Miliardarul Jeff Bezos va merge în spațiu luna viitoare

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 7 iunie 2021, 14:56 Actualitate | Internaţional


Jeff Bezos se va afla la bordul primului zbor turistic al Blue Origin
Foto: Mark RALSTON / AFP / Profimedia
Fondatorul Amazon Jeff Bezos va zbura în spațiu luna viitoare la bordul primei nave lansate de compania sa aerospațială, Blue Origin, a anunțat luni miliardarul american, citat de Reuters și CNN.

„Încă de când aveam cinci ani am visat să călătoresc în spațiu. Pe 20 iulie voi face acea călătorie cu fratele meu”, a declarat Bezos într-o postare pe Instagram.



Blue Origin a încheiat luna trecută prima rundă de licitații pentru un loc la bordul navei, afirmând că a primit peste 5.200 de oferte din 136 de țări.

Actualmente cea mai mare ofertă este de 2,8 milioane de dolari, potrivit site-ului Blue Origin. Licitația va dura până pe 10 iunie și se va încheia oficial pe 12 iunie, după o licitație online live.

Blue Origin intenționează să lanseze primul său zbor suborbital pe 20 iulie, un moment de reper pentru compania care visează la o nouă eră în care zborurile comerciale private în spațiu să devină accesibile unui public cât mai larg.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6328 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Lol (Luni, 7 iunie 2021, 14:58)

    mitg [utilizator]

    Asa vorbeste in clipul de pe instragram ca si cum deja a tot fost acolo.
  • -2 (16 voturi)    
    duamne ajuta... (Luni, 7 iunie 2021, 15:09)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sper ca nu se mai intoarce.
    • 0 (2 voturi)    
      38 Miliarde...! (Luni, 7 iunie 2021, 21:10)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Atat la costat Divortul de nevasta in urma cu vreo 2 ani...!

      * Cum credeti ca mai poate 'saracul' Jeff Bezos sa traiasca pe aceiasi Pamant cu aceasta femeie?

      https://www.digi24.ro/magazin/timp-liber/divertisment/jeff-bezos-a-divortat-cati-bani-va-primi-fosta-sa-sotie-mackenzie-bezos-1156026
  • -4 (10 voturi)    
    Un om curajos. (Luni, 7 iunie 2021, 15:09)

    Cataleya [utilizator]

    Si cea mai buna reclama pt firma lui.
    Dar, cand zecile de miliarde de pe cont devin plictisitoare....
  • +6 (16 voturi)    
    Poate se prajeste amazonianul sef :))) (Luni, 7 iunie 2021, 15:37)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Sa vezi atunci doliu la WaPo!
  • 0 (12 voturi)    
    Sa-si faca (Luni, 7 iunie 2021, 15:52)

    Haoleu [utilizator]

    si flotant acolo.
  • +4 (12 voturi)    
    Toti angajatii lui.. (Luni, 7 iunie 2021, 16:13)

    dandra [utilizator]

    ...ii tin pumnii, ca sa nu se mai intoarca.
    • 0 (6 voturi)    
      He he, cam așa! (Luni, 7 iunie 2021, 17:53)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Când trebuie să vii de-acasă în scutecel fiindcă șeful nu-ți permite pauză de toaletă, cam așa stau lucrurile.
  • -1 (7 voturi)    
    s (Luni, 7 iunie 2021, 16:42)

    Ce.site [utilizator]

    Sperăm să și rămână acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    La intoarcere (Luni, 7 iunie 2021, 17:27)

    il_gattopardo [utilizator]

    Bezos-șii plus restul vor face "autostopism galactic..." la
    " Crew Dragon"?
    Zic si eu, ca sa fiu răutăcios, la câtă ciudă imi este ca
    " urmaș spațial " a lui Hermann Oberth!
  • -1 (5 voturi)    
    Poate să și rămână acolo (Luni, 7 iunie 2021, 17:52)

    Nyk1 [utilizator]

    Nimeni nu-i va duce lipsa aici jos, cu atât mai puțin sclavii pe care-i exploatează.
  • -3 (5 voturi)    
    E lovitura ... (Luni, 7 iunie 2021, 18:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai si Musk ce are de zis? Ca zicea despre Bezos ca nu o poate ridica (racheta de la pamant)?
  • +1 (5 voturi)    
    Amazon Delivery Centers (Luni, 7 iunie 2021, 19:53)

    GigiIonescu [utilizator]

    toti angajatii din Amazon Delivery Centers asteapta cu sufletul la gura lansarea ... poate poate ... se defecteaza