Germania respinge cererea Ucrainei de a i se livra arme

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 iunie 2021, 19:57 Actualitate | Internaţional


Heiko Maas
Foto: Tobias SCHWARZ / AFP / Profimedia
Germania a respins marţi apelurile Kievului de a i se livra arme, după ce preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut Berlinului puşti de asalt, echipamente radio şi vehicule blindate, relatează Reuters.

„Sunt convins că conflictul (din estul Ucrainei) nu poate fi rezolvat decât prin mijloace politice”, le-a declarat jurnaliştilor ministrul german de Externe, Heiko Maas, înaintea unei videoconferinţe cu omologii săi din NATO.

„Aceasta va rămâne orientarea angajamentului nostru cu Ucraina şi nu va exista nicio schimbare: livrările de arme nu ajută”, a adăugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3966 vizualizari

  • +13 (41 voturi)    
    Sunt convins (Marţi, 1 iunie 2021, 20:17)

    ipolitic [utilizator]

    ca va fi o solutie politica.
    Daca rusii inainteaza vreo 300km in Donbas, UE cu Germania in frunte va cere oprirea imediata a luptelor.
    Daca mai inainteaza inca 300, UE va ameninta cu expulzarea a trei diplomati rusi. La care Putin va depune armele si se va preda neconditionat. Iar NATO va primi premiul Nobel pentru pace. De ce atata arme, cand merge si cu vorba buna?
    • -8 (16 voturi)    
      Vorbesti numai prostii ! (Marţi, 1 iunie 2021, 22:44)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Daca sovieticii mai inainteaza inca 300 de km in directia Vest statul lui Putin va fi complet nimicit intr-un razboi nuclear !.
      In cazul asta nici Ministrul Apararii Serghei Soigu nu poate sa-l mai salveze pe Putin daca Putin face prostia sa atace de capul lui.
      • +3 (9 voturi)    
        Nu statul lui Putin. Putin. (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:51)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        UE înțelege că nu rușii sunt răul, ci Putin și camarila lui. Cu puțin sprijin ,rușii își pot face curățenie și să trăiască în înțelegere cu lumea civilizată și, mai ales cu vecinii. De ce nu are Rusia nici-un vecin prieten?
        • -2 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:37)

          [anonim] i-a raspuns lui asavreau

          • 0 (0 voturi)    
            vrajeala pura si devii ignorabil (Joi, 3 iunie 2021, 9:47)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui

            se vede ca esti plimbat prin lume cum sunt eu prin fundul Pacificului.
            intre guverne exista interese, intre tari (definite ca populatii) pot exista prietenii, desigur. Dar cum alegi tu exemplul Ucrainei... mai mai mai! ce-ti mai place sa mesteci boaba acra si sa spui ca toata via este compromisa!
            Cu cati polonezi ai vorbit tu, aliosha? intre romani si polonezi prietenia se leaga din instinct. Cunosti gruzini, stii cum te trateaza daca afla DOAR ca esti roman? dar kurzi? ai mers prin Grecia, prin Albania, Macedonia, Croatia sau chiar Serbia? stii ce ne-a unit in primul rand cu majoritatea celor de mai sus? Da, ai ghicit! marea "iubire" fata de ma-ta aia ruseasca!
            Normal ca nu simti compasiune. Simturile sunt infundate de gaz si pufoaica
      • -3 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 iunie 2021, 10:32)

        [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

        • -3 (5 voturi)    
          SUA sa foloseasca (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:29)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

          arcul cu sageri dupa un razboi nuclear cu URSS ?.
          Mai mult ca sigur nu !. URSS nu are capacitatea de a distruge toate fabricile de arme din SUA, nici cu 10.000 de rachete nucleare intercontinentale (pe care Putin nu le are si n-are bani sa le faca) Dar SUA are capaciatea sa faca asta in URSS cu bombardierele obisnuite !. Un razboi nuclear cu SUA este absolut sinucigas pentru statul lui Putin.
          Practic acum, in secolul 21, statul lui Putin exista pe lumea asta absolut la mila celor din SUA !.
          • -2 (4 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 iunie 2021, 16:25)

            [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

            • 0 (2 voturi)    
              nu din mila, din eroare strategica (Joi, 3 iunie 2021, 9:53)

              gwolf [utilizator] i-a raspuns lui

              5 ani au avut americanii monopolul armei nucleare si n-au stiut sa-l foloseasca, nefiind constienti de propria lor forta hegemonica si lasand infectia numita comunism sa se imprastie. 5 ani bolsevicii au stat cu chilotzii uzi si cu cutitele la gatul savantilor rusi.
              dar na... nu poti analiza istoria din prisma prezentului dar e bine ca lumea sa cunoasca aceste detalii
          • -2 (4 voturi)    
            uluitor (Miercuri, 2 iunie 2021, 16:29)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            deci existi? :))))))
    • +2 (10 voturi)    
      Donbas (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:44)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Eu sunt convins ca daca rusii "ataca" sau inainteaza , UE plus Nato vor transmite celebrele ingrijorari profunde....

      Daca vor trece linia rosie...atunci vor avea o problema cu US care va fi nevoita sa vanda armament, evident dupa exprimarea sincerelor ingrijorari :)))
  • +6 (32 voturi)    
    ajutor refuzat (Marţi, 1 iunie 2021, 20:21)

    atc [utilizator]

    „Sunt convins că conflictul (din estul Ucrainei) nu poate fi rezolvat decât prin mijloace politice”, le-a declarat jurnaliştilor ministrul german de Externe, Heiko Maas, ...
    „Acesta va rămâne orientarea angajamentului nostru cu Ucraina şi nu va exista nicio schimbare: livrările de arme nu ajută”
    In schimb, gargara ajuta masiv.....la raguseala.
  • +9 (33 voturi)    
    Germania versus SUA (Marţi, 1 iunie 2021, 20:31)

    RazC82 [utilizator]

    SUA ajuta in mod constant Ucraina si cu bani si cu arme. Germania...e inca sub influenta ruseasca.

    Intr-o lume ideala nu am avea nevoie de arme, dar cand ti se pune cizma ruseasca la gat, trebuie sa te aperi.

    Si oricum, sa fim seriosi, armele germanilor nu mai sunt ce au fost, nu se compara cu ce arme poate oferi SUA de exemplu. Era mai mult vorba de un semnal politic pe care Germania putea sa il dea.

    Germania acum da dovada doar de lasitate si egoism. Sigur, le merge bine economia cu gaze rusesti, dar ce te faci cand de fapt nu mai esti liber pentru ca te-ai vandut pentru gazele alea?
    • +2 (12 voturi)    
      zau? (Marţi, 1 iunie 2021, 22:07)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      nu mai sunt ce-au fost e un lucru bun. vorbim totusi de tara de origine a heckler & koch, rheinmetall, krauss-maffei (leopard 2) si multe altele. cred ca le-ar tremura un pic chilotii la mujici daca ar aparea niste leoparzi pe camp la donetk.
  • -3 (25 voturi)    
    Chiar (Marţi, 1 iunie 2021, 20:34)

    gigilu [utilizator]

    Adica nemtii au facut Northstream 2 cu rusii, depind de gazele lor si nu numai, iar Ucraina le cere arme sa se bata cu Rusia si asteapta sa le si primeasca? Zelensky crede ca joaca intr-o piesa de teatru .Trump le-a dat Javelinul, Bideu o sa le dea gaura de la covrig.
  • -1 (23 voturi)    
    Ei si? (Marţi, 1 iunie 2021, 20:58)

    Cataleya [utilizator]

    De ce nu se ofera francezii, englezii, spaniolii, polonezii sau americanii sa le dea arme??
    Ca toti au armament mai mult si mai performant decat nemtii!?
    Doar asa, ca sa pice Germania de "bau-bau" pt ca ceilalti se codesc sa recunoasca situatia?
    • +4 (12 voturi)    
      ei si? (Marţi, 1 iunie 2021, 22:24)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      daca te documentezi un pic ai sa constati ca unele tari mentionate de tine se bazeaza destul de mult (spania aproape in totalitate) pe tehnica militara livrata de nemti. leopard 2 e de departe mai popular (si chiar mai bun in opinia unor operatori) decat challenger 2 sau m1. H&K e cam peste tot, mai putin la americani. asa ca, ce vorbim noi aici?
      • +1 (5 voturi)    
        Las-o balta nea caisa (Miercuri, 2 iunie 2021, 9:40)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        ...ca esti complet pe langa subiect cu elucubratiile matale.
        • -2 (4 voturi)    
          care balta (Miercuri, 2 iunie 2021, 12:02)

          nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          aia in care ti se scalda aberatiile? niste afirmatii documentate ai sau dai asa din top ca la tv?
  • +7 (21 voturi)    
    Ce treaba au nemtii (Marţi, 1 iunie 2021, 21:03)

    mescaline [utilizator]

    Nu ei i-au asigurat pe ucraineni c-o sa fie bine cand au semnat tratatul de renuntare la armele nucleare.

    In alta parte ar trebui sa solicite ajutor si sa bata obrazul.
    • +7 (9 voturi)    
      Nemții nu (Marţi, 1 iunie 2021, 22:38)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Cei care au semnat tratatul au fost Rusia, Ucraina, SUA și UK. Pe ultimele două trebuie să le tragi de ureche.
      • -2 (2 voturi)    
        aha (Miercuri, 2 iunie 2021, 16:31)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        si scria in tratat ca Rusia ar fi de acord ca bazele SUA sa fie instalate in Ucraina? am mari dubii
  • -10 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 1 iunie 2021, 22:33)

    [anonim]

    • -2 (10 voturi)    
      Vorbesti prostii ! (Marţi, 1 iunie 2021, 23:29)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

      Deutschland -ul nu are nimic de castigat de la rusi.
      Gazul nu apartine Rusiei.
      Gazul pe care il vinde in prezent Putin este furat din Peninsula Iamal care a fost invadata de rusi prin anii 1700.
      • -4 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:47)

        [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

        • -2 (4 voturi)    
          Vorbesti prostii ! (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:36)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

          Staul lui Putin nu foloseste Penisula Iamal pentru agricultura ci doar pentu ca sa fure gazul bastinasilor .
          SUA foloseste teritorile cucerite de la nativii americani pentru agricultura. Turcii si australienii la fel. Este totusi o diferenta.
          • -1 (5 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 iunie 2021, 14:38)

            [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

        • -2 (4 voturi)    
          Statul lui Putin (Miercuri, 2 iunie 2021, 12:52)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

          nu foloseste Penisula Iamal pentru agricultura ci doar pentu ca sa fure gazul bastinasilor.
          SUA foloseste teritorile cucerite de la nativii americani pentru agricultura. Turcii si australienii la fel. Este totusi o diferenta.
    • +1 (7 voturi)    
      hehe (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:46)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu scapati, degeaba va tot imbatati cu tot ce prindeti.
      #ZeroDarkMoscow
  • +3 (13 voturi)    
    In utimii ani, (Marţi, 1 iunie 2021, 22:57)

    Cataleya [utilizator]

    ..Putin joaca tot mai pervers si se preface amenintat de NATO si daca un stol de berze se apropie din vest de granita cu Rusia.
    Imediat face taraboi ca cineva vrea sa atace mandrul si bravul popor rus. Ca alea sunt drone nu berze!

    Pt fiecare pusca, masina blindata sau cine stie ce aparatura militara livrata catre Ucraina, Putin va avea motiv sa comaseze la granitele cu Ucraina si Europa de 100 de ori mai multe pusti, masini blindate si tehnica militara, motivand ca NATO inarmeaza Ucraina cu gandul de a ataca impreuna marea natiune sovietica.
    Toata lumea stie ca exact asta va fi reactia lui Putin. Cred ca Putin chiar isi doreste ca vreo tara din UE sa trimita cateva camioane cu armament in Ucraina ca sa-si legitimeze astfel actiunile imediat urmatoare..

    Pana si postacimea de serviciu stie acest lucru.
    Dar deh...unde-i ordin nu-i tocmeala.
    • -6 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:51)

      [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

    • 0 (6 voturi)    
      putin... (Miercuri, 2 iunie 2021, 12:51)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      deschid arabii robinetul mai tare la petrol si iar le tremura fundul la mujici ca se duce in cap pretul. dar nu-i bai, mai trimitem douajdemii sa faca foamea la granita. fix un razboi pe fata ii lipseste unei tari care traieste din resurse neprelucrate.
  • -2 (8 voturi)    
    Arme si armata (Miercuri, 2 iunie 2021, 8:26)

    FortApache [utilizator]

    Nu le trebuie ukrainienilor, Nato , rusii si USA s-au inteles cu privire la linia rosie (Marea Baltica--Marea Neagra).

    Rusii N-au ce face cu intreaga Ukraina, au luat ce le-a trebuit din ea, restul ramane....

    Arme in Ukraina nu pot vinde decat americanii :)))
  • -1 (7 voturi)    
    Lucruri care se uita mereu ! (Miercuri, 2 iunie 2021, 11:48)

    Cugetator [utilizator]

    Nu trebuie sa-ti placa Rusia, dar este o putere importanta si care vrea sa ramana asa. Si in primul rand desi nu e o democratie, nu mai este comunista . Ucraina este o tara in mare masura artificiala si de o democratie la fel de indoelnica ca si Rusia. Comentatorii romani nu ar trebui sa uite ca teritoriile care au apartinut candva Romaniei ,sunt acum in Ucraina si constau in Bucovina de Nord cu Cernauti si tinutul Herta , in nordul Basarabiei cu Hotin si in Buceag cu Ismail. Iar Ucraina nu este prea favorabila minoritatilor de pe teritoriul sau !