Imagini virale Opulența polițistului rus: Un șef de la rutieră și-a pus în casă inclusiv WC-uri aurite din banii primiți mită VIDEO

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 20 iulie 2021, 18:51 Actualitate | Internaţional


toaleta politist rutier Rusia
Foto: Facebook Grupul RBC
Zeci de ofițeri din cadrul poliției rutiere din Rusia au fost reținuți pentru luare de mită în schimbul unor licențe de transport ilegal de cereale. Cu toate acestea, nu mita primită atrage atenția publicului, ci wc-urile cu aur ale colonelului de poliție Alexei Safonov, relatează The Moscow Times.

În ceea ce pare a fi mai degrabă ca o reclamă la imobiliare de lux, Comitetul de anchetă a publicat imagini cu opulenta reședință a colonelului de poliție Alexei Safonov din regiunea Stavropol din sudul Rusiei, după ce acesta a fost reținut.




Safbov și șase din subordonații săi au fost reținuți după ce au fost acuzați că au primit 19 milioane de ruble (255.000 de dolari) mită timp de câțiva ani în schimbul licențelor de transport ilegal de cereale.

Safonov ar putea fi condamnat la o pedeapsă cuprinsă între 8 și 15 ani de închisoare dacă va fi găsit vinovat.

Parlamentarul partidului Rusia Unită, Alexandr Khinshtein, a declarat că peste 35 de membri ai departamentului de poliție rutieră din Stavropol au fost reținuți ca parte a unei operațiuni la scară largă.

”O adevărată mafie funcționa în regiune", a declarat Khinshtein, care a distribuit fotografii cu interiorul baroc al conacului lui Safonov pe pagina sa de socializare.



O fotografie - cea a vasului cu aur al toaletei - a devenit rapid virală și a declanșat amintiri despre opulența „Estului sălbatic” al capitalismului post-sovietic din anii '90.

Agențiile de știri au raportat că șeful poliției din regiunea Stavropol a fost demis.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13790 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Lol (Marţi, 20 iulie 2021, 18:55)

    mitg [utilizator]

    Atata "opulenta" dar omul suficient de taran incat la banii lui nu si-a cumparat sau construit un dulap sub chiuveta sau chiar o debara unde sa depoziteze domestos-ul intre utilizari.
    • +1 (1 vot)    
      Asta-i definitia! (Joi, 22 iulie 2021, 8:52)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pai exact asta este definitia opulentei: cheltuieli imense, dar aiurea, care nu cauta EFICIENTA, ci doar "sa moara dujmanii mei de ciuda!"
      Ai remarcat bine faza cu Domestos, un om normal la cap, daca avea bani multi de spart pe toaleta, face ceva cum este la japonezi: iti canta, te spal la fund dupa, curata si dezinfecteaza automat toaleta dupa utilizare!
      Vasul de toaleta aurit, sau chiar din aur masiv, nu ajuta nici la comfort, nici la igiena ...
  • -12 (24 voturi)    
    Romanii nu sunt atat de prosti ca taranii lor (Marţi, 20 iulie 2021, 18:56)

    Victtor [utilizator]

    In Romania nu au facut niciodata astfel de show de prost gust.
    • +15 (19 voturi)    
      ! (Miercuri, 21 iulie 2021, 0:32)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      Vezi cum arata casa infractorului Becali, e cam tot pe acolo! Opulenta si kitsch-ul merg mana in mana cu banii castigati necinstit!
  • +34 (40 voturi)    
    Polițistul român, în schimb, e cinstit (Marţi, 20 iulie 2021, 19:06)

    Nyk1 [utilizator]

    El își montează toaletă aurită 100% legal, din pensia specială.
  • +16 (22 voturi)    
    ! (Marţi, 20 iulie 2021, 19:38)

    tudorr [utilizator]

    Cam ca la bugetarii mai cu staif din orice oras de +30-40.000 de locuitori din Rromania!
  • +10 (18 voturi)    
    asta e mic copil (Miercuri, 21 iulie 2021, 6:38)

    Coresponedntu [utilizator]

    pe langa sarlatanii de popi din Romania sau sefii clanurilor tiganesti .
  • +12 (14 voturi)    
    iar nu știți ce spuneți!! (Miercuri, 21 iulie 2021, 7:37)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    rusia nu are „poliție”!
    are „miliție”!
  • +6 (6 voturi)    
    ha! (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:36)

    codyrocco [utilizator]

    250000 de coco? pai astia-s bani de mita serioasa? sau de aia ii numara in ruble, sa para multi?
    • +3 (3 voturi)    
      Cu atat l-au putut dovedi (Miercuri, 21 iulie 2021, 22:09)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Dupa ce se vede prin poze si ce masini are prin curte, a luat pe putin 1 meleon...Dar daca nu il pot dovedi, aia e...
  • +2 (4 voturi)    
    Ha ha ha! (Miercuri, 21 iulie 2021, 16:32)

    idealogul [utilizator]

    Deci 7 militieni au furat timp de 7 ani aprox. 250.000 de coco?
    Penibil de putin.
    Pai la noi la vama se fac banii astia intr-un weekend.
    Acum inteleg de ce rusii nu il iubesc pe Putin.