Un loc alături de Jeff Bezos în primul zborul spațial al Blue Origin, vândut cu 28 de milioane de dolari la licitație

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 iunie 2021, 21:31 Actualitate | Internaţional


Jeff Bezos se va afla la bordul primului zbor turistic al Blue Origin
Foto: Mark RALSTON / AFP / Profimedia
Un câștigător bogat și norocos a plătit sâmbătă 28 de milioane de dolari la o licitație pentru a-l însoți pe Jeff Bezos în primul zbor de turism spațial Blue Origin programat pentru 20 iulie, potrivit AFP.

Câștigătorul, a cărui identitate va fi cunoscută doar în câteva săptămâni, a câștigat locul scos la licitație din douăzeci de participanți, licitația durând mai puțin de zece minute.

Prețul de plecare pentru acest loc, alături de fondatorul Amazon, fratele său Mark și al patrulea călător, a fost de 4,8 milioane de dolari.

Lansarea din 20 iulie a navei New Shepard de la Blue Origin ar fi un moment de referință în timp ce firmele americane se străduiesc să se îndrepte spre o nouă eră a călătoriilor spațiale comerciale private.

Bezos, cel mai bogat om din lume și un pasionat de spațiu pe tot parcursul vieții, a luptat împotriva miliardarilor Richard Branson și Elon Musk pentru a fi primul care să călătorească dincolo de atmosfera Pământului.

"Punerea în spațiu a celui mai bogat om din lume și una dintre cele mai recunoscute figuri din afaceri este o reclamă masivă pentru spațiu ca domeniu de explorare, industrializare și investiții", a spus analistul Morgan Stanley Adam Jonas la începutul acestei luni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5516 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 22:50)

    transpenibilus [utilizator]

    Yefreytor Nykola1, cand vedeti suma asta (de 20 de milioane putea inchiria rachetele rusesti...) iar va vine sa plangeti dupa Chernushka&Laika?
  • 0 (6 voturi)    
    nu-l inghit deloc pe Bezos (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 22:56)

    Bokila [utilizator]

    as fi platit 40 milioane de dolari, numai sa-mi dea un loc in alt vagon
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 23:40)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca iau doua, e vreo reducere?
  • -1 (1 vot)    
    hmmm (Duminică, 13 iunie 2021, 2:57)

    doejohn [utilizator]

    Eu daca eram in locul lui Elon, licitam =))
    • 0 (2 voturi)    
      Pai (Duminică, 13 iunie 2021, 9:48)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      De ce sa liciteze daca deja are F9 certificata uman ? Teoretic poate chiar sa faca o excursie pana la luna si inapoi daca pleaca singur (Dragon usurat pe traiectoia lui Apollo 8 ) .
  • 0 (4 voturi)    
    28 de milioane dolari... (Duminică, 13 iunie 2021, 5:17)

    Lucky1 [utilizator]

    Ridicol! Capsula se va ridica la linia Karman (100km) si va sta acolo pentru un minut poate trei maxim, duoa care incepand sa cada spre Pamant. Intregul zbor va dura 11 minute.
    Este clar ca Blue origin incearca sa scoata bani de la miliardari. Asta nu este destinat marei mase de oameni ci doar celor care-si permit extravagante ridicole.
    Pentru o experienta similara, Sir Bronson (Virgin Galactic) va pretinde cca $250.000 pentru ceva similar, constituind de fapt un zbor sub-orbital.

    Adevarata croaziera spatiala, la acest moment nu poate fi realizata decat de capsulele Dragon ale SpaceX, care ridica astronautii la altitudinea medie de 400km., misiunea dureaza min 6 luni iar suma facturata NASA este de $35 milioane.

    Ceea ce face acum Bezos este un act disperat de a demonstra propria singnifianta, de a arata lumii ca el, cel mai bogat om din lume, se ridica la nivelul SpaceX cu care, din punct de vedere tehnic, nu se poate compara, nici macar de departe.
    • -2 (2 voturi)    
      ? (Duminică, 13 iunie 2021, 9:58)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Elon, tu esti mah?
  • -3 (5 voturi)    
    Ce oameni egoisti! (Duminică, 13 iunie 2021, 6:40)

    John M. [utilizator]

    Cu banii aia puteau construi niste fabrici sa dea de lucru la o multime de oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    Bun prilej ... (Duminică, 13 iunie 2021, 7:44)

    Alius [utilizator]

    ... pentru adeptii teoriei pamantului plat sa-si desenese propriile harti, conform realitatilor de pe "teren".
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-am adus aminte (Duminică, 13 iunie 2021, 11:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mi-am adus aminte de un episod din Billions in care tot asa un baiat bogat pleaca cu racheta si explodeaza putin racheta, golanii din hedge-fund anticipand evenimentul si vanzand actiunile in lipsa. Acum parca Bezos nu va mai fi sef la Amazon cu vreo 15 zile inainte de zburataceala, pentru a arata si diferentele dintre cele doua situatii.