O femeie condamnată la 30 de ani de închisoare pentru pierderea sarcinii a fost eliberată după ce a executat aproape o treime din pedeapsă

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 8 iunie 2021, 14:47 Actualitate | Internaţional


Sara Rogel a fost condamnata la 30 de ani de inchisoare pentru pierderea sarcinii
Foto: Marvin Recinos / AFP / Profimedia Images
O femeie din El Salvador care a ispășit aproape o treime din condamnarea de 30 de ani de închisoare pentru acuzații legate de întreruperea sarcinii a fost eliberată luni, relatează CNN.

Sara Rogel a fost condamnată în octombrie 2012 după ce a mers la spital cu sângerări despre care a afirmat că au fost cauzate de o căzătură în propria locuință. Pe atunci o studentă în vârstă de 22 de ani, Rogel a fost pusă sub acuzare și condamnată pentru uciderea fetiței sale nenăscute.

„Sara nu a meritat niciodată să fie în închisoare”, afirmă activista feministă Morena Herrera. „Sara ar fi trebuit să fie cu familia sa în timp ce se afla în doliu din cauza pierderii sfâșietoare a sarcinii. În schimb, ea a fost încarcerată pe nedrept timp de nouă ani”, a adăugat aceasta.

Eliberarea femeii din închisoarea Zacatecoluca aflată la 56 de kilometri sud-est de capitala San Salvador a fost dispusă inițial în urmă cu o săptămână dar Rogel a fost forțată să rămână la unitatea de detenție până când a expirat termenul pentru atacarea deciziei de către procurorul general.

El Salvador, o țară catolică preponderent conservatoare are una dintre cele mai stricte legi anti-avort din lume. Procedura nu este permisă în nicio situație, nici măcar în cazurile de viol sau în care viața mamei este în pericol, întreruperile de sarcină fiind pedepsibile cu până la 40 de ani de închisoare, potrivit BBC.

În ultimii ani unele sentințe au fost anulate la apel însă femeile sunt în continuare puse sub acuzare de autorități și în cazul unor avorturi induse din cauza unor urgențe medicale sau dacă bebelușul moare la naștere.

Peste 17 femei „încă sunt încarcerate nedrept în El Salvador după ce au suferit urgențe obstetrice”, afirmă Paula Avila-Guillen, directorul executiv al Centrului pentru Egalitatea Femeilor.

„Fiecare din aceste cazuri arată consecințele perfide ale criminalizării absolute a avortului, rezultând într-un stat care persecută și încarcerează femei în momentul în care acestea au nevoie cel mai mult de acces la îngrijire medicală și protecție”, adaugă Avila-Guillen.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5881 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    INCREDIBIL! (Marţi, 8 iunie 2021, 15:00)

    TheFreeOne [utilizator]

    Deci e de la religie ?
    • -2 (10 voturi)    
      Pai nu? (Marţi, 8 iunie 2021, 15:23)

      vlad.... [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Nu esti 100% convins?
    • +1 (13 voturi)    
      indirect, da (Marţi, 8 iunie 2021, 15:34)

      Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      direct, e de la legile din El Salvador. Legile trebuiesc schimbate, ca si modul in care sunt privite lucrurile.

      De exemplu tu, ai identificat "imediat" vinovatul, iar "batalia" care ar urma ai pierde-o imediat. E mult mai usor sa schimbi legi decat credinta oamenilor. Nu te mai grabi sa pui etichete rapid sau sa sa prezinti concluzii, asa apar alte probleme.

      Articolul e foarte clar de unde e problema: "El Salvador, o țară catolică preponderent conservatoare are una dintre cele mai stricte legi anti-avort din lume.". Accentul e pe legi, nu pe afinitatea religioasa. Biserica nu te baga la inchisoare.
      • -3 (5 voturi)    
        Ba da , te baga. (Marţi, 8 iunie 2021, 15:47)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

        Ca politicienii care fac legile sunt toți pupatori de icoane si poala popii. De ce in toate tarile preponderent catolice este avortul interzis? ca asa vrea pedofilul sef de la Roma : sa iasa cati mai multi copii sa aiba ei ce "educa".
        Ai uitat de referendumul cu familia tradițională din România? Nu erau toti banditii in frunte cu dragnea de parte bisericuței? Lumea nu a votat ca era sătulă de politicieni.
        Popangii trebuie sa o lase mai moale cu avortul. In tarile dezvoltate unde nu moare lumea de foame sunt foarte rare. ca-ti permiti sa mai cresti
        • +2 (2 voturi)    
          Păi cum altfel?! (Marţi, 8 iunie 2021, 16:50)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

          Trebuie să fim deschiși la minte și să adoptăm legea Ferentarilor: Eu te-am făcut, eu te omor!

          Ce treabă au procurorii și legile dacă tu tocmai ai decis să-ți omori puradeul care te face cu nervii?
      • -2 (2 voturi)    
        duncan idaho (Marţi, 8 iunie 2021, 20:53)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

        daca biserica face legile acolo cum poti sa spui ca e vina statului, atita vreme cit "statul" e un simulacru?

        incerci sa te dai impartial, dar numai manipulezi, si de fapt pingaresti caracterul omonim din dune cu postarile tale.

        no spice for you!
    • 0 (8 voturi)    
      Nu (Marţi, 8 iunie 2021, 15:50)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Se numește civilizație. Orice om care ucide un alt om trebuie sub o formă sau alta pedepsit. Respectul pentru viața umană stă la baza civilizației noastre.

      De exemplu la eschimoși, persoanele în vârstă sau infirme erau abandonate pe gheață în noaptea polară. Asta până a venit omul alb și le-a stricat tradițiile :) În mod similar în unele triburi africane sau amazoniene bptrânii, infirmii și puradeii considerați subdezvoltați sunt abandonați în junglă.

      La rândul lor, o parte din progresiști consideră că trebuie să existe un mecanism de „eliminare” ale persoanelor „socialmente inutile”. Au începtu discret cu eutanasierea voluntară și avortul. Pe măsură ce oamenii cu creierașul anchilozat se obișnuiesc cu idee morții induse, lucrurile vor evolua și practicile astea vor fi ceva mai puțin voluntare. Mare grijă ce-ți dorești că s-ar putea să se întâmple:)
      • +1 (7 voturi)    
        o sa beau o bere (Marţi, 8 iunie 2021, 16:44)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        cand n-o sa mai vad comentarii scrise de tine si am sa presupun ca esti pe un norisor
        • -1 (7 voturi)    
          Răbdare și tutun! (Marţi, 8 iunie 2021, 17:17)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          Nu uita să mă anunți și pe mine când se va întâmpla fericitul eveniment. Ar fi mare păcat să-l ratez... :)
          • -1 (5 voturi)    
            n-ai cum sa il ratezi (Marţi, 8 iunie 2021, 19:02)

            cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            esti primul care stie
      • -1 (1 vot)    
        amerflock (Marţi, 8 iunie 2021, 20:57)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        ma omori cu postarile tale bigote si inepte. aplicam propriul tau principiu?

        "Orice om care ucide un alt om trebuie sub o formă sau alta pedepsit"
  • +7 (13 voturi)    
    Ce inseamna (Marţi, 8 iunie 2021, 15:05)

    mitg [utilizator]

    Habotnicia si prostia.
  • +5 (9 voturi)    
    Te intrebi ce dovezi au adus procurorii (Marţi, 8 iunie 2021, 15:18)

    Alui [utilizator]

    Avea negi pe nas?
    Niște prăpădiți, vai de mama lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Standardul mass media (Marţi, 8 iunie 2021, 21:15)

    Setalcott [utilizator]

    Intr-o țara progresista, trebuie sa cred fără crâcnire ce zice guvernul, ca altfel sunt făcut conspiraționist dus cu pluta cu QAnon, flat earth și toate alea.
    Intr-o țară conservatoare, trebuie sa denunț tot ce decide guvernul și sa cred fără crâcnire ce spun activiștii anti-guvernamentali.
    In SUA, trebuie sa cred ca alegerile au fost curate ca lacrima și Derek Chauvin e vinovat, pentru ca așa au hotărât instanțele. În Salvador, trebuiesc cred ca instanțele au greșit, femeile alea n-au avortat intenționat, pentru ca așa spun activistele.
  • 0 (0 voturi)    
    Habar nu ai (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:33)

    habarnisti [utilizator]

    Si daca din cauza unei probleme medicale pierzi sarcina si mai si stai in puscarie, cum e? Este foarte usor sa arati cu degetul femeile pt avort, dar sa te pui in locul lor cum e?