Bill Gates s-a retras din fruntea Microsoft după ce o angajată a dezvăluit că a avut o relație cu acesta (WSJ)

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2021, 10:18 Actualitate | Internaţional


Bill Gates s-a retras din fruntea Microsoft dupa ce o angajata a dezvaluit ca a avut o aventura cu acesta
Foto: Ray Tang-LNP / Shutterstock Editorial / Profimedia Images
Consiliul de administrație al Microsoft a deschis o investigație la adresa lui Bill Gates la sfârșitul lui 2019 după ce o angajată a companiei a afirmat că a avut relații sexuale cu acesta de-a lungul mai multor ani, relatează Insider.

Oficialii Microsoft au angajat o firmă de avocatură pentru a realiza investigația după ce angajata a dezvăluit informația și în 2020 au decis că Gates ar trebui să se retragă din consiliul de administrație al companiei pe care a fondat-o alături de Paul Allen, potrivit Wall Street Journal, care a dezvăluit în premieră informația.

Gates a afirmat în luna martie a anului trecut că se retrage de la conducerea Microsoft pentru a se concentra pe „priorități filantropice”.

Un purtător de cuvânt al Microsoft a declarat într-un comunicat remis către Insider că „Microsoft a primit în a doua jumătate a lui 2019 o reclamație potrivit căreia Bill Gates a încercat să inițieze o relație intimă cu o angajată a companiei în 2000”.

„Un comitet al consiliului [de administrație] a revizuit reclamația cu ajutorul unei firme de avocatură din afara companiei angajate să desfășoare investigația. Microsoft a oferit sprijin extins angajatei care a ridicat această îngrijorare pe tot parcursul investigației”, a adăugat comunicatul.

Potrivit WSJ, un purtător de cuvânt al lui Gates a afirmat că decizia de a se retrage din consiliul de administrație nu a avut legătură cu ancheta privind relația și că „a existat o aventură în urmă cu aproape 20 de ani care s-a încheiat pe cale amiabilă”.

Reportajul publicat duminică de WSJ a venit în aceeași zi în care The New York Times a publicat un articol care pretinde că Gates a încercat să inițieze relații cu angajate ale Microsoft și ale Fundației Bill și Melinda Gates.

The Times afirmă de asemenea că Gates persifla opiniile formulate de soția sa, Melinda French Gates, în timpul ședințelor de la Microsoft.

Bill și Melinda Gates, care s-au întâlnit când viitoarea soție a fondatorului Microsoft era o angajată a companiei, au anunțat pe 3 mai că vor divorța după 27 de ani de căsătorie.

Cei doi au afirmat însă ulterior că vor continua să lucreze împreună la Fundația Bill și Melinda Gates pe care au cofondat-o.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24252 vizualizari

  • +14 (34 voturi)    
    CA-ul e autoritate morala? E sobor de monogami si (Luni, 17 mai 2021, 10:38)

    D-or [utilizator]

    si abstinenti. Ipocrizie.
    In statutul Microsoft poate au clauze referitoare la monogamia stricta. Ceea ce ar fi un atac la vigoarea speciei. Acolo lucreaza oameni cu un IQ foarte ridicat si bine platiti, deci ar face un bine speciei daca ....
    • +5 (9 voturi)    
      haha (Luni, 17 mai 2021, 11:09)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      buna buna
    • +5 (7 voturi)    
      N-o fi (Luni, 17 mai 2021, 11:43)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ...dar are putere. Mai mare decat CEO_ul. Asta e organizarea corporatista. Daca iti pui in cap CA esti mancat...intrebarea este pe cine pun in loc. S-ar putea sa nu mai aiba job-uri CA la MS la un moment dat in viitor.
      • +1 (1 vot)    
        Scrisoarea a-llll-a (Luni, 17 mai 2021, 13:24)

        tedycv [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        N-am avut decât cu mâna, sau cu ochiul semn a face ...
        Restul este istorie.
      • -1 (1 vot)    
        viitorul poate sa apartina (Luni, 17 mai 2021, 19:29)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Indiei.
        Cauta si vei gasi!

        sau mai stii cui?
    • 0 (2 voturi)    
      mereu se discuta (Luni, 17 mai 2021, 19:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      moral vs natural.

      Bine este ca naturalul sa se alinieze cu moralul - sa fie echilibru ca de nu...

      A doua observatie este ca nu intotdeauna dintr-o samanta cu IQ foarte ridicat se naste una tot la fel...

      Am cunoscut un antreprenor super- druper din USA, avea 70 cand l-am cunoscut, nu pot sa spun cum ii mergea capul si ochii dar a avut si un copil, care atunci era deja adult, cu un grav handicap, cum a avut si un prim copil, un super -druper...

      Deci nu stim inca ce se intampla si de unde rasare geniul sau nu...
      • +3 (3 voturi)    
        Aceeasi mutatie da si genii si retardati. Pe CR5 (Marţi, 18 mai 2021, 9:54)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Prin 2018-2019 (ciudat, fix inainte de pandemie) chinezii modificasera genetic embrionii a doua fetite gemene astfel incit sa aiba celebra mutatie Delta 32 per CR5, cu justificarea ca au vrut sa aiba protectie la virusi, respectiv, la SIDA.

        Comunitatea stiintifica a condamnat experimentul, afirmind ca de fapt chinezii incercau sa obtina genii. Pentru ca aceasta mutatie da si genii, dar poate da si usor-retardati, depinde care arie a corpului e afectata.
        Dar, per total, procentul de genii este mai mare decit in cazul populatiei generale.
        • 0 (0 voturi)    
          mda... (Marţi, 18 mai 2021, 23:58)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Cele doua gemene pare ca s-au nascut putin inainte de Nov. 2018, dar cu chinezoii nu se poate cunoaste mai nimic prea exact...

          Cert este ca a pus lumea stiintifica pe jar - pare un experiment putin controlat si pana la aceea data cu rezultate prea putin cunoscute.
      • +1 (1 vot)    
        ptr D-or (Marţi, 18 mai 2021, 22:36)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Sa nu uitam de Premiul Nobel 2020 pentru chimie si tema premiata.

        calea catre mutatiile programate de om sunt posibile dar lasand natura sa opereze ea rezultatele sunt incerte, poate pentru noi, muritorii, dar conforme cu legile naturii parca prea putin intelese si ascultate de om.

        stiinta isi are rostul ei, dar sa ne fie oarecum teama sa intervenim prea mult pentru ca nu putem anticipa toate mutatiile care pot aparea - zic si eu asa...
        • 0 (0 voturi)    
          O mutatie transmisa natural are si protectii (Miercuri, 19 mai 2021, 8:51)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Cei care au aceasta mutatie familiala au mostenit prin selectie naturala si mecanisme de protectie suplimentare astfel incit sa poata trai cu ea.

          Astfel, pentru ca celulele afectate de mutatie nu mor singure, este necesar un sistem imunitar foarte puternic care sa le elimine atunci cind degenereaza.

          Daca insa se induce aceasta mutatie unui om normal, el va face in scurt timp cancer, asa cum s-a intimplat cu "pacientul din Berlin".
    • +2 (4 voturi)    
      cine ar fi zis ca mormolocu e genu ..... (Marţi, 18 mai 2021, 8:32)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      cine ar fi zis ca mormolocu e genu ..... si toti zic ca asta e un facator de rele .......cand gandul lui e numai sub fustite ......... bine sosoaca se exclude logic .....nu stie programare ........
      • +3 (3 voturi)    
        Cum de te-ai gindit la Sosoaca? Hai, recunoaste (Marţi, 18 mai 2021, 9:41)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        care e motivul pentru care ai inclus "fustite" si sosoaca in aceeasi fraza...
  • +7 (15 voturi)    
    ... (Luni, 17 mai 2021, 10:51)

    cartograful [utilizator]

    se pare ca somehow Bill a fluierat in biserica totusi...interesant ca anul trecut si Jeff "s-a retras" de la conducerea Amazon. Probabil ca altfel ultimele cuvine ar fi fost "nu trageti tovarasi" :)
  • +7 (23 voturi)    
    Incotro ? (Luni, 17 mai 2021, 11:36)

    mihai53 [utilizator]

    Oare incotro ne indreptam ? Reclamat ca a incercat sa initieze o relatie intima cu o angajata . Un barbat a incercat , nu a violat . Tratat ca un sef de aprozar care a inghesuit cu forta o vanzatoare in depozit . Sa elimini un om de capacitatea lui Bill Gates de la conducerea firmei pe care el insusi a creat-o cred ca este o mare eroare . Sau este o actiune a discipolilor contra magistrului . Sau poate o incercare de a scoate ceva daune morale consistente , ca doar este de unde .
  • -19 (31 voturi)    
    un model de urmat (Luni, 17 mai 2021, 11:38)

    alfa1 [utilizator]

    acest psihopat pro vaccinare
    • +5 (17 voturi)    
      @alfa1 Esti si alfa, esti si primul (Luni, 17 mai 2021, 12:09)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Probabil cel mai "tare" dintre pros.ti.
    • +2 (10 voturi)    
      Filantrop (Luni, 17 mai 2021, 16:51)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Bill Gates este unul din cei mai mari filantropi ai lumii . A cheltuit multe miliarde pentru actiuni caritabile , pentru eradicarea unor boli contagioase , pentru alimentarea cu apa a unor zone in care apa este deficitara inclusiv prin filtrare , tratare si refolosire si multe alte activitati in folosul omenirii . Numai telespectatorii Antenei 3 sustin ca Bill Gates se imbogateste din vaccinul Covid . Ca sa nu mai vorbim de compania Microsoft care a dat windows-ul , program folosit in intreaga lume . Asa ca inainte de a spune prostii , puneti mana si cititi .
      • -1 (3 voturi)    
        alfa1 nu poate (Luni, 17 mai 2021, 19:37)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

        are un ego puternic, centrat pe propriile idei din care nu iese. Ale lui sunt perfecte, ale altora sunt triviale.

        BG nu este un psihopat - este un om nefericit.

        oameni cu un IQ ridicat isi gasesc greu partenera/ partenerul.

        Parerea mea este ca trebuia mai de mult sa faca pasul catre divort.
        • +1 (1 vot)    
          Da, nimeni nu vrea sa fie prostul cuiva (Marţi, 18 mai 2021, 10:21)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Pe de o parte, pe de alta parte, nici inteligentul nu se multumeste cu putin.
      • +3 (3 voturi)    
        Da, traim visul lui: Un PC in fiecare casa (Marţi, 18 mai 2021, 10:16)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

        Putem spune ca e omul care a influentat cel mai mult omenirea in ultimii 2000 de ani.

        Parca nu imi vine sa il critic folosind un calculator IBM si un Windows, chiar daca ultimele variante de Windows si de Office imi displac total.
  • +8 (8 voturi)    
    titlu gresit... (Luni, 17 mai 2021, 11:50)

    crackporta [utilizator]

    ...void ori ba?!

    E o diferenta intre acum 20 de ani si "a durat aproape 20 de ani"



    https://theprint.in/world/bill-gates-had-an-affair-with-a-microsoft-employee-20-years-ago-and-it-ended-amicably/659669/

    N:R. Mulțumim. Am Corectat.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu-l inteleg pe Bill Gates (Luni, 17 mai 2021, 12:42)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    La banii lui isi putea permite chiar si o actrita de la Hollywood.

    Morala: scumpul mai mult pagubeste.
    • +2 (4 voturi)    
      NU (Luni, 17 mai 2021, 19:16)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      socializa - avea un cerc inchis de oameni cu care se vedea.

      I-a spus lui raposatu mort din inchisoare, in prezenta altor persoane, ca nu era fericit in viata lui personala...
      • +2 (2 voturi)    
        iara ala din inchisoare era putin pedofil .... (Marţi, 18 mai 2021, 8:35)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        iara ala din inchisoare era putin pedofil .... se pare ca organiza petreceri cu minore pentru cei cu bani multi si e rau o gramada printre care se pare ca era trump, gates, .........
  • -2 (10 voturi)    
    cat de disperata trebuie sa fii (Luni, 17 mai 2021, 13:00)

    __alex__ [utilizator]

    ca sa ai o relatie cu sexuala cu Bill Gates? Nu era frumos nici cand era tanar, acum arata ca o baba turceasca. Munca in corporatie dauneaza grav gustului.
    • +2 (6 voturi)    
      Zici ca inteligenta nu conteaza? Te inseli. E sexy (Luni, 17 mai 2021, 14:00)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Pentru barbati e principalul atu.
      • -1 (5 voturi)    
        Pretend that it never happenned (Luni, 17 mai 2021, 19:11)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        In 2006, for example, he attended a presentation by a female Microsoft employee. Mr. Gates, who at the time was the company’s chairman, left the meeting and immediately emailed the woman to ask her out to dinner, according to two people familiar with the exchange.

        “If this makes you uncomfortable, pretend it never happened,” Mr. Gates wrote in an email, according to a person who read it to The New York Times.
        ...

        Six current and former employees of Microsoft, the foundation and the firm that manages the Gates’s fortune said those incidents, and others more recently, at times created an uncomfortable workplace environment. Mr. Gates was known for making clumsy approaches to women in and out of the office. His behavior fueled widespread chatter among employees about his personal life.

        Problema la BG era si este viata personala.
        Sincer imi pare rau pentru el.
        • +1 (1 vot)    
          . (Luni, 2 august 2021, 23:21)

          minrest [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Dar cum ajungi sa initiezi o relatie cu o femeie? Daca a scos-o in oras, gata, a traumatizat-o... credeam ca pot sa invit orice femeie, doar poate sa ma refuze. A incercat sa initieze o relatie sexuala cu o angajata; iar firma i-a oferir acesteia asintenta juridica, psihologica, sa. Daca nu ar incerca nimeni sa initieze relatii sexuale cu ea, ar fi mai bine?
  • +1 (11 voturi)    
    s-a retras de ani de zile, de multi ani (Luni, 17 mai 2021, 14:39)

    Adry@n [utilizator]

    Nu de 2 ani bai HN s-a retras din fruntea mirosoft, e retras de multi ani de zile pentru ca se ocupa de fundatiile alea despre care voi nu scrieti ca nu sunt de CAN CAN. Se ocupa de pandemii, malarii si de eradicarea unor boli in Africa. A salvat zeci de mii de copii prin fundatiile lui iar voi scrieti ca acum 2 ani s-a retras?
    IN 2000 s-a retras ca CEO iar 2014 ca chairman.
    De unde dumnezeu luat barfa?
    Marcar putin resarch cand aruncati cu moloz. Mai zilele trecute aruncati cu moloz ca facea petreceri iar lumea era in nud in piscina?
    Pe bune? anii `80, pentreceri de pustani bogati cu fete dezbracate in piscina? Asa... si acum ati aflat ce faceau niste tineri cu bani ? Ho ca nu a platit actrite la 70 de ani cum a facut presedintele 45. S-a distrat la vremea lui in burlacie!
  • +1 (5 voturi)    
    avand in vedere (Luni, 17 mai 2021, 18:44)

    ..13 [utilizator]

    ca era statul lui BG nu l-as condamna prea tare - as spune doar ca trebuia sa spuna oficial ca este separat de Mellinda...

    mai departe nu stiu povestea ca sa apreciez daca este scandal sau adevar.BG nu este de piatra este om pana la urma; sigur si nici animal.
  • +2 (2 voturi)    
    bai baieti (Marţi, 18 mai 2021, 9:40)

    ..13 [utilizator]

    Mi-am luat la minusuri de parca toti prea curatii si sfintii lumii intregi au coborat aici pe HNs.

    Va multumesc.
    Va doresc viata minunata si fara de pacate.