O fată de 12 ani a deschis focul într-o școală din SUA: Trei persoane rănite

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 7 mai 2021, 11:25 Actualitate | Internaţional


Incident armat
Foto: Hotnews
​Trei persoane au fost împușcate de o elevă de 12 ani care a venit la școală cu pistolul și a deschis focul, fiind imobilizată în cele din urmă de către un profesor. Incidentul a avut loc la o școală generală din orașul Rigby, Idaho, cele trei persoane scăpând cu viață.

Fata, elevă în clasa a șasea, se afla pe holul școlii joi dimineața când a scos pistolul din rucsac și a început să tragă, două persoane fiind rănite. Apoi a fugit în curte, unde a rănit o a treia persoană.

În cele din urmă, un profesor a reușit să o dezarmeze și a ținut-o imoblizată până la sosirea poliției, relatează Sky News.

Unul dintre elevi, Yandel Rodriguez, 12 ani, a povestit: "Mă aflam împreună cu colegii mei în clasă, cu profesorul. Abia intrasem la ore și lucram când, brusc, s-a auzit un zgomot puternic, apoi încă două și mai puternice”.

"S-au auzit țipete, iar profesorul nostru a ieșit să verifice ce se întâmplă și a văzut urme de sânge”.

Cei trei răniți, doi elevi și un angajat al școlii, nu ar avea răni atât de grave încât să le pună viața în pericol.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4118 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Era nevoie de egalitatea de gen (Vineri, 7 mai 2021, 11:49)

    moto33 [utilizator]

    numai baieti frustrati sexuali veneau cu arma la scoala pana acum, fetele ramasesera in urma.

    GO TEAM USA!
  • +7 (11 voturi)    
    Ați auzit cum vorbesc intre ele fetele de 12 ani? (Vineri, 7 mai 2021, 12:05)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Auzi din gura lor mai multă -ulă decat intr-o carciuma de cartier.
    Se bat intre ele cu mai multa salbaticie decat baietii si fara fair-play. In general baietii o dau 1 la 1 iar colegii apreciaza cine a castigat, dar fetele au obiceiul sa tabarasca cate 3-4 pe una singura. Urat!
  • -1 (11 voturi)    
    Mda (Vineri, 7 mai 2021, 12:19)

    mitg [utilizator]

    Sa interzica dracu armele sau sa impuna ca in alte tari obligativitatea de a tine armele si munitia separat in doua casete diferite etc.
    • +1 (9 voturi)    
      Nu merge asa (Vineri, 7 mai 2021, 13:53)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      exista Al Doilea Amendament din Constitutie, dreptul de a purta arme, specific muschete si AR-15. E o traditie sa ai dreptul sa fii inarmat.
    • +3 (9 voturi)    
      O vedere simplista (Vineri, 7 mai 2021, 13:55)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      precum comentariu de mai sus, ca sunt frustrati... sexual.

      dreptul la arme are legatura cu istoria libertatilor din America moderna.
      E vorba de dinamica puterilor, iti reamintesc de povestea biblica David si Goliat.
      Nu stiu cat de relevanta mai e in societatea actuala si directia in care merg lucrurile, dar e util sa intelem lucrurile din perspectiva culturala, istorica.

      Eu eram impotriva dreptului de a avea arma - mai ales cand auzi ce se intampla prin US - dar problema nu vine de la arme ci de la modul in care indivizii se adapteaza societatii (si invers)?

      Bowling for Columbine - e un documentar interesant pe tema asta. Acolo zice clar - e o problema a societatii americane. In canada au la fel de multe arme si sunt multe mai rare mass shootings.
      • 0 (2 voturi)    
        Lol (Vineri, 7 mai 2021, 16:04)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Esti un adevarat sociolog, mersi.
  • -4 (12 voturi)    
    O fata de 12 ani (Vineri, 7 mai 2021, 12:47)

    Rahan5 [utilizator]

    e matura biologic. Deja poate sa procreeze. Se poate face o Lege (in cazul fetelor de cel putin 12 ani) (macar in cazuri de omucidere) de Responsabilitate Penala la fel cu a adultilor. Adica Pedeapsa Capitala la fete de cel putin 12 ani.
    Baietii de la 13-14 ani.
    Pedeapsa Capitala face o mai mare impresie la adolescenti decat la adulti. Adolescentii au mai multe de pierdut decat adultii daca sunt condamnati la moarte.
    Fac pariu ca fata asta nu si-ar fi impuscat colega de clasa daca stia ca va fi condamnata la moarte pentru asta.
    A facut fapta asta pentru ca stia ca va sta doar in puscarie, apoi eliberata pentru ca ...............a fost doar ,,un copil".
    • +6 (6 voturi)    
      Ce legatura are (Vineri, 7 mai 2021, 13:55)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      capacitatea de a procrea cu varsta legala in care se considera ca o persoana are discernamant.
    • +4 (4 voturi)    
      Imi scapa logica (Vineri, 7 mai 2021, 13:58)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Ce are maturitatea biologica cu responsabilitatea?

      Apoi, chiar crede cineva ca acesti copii se gandesc la consecinte cand deschid focul in scoala?
    • +4 (6 voturi)    
      Ar fi bine de stiut (Vineri, 7 mai 2021, 15:06)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ca a umili un teenager in fata clasei lui are acelasi impact emotional ca moartea unui parinte (studiu al dept. de psihologie a Univ. Berkeley).
      Cum bullying este asa de comun in America, nu e de mirare ca unii elevi se razbuna, indiferent de consecinte (Vezi Columbine shooting). De fapt, aceleasi studii arata ca un teenager nu are notiuni formate despre viata si moarte sau despre scop in viata si viitororul lui.
      • -1 (5 voturi)    
        Pai e vina (Vineri, 7 mai 2021, 16:16)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        elevilor ca-s urati, grasi, au autism, obiceiuri ciudate, non-conformism. Atrag intentionat batausii si umilinte asupra lor; eun fel de lege a naturii

        Acum cu era tehnologiei, se pot distribui la scara larga imagini, videoclipuri cu caracter de ridiculizare pe internet ca sa fii umilit la scala larga, unei comunitati mai largi decat ecosistemul scolii.
  • +3 (11 voturi)    
    Nu va mai scandalizati atita! (Vineri, 7 mai 2021, 12:57)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Fiindca feminitatea se manifesta uneori si asa. Ehehehei! Poate nu stiti ce feminina era Bloody Mary...

    Nu cocktailul. Regina.
    • +3 (5 voturi)    
      Sau contesa Elisabeta Bathory (Vineri, 7 mai 2021, 13:38)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      O femeie deosebita...
  • +1 (7 voturi)    
    Asta nu are nicio legatura cu climatul de ura (Vineri, 7 mai 2021, 14:07)

    Razvan_M [utilizator]

    ... intre clase sociale, rase, sexe, si alte orientari generat de politicieni si de mass media, care a dus la cresterea criminalitatii in America:
    https://www.nytimes.com/2021/03/16/upshot/murder-rate-usa.html

    Iar daca nu se vorbeste imediat despre rasa fetei, banuiesc ca nu este alba. Ca in mod normal vedem presa plina de poze atunci cand criminalii sunt albi. Ma mir ca scrie in articol ca este vorba despre o fata; daca as fi mai progresist as protesta impotriva genderismului si stigmatizarii dovedite de jurnalisti.