VIDEO Serbare școlară în Rusia: „Noi suntem ruși, Dumnezeu este cu noi”, cântat de elevi cu arme în mână

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2021, 13:59 Actualitate | Internaţional


Elevi rusi marsaluiesc cu arme in mana pentru a comemora Ziua Victoriei din al Doilea Razboi Mondial
Foto: Instagram
Elevi ruși tineri au fost filmați ținând arme de jucărie în mâini și mărșăluind pe cântece militare la o festivitate de vinerea trecută pentru comemorarea victoriei sovietice din al Doilea Război Mondial, relatează The Moscow Times.

Imaginile distribuite de site-ul MBKH Media arată copiii cântând „Noi suntem ruși, Dumnezeu este cu noi” în timp ce mărșăluiesc în curtea școlii cu arme de jucărie în mână ce amintesc de mitraliere sovietice.

Versul face parte dintr-o melodie a interpretului de muzică ușoară rus Aleksandr Șaganov, potrivit site-ului de știri RBC.

„Acest eveniment este dedicat Zilei Victoriei”, a declarat Yelena Karpaceva, directoarea adjunctă a școlii din satul Vsevolodovo unde au fost surprinse imaginile, adăugând că festivitatea a avut loc în fiecare an începând cu 2017.

Karpaceva a confirmat pentru RBC că elevii sunt în clasa a treia și a insistat că niciun părinte nu și-a exprimat nemulțumirea față de faptul că aceștia au mărșăluit cu arme în mână.

Noile imagini vin în contextul în care președintele rus Vladimir Putin a depus în ultimii ani eforturi tot mai mari de a militariza copii și tineri ca parte a campaniei sale de a consolida patriotismul drept idee națională unificatoare a Rusiei.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7562 vizualizari

  • +11 (33 voturi)    
    Par (Luni, 17 mai 2021, 14:12)

    yol [utilizator]

    Sa confirme ca chiar sunt prosti...
    Care mai e diferenta intre ISIS si rusia, stie cineva?
    • -7 (25 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 mai 2021, 15:38)

      [anonim] i-a raspuns lui yol

      • +10 (22 voturi)    
        Asadar (Luni, 17 mai 2021, 16:44)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui

        Mai am eu cateva idei:
        1.S-a demonstrat ca nu e bun de nimic vaccinul
        2.Tot ceea ce construiesc rusii e de o calitate jalnica.
        3.Nu au tehnologie pentru o statie spatiala caci ei sunt mult in urma tarilor civilizate din vest.
        4.Daca otravirea cu Noviciok inseamna trimis in spatiu ...atunci ai dreptate.
        5.Asta cu oameni de cultura e bancul zilei cred.in perioada romanovilor poate...in perioada URSS-ului inclusiv celui de azi INCULTURA e la putere
        6.Intradevar in URSS inca se dopeaza oamenii la greu.
        7.Mai proaste avioane decat cele rusesti nu prea gasesti.au incercat ei sa copie occidentul dar fiind atat de inapti au creat niste cazaturi de avioane.



        Morala e ca daca ne uitam la situatia economica din Rusia....sunt fix o tara bananiera demna de lumea a 3-a
        • -2 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 12:24)

          [anonim] i-a raspuns lui florin4u

          • 0 (0 voturi)    
            relax (Miercuri, 19 mai 2021, 21:15)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui

            e un postac mrcenar al CIA de doi bani (amerlocii nu considera ca merita sa investeasca mai mult in tampirea romanilor)
      • +3 (17 voturi)    
        Tu ai nostalgii bullshevine (Luni, 17 mai 2021, 16:50)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui

        Leaving in the past nu e indicat!
        • +2 (6 voturi)    
          Este Aghiotantul lui Valeri Kuzmin (Marţi, 18 mai 2021, 10:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          Atat poate @popescul
          • 0 (6 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 10:51)

            [anonim] i-a raspuns lui un domn

        • 0 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 10:50)

          [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

      • +5 (15 voturi)    
        Si (Luni, 17 mai 2021, 18:25)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui

        Sa toarne vodca pe gat de parca ar tine loc de vaccin! Sau anti-gel sau solutie aromatica pentru apa de baie! (intamplate in tara celui mai mare pitic, Ruskistan!)
        • 0 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 10:54)

          [anonim] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          • +1 (3 voturi)    
            Explozii (Marţi, 18 mai 2021, 16:16)

            Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui

            Da, gospodari nevoie mare! Mai tii minte de cate ori le explodau blocurile de locuinte de la instalatiile de gaze neglijate? Sau cum recent le-au explodat un depozit de munitie? Sa nu mai vorbesc de infrastructura de transport sau de alte feluri, tot neglijata si de pe vremea sovietelor!
            Si mai sunt atat de evoluati, incat medicii care "nu performeaza" sar singuri "de onoare" de la etaj!
            Tu de ce nu te muti acolo, daca e asa minunat la ei? "sigur nu se compara cu noi"!
      • +3 (9 voturi)    
        Si toate astea (Luni, 17 mai 2021, 21:57)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui

        pe fondul furturilor de la tarile vecine timp de cateva decade.

        Curat stat civilizat.

        1. isi trateaza femeile un pic mai urat decat animalele de casa.
        2. orice ziarist spune adevarul, talibanismul rusesc intervine: decapitare, dezmembrare, acid.
        3. orice adversar politic trebuie bagat in inchisoare si impuscat.
        4. medicii care respecta viata trebuiesc aruncati de la etaj.
        5. niciun respect fata de mediul inconjurator sau legi internationale.
        6. legea pumnului primeaza, de la scoala, armata, manifestari sportive, politica externa.
        7. orice vine din vest este privit cu ura.
        8. acopera un teritoriu care nu are nicio legatura cu traditii, culturi, bastinasi.
        9. liderii traiesc in huzur pe fondul saraciei crunte.

        Mai am cateva idei, insa cred ca ai inteles asemanarile.
        • -1 (7 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 11:00)

          [anonim] i-a raspuns lui Sofis

      • +3 (9 voturi)    
        8. nu tine minte prea bine (Luni, 17 mai 2021, 23:26)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui

        sa-ti aduc aminte niste versuri, suflet ratacit de ruble anemice:
        -ne-au scos mortii din morminte /
        -ne-au distrus biserici sfinte /
        -si apoi ne-au dat pe noi /
        -cu un secol inapoi !

        de fapt ce dracu sa-ti amintesc tie... tu esti cu morala muscaleasca (ce-o mai fi si aia), io cu istoria.
        Dar poti sa-ti mai spun atat:
        -dormi Ioane linistit / neamul tau nu a murit
        • 0 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 11:07)

          [anonim] i-a raspuns lui gwolf

        • 0 (0 voturi)    
          hooo (Miercuri, 19 mai 2021, 21:18)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          Romania interbelica era ca un giuvaer intr-o hazna! cateva zone de civilizatie intr-o mare de saracie si inapoiere crunta; am discutat cu multi traitori ai acelor vremuri si am citit destul cat sa pot flegma cu bolta peste adoratorii capitalismului interbelic
    • 0 (2 voturi)    
      Armele alea sunt jucarii de plastic. (Marţi, 18 mai 2021, 13:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Nu faptul ca sunt extra mici ar trebui sa fie indiciul suprem. Nu faptul ca incearca sa imite PPSh din WW2. Nici incarcatorul idiot de mic pentru orice arma. Nici faptul ca unu deala cantarea vreo 3.5 kg la gol si copii sunt tot copii in defilare.
      Ci faptul ca are luneta pentru o arma care niciodata nu a fost cu precizie de gaina.
      https://www.airsoftgunindia.com/product/v-cross-fire-ppsh41-airsoft-rifle-by-airsoft-gun-india
  • +20 (38 voturi)    
    AUR.RU (Luni, 17 mai 2021, 14:13)

    Dogul [utilizator]

    Cam așa ar ajunge și ai noștri dacă ar reuși AUR să pună mâna pe frâiele patriei.
  • +19 (37 voturi)    
    well (Luni, 17 mai 2021, 14:13)

    Soljenitin [utilizator]

    Inca o generatie de copii inocenti spalata pe creier.
    • -5 (21 voturi)    
      Jocurile video nu sunt cu arme si cu crime? (Luni, 17 mai 2021, 14:49)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Jocurile lui fiu-miu pe XBOX, PS4, calculator, etc. erau cu arme identice cu cele adevarate.

      Lipsea doar patriotismul. Deranjeaza.

      Copiii tai nu s-au jucat cu pistoale, sabii, arcuri, arbalete?
      • +10 (18 voturi)    
        a te juca e una (Luni, 17 mai 2021, 17:58)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        manipularea facuta de rusnaci e alta...!!!!Atat stiu rusi sa faca..propaganda ieftina si spalare de creier...Adevarul este ca pentru noi europenii voi sunteti considerati niste salbatici si inapoiati!De 100 de ani in URSS-ul de azi se practica indobitocirea maselor...de asta de la generatie la generatie se nasc din ce in ce mai multi retardati!
      • +11 (15 voturi)    
        Fiu-tu (Luni, 17 mai 2021, 18:34)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Poate ar trebui sa fii un parinte mai responsabil in ce priveste violenta din jocurile video ale lui fiitu!
        Apoi una e sa iei un bat in mana si sa iti imaginezi cu prietenii tai, tot copii, ca e o sabie, iar cu totul alt ceva cand invatatorul/parintii/scoala/autoritatile te organizeaza intr-un pluton militar cu recuzita si serbare a unei ideologii! Atunci joaca devine reala! Pt ca e organizata de adulti, care in ochii unui copil, "sigur trebuie sa aibe dreptate"!
        Crezi ca Hitler Jungen nu a inceput tot cu uniforme, bete, "joaca", propaganda...?! Iar in final acei copii ajungeau sa se arunce sub un tanc, sa il distruga cu un panzer faust!
        • +4 (10 voturi)    
          Ja, da, panymayu! (Marţi, 18 mai 2021, 7:45)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          Cei din imagine sunt Putlerjugend... Tineretul putlerist... Moare Putler, vine alt Hitler rus, ca rusii fara un tatuk nu stiu ce sa faca. Sunt dependenti de parinti... stadiul infantil toata viata...
  • +9 (23 voturi)    
    cand ti-e foame, canti! (Luni, 17 mai 2021, 14:16)

    I [utilizator]

    :)))
  • -16 (28 voturi)    
    O raza de speranță pentru umanitate (Luni, 17 mai 2021, 14:18)

    Setalcott [utilizator]

    După idealurile aclamate ca împlinirea suprema a valori occidentale, tranzitionarea la patru ani, imolarea publica pentru white privilege la șapte ani și penitenta perpetua pentru white fragility, se pare ca nu e totul pierdut.
  • -17 (39 voturi)    
    E dreptul lor sa fie rusi in Rusia. Si noi faceam (Luni, 17 mai 2021, 14:19)

    D-or [utilizator]

    pregatire pre-militara la scoala generala - PTAP (Pregatirea tinerilor pentru apararea patriei).
    Faceam exercitii pe circuite speciale cu tot felul de catarari si sarituri, invatam teorie, faceam expeditii cu corturi si rucsacuri militare, din clasa a 6 -a faceam trageri cu arma pneumatica, iar din liceu cu munitie adevarata pe poligonul de la Smirdan.

    Patriotismul se invata.

    Ar trebui si noi sa reluam PTAP-ul.
    • +9 (17 voturi)    
      Vai de țara aia care trebuie apărată de copii (Luni, 17 mai 2021, 14:42)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Rușii care au pus asta in scena au IQ-ul cam scăzut.
      Copiii nu lupta in război cu arma in mâna, decat forțați de ISIS si șefii de trib africani.
      • -3 (9 voturi)    
        Cresc. Noroc ca sunt departe. Ucraina e linga noi (Luni, 17 mai 2021, 19:41)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Daca priviti harta lumii, Ucraina pare ca inghite Romania.
        De fapt, a si inghitit Bucovina de Nord si Sudul Basarabiei.
        Si in Moldova, rusificarea s-a facut cu ucrainieni de catre ucrainianul Brejnev, cit a fost Prim-Secretar in Basarabia.
        Ucraina e singura amenintare pentru Romania. Rusia e departe, nu poate ajunge la noi decit tot prin Ucraina.

        Ucraina e mare, e mai mare decit Germania. Cine ne-ar putea apara de ea?
        • +1 (7 voturi)    
          Ce nu pricepi (Luni, 17 mai 2021, 22:07)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Ca ce s-a inghitit din Romania a fost dictat de rusi, tocmai pentru a putea conduce?

          Rusia este singura amenintare pentru Romania, intrucat aceasta tara a dovedit ca in cateva sute de ani de istorie nu se poate civiliza.

          Ucraina a existat ca stat cateva luni cand alaturi de polonezi i-au alungat pe rusi. De asta i-au privit si pe nemti eliberatori, pentru ca rusii au fost cancer pentru ei.

          Iar in scurta lor istorie post sovietica, rusii deja au incalcat tratatul prin care le-au garantat granitele, le-au luat o halca din teritoriu, ii ameninta cu toata zona de sud si est.

          Dusmanul nostru nu este cel care vrea sa isi faca un viitor, ci acela care vrea sa traiasca dupa legile barbare si intrecut. Istanbulul, iesirea la Dunare si la Adriatica au fost de sute de ani ca si acum dorinta rusilor.

          Cauza primului razboi: panslavismul rusesc si folosirea Serbiei drept papusa.
          Cauza celui de-al doilea razboi: pactul Ribbentrop Molotov si ajutorul dat de Stalin (pe langa admiratia reciproca) pentru refacerea armatei germane. Panzerele aveau in anii 20-30 poligoane in URSS ...

          Dezechilibrul actual: bomba atomica in mana unui idiot si frustrarea ca nu li se recunoaste un statut pe care nu l-au avut niciodata. Singurul lor statut recunoscut in perioada sovietica de catre ceilalti a fost obtinut prin amenintari, furturi si genocid.
          • +3 (5 voturi)    
            Atunci Ucraina nu are nicio legitimitate (Marţi, 18 mai 2021, 9:13)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

            sa detina teritoriile romanesti, daca ele au fost luate de Rusia.

            Sa anulam tratatul rusinos semnat de levantin (exista multe motive, nerespectarea etniei romanesti fiimd baza) si sa ne cerem teritoriile de la Rusia.

            Pun pariu ca Putin ar fi de acord. De fapt, a si declarat-o prin harta pe care i-a dat-o lui Dodon.
            • -1 (1 vot)    
              Destul de corecta afirmatia (Marţi, 18 mai 2021, 22:03)

              Sofis [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Dar in acelasi timp nu vad presiuni in ultimii 10 ani din partea Ucrainei asupra Romaniei. Au respectat decizia privind apele teritoriale. Au facut pe nebunii cand la Kiev erau marionete rusesti, unele din ele primind acum azil dupa ce si-au inselat tara.

              Oricum am lua-o exista un agresor impotriva Romaniei si a valorilor ei mai ales. Si nu este Ucraina.
    • -3 (13 voturi)    
      Da dar nu ziceai ca Dumnezeu (Luni, 17 mai 2021, 14:50)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      este cu tine ........doar ca esti roman.
      Ce fac rusii e blasfemie !
      Obraznicia fata de Dumnezeu poate sa-i coste pe rusi.
      Dupa ce ca au daramat Catedrala din Moscova in anii '20 acum zic ca .....,,Dumnezeu e cu rusii" !
      Poate a aflat KGB de undeva ca a fost cumva un fel de ,,Perestroika" in Rai si poate a venit un Scaraoski la putere.
      Probabil ca la un Scaraoski deghizat in Dumnezeu se refera de fapt rusii.
    • +3 (15 voturi)    
      Mandru ca ai invatat sa ucizi de mic? (Luni, 17 mai 2021, 14:54)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Creca puteam invata altceva, mai util si mai bun, decat sa trag cu pusca.
      • -2 (16 voturi)    
        "Aparare" e cuvint-cheie. Nu l-ai remarcat (Luni, 17 mai 2021, 15:26)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        "Patrie" si "Aparare" sunt cuvintele-cheie.

        Intii trebuie sa ai ce apara, adica o Patrie. Apoi sa inveti sa o iubesti si cum anume sa o aperi.

        Nimic din toate astea nu se mai preda astazi.
        • +7 (13 voturi)    
          Iubirea de Patrie trebuie sa vina de la sine (Luni, 17 mai 2021, 16:51)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Nu sa fii conditionat ca sa o ai, cica!!!
        • +4 (12 voturi)    
          Daca prostia s-ar premia la nivel mondial... (Luni, 17 mai 2021, 18:06)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          ...Rusnacii ar lua doar premiul unu!!!
    • +5 (15 voturi)    
      TU nu esti NOI!... (Luni, 17 mai 2021, 18:03)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ci tu esti doar un RUSNAC care distribuie propaganda ieftina si proasta probabil de prin unul din sediile Glavset din Sankt Petersburg.
      • 0 (10 voturi)    
        Smardanul e in Ro. Daca TU ai fi roman ai sti (Luni, 17 mai 2021, 19:16)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        Eu spuneam ca in liceu faceam trageri la tinta cu munitie de razboi pe poligonul de la Smardan, pe care acum se fac exercitii NATO, tu crezi ca poligonul e in Rusia.

        In schimb, vorbesti despre sedii de prin St. Petersburg...
        • +1 (5 voturi)    
          Unde e limita (Luni, 17 mai 2021, 22:08)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          intre patriotism si populism nationalism care sa acopere o nomenclatura? (vezi Rusia)
        • +1 (5 voturi)    
          tu esti doar un rusnac (Marţi, 18 mai 2021, 0:28)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          si atat.Faceai trageri prin taigaua siberiana si ai confundat-o cu poligonul de la Smardan!Sediile despre care vorbesc sunt alea de unde si tastezi!De atat are si URSS-ul bani...sa plateasca postaci caci ceva bun nu iese de pe urma lor.....!!!
      • -3 (9 voturi)    
        Categoric, nu. Ori esti f. tinar, ori n-ai crescut (Luni, 17 mai 2021, 19:22)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        in RO.
        • +1 (3 voturi)    
          gresesti si gresesti grav (Marţi, 18 mai 2021, 10:59)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          gresesti avand dreptate. Ai dreptate ca se faceau PTAP-uri. Dar nu cred ca intelegi de ce! Iar faptul ca insisti ca ar mai trebui facute, te cam compromite.

          PTAP-urile se faceau ca Ceausescu sa demonstreze muscalilor ca daca-i bate gandul sa intre la noi ca in Cehoslovacia, tot neamul romanesc (inclusiv copiii) se vor bate cu ei. Ambitii de lider dezaxat si autoritar (gen Maduro astazi), numai un dement poate defila cu minori inarmati si sa considere asta motiv de mandrie patriotica.
          Nu are nicio legatura cu patriotismul, e dementa in faza finala, grija cu amestecarea valorilor aici.
          Iar faptul ca "si noi faceam" e o comparatie deplasata. Faci aici procedeul numit prezentism. Analizezi prezentul prin prisma standardelor in trecut. Ce treaba are dementa din anii '60-'70 cu standardele de viata actuale? Pe acest principiu poti spune ca e ok sa faci tigani sclavi ca asa faceam si noi acum 150 de ani.
          Omenirea evolueaza!
          • 0 (2 voturi)    
            Daca cineva ar intra peste noi, nu ne-am bate? (Marţi, 18 mai 2021, 12:15)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

            Eu, da. Cu furca, pistol, ce s-o gasi.

            Problema e ca astazi nu se mai intra cu tancul, ci pe sest, ca investitor, cumparator de case si terenuri, umil cetatean...

            Apoi, i se lasa populatiei bastinase un timp "sa se invete cu noul statut" de colonizat, dupa care, cind situatia pare ireversibila, se dau cartile pe fata. Dar furci tot o sa avem.
  • +3 (9 voturi)    
    Lol (Luni, 17 mai 2021, 14:35)

    mitg [utilizator]

    O sinistrenie penibila.
    In 10 ani aflam ca 45% din ei doresc sa emigreze. (Ceea ce sigur nu e diferit de situatia noastra, dar macar nu-i spalam pe creieri)
    • -6 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 mai 2021, 16:54)

      [anonim] i-a raspuns lui mitg

      • +5 (7 voturi)    
        Lol (Luni, 17 mai 2021, 17:25)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui

        Vezi ca dau tigaie dubleta daca te vaccinezi cu microcip.
        • +3 (5 voturi)    
          sunt prea saraci rusii (Luni, 17 mai 2021, 18:11)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          asa ca o sa le dea cate o tigaie dubleta la 10 persoane vacinate.:)))
  • +2 (8 voturi)    
    Președintele Cehiei a avut dreptate. (Luni, 17 mai 2021, 14:35)

    asavreau [utilizator]

    În Rusia sunt proști și prostia se predă la școală. Când porți o armă în mână ,înseamnă că vei ucide. De când este Dumnezeu cu ucigașii? Parcă Satan este stăpânul lor !.
  • -1 (11 voturi)    
    Si in US, tot asa... (Luni, 17 mai 2021, 14:47)

    newlook [utilizator]

    Si in US, tot asa...

    Forma e diferita dar esenta ramane: copiii invata de mici SA FOLOSEASCA armele responsbil...
    ...in scoli sunt o multime de activitati patriotice, cu steag, etc. Ca sa nu mai vorbesc despre organizatiile extrascolare, gen Scouts, care promoveaza natural patriotismul.
    Si e foarte bine asa.
    • +1 (3 voturi)    
      Patriotismul inseamna si altceva (Luni, 17 mai 2021, 22:13)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      precum respectarea valorilor democratice, valorile civilizatiei, respectarea celui de langa tine, acceptarea diversitatii, perpetuarea traditiei si culturii, turism si consum local, respectarea mediului, eliminarea propagandei nocive (dacopatii sau sovietofilii) si asa mai departe.

      Nu doar sa defilezi de 1 Mai in soare cu matura in mana si sa te vaiti ca nu am avut noroc pe langa lene si ca nu tine de noi sa ne dezvoltam.

      Patriotismul asta militar este propaganda ieftina care sa mascheze neputinta liderilor, cleptocratii sau dementii. Si daca vezi pe unde se practica (Coreea, Rusia, China, Turcia, Venezuela si prin tari bananiere) tragi niste concluzii. Ne place, nu ne place - altele nu sunt.
      • +4 (4 voturi)    
        Și mai pe scurt (Marţi, 18 mai 2021, 7:49)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        Patriotism înseamnă să-ți iubești țara, naționalism - să le urăști pe-ale altora!
      • +1 (1 vot)    
        copiez asta, e monumentala :))) (Miercuri, 19 mai 2021, 21:22)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        Patriotismul inseamna si altceva (Luni, 17 mai 2021, 22:13)
        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        precum respectarea valorilor democratice, valorile civilizatiei, respectarea celui de langa tine, acceptarea diversitatii, perpetuarea traditiei si culturii, turism si consum local, respectarea mediului, eliminarea propagandei nocive
  • +1 (11 voturi)    
    Vai mama lor ... (Luni, 17 mai 2021, 14:50)

    Ceilalti [utilizator]

    popor înapoiat, ținut în stadiul ăsta de către cea mai coruptă clasă politică. Un fel de Corea de Nord, ceva mai la vest.
    • -4 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 mai 2021, 16:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Ceilalti

      • +2 (8 voturi)    
        Tu nu stii ce inseamna Inaintat, bag seama! (Luni, 17 mai 2021, 18:06)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui

        De lauzi atata pe rusii tai iubiti!
      • +1 (9 voturi)    
        pana si maimutele (Luni, 17 mai 2021, 18:13)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui

        Au/ati produs fix un mare rahat pe care acum il consumati cu drag.Eu le/va urez pofta buna!!!Tineti umbra pamantului degeaba!!!
  • 0 (14 voturi)    
    Care e problema? (Luni, 17 mai 2021, 15:04)

    Gogucelsmecher [utilizator]

    Nu inteleg scopul articolului, care e problema ca in Rusia se face educatie patriotica?
    In America copii se inchida la steag in fiecare zi si recita nu stiu ce juraminte, iar adolescentii defileaza pe strazi cu arme reale, nu de jucarie, n-am vazut niciun articol pe tema asta.
    N-am nicio treaba cu Rusia sau cu rusii, dar citind articolele de pe Hotnews observ aceleasi replici si exprimari in mod constant printre comentarii - tind sa cred ca unii sunt platiti posteze anti-Rusia, probabil parte a vreunui 'program de dezvoltare internationala' finantat de CIA.
    • +2 (8 voturi)    
      abia acum te-ai prins???? (Luni, 17 mai 2021, 15:18)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui Gogucelsmecher

      Dar tot e bine si acum!
      • -2 (8 voturi)    
        Ivane lasa vodka proasta.... (Luni, 17 mai 2021, 18:18)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui AES

        caci iti va scadea si mai mult IQ-ul!!!
        • 0 (6 voturi)    
          Bine ca il ai tu mare! (Luni, 17 mai 2021, 19:43)

          AES [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

          ca te uiti la sienen!
          • -1 (5 voturi)    
            prin simplu fapt ca sunt european (Marţi, 18 mai 2021, 0:25)

            florin4u [utilizator] i-a raspuns lui AES

            deja sunt cu cinci clase peste orice rusnac!Rusnacii sunt pleava peste tot in lume..!!!
    • +1 (7 voturi)    
      Stim ca esti Rusnac!!! (Luni, 17 mai 2021, 18:16)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Gogucelsmecher

      Nici noi nu va intelegm de ce postati pe siteurile din Romania....dar stim ca sunteti finantati de Rusia...caci atat au si ei ....propaganda si manipulare de 2 lei si vodka proasta!Sa ai pofta!
    • 0 (6 voturi)    
      Probabil in contrapartida (Luni, 17 mai 2021, 22:19)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Gogucelsmecher

      la anumiti derbedei care considera statutul Transilvaniei ca a Crimeei, care uita ca 100 de ani rusul a dictat granite, ca tin la un tratat cu Hitler drept argument pentru respectarea ordinii dorite de ei, care prefera regimuri totalitare cat timp deservesc politica externa a unei tari nici macar iliberale ci agresoare si asa mai departe.

      Da americanii, francezii, britanicii pun mana pe inima cand e vorba de steag. Au un cult si bravo lor. Insa altii isi invata copiii tactici de gherila si ii intaresc (vezi problemele din armata rusa) prin tortura fizica si psihica. E o MARE diferenta si din pacate intr-o tara ca a noastra unde aproape jumatate din populatie considera patriotism manelele la maxim sau care gandesc limitat datorita unor lacune educationale sau a unor manipulari (fie de regim comunist fie de sputnik) cred ca se impune sa ne cunoastem mai bine istoria.

      Iar istoria nu se invata dupa pretul gazului primit de la rasarit ci documentat, stiind foarte bine ce a fost, ce se intampla acum, ce ne dorim sa devenim si ce trebuie sa facem pentru asta.
    • +1 (3 voturi)    
      asa si? (Luni, 17 mai 2021, 23:41)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Gogucelsmecher

      cine spune ca in SUA e bine?
      joac-o p-asta!
    • 0 (6 voturi)    
      Ia d-aci să nu stai la coadă: (Marţi, 18 mai 2021, 7:57)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Gogucelsmecher

      Matale ești ori plecat cu sorkova la Moskova, ori ignori istoria.
      Rușii au jefuit teritoriile românești începând cu 1812, și terminând cu 1956 (sfârșitul sovromurilor). Ca să îți faci o idee, în 1877 rușii au refuzat ajutorul militar al românilor, ca să ajungă în pericol să fie aruncați peste Dunăre din Bulgaria de trupele lui Osman Pașa. Marele duce Nicolae l-a implorat pe regele Carol I să intervină. Românii au salvat dosurile rusești. Ce crezi că s-a întâmplat? Rusia a interzis participarea României la tratativele de la San Stefano, și a mai și luat 3 județe din sudul Basarabiei. Halal aliat! E mult mai bine să fii dușmanul Rusiei decât aliatul ei!
      Concluzia? Datorită doctrinei geopolitice stabilite de Petru cel Mare, ținta Rusie este zona strâmtorii Bosfor. Ghici ce? Are o mică piedică non-slavă în cale: România. Țara noastră este un inamic implicit datorită acestei doctrine.
      Continuă să te miri ca prostul ce avem noi cu Rusia(nimic) – Rusia are ceva cu noi: faptul că existăm ca țară neproslavnică în calea expansiunii ei.
      Panimaieși, postak?
      • +2 (6 voturi)    
        De ce nu le cerem de la Ucraina? KKK? (Marţi, 18 mai 2021, 9:27)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Care o fi motivul pentru care tineti cu Ucraina mai mult decit cu Romania?

        Aveti comunitati pe acolo si va e frica sa nu va jupoaie de vii daca va pozitionati contra lor?
        Oricum or sa o faca, ati uitat de capetele rase si KU-KLUX- KLAN -ul ucrainian de prin '98 si 2017?
        • +1 (1 vot)    
          Tălică ești zbătut pe neuroni? (Joi, 20 mai 2021, 6:49)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          IAi măcar o țâră habar de dreptul internațional? Ucraina nu ne-a luat nimic. Nici nu exista la momentul în care URSS a invadat și ne-a luat Basarabia și restul.
          Deci Ucraina nu este vinovată de acțiunile lui Stalin și ale URSS.
          Dacă ea nu ne-a luat nimic, de ce să ne dea ceva înapoi?
          Doar dacă și când va exista un tribunal internațional care să judece asemenea litigii, am avea șanse să ne recuperăm teritoriile luate prin rapt de URSS.
          Ai priceput, sau tre să-ți desenez?
  • +4 (8 voturi)    
    Care e diferența? (Luni, 17 mai 2021, 19:13)

    fdaniel [utilizator]

    Care e diferența față de “Noi suntem rrooooomâââni, noi suntem rroooomâââni…”?
    Devenit imn al șoșoacei.
    • +1 (9 voturi)    
      Romanii nu sunt rusnaci! => (Luni, 17 mai 2021, 19:42)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Romanii sunt civilizati, inteligenti, membri ai UE!
      • +2 (2 voturi)    
        corect! (Marţi, 18 mai 2021, 12:47)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        ma uit la postarea ta si nu pot decat sa fiu de acord cu ultima parte a ei. Ma refer la membri ai UE, nu la UE pur si simplu
        • +1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 mai 2021, 13:48)

          [anonim] i-a raspuns lui tahomir

          • +1 (3 voturi)    
            Stai linistit (Marţi, 18 mai 2021, 22:16)

            Sofis [utilizator] i-a raspuns lui

            Daca suferi, bagi antibiotice si trece.
    • +1 (1 vot)    
      Diferența e simplă. (Joi, 20 mai 2021, 6:51)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Românii au învățat lecția aia a istoriei consemnată în Biblie extrem de concis: Cine ridică sabia, de sabie va pieri. De aia nu avem defilări ale PutlerJugend în România...
  • 0 (0 voturi)