Germania susţine că Ucraina trebuie să rămână ţară de tranzit după finalizarea gazoductului Nord Stream 2

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 iunie 2021, 20:59 Actualitate | Internaţional


Nord Stream 2
Foto: Odd ANDERSEN / AFP / Profimedia
Germania susţine că Ucraina trebuie să rămână ţară de tranzit pentru gazul rusesc, relatează ziarul Frankfurter Allgemeine, după ce preşedintele rus Vladimir Putin a spus că depinde de fosta republică sovietică să dea dovadă de „bunăvoinţă” faţă de Moscova, scrie Agerpres.

Putin a spus vineri, la Forumul economic de la Sankt Petersburg, că rolul Ucrainei ca ţară de tranzit nu mai este asigurat odată ce gazoductul Nord Stream 2 care va lega Rusia şi Germania va fi finalizat.

Germania, care a susţinut construcţia gazoductului în faţa unei opoziţii feroce din partea SUA şi a altor state europene care afirmă că Ucraina va fi astfel lipsită de orice pârghie de acţiune împotriva statului vecin, a insistat mereu că Ucraina trebuie să rămână o ţară de tranzit.

„Pentru guvernul german rămâne esenţial ca Ucraina să rămână ţară de tranzit chiar şi după Nord Stream 2”, a afirmat purtătorul de cuvânt al guvernului, Stefffen Seibert.


Germania se aşteaptă ca Rusia să adere la un acord interguvernamental existent prin care să se angajeze să-şi trimită gazul prin Ucraina, a fost Seibert citat de ziarul german.

„Prin acordul lor de tranzit, negociat parţial de UE şi de Germania, Rusia şi Ucraina au creat cadrul pentru acest lucru”, a spus el. „Ne aşteptăm să se adere la acest acord”, a adăugat el.

Tratatul privind tranzitul gazului natural expiră în 2024, dar poate fi prelungit.

Alţi oficiali din coaliţia de guvernare au fost mai critici. Nils Schmid, un purtător de cuvânt pentru politică externă al social democraţilor, parteneri în coaliţia de guvernare, a declarat că afirmaţiile lui Putin „nu ajută, ci irită”.

Partidele de opoziţie, printre care şi Verzii, au apreciat că ar trebui să se renunţe la gazoduct.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2509 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    ??? (Duminică, 6 iunie 2021, 21:11)

    srpc [utilizator]

    "Ucraina va fi astfel lipsită de orice pârghie de acţiune împotriva statului vecin"; asa, si? de cand un stat terorist si ilegitim - inamic al Romaniei, stat NATO - trebuie intarit?
    • +9 (23 voturi)    
      daaa (Duminică, 6 iunie 2021, 22:07)

      ccc745 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Ucraina e statul terorist, nu Rusia. Ca sa vezi.
      Mai Sputnik, pasol na turbinca, vidma...
      • -3 (13 voturi)    
        intreaba-i pe romanii de acolo (Luni, 7 iunie 2021, 0:21)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui ccc745

        cine e teroristul, nu asculta propaganda amerloca
      • +1 (3 voturi)    
        Daca Slovacia, Cehia, Polonia si-ar recupera (Luni, 7 iunie 2021, 13:52)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui ccc745

        teritoriile detinute de Ucraina, UE ar fi consolidata, intrucit nu ar mai trebui sa permita santajul geostrategic al Ungariei care asigura legatura terestra cu Romania, Bulagia, Grecia.

        Oricum, teritoriul Ucrainei este mai mare decit cel al Germaniei.
    • +3 (9 voturi)    
      so-so-so (Duminică, 6 iunie 2021, 22:11)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      - terorist: hm?
      - ilegitim: nu
      - inamic: da
      • +1 (3 voturi)    
        Si ilegitim. (Luni, 7 iunie 2021, 13:44)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

        Ce legitimitate are sa detina teritoriile din Romania, Cehia, Polonia?

        Acele teritorii au fost dobindite de fosta URSS in urma razboiului, nu de Ucraina in nume propriu, ca stat.

        Ba, mai mult, Romania nu a semnat niciodata tratatul de pace cu URSS.

        Asa cum a fost eliberata de constringeri Germania de Est, la fel si din teritoriile in cauza, influenta fostei URSS trebuia retrasa.
    • +1 (3 voturi)    
      Pirghia aia era si impotriva Europei si a Rusiei (Luni, 7 iunie 2021, 13:57)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Ucraina ii tinea pe toti in sah cu o teava de gaze.

      Este absolut necesar ca UE sa aiba mai multe variante si sa nu ajunga sa depinda de intermediari.
  • +3 (13 voturi)    
    Nu-i nevoie ca Ucraina (Duminică, 6 iunie 2021, 21:38)

    Rahan5 [utilizator]

    sa fie tara de tranzit direct pentru gazele lui Putin !!!
    Sunt conducte din Ucraina spre Istambul prin Romania prin care Ucraina poate sa cumpere gaz venit din Iran, Azerbaidjan etc.
    Cand va fi gata si Nord Stream 2 poate sa vina si gaz a lui Putin prin Polonia dinspre marea Baltica. Doar ca nu va fi vandut direct de catre Putin.
    Deci Ucraina incepe sa fie inconjurata de mai multe surse alternative de gaz.
    Ucrainienii nu au de ce sa se vaite !.
    • +4 (14 voturi)    
      heh (Duminică, 6 iunie 2021, 22:03)

      alt.cineva [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      tu chiar crezi ca problema Ucrainei e ca nu are de unde cumpara gaz?
      Problema e ca daca nu mai trece gaz pe la ei Rusii poate sa-i invadeze cand vor. Defapt asta e si scopul Nordstream 2, pot bombarda dupaia linistit Ucraina, ca primesc inca bani de la Germania
      • 0 (2 voturi)    
        Vorbesti prostii ! (Luni, 7 iunie 2021, 12:03)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

        Putin poate bombarda ,,linistit" si SUA nu numai Ucraina !.
        Dupa care va fi ,,linistit" la fel ca mortii !.
      • +1 (3 voturi)    
        Problema ei e ca nu mai primeste bani pt tranzitar (Luni, 7 iunie 2021, 13:46)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

        de la statul inamic.
    • +3 (11 voturi)    
      ca sa vezi unde era binefacatorul Putin (Duminică, 6 iunie 2021, 22:08)

      ccc745 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Cum se face ca numai Rusia justifica asa ca tine toate rahaturile pe care le face (de acord, de data asta si cu nemtii)
    • +1 (5 voturi)    
      Ce ai fumat ? (Luni, 7 iunie 2021, 1:18)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Rahane - Ce ai fumat ? Cum sa vina gaz de la Nord Stream i sau II prin Polonia ??? Nu merge ... Si nici din Iran, Azerbaijan etc prin Turcia - Bulgaria - Romania iar nu prea merge !! Sau te-au pus sa postezi prostii de adormit prostii ?
      • 0 (2 voturi)    
        Prostii vorbesti tu ! (Luni, 7 iunie 2021, 15:54)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

        Din Marea Baltica ajunge gazul lui Putin in Deutschland si apoi prin conducta de gaz Deutschland- Polonia ajunge pana in Ucraina !
        Este o ditamai conducta care vine dispre Varsovia si intra in zona Lvov in Ucraina !!!
        Deci ucrainienii vor avea o gramada de gaz !
        Doar sa scoata banii si sa cumpere !
        De unde bani ? Confiscarea averilor in Ucraina a tuturor militarilor lasi care s-au predat fara lupta la Invazia sovietica din Crimea din 2014 !.
  • 0 (12 voturi)    
    Ce face, de fapt Germania? (Luni, 7 iunie 2021, 7:30)

    BEDE [utilizator]

    Acum susține că prin Ucraina mai trebie să tranziteze gaze din Rusia, tocmai după ce au susținut Nord Stream 2, care ocolește Ucraina... Tare incoerent. Cum Germania are nevoie de gaz, va primi gazul așa cum le va da Putin, care probabil va prefera să nu-l mai trimită prin conductele care traversează Ucraina. Și nimeni nu va face nimic în legătură cu aceasta, cu excepția unor declarații de genul celor de acum.
    Ar trebui doar ca Europa să nu mai depindă deloc de gazul rusesc... Dar nu prea văd să se întâmple aceasta, cu toate eforturile eco-naziștilor. Politic, evitând consumul de gaze și de petrol, Europa ar depinde mai puțin de Rusia și de statele OPEC. Dar economiile europene nu văd cum se vor dezvolta fără petrol și gaze. Se tot încearcă și unii profită masiv din tehnologiile noi și scumpe, dar ineficiente. Și din nebunia aceasta cu a renunța la petrol și gaze cel mai mult câștigă China, care se dezvoltă cum vrea PCC, fără a urmări obiectivul absurd de zero emisii CO2, ce nu poate fi atins indiferent ce am face.