Milioane de familii americane riscă să fie evacuate din casele lor

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 iulie 2021, 11:45 Actualitate | Internaţional


Casa executata silit in SUA
Foto: Jake Wyman / Alamy / Profimedia images
​Milioane de familii americane, care nu au putut să-și plătească chiria de luni de zile din cauza crizei, riscă să fie evacuate din casele lor de sâmbătă, deoarece moratoriul care le-a protejat expiră azi, potrivit AFP.

Reprezentanții aleși ai Camerei Reprezentanților nu au reușit vineri să voteze acordarea de timp suplimentar chiriașilor aflați în dificultate. Cu toate acestea, există o urgență, mai ales că varianta Delta determină din nou să impulsioneze pandemia de Covid-19.

O comisie parlamentară propusese să meargă până la 31 decembrie, dar sprijinul nu a fost suficient, inclusiv în rândurile democraților. Apoi, până la 18 octombrie, a fost ultima variantă oferită discuției.

"Din păcate, niciun republican nu susține această măsură. (...) Este extrem de dezamăgitor faptul că republicanii din Cameră și Senat au refuzat să lucreze cu noi în această chestiune", s-a lamentat vineri seara președintele democrat al Camerei, Nancy Pelosi.

O sursă din Congres a declarat pentru AFP că ideea este departe de a fi unanimă în rândurile democraților. "Aceasta este o problemă de sănătate publică", a declarat Karine Jean-Pierre, purtătorul de cuvânt al Casei Albe. Reprezentanții aleși ai Camerei Reprezentanților sunt acum în vacanță până la sfârșitul lunii august și vor fi urmăriți de senatori o săptămână mai târziu, eliminând orice speranță a unui acord rapid.

Peste 10 milioane de oameni au rămas în urma plăților chiriei



Și aproximativ 3,6 milioane de chiriași estimează că riscă să fie evacuați în termen de două luni, potrivit unui studiu al Biroului de Statistică (recensământ) realizat la începutul lunii iulie cu 51 de milioane de chiriași.

Președintele Joe Biden a cerut joi Congresului să prelungească acest moratoriu. Dar criticii se adună, iar mulți îi reproșează că a așteptat până în ultimul moment.

"Suntem la trei zile de la sfârșitul moratorului neconstituțional asupra evacuărilor din CDC și care este soluția președintelui Biden? Vinați Curtea și solicitați Congresului să o remedieze", s-a plâns vicepreședintele republican al Comisiei Financiare din Camera Reprezentanților, Patrick McHenry. El a subliniat că membrii republicani ai acestei comisii au stabilit un text pentru a putea prelungi moratoriul, dar nu au primit răspuns.

Ajutor financiar blocat



Această suspendare a evacuărilor a fost pusă în aplicare în septembrie 2020 de Centrele pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC), principala agenție de sănătate publică din Statele Unite, apoi extinsă de mai multe ori.

„Menținerea oamenilor acasă și în afara locurilor aglomerate sau a locurilor de adunare - cum ar fi adăposturile pentru cei fără casă - prin prevenirea evacuărilor este un pas cheie pentru a contribui la stoparea răspândirii Covid-19”, justifică CDC pe site-ul lor.

Dar o decizie a Curții Supreme din iunie prevede că reînnoirea va trebui adoptată de Congres și nu mai poate fi decisă de CDC.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9934 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    Visul American...??? (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 12:42)

    mike123 [utilizator]

    Mai degraba COSMARUL American!
    • +1 (15 voturi)    
      Cosmar indeed e. (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 15:42)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      De ce credeti ca e plina America de Homeless? De bine ce e?
    • -3 (13 voturi)    
      Care costar? (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 18:13)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      In Romania ai fost amânat de la plata ratelor la casa vreme de peste un an?
  • +8 (12 voturi)    
    asa incepe (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 15:32)

    DonPepe [utilizator]

    copilasi "criza". un exemplu pentru voi e blackstone group - care dupa criza din 2008 a cumparat 200 mii de proprietati de la amaratii ramasi pe drumuri. oamenii au investit atunci 9 miliarde..va dati ceva ce o sa fie acum pentru alti oportuniste si creatori de "recesiuni/pandemii/razboaie"?!
    • +5 (15 voturi)    
      amarati pe naiba (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 17:32)

      rick777 [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

      amaratii tai si-au cumparat case de 300-500.000 de $ si ei erau NINJA .
      Adica No Income , No Job , No Assets .
      Adica fara salar , fara slujba ,fara rezerve financiare .
      Si-au cumparat case fara sa le poata plati si apoi s-au plins ca ii scoate banca afara .
      • 0 (10 voturi)    
        s-a facut totul (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 19:20)

        DonPepe [utilizator] i-a raspuns lui rick777

        cu buna stiinta. la fel a procedat si manole cu creditele in chf
  • +5 (19 voturi)    
    povesti (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 17:28)

    rick777 [utilizator]

    In america sint 7-8 milioane de slujbe pentru care nu se gasesc oameni care sa lucreze .
    Numai cine nu munceste nu are bani sa isi plateasca chiria .
    Sau au o casa prea scumpa pentru ceea ce isi pot permite si trebuie sa se mute intr-o casa mai mica si mai afordabila .
    Homelesii pe care ii vedeti voi la televizor majoritatea dintre ei sint dependenti de droguri si alcool sau sint bolnavi psihic care refuza sa fie ajutati .
    Economia sufera ca nu are suficienti muncitori care sa lucreze si voi le plingeti de mila la lenesii care stau cu mina intinsa la stat ( partidul democrat ) sa traiasca pe banii din taxele platite de cei care muncesc .
    • +8 (14 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 17:47)

      gigilu [utilizator] i-a raspuns lui rick777

      pentru ca i-a platit statul ca sa stea acasa. De ce sa se duca sa munceasca la McDonalds cand poate sa stea acasa si sa ia aceiasi bani , daca nu mai multi?
      In schimb micii proprietari care isi castiga existenta sau isi suplimenteaza venitul prin chirii , pe care, in timpul moratoriului nu i-a scutit nimeni de plata ratelor la casa, de aia nu se vorbeste. Probabil ca nulti dintre ei isi vor pierde proprietatile pentru care n-au platiti ratele din cauza ca au fost chiriasii scutiti de plata chiriei si a uitilitatilor. Pana la urma contribuabilul de rand duce in spate nota de plata imensa a acestei molime.
    • +3 (13 voturi)    
      vorbesti prostii (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 19:22)

      DonPepe [utilizator] i-a raspuns lui rick777

      lucrez pentru home leasing in state si esti departe de adevar amice. mai canta si pe la alte mese. acolo daca ai 5000 dolari pe luna si ai chemat salvarea acasa ca ai lesinat te usurezi de vreo 4 salarii ptr nota de plata...
  • +3 (7 voturi)    
    Corect? (Sâmbătă, 31 iulie 2021, 18:15)

    Setalcott [utilizator]

    Eu stiam ca e vorba de mortgage, adica rata la casa, nu de chirie.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu conteaza... (Duminică, 1 august 2021, 8:02)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      E fitil....

      In moratoriul respectiv este vorba despre credite plus dobanzi si chirii plus penalitati in anumite conditii.

      Ia spune ca nu mi-ai raspuns la intrebare zilele trecute...chiar te obliga la vaccinare de la serviciu sau te sfatuieste mai agresiv?

      Eu ma gandeam ca daca vor incepe o vor face in NY si California dar nici gand de asa ceva acum...
  • +6 (8 voturi)    
    Casa platita in rate (Duminică, 1 august 2021, 6:00)

    John M. [utilizator]

    nu e a ta, ci a bancii. Cand nu mai poti plati, banca o ia inapoi. Asa e si cu masina si cu altele. Deci fraza "americanii isi pierd casele" e falsa pentru ca nu sunt casele lor.