Primul miliardar afro-american din SUA cere guvernului daune pentru sclavie în valoare de 14 trilioane de dolari

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 1 iulie 2021, 15:18 Actualitate | Internaţional


Robert L. Johnson (centru)
Foto: Henny Ray Abrams / AFP / Profimedia Images
Primul miliardar afro-american din Statele Unite cere guvernului federal să plătească despăgubiri în valoare de 14 trilioane de dolari pentru sclavie și vrea să fie printre cei care primesc un cec, relatează Business Insider.

Robert L. Johnson, fondatorul BET (Black Entertainment Television), a formulat cererea în cadrul unui interviu publicat miercuri de VICE.

„Daunele ar însemna ca întreaga țară să...recunoască că rezultatele pe care le-a avut sclavia au fost 200 de ani de rasism sistemic și din acest motiv persoanelor de culoare le-au fost negate 13-15 trilioane de dolari în avere”, a declarat Johnson.

„Prin urmare noi ca țară trebuie să ne căim prin plătirea persoanelor de culoare din toate categoriile - bogaților, săracilor și celor din mijloc - din buzunarul nostru”, a cerut acesta.

Potrivit ultimelor date ale Biroului de Recensământ de la Washington, în SUA trăiesc 41,9 milioane de afro-americani, ceea ce ar însemna că fiecare ar urma să primească în jur de 333.400 de dolari, potrivit planului lui Johnson.

Diferența de avere dintre albii și afro-americanii din SUA au fost puse pe seama mai multor factori ca de exemplu nivelurile diferite de educație și salarizare, dar și prejudecăților conștiente și inconștiente.

Johnson, în vârstă de 75 de ani, le-a declarat celor de la VICE că 14 trilioane de dolari ar fi o sumă suficientă pentru a elimina această diferență însă a spus că „nu este tocmai optimist” privind adoptarea unei astfel de măsuri.

Miliardarul a afirmat de asemenea că afro-americani de succes ca Oprah Winfrey, Lebron James, Michael Jordan și chiar el ar merita cu toții un cec.

„Dacă ești o afacere de culoare de succes, ideea este că ai avut destul”, a spus acesta.

„Însă nimeni nu întreabă niciodată dacă [afacerea unui alb] este prea bogată pentru a beneficia de investiții într-un stadion de fotbal sau să primească alte beneficii ca tratament fiscal preferențial sau injectări de lichiditate din partea Rezervei Federale”, a subliniat Johnson.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5505 vizualizari

  • +36 (44 voturi)    
    Lol (Joi, 1 iulie 2021, 15:22)

    mitg [utilizator]

    Sa-i fie confiscata toata averea prin decret ca sa-l invete o lectie.
    • +11 (19 voturi)    
      Sa-si ia 'malaiul' (Joi, 1 iulie 2021, 17:50)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si sa fie trimis de unde a venit ca sa inteleaga de acolo DIFERENTA dintre un sistem democratic si o Jungla Africana...
      • -3 (5 voturi)    
        Mare ticalos esti amice (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 13:26)

        szadi62 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Pai tu crezi ca ala a venit de buna voie?
        Stramosii lui au fost adusi in lanturi,cu forta,de catre albii tai cei civilizati,asta dupa ce ce acestia din urma au exterminat in numele libertatii,democratiei si a religiei crestine aproape toata populatia bastinasa.
        • +1 (5 voturi)    
          ? + ! (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 17:26)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui szadi62

          1 - Cu dezvoltarea diferentiata a Coeficientului de inteligență [IQ] nu ai reusit sa castigi nici un Punct.
          https://ro.wikipedia.org/wiki/Coeficient_de_inteligen%C8%9B%C4%83

          - Dar ceva mai simplu, sa zicem un avion dintr-o singura foaie de hartie, asta ai reusit sa faci?

          2 - Oricum, eu vreau sa va ajut si va ofer un material pe care daca il cititi veti constata puteti sa intelegi mai mult decat pana la aceasta nefericita interventie a Dv.

          Asadar, iata cateva exemple - din multe altele - ale razboaielor intre diferite tari Africane, deci cu 'BAIETI' de aceiasi culoare si religie.

          Iata o lista facuta in graba:

          * Insurgența Al-Qaeda în Yemen
          * Razboiul Civil din Libia
          * Insurgența din Maghreb (din 2002–prezent)
          * Conflictul din Delta Nigerului
          * Conflictul din Mali de Nord
          * Conflictele sudanezilor nomazi
          https://en.wikipedia.org/wiki/Sudanese_nomadic_conflicts

          Si cu un pic de engleza puteti afla si alte info despre alte 'spectacole' de acelasi fel:

          https://en.wikipedia.org/wiki/Casamance_conflict

          https://en.wikipedia.org/wiki/Sudanese_nomadic_conflicts

          * Lord's Resistance Army insurgency
          https://en.wikipedia.org/wiki/Lord%27s_Resistance_Army_insurgency

          In concluzie, toate razboaie din Africa continua si in acest sec. al XXI-lea, timp in care o alta 'specie umana' - pe care Dv o numiti "...albii tai cei civilizati,.." - dezvolta o tehnologie de Inalt nivel, si doreste sa faca calatorii interplanetare.

          Iar atunci cand invinovatiti 'Religia Crestina', nici macar NU cunoasteti MESAJUL atat de important al Bibliei care - inca de la inceput - EVITA sa scrie ca Primul Om, deci Adam, a fost de o anumita culoare....

          DE CE nu este precizat?
          Tocmai pentru a NU oferi o sursa de conflicte!

          PS
          Nu cred ca va poate ajuta cu ceva ceea ce am scris, dar sunt obisnuit sa incerc tot ce este posibil...
  • +48 (52 voturi)    
    ma uitam in oglinda (Joi, 1 iulie 2021, 15:23)

    tahomir [utilizator]

    Si cu un ochi citeam stirea asta. Brusc am vazut negru in fata ochilor. Deci e clar ca ma calific si eu sa primesc 334.000 dolari, nu-i asa?
  • +65 (67 voturi)    
    si eu vreau (Joi, 1 iulie 2021, 15:28)

    costinescu [utilizator]

    eu as vrea sa primesc niste despagubiri de la italia pentru ca ne-au cucerit in 106 si au jefuit minele de aur si au furat comorile dacilor. apreciez ca daca nu se intampla asta, acum as fi avut vreo 20 de miliarde de euro in cont.
    se mai baga cineva, deschidem un proces comun?
    • +26 (26 voturi)    
      plus (Joi, 1 iulie 2021, 16:16)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      otomanii, austro-ungarii, rusii.....
    • +5 (7 voturi)    
      Dacia si Israel (Joi, 1 iulie 2021, 17:11)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Daca vorbim despre ‘Bătălia de la Sarmisegetusa’ din anul 106

      https://ro.wikipedia.org/wiki/B%C4%83t%C4%83lia_de_la_Sarmisegetusa

      Atunci trebuie sa ne amintim si despre cucerirea Ierusalimului in anul 70, de catre aceleasi Legiuni ale Imperiului Roman:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Asediul_Ierusalimului_(70)

      Intrebarea comuna este de unde stiau imparatii Imperiului Roman unde se afla Capitalele celor doua tari?
      • +4 (4 voturi)    
        Shalom & Pace! (Vineri, 2 iulie 2021, 1:02)

        vivatcrescatfloreat [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Aveti dreptate! Dar asta ar insemna ca Israel sa plateasca despagubiri celor carora le-a ocupat tara = Canaanitii (din tara Canaanului) , ca doar n-au fost toti omorati!//iar Romanii prin Daci sa plateasca inaintasilor Dacilor Tracii...si tot asa!.. Shalom si Hai sa zambim! Unde ne oprim cu trecutul... si de ce sa (nu) ne oprim?
        • -1 (1 vot)    
          Traduceri ale Bibliei (Vineri, 2 iulie 2021, 19:32)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui vivatcrescatfloreat

          1 - Eu va ofer primul pasaj scris la urmatoarea adresa din Wikipedie:

          https://en.wikipedia.org/wiki/Bible_translations

          “…Biblia completă a fost tradusă în 704 de limbi, Noul Testament a fost tradus în alte 1.551 de limbi și porțiuni biblice sau povestiri în 1.160 de alte limbi. Astfel, cel puțin unele porțiuni din Biblie au fost traduse în 3.415 limbi…”

          2 – Mai multe informatii puteti afla in limba romana AICI:

          https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_traduc%C4%83tori_ai_Bibliei

          3 - Intrebarea este aceasta:
          "De ce oare TOCMAI aceasta Carte starneste un asemenea interes international?
          • 0 (0 voturi)    
            Munca misionara? Dusa adesea cu sabia (Luni, 26 iulie 2021, 13:15)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            Plus ca in Africa si Asia sunt sute de dialecte sau limbi.
      • 0 (0 voturi)    
        Erau tari, nu organizatii clandestine (Luni, 26 iulie 2021, 13:13)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Cum adica sa nu stii capitala. Atata timp cat existau niste orase mai mari sau cetati e evident ca daca cucereau capitala se rezolva si cu restul.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu stiu de Italia (Joi, 1 iulie 2021, 21:39)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Dar de la Turcia, Ungaria si Rusia chiar am putea cere. Sute de ani romanii au trudit si rezultatul muncii lor a plecat spre Stambul sau Budapesta.
      Zeci poate sute de mii de romani au fost vanduti ca sclavi la Stambul, milioane de iobagi romani au fost masina de facut bani a grofilor care nici macar nu le recunosteau existenta ca romani.
      Inca nu am auzit nici o scuza de la minoritatea turca sau Erdogan pentru sclavie si de la unguri sau sasi pentru politica de apartheid din Transilvania. Toate statuile, denumirile de strazi si simbolurile care amintesc de aceasta perioada trista de intolereanta din Transilvania ar trebui inlaturate imediat.
      Cat despre Rusia ce sa mai vorbim!? Despagubiri pentru jumatate de Moldova luata prin tratatul Ribbentrop-Molotov nerecunoscut de nimeni si condamnat de UE, bucovineni si basarabeni executati sau deportati in gulaguri in Siberia doar pentru ca erau romani, zeci de mii de romani din Romania inchisi sau omorati la ordinul NKVD-ului si KGB-ului.
      Poate ca ar fi totusi ceva de invatat de la miscarea BLM…Nu am fost niciodata o tara bogata sau care a furat de altii; daca egalitarismul si compensatia sint principiile sec XXI atunci sintem printre cei care ar trebui sa-si ceara drepturile!
  • +34 (34 voturi)    
    Adica aproape cat datoria publica a US ? :) (Joi, 1 iulie 2021, 15:34)

    inmono [utilizator]

    De unde si cand o sa plateasca US asa o suma ?! Cine aproba asa ceva ?!

    Si mai e un aspect de proncipiu, ce vina au albi, mexicani sau asiatici care nu au vreo legatura cu sclavia (ex. au emigrat in US dupa abolire), dar din taxele platite de ei se va plati aberatia asta ?
    • +29 (29 voturi)    
      /// (Joi, 1 iulie 2021, 16:07)

      GemstonesPig [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Bunicu plecat din Maramu in 1900. Urmasii lui au muncit practic cot la cot cu cei mai saraci si oprimati negri,asiatici, hispanici, italieni, irlandezi ,polonezi etc. Si acum afla ca au fost cotropitori, asupritori, profitori etc si trebuie sa plateasca niste zeci de mii de dolari .
    • +24 (26 voturi)    
      Dar cei care i-au eliberat din sclavie dupa 1865? (Joi, 1 iulie 2021, 16:19)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Sau cei care au redus segregarea din anii 1950 de s-a ajuns acum la discriminare pozitiva, gen cote de diverse minoritati in universitati, in companii, inclusiv pe posturi de conducere?
  • +26 (30 voturi)    
    Black Lives matter ! (Joi, 1 iulie 2021, 15:38)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Asta este doar inceputul !
    Kunta Kinte a cerut ceva ?
  • +36 (36 voturi)    
    Deci ... (Joi, 1 iulie 2021, 15:42)

    Alius [utilizator]

    ... daca nu ar fi fost adusi ca sclavi in state, ar fi fost toti bogati.

    Mai ramane ca statele africane care au contribuit la sclavie (prin vanzarea de negrii) sa ceara despagubiri ca au fost "vaduvite" de forta de munca...
  • +28 (30 voturi)    
    Două întrebări (Joi, 1 iulie 2021, 15:42)

    Tescovin [utilizator]

    1. Cu ce îl mai ajută pe bietul Jim Crow, sclav negru de la 1850, că urmașii lui de azi primesc câte 300 de mii de căciulă ?
    2. Cu ce îi va ajuta pe urmașii negrilor de astăzi faptul că părinții și bunicii lor vor fi primit câte 300.000 de coco, pe care fiecare îi va sparge cum va putea mai repede (mașini, croaziere, haine de fițe etc) ?...
    • +14 (14 voturi)    
      sa vedem (Joi, 1 iulie 2021, 16:43)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      1. Jim Crow e un succes spectaculos dpdv al evolutiei. Nu doar ca are urmasi multi, dar uite, o duc foarte bine si multi altii trudesc pentru asta. Spre deosebire de varu-sau care a avut ghinionul sa fi fost cumparat de beduinul Ahmet in loc de capitanul Smith. Eunucii nu au urmasi, asa ca in Arabia nu exista BLM.

      2. Urmasii negrilor de azi vor avea un precedent foarte important. Oricat de mult sau putin vor primi cei de acum (si vor primi), e garantie si stimulent pentru a cere si mai mult. Cand platesti un santaj obtii doar putin timp, niciodata eliberarea. Si vorba aia, nu e prost cine cere...
  • +24 (30 voturi)    
    eu ma identific a fi de culoare( desi sunt alb) (Joi, 1 iulie 2021, 15:46)

    Scarface1000 [utilizator]

    Asa ca vreau si eu cec-ul de 300 mii!

    ps: in Ziua de azi poti sa te identifici a fi orice (daca esti baiat poti sa te identifici ca esti fata si invers) plus inca 60 de genuri asa ca de ce sa nu ma identific a fi de culoare ? :)
  • +29 (35 voturi)    
    Se pare... (Joi, 1 iulie 2021, 15:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    Se pare ca un ingredient cheie pentru a ajunge miliardar (chiar si negru) este tupeul.
  • +17 (17 voturi)    
    este prost! (Joi, 1 iulie 2021, 16:21)

    mongolul [utilizator]

    in clipa in care SUA ar plati atiti bani, bugetul s-ar prabusi; inflatia ar minca toti banii; ar ramine mai saraci si cu ura albilor (majoritari) ca au distrus tara...
    In plus, s-ar putea ca albii sa le ceara despagubiri, pentru ca ei au fost capturati de alti negri, in Africa, si vinduti ca sclavi, albilor. Daca nu erau vinduti ca sclavi, ar fi fost omoriti ritual de cei care i-au capturat. Deci, sunt datori pentru viata lor(buna,rea), albilor...
    Sa vedem ce face Biden si PD.... Ca rusii si chinezii atit asteapta. (De parca ei n-ar fi avut sclavi...)
  • +12 (12 voturi)    
    in SUA (Joi, 1 iulie 2021, 16:46)

    Milka Man [utilizator]

    poti da pe oricine in judecata pentru absolut orice motiv. Iar cum astfel de procese de doi bani fac deliciul publicului, profitul pentru anumite televiziuni in care e implicat si individul asta, e enorm. Nu e nimic nou, doar o masa de manevra enorma de oameni care urmaresc circul, ca doar nu au nimic de lucru...Oamenii astia se uita la reclame, si de aici iese si malaiul...Ca la final, fraierii raman tot saraci, iar Robert L. Johnson isi va fi adaugat cateva sute de milioane in cont, e alta poveste pe care e greu sa o explici celor educati doar in fata televizorului...
    • +9 (9 voturi)    
      Da (Joi, 1 iulie 2021, 17:59)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Absolut corect!

      Milioanele se fac cu ajutorul acelor 'gura casca' care stau pe programele lor...
  • +10 (10 voturi)    
    Ideea (Joi, 1 iulie 2021, 17:10)

    VARCIOROVA [utilizator]

    insului asta mi se pare cea mai monstruoasa gluma a secolului. Miscarea LBD pare ca devine un "somn al ratiunii" care (in cosecinta) naste ...monstrii.
    • 0 (2 voturi)    
      Si ce daca? (Joi, 1 iulie 2021, 18:00)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      Monstrii pot produce si ei bani...
  • -2 (12 voturi)    
    Nigerianul (Joi, 1 iulie 2021, 17:30)

    Rahan5 [utilizator]

    Robert L. Johnson NU are dreptate.
    Daca este sa se platesca despagubiri trebuie sa plateasca doar statele care au avut sclavi !!, si nu Guvernul Federal in mod direct !!!!.
    Lista cu statele care niciodata nu au avut sclavi in cadrul SUA :
    Montana, Dakota de Nord, Dakota de Sud (infintata in 1889), Washington (infintata in 1889), Iowa, Idaho , Wyoming, Kansas, Nebraska, Oregon, Michigan, Minnesota, Wisconsin, California (infintata in 1850), Alaska.

    State care au avut sclavi: New York (pana in 1789), Connecticut (pana in 1848), ,,Rhode Island si Platatile Providentei" (pana in 1840- cand ultimii 5 sclavi sunt scosi din recensamant), New Hampshire (pana in 1783), Vermont ( pana in 1777), New Jersey (pana in 1804), Maryland, Pennsilvania (pana in 1780), Ohio (pana in 1802), Maine, Massachusetts (pana in 1780), Vermont, Delaware (stramosii englezi ai lui Joe Biden), Indiana (pana in 1816 la infintarea statului), Ilinois (pana in 1818 la infintarea statului), Virginia, Carolina de Nord Carolina de Sud, Florida, Georgia, Alabama, Missippi, Kentucky, Texas, Arizoana, New Mexico, Utah, Arkansas, Missouri, Colorado, Tennenssee, Louisiana.
    • +9 (9 voturi)    
      Compensatie (Vineri, 2 iulie 2021, 0:03)

      GPoh [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Dar urmasii celor care au murit in razboiul civil pentru eliberarea sclavilor nu au dreptul la vreo compesatie?
    • 0 (0 voturi)    
      Statele care nu au avut slavi ... (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 1:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      .. beneficiat de produsele statelor care a avut sclavi? Au avut schimburi comerciale? ... Daca da, sunt bune de plata! Plus, acele state au trimis soldati impotriva Unionistilor?..

      Tu crezi ca viata e asa simpla....
  • +12 (12 voturi)    
    Si pe mortii din razboiul de secesiune cine ii (Joi, 1 iulie 2021, 20:16)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    despagubeste? Prea des se uita ce rasa a murit luptandu-se pentru ca sclavia sa fie abolita.
  • +5 (9 voturi)    
    USA :13-14 ( mld.) (Joi, 1 iulie 2021, 21:00)

    atc [utilizator]

    1. Ar fi interesant cum domnu' miliardaru' afro-american a facut calculul. Chiar nu i-a dat cu virgula? Ceva mai multa precizie ar fi fost de asteptat. Iar daca unii oameni de stiinta mai rasisti considera ca nu toate rasele au creierele la fel de dezvoltate, acest domn ar putea fi o dovada vie.
    2. Maine- poimaine , domnu' milionaru' Duduianu si el.....
  • -2 (6 voturi)    
    mare branza (Vineri, 2 iulie 2021, 7:45)

    autan [utilizator]

    Mai sunt unii care s-au imbogatit peste noapte din asa-zisele retrocedari. Dupa 100 de ani poti sa revendici ce posibil au avut stra-stra bunicii tai acum 100 de ani.
    Practic bunuri ale statului, ale tuturor se intorc la persoane private. Nu e nicio diferenta intre perioada interbelica, combinatiile afaceristilor cu statul de atunci vs acum.
    Chiar si Mr Catu a primit si mai vrea paduri.
    De ce nu ar cere si populatia de culoare in state despagubiri? Sa ceri nu costa mare lucru si poate iti iese.
  • +1 (1 vot)    
    simplu, o taxa progresiva pe avere (Luni, 26 iulie 2021, 12:01)

    jorj_bv [utilizator]

    si redistribuirea catre populatie.
    Cred ca se razgandeste miliardarul american