Germania confirmă că SUA au renunţat la sancţiunile împotriva companiei care construieşte Nord Stream 2 şi a directorului ei

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2021, 19:46 Actualitate | Internaţional


Nord Stream 2
Foto: Odd ANDERSEN / AFP / Profimedia
Statele Unite ale Americii au decis ridicarea sancţiunilor impuse companiei care construieşte controversatul gazoduct Nord Stream 2 şi directorului acesteia, a confirmat miercuri Germania, transmite dpa. Berlinul şi Washingtonul dispun astfel de un răgaz de trei luni pentru a reglementa disputa legată de proiect, relatează Agerpres.

"Există o decizie prezidenţială de anulare a sancţiunilor impuse Nord Stream 2 şi a CEO-ului acesteia, care este cetăţean german", a declarat ministrul de externe german Heiko Maas în cadrul unei conferinţe de presă.

Maas a explicat că administraţia preşedintelui american Joe Biden a impus sancţiuni unor entităţi şi nave ruse implicate în construirea Nord Stream 2, precum şi împotriva societăţii care construieşte gazoductul şi a directorului ei, aceştia din urmă fiind însă scutiţi de sancţiuni imediat ulterior.

"Considerăm acest lucru un pas constructiv şi vrem să discutăm mai departe în legătură cu acest subiect cu partenerii noştri de la Washington", a spus ministrul de externe german, menţionând că administraţia Biden nu a făcut nicio altă promisiune.

"Dar cred că am obţinut încă un interval de trei luni (până la următoarea evaluare a SUA) pentru a discuta cu responsabilii de la Washington cum să procedăm în continuare", a mai spus Maas.

O sursă citată de Reuters a indicat în mod similar că un raport al Departamentului de Stat al SUA ce urma să fie prezentat Congresului miercuri conchide că Nord Stream 2 AG şi directorul ei, Matthias Warnig - aliat al preşedintelui rus Vladimir Putin - s-au angajat în "activităţi sancţionabile", dar că este în interesul Statelor Unite ca aceste sancţiuni să fie ridicate.

Portalul Axios, citând surse anonime, a dezvăluit marţi că administraţia preşedintelui Joe Biden ar putea să renunţe în curând la sancţiunile împotriva entităţii responsabile cu proiectul construcţiei gazoductului submarin aproape finalizat, Nord Stream 2 AG, în care compania rusă Gazprom este acţionar majoritar. Motivul acestei decizii ar fi recunoaşterea că Nord Stream 2, care va livra gaze ruseşti în Uniunea Europeană printr-un terminal din Germania, este finalizat în proporţie de 95%, iar singura modalitate de a opri proiectul ar fi să se ia măsuri împotriva Germaniei, unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi ai Washingtonului, potrivit Axios.

Oficialii americani susţin că Nord Stream 2, ce ar urma să transporte anual 55 de miliarde de metri cubi de gaz natural din Rusia în Germania via Marea Baltică, va face Europa prea dependentă de livrările de energie ruseşti, în timp ce susţinătorii proiectului acuză Statele Unite că subminează conducta pentru a-şi creşte vânzările de gaz lichefiat în Europa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















671 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Trebuie obligatoriu oprit proiectul!!!! (Miercuri, 19 mai 2021, 20:02)

    florin4u [utilizator]

    Romania poate alimenta cu gaze toata europa din platforma marii negre!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Dece??? (Miercuri, 19 mai 2021, 20:54)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

      Sa moara capra vecinului sau ce?? sunt afaceri taticule pe bani grei care pune la pamant politica de 2 bani. Cand "banul" vorbeste se fac toti frate cu ....sarsaila. Doar fraierii care au in cap o ideologie raman ancorati in vise. Fostul cancelar Gerhard Fritz Kurt Schröder numit in bordul director al Gazprom , crezi ca a fost ceva intamplator. Prostimea pune botul la vrajeli de ideologie, caci altfel nu si-ar lua banii mancatorii de ... Nu uita ca baietii aia mari fac jocurile si iar politicienii sunt doar papusi in mainile lor.
      • 0 (0 voturi)    
        Corectie (Joi, 20 mai 2021, 13:43)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

        Nu la gazprom, ci la Rosnef
    • +2 (6 voturi)    
      Cum crezi (Miercuri, 19 mai 2021, 21:01)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

      tu ca Germania, Franta, Anglia...au pus umarul la incetinirea 5G de la Huawei in Europa ?? Gratis? Totul e un troc, o negociere, diplomatie... cum vrei tu sa-i spui. Nu-ti bate capul asa ceva nu mai exista pe plaiul mioritic. La noi sunt doar bisnitari, gainari, suti, traficanti marunti ...
    • 0 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 mai 2021, 21:02)

      [anonim] i-a raspuns lui florin4u

  • +2 (12 voturi)    
    ce opreste.... (Miercuri, 19 mai 2021, 20:06)

    minus [utilizator]

    USA sa construiasca, in parteneriat cu Germania terminale LNG pentru a contracara gazul rusesc? Germania a propus asta, USA a preferat sanctiuni.
    • +7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 mai 2021, 21:04)

      [anonim] i-a raspuns lui minus

  • -1 (9 voturi)    
    Care Germania ? Poate d-na Merkel (Miercuri, 19 mai 2021, 20:45)

    Idealistu [utilizator]

    D-na Merkel nu poate renunta la Nord Stream 2, deoarece s-ar putea supara tov Putin. Si cine stie ce dosar de la kGB scoate. Asa ca sa auzim de bine si sa ne bucuram de coloana a 5-a sovietica din UE. Spre dezastru inainte.
    • +4 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 mai 2021, 21:08)

      [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      • -3 (9 voturi)    
        Cred ca vorbesti din pozitia lui Putin (Miercuri, 19 mai 2021, 21:40)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui

        Exista alte surse de gaz metan atat in Europa (Norvegia, Olanda, Grecia si Romania, da, da) cat si in Algeria. Dar d-na Merkel a preferat Rusia, pentru altfel, dosarul, pac la "Razboiul" (pentru aia care mai citesc). Cat despre Baiden, saracul, trebuia sa treaca pe la Aslan.
        • +6 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 mai 2021, 23:45)

          [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

          • +1 (5 voturi)    
            Vedem dupa terminarea mandatului (Joi, 20 mai 2021, 1:20)

            Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui

            Cui ii este datoare de fapt si cui a platit datoria in avans poate intr-o varianta similara cu Isarescu-Dancila.
            Sa nu spuneti ca Schroder a fost doar o coincidenta.
            • 0 (4 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 20 mai 2021, 12:54)

              [anonim] i-a raspuns lui Tyrion.lann

              • +1 (1 vot)    
                Numai la noi (Joi, 20 mai 2021, 13:39)

                POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui

                Fostul premier se poate angaja la bnr. Am scris special bnr pentru ca asa a ajuns....
            • 0 (2 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 20 mai 2021, 12:54)

              [anonim] i-a raspuns lui Tyrion.lann

              • 0 (2 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Joi, 20 mai 2021, 14:06)

                [anonim] i-a raspuns lui

  • +5 (9 voturi)    
    Acum nu mai striga nimeni (Miercuri, 19 mai 2021, 21:16)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Ca presedintele curent al SUA este agent rus? Fostul presedinte a impus sanctiuni pentru Nord Stream 2 si era agent rus si curentul presedinte a ridicat sanctiunile, deci e oare superagent rus?
  • -1 (5 voturi)    
    Prietenul prietenului (Miercuri, 19 mai 2021, 21:41)

    Luk [utilizator]

    Prietena lui Putin e prietena lui Biden, adica Biden e dusmanul lui Putin.
  • +4 (4 voturi)    
    Repede un articol mare (Miercuri, 19 mai 2021, 23:17)

    StefanV [utilizator]

    Un articol mare despre Trump, prietenul lui Putin si cum Biden ii scapa pe americani de dusmanul rus.

    Nu mai zaboviti! Bagati mare.