Un ziar apropiat de Viktor Orban îl acuză pe Papa Francisc că este anti-creștin

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2021, 12:53 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: Flickr - Alteia
Papa Francisc a vrut să umilească Ungaria vizitând țara timp de doar 3 ore și refuzând să aibă întrevederi cu premierul Viktor Orbán sau cu președintele János Áder, a acuzat Demokrata, o publicație apropiată de puterea de la Budapesta, relatează Euractiv.

Acuzațiile au fost lansate de András Bencsik, editorul-șef al publicației, acesta făcând referire la informațiile apărute în presa poloneză potrivit cărora suveranul pontif nu se va întâlni cu cei doi lideri maghiari deoarece nu este de acord cu pozițiile lor privind imigrația.

Papa Francisc urmează să sosească la Budapesta pe 12 septembrie pentru Congresul Euharistic Internațional.

Bencsik a declarat de asemenea că dacă papa Francisc crede că Orbán și Áder au greșit prin refuzul de a accepta solicitanți de azil musulmani este decizia sa suverană dar că dă dovadă de comportament anti-creștin și aduce prejudicii grave lumii creștine.

Acesta a adăugat că se roagă ca „papa original” (Benedict al XVI-lea) să încerce să îl ilumineze pe acest „papă ciudat” cu privire la responsabilitățile și îndatoririle sale.

Papa Francisc s-a remarcat în ultimii ani prin solicitările adresate țărilor europene de a primi refugiați și solicitanți de azil din Siria și alte zone de conflict, poziție criticată de adepții liniei conservatoare dure din cadrul Bisericii Catolice.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2251 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    ahahahaha (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:05)

    liviu_ [utilizator]

    "dai in mine, dai in fabrici si uzine"

    probabil dictatorii unguri vroiau sa se mai bata cu pumnii in pielt ca iau pupat mana papei, si cand nu le-a iesit, evident papa e anti-crestin... nu sleahta de comunisti de la budapesta!
    • -2 (10 voturi)    
      nu stiai ca Orban e mai crestin ca Papa? (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:19)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Iaca acusi scoate Orban o bula de-l excomunica pe Francisc....auzi, nesimtitul, sa nu sea si el frumos la o poza cu aparatorul crestinatatii si valorilor traditionale!
    • +3 (11 voturi)    
      Nu e chiar așa... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:26)

      spirache [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Aici n-ai nimerit-o. Nu au cum să fie comuniști la Budapesta, deoarece comuniștii sunt internaționaliști, cu egalitatea tuturor oamenilor, cu lupta împotriva capitalismului. La Budapesta sunt conservatori cu accente de dreapta. Si tot flutura steagul creștinătății. Deci nu sunt comuniști. De pildă, tipa aia de la USR care dorește desființarea proprietății private poate fi catalogată comunistă.
      • 0 (2 voturi)    
        hehe (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:38)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui spirache

        Nu-i nici un conservator la Budapesta. Sunt populusti neobolsevici, adica comunisti in limbaj comun. Nu te mai invarti in jurul cozii ca tu esti singurul care ti-o urrmaresti.

        Populisti neobolsevici, adica comunisti sadea sunt in Ungaria la putere.
      • 0 (2 voturi)    
        Comunistii sunt cei cu familia traditionala... (Miercuri, 9 iunie 2021, 18:04)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui spirache

        ...si cu nationalismul. Iti amintesti de Articolul 200, emis de Marea Adunare Nationala in 1968? https://ro.wikipedia.org/wiki/Articolul_200

        Cat despre nationalismul din era Ceausescu, iti pot da pagini intregi de linkuri.
  • +2 (10 voturi)    
    Ah... (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:07)

    Cataleya [utilizator]

    Mai nou, megalomanul Orban si ceata lui de trambitasi considera Ungaria leaganul lumii crestine.
    Se supara Papa pe ei, are de suferit intreaga crestinatate.
    La regimul Orban nici nu mai poti face diferenta intre prostie si inconstienta.
  • +1 (7 voturi)    
    Atunci Orban devine cumva protestant? (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:19)

    BEDE [utilizator]

    Doar Biserica Catolică îl are drept șef pe Papa și Papa face legea. Ori, dacă este contra la ceea ce spune Papa, atunci Viktor Orban ar deveni un fel de protestant. Deși este de-a dreptul ridicol Viktor Orban față de ce au fost, la vremea lor, Luther, Calvin, Zwingli și, apoi, mai tîrziu, J.N. Darby și Willaim Kelly... A! Și un fel de protestanți au fost și William Miller și Ellen White. Ceea ce au toți în comun este că nu sunt de acord cu Biserica Catolică, adică cu Papa... Altfel, între ce spun unii și ce spun alții pot fi diferențe semnificative.
    • -1 (3 voturi)    
      Surpriza (Miercuri, 9 iunie 2021, 19:04)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Orban e protestant (calvin).
  • -1 (9 voturi)    
    Așa-i trebuie lui Orban dacă nu se pricepe... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:00)

    Amerlocu [utilizator]

    Dacă-i oferea lu papa marxistu' statuetă a Lui Isus cu secera și ciocanul așa cum făcut dictatorul comunist al Boliviei, Evo Morales, alta era kalimera.

    https://www.bbc.com/news/world-latin-america-33476140
  • +2 (10 voturi)    
    papa ciudat (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:02)

    hamurabi [utilizator]

    Nu stiu exact la ce se refera dar probabil ca papii "originali" sunt cei de acum un mileniu, acestia ar fi organizat o noua cruciada chestie care se pare ca ar fi pe placul actualilor guvernanti de la Budapesta !