O grupare neo-nazistă a vandalizat statuia lui George Floyd din New York

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 25 iunie 2021, 11:38 Actualitate | Internaţional


statuia lui George Floyd din New York
Foto: Hotnews
O statuie a afro-americanului George Floyd inaugurată sâmbătă la New York a fost vandalizată joi cu vopsea neagră, infracţiune atribuită unei mici grupări de extremă dreapta, suspectată de asemenea că ar fi vandalizat un alt monument, în Newark (New Jersey), relatează AFP.

Statuia înaltă de aproape doi metri, care înfăţişează capul lui George Floyd, a fost găsită acoperită cu vopsea joi dimineaţă, cu inscripţia "Patriot Front", numele unei celule neo-naziste americane, a declarat poliţia din New York, care investighează o posibilă infracţiune cu caracter rasist.

Ucis de un ofiţer de poliţie în mai 2020 în timpul arestării sale în Minneapolis, George Floyd a devenit simbolul luptei împotriva brutalităţii poliţiei şi pentru egalitate rasială în Statele Unite.

Fostul ofiţer de poliţie Derek Chauvin urmează să-şi afle vineri sentinţa, la două luni după ce a fost găsit vinovat pentru asasinarea lui George Floyd.

Autorităţile au publicat joi o înregistrare video ce arată patru persoane, printre care una având asupra sa un tub de vopsea spray, care merg pe trotuarul din faţa monumentului, în cartierul Flatbush din Brooklyn.

Realizată din lemn de artistul Chris Carnabuci, statuia a fost inaugurată sâmbătă în prezenţa lui Terrence Floyd, fratele lui George Floyd, care locuieşte în New York. Ea urmează să fie transportată, în câteva luni, în Union Square, loc emblematic al adunărilor din Manhattan.

În noaptea de miercuri spre joi, o altă statuie a lui George Floyd, situată în faţa primăriei din Newark (New Jersey), a fost de asemenea acoperită cu vopsea. Potrivit site-ului de ştiri NJ.com, după descoperirea inscripţiei "Patriot Front", statuia din bronz, care cântăreşte peste 300 kg, a fost imediat curăţată. O anchetă a fost lansată de poliţia din Newark. (Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2735 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iunie 2021, 11:48)

    [anonim]

    • +5 (13 voturi)    
      Corect. (Vineri, 25 iunie 2021, 13:39)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui

      S-a rasturnat scara de valori.
  • +23 (31 voturi)    
    George Floyd (Vineri, 25 iunie 2021, 11:57)

    Rahan5 [utilizator]

    nu e Martin Luther King sa-i faci statui !
    George Floyd este, pana al urma, un infractor de drept comun !.
    Omorat de politisti de origine europeana si chineza, intradevar !. Dar asta nu inseamna ca poti face statui infractorilor de drept comun !.
  • +24 (30 voturi)    
    Grozavă cultură! (Vineri, 25 iunie 2021, 12:03)

    BEDE [utilizator]

    Au dărâmat statuia lui Columb, pe a lui Kosciusko și, în general, au dărâmat statuile care reprezentau oameni albi, iar în schimb au ridicat statuie unui infractor, de moartea căruia s-au folosit niște politicieni pentru a ieși în față și a câștiga mulți bani. Să te mai miri atunci de reacția extremă de cealaltă parte? Să te mai miri cum câștigă adepți neo-nazismul?
    Prea mult extremism de ambele părți. Extremiști white supremaci și extremiști BLM. Sistemul nu este rău, cum susțin extremiștii de ambele părți pentru că acest sistem, așa cu defectele lui, a permis ca Obama să fie președinte, a permis să fie destul de mulți negri polițiști, procurori, judecători, piloți de avioane și alte meserii calificate. A! Că totuși majoritatea negrilor nu pot obține joburi care cer o calificare înaltă pentru că nu au studii, aceasta e eltceva. Dar sunt și mulți albi care nu pot obține joburi care cer o calificare înaltă, numai că acei albi nu reclamă că sunt discriminați. Prea caută extremiștii să pună în prim plan rasa sau etnia sau genul sau ceva anume ce li se pare lor, ca pe acel temei să lovească în ceilalți.
  • +8 (26 voturi)    
    mai sa fie (Vineri, 25 iunie 2021, 12:06)

    Razvan_M [utilizator]

    ... cum apar "neonazistii" astia fix cand este nevoie de ei pentru ca regimul ilegitim Biden sa justifice restrangerea drepturilor pentru opozantii politici. Si cum vandalizeaza ei tocmai statuia Sfantului Floyd cel Drogat cu Fentanyl, ale carui moaste au fost asezate intr-o racla aurita, ca sa aiba ce pupa adeptii noii religii progresiste.
  • +17 (25 voturi)    
    se incaiera fascistii cu neo-nazistii (Vineri, 25 iunie 2021, 12:07)

    Crup [utilizator]

    Fiindca numai un naiv desavarsit, sau care nu stie mai nimic despre subiect poate sa ma contrazica ca Black Lives Matter, in ultimile luni, pur si simplu s-a tranformat o miscare fascista.
    Eu m-am informat din diverse surse oficiale (NPR, Reuters, etc.,deci nu site-uri conspirationiste). Si peste tot la fel scrie: BLM si-a asumat oficial, ca obiectiv, desfiintarea politiei in Statele Unite.
    Nu reducerea finantarii politiei. Nu desfiintarea ei in ideea ca imediat se reinfiinteaza o politie, sa zicem, reformata. N!. Desfiintarea definitiva a politiei. Pur si simplu. Pentru ca infractorii negri sa nu mai fie stamjeniti in niciun fel in activitatea lor infractionala. Si de altfel nu doar infractorii negrii. Ci de orice rasa. Fratia infractorilor. cum ar veni.
    Daca asta nu este fascism, inseamna ca nici Papa de la Roma nu e catolic.
    • -9 (13 voturi)    
      Cum e pe gârlă (Vineri, 25 iunie 2021, 15:23)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Opina Gigel expertu’ de pe malu’ gârlei
  • +25 (29 voturi)    
    mda (Vineri, 25 iunie 2021, 12:12)

    SoulSearcher [utilizator]

    ce fain e cand se face un martir dintr-un traficant de droguri.. o pleava a societatii care a facut umbra pamantului degeaba...

    evident ca nu trebuia sa-l omoare, dar nici acu sa-l faca martir...

    ffs omul nu a facut NIMIC bun in viata lui, ce dreq sa fie el imaginea rasismului ? sunt altii care au dus o viata exemplara si care au fost chinuiti de "sistem"

    but... its america mofo`s :DDDD
  • +5 (19 voturi)    
    Vai dar de ce spuneti asa?! (Vineri, 25 iunie 2021, 12:28)

    idealogul [utilizator]

    Ei nu sunt neonazisti. Ei sunt woke de dreapta. Fiti si voi mai openmided si mai toleranti cu lumea. Ce sunteti asa de intoleranti cu bietii oameni. Au si ei dreptul la o opinie sau credeti ca detineti adevarul absolut! Le raniti sentimentele. Dupa ce cod moral ii judecati?
    Ei? Va placut.
    Acum schimbati neonazistii cu globo-homo sau altceva!
  • +18 (22 voturi)    
    pai, (Vineri, 25 iunie 2021, 12:32)

    Cezy [utilizator]

    are statuie? Ce urmeaza, premiul Nobel?
  • -2 (16 voturi)    
    Americanii nu-si stiu pretui eroii (Vineri, 25 iunie 2021, 12:43)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    In timp ce sîrbii, da. Uite, statuia lui Gavrilo Princip din Belgrad n-o vandalizeaza nimeni. Si ceva motive poate s-ar gasi.
  • -6 (8 voturi)    
    Americanii nu-si stiu pretui eroii (Vineri, 25 iunie 2021, 12:43)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    In timp ce sîrbii, da. Uite, statuia lui Gavrilo Princip din Belgrad n-o vandalizeaza nimeni. Si ceva motive poate s-ar gasi.
  • +13 (21 voturi)    
    Ok, înțeleg mișcarea dar statuie?! (Vineri, 25 iunie 2021, 12:45)

    mr_mojo [utilizator]

    E un pic cam mult pentru nimeni care da, a murit cum a murit, e un simbol. Dar nu de statuie.
    Societatea albă e în vrie.
  • +8 (10 voturi)    
    Nebunia ne conduce (Vineri, 25 iunie 2021, 17:41)

    Mircea Talpos [utilizator]

    Avem acum in viziunea presei woke, doua feluri de vandalizari: vandalizari bune, facute de progresisti si vandalizari rele, facute de ne-progresisti. De la vandalizari de statui la crime mai este doar un pas...