VIDEO Un tânăr rom a murit în Cehia, după ce polițiștii i-au presat gâtul ca în cazul lui George Floyd

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 21 iunie 2021, 17:19 Actualitate | Internaţional


tanar rom la pamant in timp ce un politist ii preseaza gatul
Foto: Captura YouTube
Un tânăr rom a murit sâmbătă în Cehia într-o ambulanță, după ce trei agenți de poliție i-au presat gâtul timp de mai multe minute. Comunitatea romă compară moartea acestuia cu a cea afro-americanului George Floyd. Poliția spune că el a murit din cauza unei supradoze, scrie Romea.cz și Expats.

Imagini cu un tânăr rom în timp ce este imobilizat în Teplice, Cehia, au devenit virale pe rețelele sociale. Din imagini se vede cum un polițist stă cu genunchiul pe gâtul tânărului care țipă, iar alți doi ofițeri îl ajută să îl imobilizeze și să îl încătușeze.



Tânărul a murit ulterior în ambulanță.

Poliția spune că a fost chemată sâmbăt, 19 iunie, pentru că doi bărbați urmau să se atace reciproc, iar la momentul sosirii echipajului au găsit un tânăr pe jos.

”Pe măsură ce poliția s-a apropiat de el, el a devenit agresiv, i-a atacat și le-a provocat zgârieturi”, arată un comunicat al poliției.

”Medicul a declarat că o supradoză de droguri a fost cauza preliminară a decesului, iar o autopsie judecătorească a fost dispusă să clarifice cauza exactă a decesului”, mai arată comunicatul.

În schimb, scrie Romea.cz , Jozef Miker de la Uniunea Cehoslovacă a Romilor spune că tânărul ar fi avut dureri de spate și ar fi luat Tramal și nu s-ar fi drogat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11392 vizualizari

  • +9 (31 voturi)    
    Hamiltoane (Luni, 21 iunie 2021, 17:23)

    Belu13 [utilizator]

    Unde ești, asteptam declarația ta și alte fandări
  • -29 (67 voturi)    
    e in regula (Luni, 21 iunie 2021, 17:31)

    s@s@s [utilizator]

    va puteti ridica de pe el, e suficient de mort, f****** de militieni
    • +15 (37 voturi)    
      Daca a fost agresiv (Luni, 21 iunie 2021, 18:10)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui s@s@s

      Si pare ca a fost, atunci probabil ca nu e suficient!
  • +34 (62 voturi)    
    Politist prost (Luni, 21 iunie 2021, 17:51)

    Cataleya [utilizator]

    Daca in 30 de secunde amaratul ala a fost trantit la pamant si incatusat cu mainile la spate, de ce naiba o fi stat tampitul ala de politist inca 5 minute cu genunchiul pe gatul lui?
    Ca sa-l poata filma toata lumea?
    Politistul ala si-a riscat si cariera si poate chiar libertatea, Pt ce?
    Pt ca a vrut el sa faca pe durul fata de un prapadit culcat la pamant si incatusat?
    Prea prost, chiar si pt un politist.
    • +3 (25 voturi)    
      alo (Luni, 21 iunie 2021, 22:21)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Probabil ca, la fel ca in cazul Chauvin-Floyd, asa a fost antrenat politistul si asta e procedura.Sunt nenumarate situatii in care un individ care pare inofensiv si neutralizat, face ceva care poate pune in pericol pe politisti sau pe cei din jur.
      • -2 (8 voturi)    
        I think you can do better (Marţi, 22 iunie 2021, 8:15)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui john70

        than that...
      • +4 (16 voturi)    
        Da, sigur. (Marţi, 22 iunie 2021, 9:06)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Trantit la pamant, pe burta, cu mainile incatusate la spate, politistul trebuie sa stea, minute in sir, cu genunchiul pe gatul infractorului ca nu cumva sa se transforme in Hulk.
        Cand 3 politisti nu sunt in stare sa faca fata unui prapadit trantit la pamant si incatusat cu mainile la spate, decat punandu-i genunchiul pe gat, minute in sir, inseamna ca politistii aia sunt prea prosti pt meseria de politist.
      • +2 (6 voturi)    
        da, e posibil, (Marţi, 22 iunie 2021, 13:47)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui john70

        si eu stiu caz de rrom care a fost incatusat de politisti ptr tulburarea linistii publice si bataie in public. Cand il duceau la sectie, cu mainile incatusate la spate, rromul a inceput sa devina mieros cu agentii:
        - fratilor, gata, m-am calmat, a zis el. Am avut un episod in care mi-am pierdut cumpatul, dar acum sunt in regula, nu mai este nevoie de catuse, va rog sa mi le dati jos, trebuie sa ma insor si daca ma vad rudele viitoarei sotii nu ma mai ia de barbat ptr ca am probleme cu politia. Vin unde ziceti voi, dau ce declaratie vreti, dar va rog sa imi scoateti catusele ptr ca ma vede lumea si ma vede sotia si nu ma mai ia de barbat.
        Naivi, agentii au incalcat procedura si i-au scos catusele...dupa vreo 10m infractorul a scos un cutit ascuns el stie pe unde, si l-a infipt in gatul agentului. Apoi a fugit, sub privirile inmarmurite ale celuilalt agent, si dus a fost.
        Asa ca politia nu trebuie sa aiba incredere in infractori sub nicio forma, daca asa zice procedura, ea trebuie respectata ptr ca nu se stie cand infractorul te ataca el pe tine.
        • +1 (1 vot)    
          Ba! (Miercuri, 23 iunie 2021, 20:13)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Tu ai inteles despre ce este vb in articol sau te-ai trezit scriind asa, doar ca sa te faci de ras?
  • +11 (33 voturi)    
    RLM (Luni, 21 iunie 2021, 18:07)

    IpseAnton [utilizator]

    Urmeaza miscarea RLM!
    • +5 (15 voturi)    
      GLM (Luni, 21 iunie 2021, 19:06)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

    • +4 (14 voturi)    
      GLM :) (Luni, 21 iunie 2021, 19:59)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      GLM :)
    • +6 (12 voturi)    
      hehehehe (Luni, 21 iunie 2021, 22:16)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Nu, e CLM!


      E din Cehia, doar nu v-ati gandit la vreo prostie? ;-)
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 22 iunie 2021, 9:37)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      TLM*
    • +5 (5 voturi)    
      ŢLM (Marţi, 22 iunie 2021, 12:31)

      tusnami [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Mai neaoş
    • +1 (1 vot)    
      Nu urmeaza nicio miscare, (Marţi, 22 iunie 2021, 13:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Nu sunt de acord cu vreo forma de abuz a politiei, dar rromii nu sunt afro-americani si nici Cehia nu e SUA.
      Nu va iesi nimeni in strada in Cehia sa se solidarizeze cu rromul, desi e posibil ca agentii sa fie pedepsiti ptr fapta lor.
  • +12 (30 voturi)    
    hahaha eu vad ca se opune ... (Luni, 21 iunie 2021, 18:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hahaha eu vad ca se opune ... daca nu are check-urile de sanatate facute mai bine ar sta cuminte cand e arestat.
    • -6 (18 voturi)    
      Jungla din romania si animalele ei, dr. myt... (Marţi, 22 iunie 2021, 0:58)

      Dkw [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Nu ca i-as cauta scuze dar cam ai tendinta sa te misti cand simti ca se scurge viata din tine. Nu as catalog opunere ce face baiatul ala sub bocanc. E bine insa ca te hahahaiesti
      • +6 (10 voturi)    
        esti superficial... (Marţi, 22 iunie 2021, 11:51)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Dkw

        esti superficial... daca ala se misca cu 2 insi pe el + alti doi care striga la el ( probabil sa se calmeze ) cu siguranta nu se misca ca e epuizat si sta sa lesine.

        Ce e cu victimizarea asta a jigodiilor agresive cand sunt arestate? Daca te aresteaza, stai naiba calm si dai in judecata ulterior daca e ilegal ceea ce fac politistii.
  • +28 (68 voturi)    
    oare de ce? (Luni, 21 iunie 2021, 18:29)

    notnow [utilizator]

    Ca si in cazul celuilalt "mare erou national", nimeni din cei care urla in gura mare "white supremacy", "defund the police" si alte asemenea, nu se intreaba (pt ca nu e politically correct) de ce a intervenit politia. Era individul un cercetator eminent care se pregatea sa redescopere penicilina? Nu. Era un ilustru astrofizician care tocmai gasise o noua constelatie? Nu. Oare de ce scapam din vedere principala problema? Vreti sa le faceti bine acestor minoritati? Ocupati-va de educatia lor. Vreti sa ii integrati? Integrati-i prin respectarea drepturilor celor care cad victima infractiunilor comise de ei!
    • -8 (48 voturi)    
      facepalm (Luni, 21 iunie 2021, 20:05)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui notnow

      Politistul nu e calau, indiferent ce ar fi facut, orice om are dreptul sa ajunga in viata in arestul politiei, in fata judecatorului si in celula inchisorii daca este gasit vinovat. In momentul in care un moare cu catusele la maini acel politist ar trebui judecat ca orice alt suspect de omor.

      Imi bat gura de pomana pt ca ma indoiesc ca ai sa intelegi ce spun si unde e problema in comentariul tau stupid!
      • +13 (27 voturi)    
        nimeni nu a zis ca politistul e calau (Luni, 21 iunie 2021, 21:48)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Si sunt de acord ca trebuie judecat conform faptei.
        Si achitat si repus in drepturi daca individul a murit din supradoza si nu in urma actiunilor politistului.
        Nu cum s-a intamplat in cazul sfantului Lloyd.
        Stiu ca nicaieri in lumea asta politia nu e sfanta dar ce propuneti voi, cu indulgenta aratata infractorilor (ca sa nu o luam la extrem cu desfiintarea politiei) este o tampenie epocala. In clipa cand drogatul ala omora un om aveam un alt caz de crima trecut la si altele. In clipa in care drogatul moare sub genunchiul politistului avem un caz de maxima audienta si drepturile omului. Daca romul omora un politist din nou, zero audienta, asta e, se mai intampla.
      • -2 (8 voturi)    
        are dreptul, dar trebuie sa vrea si el! (Marţi, 22 iunie 2021, 6:56)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        asa si cei care se sinucid au dreptul la viata, si soferii au dreptul sa bea, si violatorii au dreptul sa ....!
      • +5 (5 voturi)    
        pai (Marţi, 22 iunie 2021, 9:16)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        nu-ti mai bate capul,bate-ti logica cre te opreste sa vezi corect:daca te te opui si te iei in bete cu politia
        despre e drepturi vorbim?
        la noi ur roman a fost omorat de jandarmi in acelasi fel,unde dracului erati voi astia care ''luptati'' de va da arama pe fata?!
  • +15 (39 voturi)    
    Se schimba idioții ? (Luni, 21 iunie 2021, 19:46)

    Observatory [utilizator]

    Probabil, trăim timpuri memorabile când cei răzvrătiți, bolnavi mintal, drogati și criminali au perfecta dreptate , chiar sunt eroii timpului…
    Sunt de acord : desființați SEcuritatea politicienilor și apoi complect și poliția, atunci trai pe vătrai…..
    Succes in minunea de a fi conduși de criminali !
  • +6 (18 voturi)    
    Razvratiti-va, jefuiti, incendiati (Marţi, 22 iunie 2021, 0:10)

    xolv [utilizator]

    oricum procuratura din NY/Seattle/washington va da cu neinceperea urmarii penale...
  • -9 (21 voturi)    
    Romma nu Gypsy (Marţi, 22 iunie 2021, 0:39)

    Koczka [utilizator]

    Sa-i învățăm și pe ăștia sa nu folosească termeni neadecvati. In România nu se mai folosește termenul de 'tigan', la unguri le spunem maghiari mai ramane sa le spunem 'deutsch' pronunțat 'doici' la nemți.
    În Ungaria sunt mai conservatori, folosesc 'cigan' pronunțat 'țigan' pentru romi și 'zsido' pronunțat 'jido' pentru evrei iar romănilor li se spune 'olah' adică de fapt valahi iar tarii noastre 'Romania' cu accent pe ultimul a, deci nu suntem un 'orszag' adică o țară.
    • +5 (5 voturi)    
      De ce spui adevarul ? (Marţi, 22 iunie 2021, 9:44)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Nu ai voie sa spui aceste lucruri pentru ca au fost interzise.
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 22 iunie 2021, 18:30)

      gigilu [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Ioan Budai Deleanu (pentru cunoscatori) a scris Tiganiada nu Romiada.Numele original este DOM si nu ROM. A fost adoptata denumirea de Rom in vremea domniei lui Iliescu cu ministru de externe Melescanu care a declarat mai tarziu ca n-a avut incotro si a trebuit sa accepte denumirea de rom ca sa fie Romania primita in Consiliul Europei. Cand mergi in strainatate si te intreaba vreun localnic ce esti si zici ca esti roman esti etichetat imediat ca fiind tigan si asociat cu obiceiurile “bune practicate de aceasta minoritate. Am intalinit si tigani de treaba si muncitori dar reprezinta o exceptie. Romanii sunt discriminati din cauza acestei asocieri.
  • +2 (4 voturi)    
    era tigan. (Marţi, 22 iunie 2021, 14:30)

    victor L [utilizator]

    doar in Romania se numesc romi
  • +2 (4 voturi)    
    e nevoie (Marţi, 22 iunie 2021, 15:28)

    gigilu [utilizator]

    de un motiv si in Europa pentru a cere desfiintarea politiei si a crea haos. Cum a fost in SUA.Familia lui Floyd a primit 23 mil $ din banii contribuabililor, lucru are nu e de ignorat in cazul defavorizatului roman.