Studenți ai Universității Oxford au votat să înlăture un portret al reginei Elisabeta a II-a din cauza „colonialismului”

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2021, 10:12 Actualitate | Internaţional


Magdalen College din cadrul Universitatii Oxford
Foto: Wikimedia Commons
Un grup de studenți de la Universitatea Oxford a votat să înlăture un portret al reginei Elisabeta a II-a din camera comună deoarece unii dintre ei consideră că acesta simbolizează colonialismul britanic, anunță Sky News.

Site-ul politic Guido Fawkes, care afirmă că a obținut o copie a procesului verbal al întrunirii în care a fost luată decizia, a relatat că aceasta a fost luată de o „majoritate substanțială” deoarece „pentru unii studenți reprezentări ale monarhului și monarhiei britanice reprezintă istoria colonială recentă”.

Studenții ar intenționa să înlocuiască tabloul cu „artă sau cu a altor persoane influente și inspiraționale”.

Decizia a declanșat un val de reacții critice pe Twitter, ministrul britanic al educației Gavin Williamson catalogând-o drept „absurdă”.

„Ea este Șeful Statului și un simbol a tot ceea ce este mai bun despre Regatul Unit. În timpul domniei sale îndelungate ea a lucrat neîncetat pentru a promova valorile britanice ale toleranție, inclusivității și respectului în întreaga lume”.


Însă Dinah Rose, președintele Magdalen College - colegiul din cadrul Universității Oxford unde studiază studenții - a apărat decizia acestora, afirmând că ei fac parte dintr-o organizație care nu reprezintă colegiul, potrivit The Guardian.

„În urmă cu câțiva ani, în jur de 2013, ei au cumpărat o fotografie printată a Reginei pentru a-și decora camera comună. Recent au votat să o dea jos. Ambele decizii sunt ale lor de luat, nu ale colegiului”, a scris pe Twitter Dinah Rose.

Aceasta a adăugat că instituția sa „susține puternic dreptul la libertatea de exprimare și dezbatere politică”, precum și autonomia organizației studențești.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2440 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    daca chiar vor (Miercuri, 9 iunie 2021, 10:29)

    Mistrelutz [utilizator]

    sa fie asa de corecti,ar trebui sa se mute permanent in una din fostele colonii ,sa-si arate sustinerea fata de ele si respingerea..'imperiului' .
    • +2 (4 voturi)    
      'Colonialismul britanic' este in schimbare... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:13)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Si o alta poza va fi pusa in locul portretului Reginei Elisabeta a II-a, si anume cea a fostei printese Diana si a ulimului sau iubit, pe nume Dodi Al Fayed., fiul miliardarului Mohamed Al Fayed.

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Mohamed_Al-Fayed

      Iata mai jos si o prezentare a cuplului Diana-Dodi:

      Who was Dodi Al Fayed? Princess Diana’s lover - all you need to know
      1,738,249 views
      •Aug 30, 2017

      https://www.youtube.com/watch?v=Mnw9XvSkgaM

      Deci, studentii progresisti NU trebuie 'sa se mute...' caci acum cei din fostele colonii vin cu milioanele in Anglia [si, desigur, si in Europa!]
  • +3 (9 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Miercuri, 9 iunie 2021, 10:41)

    Milka Man [utilizator]

    un grup de oameni a decis sa dea jos de pe perete o poza printata...Mare lucru...Cui ii pasa? Nu e decizia institutiei de invatamant. E distractiv totusi ca sunt studenti la Oxford si ar cam trebui sa stie si care au fost beneficiile colonialismului britanic.Dar na,e mai usor sa vezi doar partile rele, ca astea se vand bine...
  • +11 (13 voturi)    
    Diversitatea ne imbogateste? (Miercuri, 9 iunie 2021, 10:53)

    Vade Retro [utilizator]

    Nu. Ne distruge radacinile si identitatea.
  • +9 (11 voturi)    
    Portretul Reginei (Miercuri, 9 iunie 2021, 11:25)

    Juga [utilizator]

    Deci se pare ca si la Universitatea din Oxford, unde am fost si eu in urma cu 25 de ani, au ajuns autistii la putere! Mai bine votau distrugerea universtatii sau a Angliei! Rusine lor.
  • +7 (7 voturi)    
    da pe nebunii astia, (Miercuri, 9 iunie 2021, 11:55)

    mongolul [utilizator]

    nu se gaseste nimeni sa le voteze disparitia? cand prostii si lichelele dirijate isi fac de cap, suntem in plina anarhie. Dictatura anarhiei. Dupa modelul sovietelor de soldati si muncitori si al revolutiei culturale chineze.
    E timpul sa fie potoliti cei ce intretin astfel de miscari!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu inteleg de ce acesti (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:09)

    John M. [utilizator]

    cavaleri ai dreptatii instorice intarziate care studiaza in cele mai bune universitati din zona noastra de cultura nu se intorc la locurile de origine ale lor si stamosilor lor pentru a-si face propria istorie si pe a noastra s-o lase in pace.
  • +6 (6 voturi)    
    mai sa fie. (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:26)

    gigilu [utilizator]

    Cand au facut aplicatia la universitatea Oxford nu au sesizat domnii studenti ca portretul reginei e pe pereti? S-au dus acolo in cunostinta de cauza si acum s-au "desteptat" dupa ce au fost infestati de chinezi
  • +4 (4 voturi)    
    Detestabil (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:18)

    eminunat [utilizator]

    Poate Regina ar trebui sa procedeze ca in “Alice in tara minunilor”.....Off with their heads....ca nu cred ca niste oameni care fac asa ceva (si mai sunt si studenti la o prestigioasa universitate) pot sa aduca vreo valore adaugata acestei societati. Eu nu inteleg cum de conducerea universitatii permite asa ceva. Aia la fel de progresisti?! Eu zic sa inchidem toate unversitatile din lume, ce nevoie e de ele? Lasam abcdeisti si blmistii si anarhistii si cine o mai dori sa ii invete pe acesti woke people ce e bine si ce e rau. Ca vad ca valorile, asa cum le stim noi, cei mai in varsta, sunt o blasfemie mai nou.
    • +3 (3 voturi)    
      Matematica este rasista. (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:44)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui eminunat

      Se pare ca lumea se schimba.
  • +4 (4 voturi)    
    Istoria se repetă (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:09)

    Amerlocu [utilizator]

    prin 1935 studenții de la Oxford și Cambridge adoptau o declarație oficială prin care se angajau „să nu lupte în nici o împrejurare pentru țară și rege”. Era o chestie rezultată din marxismul la mare modă în acea vreme și ca reacție la „fascismul” clasei conducătoare britanice.

    Aceeași studenți „antifasciști” au militat și condamnat cu mare entuziasm războiul împotriva Germaniei lui Hitler ca un război „imperialist”. Practic cereau capitularea împotriva lui Hitler ce pe atunci era aliat cu Stalin după pactul sovieto-german din August 1939.

    După ce Hitler a atacat URSS în iunie 1941 „războiul imperialist” a devenit brusc un „război just de eliberare”. Asta ca să vedem cam câte kopici valorează măreața intelectualitate progresistă. Nu e nici măcar ceva nou.