Prima vizită externă a Kamalei Harris / Mesajul transmis migranților din America Centrală

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 8 iunie 2021, 11:06 Actualitate | Internaţional


Kamala Harris a facut prima sa vizita externa in America Centrala
Foto: Jim Watson / AFP / Profimedia Images
Vicepreședintele american Kamala Harris s-a deplasat luni în Guatemala pentru prima sa vizită externă oficială de la preluarea mandatului, relatează Insider.

Harris le-a transmis migranților guatemaliez să „nu vină” în Statele Unite, afirmând în cadrul unei conferințe de presă susținute luni că „vreau să fiu cât se poate de clară pentru oamenii din regiune care se gândesc să facă o călătorie periculoasă către granița SUA-Mexic: Nu veniți. Nu veniți”.

Aceasta a adăugat că „Statele Unite vor continua să aplice legile noastre și să păzească granița noastră”.

Harris a reiterat practic poziția administrației președintelui Biden potrivit căreia migranții vor trebui să găsească o cale legală de a imigra în Statele Unite și că vor fi întorși de la graniță.

Administrația Biden intenționează să construiască asupra programelor guvernamentale existente pentru a face mutarea în SUA mai ușoară și mai ieftină.

Un număr record de migranți au sosit la granițele SUA de la învestirea lui Biden, printre aceștia numărându-se sute de copii neînsoțiți.


FOTO: Shawn Thew / INSTAR Images / Profimedia

„Mr. Nice Guy”


Biden a respins afirmațiile potrivit cărora situația se datorează dorinței sale de a părea „un tip plăcut” în comparație cu fostul președinte republican Donald Trump care a avut o poziție intransigentă față de migrația ilegală.

De asemenea noul președinte american a aruncat vina asupra situației pe predecesorul său.

„El a dezmembrat toate elementele care existau pentru a gestiona ceea ce era o problemă, și era o problemă de mult timp”, a afirmat Biden.

„Ceea ce facem acum este să încercăm să reconstruim acel sistem care poate gestiona ceea ce se întâmplă azi”, a mai spus președintele SUA.

În timpul vizitei sale Harris a abordat de asemenea problema corupției din America Centrală și a anunțat crearea unui grup de lucru care să colaboreze cu procurorii locali.

Aceasta a precizat că motivul principal pentru care mulți aleg să imigreze în SUA din această regiune este corupția și că dorește să redea oamenilor „un sentiment de speranță” pentru ca aceștia să nu fugă din țara lor natală.

„Majoritatea oamenilor nu vor să părăsească locul unde trăiește bunica lor. Când fac asta este fiindcă ei fug de un tip de rău sau fiindcă dacă rămân nu își pot asigura nevoile esențiale ale familiei lor”, a subliniat Kamala Harris.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1191 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Trist... (Marţi, 8 iunie 2021, 11:09)

    Alius [utilizator]

    Pana cand era Trump presedinte, toti erau bine veniti, in opinia democratilor si sustinatorilor acestora. Acum, sa nu vina.. Cine sa mai inteleaga ceva?..
    • -7 (7 voturi)    
      pai (Marţi, 8 iunie 2021, 11:33)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      pai citeste articolul, ca raspunsul este deja acolo si anume ca nu mai au mecanismele legale prin care sa le poata asigura intrarea legala in tara si este o chestiune de timp pana cand vor fi puse in functiune la nivelul la care este nevoie pentru a asigura ca totul se poate desfasura legal.
      • +2 (4 voturi)    
        Care Lege ? (Marţi, 8 iunie 2021, 12:50)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Ce sa caute migrantii hispano-americani in SUA ?
        Nu le ajunge America de Sud si Mexicul pe care le-au cucerit de la civilizatile pieilor rosii: azteci, mayasi, incasi s.a.m.d. ?
        Daca nu le ajunge, si vor sa cucereasca SUA, atunci sa lupte pentru SUA cu arma in mana !
        In Istorie nici un teiritoriu nu s-a obtinut fara lupta. Daca doar sunt aruncati copii hispano-americani peste gard in SUA nu iese nimic bun din asta !.
  • +4 (4 voturi)    
    . (Marţi, 8 iunie 2021, 11:16)

    AdiSun [utilizator]

    Ramaneti la locurili voastre!
    • +5 (9 voturi)    
      2022 Casa Alba: (Marţi, 8 iunie 2021, 12:37)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Mahala (in soapta): Biden ! mai da-le 100 !.
      Biden: Aloo ! Aloo ! Asezati-va linistiti !.
  • +2 (4 voturi)    
    Le putea sugera sa vină în UE (Marţi, 8 iunie 2021, 11:21)

    Propinatiu [utilizator]

    Le putea sugera sa vină în UE, zonă bogată care poate organiza chiar pod aerian.
  • 0 (0 voturi)    
    Kamala Harris este frumusica si spune bine ! (Marţi, 8 iunie 2021, 12:59)

    Cugetator [utilizator]

    Numai sa o tina asa si dupa ce Biden dispare sub o forma sau alta. Fiindca sigur ca nu conteaza originea etnica sau rasiala , ci numai ce spune si ce face. Poate e un noroc cu ea si avionul a stiut ca trebuie sa ramana in aer !
  • 0 (2 voturi)    
    De ce sa nu vina (Marţi, 8 iunie 2021, 19:44)

    Rahan5 [utilizator]

    hispano-americanii din Guatemala pana la gardul lui Trump ?. Cine se crede Mahala Harris?. Ma-sa indianca nu a venit direct in SUA din India ?. Taica-su (fost sclav al englezilor din Jamaica ) nu a facut la fel din Jamaica ?.
    Adica ma-sa lui Mahala sa se instaleze in SUA, si cetatenii hispano-americani din Guatemala sa NU poata sa viziteze NICI Nordul Mexicului ? De ce sa NU viziteze Nordul Mexicului hispano-americanii ?, din moment ce ei o sa invete multe din calatoria asta, chiar si daca nu intra in SUA !.
    Prin afirmatia ei Mahala Harris dovedeste ca are o ideologie de Fascism Hindus de la maica-sa de religie hindusa !. Pentru cine nu stie, religia Hindusa este o religie fascista care discrimineaza casta tiganilor- indieni din India (vreo 200 de milioane de locuitori) !