. N-ai ce sa stai in tara aia de rahat, plina de fanatici religiosi si speriati cacaciosi.
    • +2 (2 voturi)    
      speriati cacaciosi (Marţi, 17 august 2021, 13:16)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      care inundeaza lumea cu opioide, dar asta nu prea ai aflat tu, asa-i? Vestea buna e ca vor merge chinezii sa ii invete lectiile lui mao si vor avea chinezii probleme cu ei
  • -1 (9 voturi)    
    Sfanta naivitate! (Marţi, 17 august 2021, 10:00)

    Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator]

    "M-am îmbrăcat altfel decât de obicei pentru a merge pe străzi"

    Poate sa se imbrace si cu zece burka una peste alta, sub regimul talibanilor o femeie nu are voie sa iasa singura pe strada si evident ca nu are voie sa lucreze, fosta reportera va fi lapidata foarte reprede!
  • +8 (8 voturi)    
    stati aproape (Marţi, 17 august 2021, 10:41)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Imediat ce pleaca strainii o sa inceapa talibanii sa faca ordine si sa puna totul la punct.

    Care e viitorul? Acela pe care l-a vazut jurnalista cand i s-a spus sa stea pe margine.

    Nu, nu e vina SUA ca afganii nu-s in stare sa se adune, cred ca au facut americanii mai mult decat a facut oricine pentru ei. Dar cand nu ai cu cine...nu ai cu cine.
  • +3 (7 voturi)    
    Du-te, fatuca, acasa (Marţi, 17 august 2021, 11:47)

    John M. [utilizator]

    ca "taliban" a intrat deja in vocabularul mondial ca "salbatic", "barbar", "necioplit" (asa ca Ciolacu!) "om de pestera", "animal"
    Du-te acasa pana nu te violeaza aia in grup si mai si dispari de nu te mai gaseste nimeni in veci...
  • -1 (3 voturi)    
    Nu se intreaba nimeni de ce (Marţi, 17 august 2021, 16:21)

    alunescu [utilizator]

    Clarissa Ward transmite din mijlocul talibanilor, fara ca acestia sa ii atinga un fir de par? Sau nu de intreaba nimeni cum, aceeasi Clarissa Ward transmitea de langa cei mai temuti teroristi AlQaeda, in fieful lor din provincia Idlib din Siria, evident fara sa pateasca nimic? Oare e atat de greu raspunsul?