Armistițiul din Gaza: Hezbolah salută 'victoria istorică' a palestinienilor împotriva ”inamicului sionist”

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2021, 15:26 Actualitate | Internaţional


Gaza dupa declararea armistitiului 9
Foto: Profimedia Images
Mişcarea şiită libaneză Hezbollah a salutat vineri o 'victorie istorică' a facţiunilor palestiniene din Fâşia Gaza, după intrarea în vigoare a încetării focului cu Israelul, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Aliat al Teheranului, un alt inamic jurat al Israelului, Hezbollah susţine în mod tradiţional mişcarea islamistă palestiniană Hamas, aflată la putere în Fâşia Gaza.

'Hezbollah felicită poporul palestinian eroic şi rezistenţa sa curajoasă pentru victoria istorică obţinută (...) împotriva inamicului sionist', afirmă într-un comunicat mişcarea şiită armată, o forţă importantă în politica libaneză, dar considerată grupare 'teroristă' de Israel şi Statele Unite.

Hezbollah 'îi salută în special pe rezistenţii, martirii, răniţii şi familiile lor', precum şi 'conducerea facţiunilor rezistenţei palestiniene, care au fost la înălţimea acestei bătălii'.

Israelul și Hamasul au încetat conflictul armat în Fâșia Gaza vineri, începând ora 2 dimineața.

Gruparea islamistă Hamas a revendicat "victoria" în recenta confruntare armată cu Israelul.

"Aceasta este euforia victoriei", a declarat Khalil al-Hayya, numărul doi al biroului politic al Hamas în Fâşia Gaza, în timpul unui discurs în fața celor adunați pe străzi pentru a sărbători armistiţiul, promiţându-le totodată acestora reconstruirea caselor distruse de raidurile israeliene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1499 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    ce delireaza unii... ma gandeam ca nu-i intrece (Vineri, 21 mai 2021, 15:35)

    qwerasdf [utilizator]

    nimeni pe nord-coreeni.. dar se pare ca astia ii egaleaza in negare!
  • +14 (18 voturi)    
    Mie îmi scapă ceva.. (Vineri, 21 mai 2021, 15:36)

    Casazicu [utilizator]

    Ce au câștigat de strigă "victorie"?!?
    • +8 (8 voturi)    
      au castigat (Vineri, 21 mai 2021, 15:48)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Casazicu

      sa nu ii faca una cu pamantul Israel
  • -2 (16 voturi)    
    Da, da, multe salutari "victorioase" (Vineri, 21 mai 2021, 15:38)

    newlook [utilizator]

    Cu acazia acestei victorii, prima dupa cea de la 10 August ...

    "Hezbollah 'îi salută în special pe #rezistenţii, martirii, răniţii şi familiile lor')..., tinerii frumosi si liberi, cu IQ 180, absolventi ai Fundatiei pentru o Societate deschisa, analfabeti functionali (doar 80%), care dau cu pietre si iau gaze in bot si pulanul pe spinare, anti PSD si PNL, rusi si americani."
    :-))

    Aferim!
    • 0 (4 voturi)    
      aferiti, aferiti :) (Vineri, 21 mai 2021, 16:46)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Te referi la "protestatarii" din galeriile de fotbal, trimisi de PSD sa se bata cu jandarmii, ca sa aiba motiv sa dea cu gaze? Da, probabil aveau cam acelasi IQ ca cel al jandarmilor.

      Pana una alta, Dragnea e la racoare, si sunt semne ca o sa primeasca in curand si "rapelul". Asadar, cine a castigat lupta, "rezistentii" sau Grupul Infractional Organizat? Nu-ti trebuie cine stie ce IQ pentru a raspunde la intrebarea asta.
      • 0 (4 voturi)    
        Voi ati castigat impotriva oamenilor normali (Vineri, 21 mai 2021, 18:18)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Voi ati castigat impotriva oamenilor normali. Bravo!

        Ca prima mareata realizare, PIB-ul Romaniei a cazut cu 4%.
        Alte realizari recente gazele, curentul, transportul s-au scumpit, salariile si pensiile* s-au ieftinit.

        * mai putin alea speciale, ale "esentialilor".

        Hezbolahul va saluta si pentru astea...inca putin si ajungeti ca Palestina...asta-i drumul.
  • +8 (8 voturi)    
    arabii (Vineri, 21 mai 2021, 15:50)

    gio13 [utilizator]

    Pai parca palestinienii erau "victime", acuma a victorie?
  • +7 (7 voturi)    
    Inca (Vineri, 21 mai 2021, 15:53)

    VARCIOROVA [utilizator]

    o "victorie" ca asta si...dispar din zona.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca sa ne dam seama cat de imbecili (Vineri, 21 mai 2021, 16:37)

    doz2018 [utilizator]

    sunt mamiferele astea. Deci ei au fost momeala Israelului care a obtinut tot ce-a vrut si tot ei sarbatoresc victoria. Sau poate ca e o victorie ca mai sunt inca in viata si nu a sters Israelul Gaza de pe harta. Iar acum chiar putea. Egiptul, Qatarul si Arabia Saudita primeau cadou de la USA pe care altfel nu l-ar fi primit niciodata si IDF facea parcare in Gaza. Restul nu contau.
  • +6 (6 voturi)    
    ceea ce demonstreaza (Vineri, 21 mai 2021, 17:04)

    hanu [utilizator]

    cu cine ai de-a face:)
    Au facut o pauza de reaprovizionare cu rachete, desigur. Nimic nu se va schimba acolo, cu exceptia intaririi pozitiei israelului in zona, pe fondul greselilor capitale comise de neinspiratii din hamas.