Israelul analizează câteva cazuri de miocardită la persoane vaccinate cu Pfizer / Reacția companiei

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2021, 8:44 Actualitate | Internaţional


Vaccinare cu Pfizer in Israel
Foto: Ahmad Gharabli / AFP / Profimedia Images
Ministerul sănătății din Israel a spus că examinează un mic număr de inflamații ale mușchiului inimii la persoane care au primit vaccinul Pfizer contra Covid-19, dar încă nu s-a tras nicio concluzie privind o legătură între acestea, transmite Reuters. Compania a precizat, însă, că această problemă nu are o rată de apariție mai mare la cei vaccinați decât în cadrul populației generale.

Coordonatorul măsurilor contra pademiei din Israel, Nachman Ash, a afirmat că un studiu preliminar a evidențiat ”zeci de incidente” de miocardită în rândul celor peste 5 milioane de persoane vaccinate, mai ales după a doua doză.

Ash a declarat că nu este clar dacă cifra este deosebit de ridicată sau dacă există vreo legătură cu vaccinul. Cele mai multe cazuri au fost raportate la persoane cu vârste sub 30 de ani.

”Ministerul Sănătății examinează acum dacă este vorba de un exces de morbiditate (rata de îmbolnăvire) și dacă poate fi atribuită vaccinului”, a spus Ash, referindu-se la aceste date drept un ”semn de întrebare” și subliniind că nu s-a tras nicio concluzie.

Stabilirea unei legături, a explicat el, ar fi dificilă deoarece miocardita, o problemă de sănătate ce adesea se vindecă fără complicații, poate fi provocată de o mare varietate de virusuri, iar în anii anteriori au fost raportate un număr similar de cazuri.

Compania a spus că ”știe despre faptul că în Israel au fost observate cazuri de miocardită ce au apărut, predominant, la bărbați tineri care au primit vaccinul contra Covid-19 al Pfizer / BioNTech”.

”Evenimentele adverse sunt analizate în mod regulat și în amănunt și nu am observat o rată mai mare de miocardită decât era de așteptat în populația generală. Nu a fost stabilită o legătură cauzală cu vaccinul. Nu există dovezi la acest moment care să ducă la concluzia cu miocardita este un risc asociat cu administrarea vaccinului Pfizer / BioNTech”, a transmis Pfizer.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















60954 vizualizari

  • -21 (55 voturi)    
    Este clar (Luni, 26 aprilie 2021, 8:51)

    idealogul [utilizator]

    Bai fratilor nu mai scapam de antisemiti.
    Acum nu imi este clar daca cei de la Pfizer sunt antisemiti sau vreun spion de-al lui Putin a infectat formula de vaccin de la Pfizer pentru ca evident Putin este antisemit.
    • +1 (63 voturi)    
      Dar de Sosoci cu siguranta nu scapam... (Luni, 26 aprilie 2021, 9:41)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      .*.

      O sa vina armate de sosoci sa spuna ca sunt efecte secundare si ar trebui oprita vaccinarea.

      .*.
      • -4 (24 voturi)    
        Cateva zeci la cateva milioane (Luni, 26 aprilie 2021, 11:53)

        relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Sunt uimitoare comentariile sosocilor, au fost cateva efecte la milioane de vaccinari deci concluzia e ca fac rau. Dar aia 2-3 din 100 care ajung fara oxigen sunt mult mai multi.

        Dar ca sa fiu obiectiv cred ca daca ai deja anticorpi ar trebui reglementat mai clar daca sa faci vaccinul sau rapelul 2. Adica nu stiu care e beneficiul in plus. Normal peste un timp de jumate de an sau un an are un beneficiu dar imediat nu sunt sigur.
        • +4 (24 voturi)    
          Ce au Sosocii cu chestia asta? (Luni, 26 aprilie 2021, 16:26)

          Alina50 [utilizator] i-a raspuns lui relax4

          Mai nesmtililor care sunteti cu gramada!!! Ce are mai Sosoaca cu stirea asta? Voi nu vedeti cine a lansat aceasta tema a miocarditei? Adica este imposibil sa fie reala? Ei au gasit aceast efect, ei au dat presei si tot ei investigheaza. Si este preluata stirea de acest site la care voi aveti tupeul sa comentati . Nu are Sosioaca aici nici o treaba , nici nu cred ca o intereseaza dar aruncati cu rahat in stil Userist in tot ce misca. Rusine sa va fie. Daca sunt putine cazuri de miocardita si oricum nu sunt relevante si oamenii aia din comisie sunt prosti ca le investigheaza de ce mai comentati ? Nu stiti voi oricum tot?
          • 0 (18 voturi)    
            Tu citesti comentariile inainte sa comentezi? (Luni, 26 aprilie 2021, 20:50)

            relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Alina50

            Sau face nesimtiti oamenii dar n-ai nici o treaba cu ce au scris? Si in plus arunci cu jigniri si adjective gratuite.

            Hai sa-ti repet poate citesti: in Israel au primit doua doze peste 5.000.000. Zeci de incidente care pot forte bine sa fie intamplatoare oricum inseamna o rata de 0.0004% fata de 3% de efecte grave si moarte la cei care fac COVID.

            Mai bine ai discuta pe cifre in loc sa arunci cu jigniri. Esti PSD-ista?
            • +4 (6 voturi)    
              nici cu tine nu mi-e rusine (Marţi, 27 aprilie 2021, 11:36)

              johnq [utilizator] i-a raspuns lui relax4

              Faceti o eroare grava.. Cazurile nu sunt aleatorii ca sa impartti la total.. Sunt la barbati tineri. Probabil o multime nu s-au vaccinat inca nici macar in Israel. procentajul este mult mai mare si va fi tot in crestere daca se vor vaccina multi din acea categorie...La fel cu vaccinul AZ si femeile tinere... Este o eroare grava ce faceti pe care din pacate o vad repetata si la doctori, personalitati.. Nici mie nu mi-a placut din pacate statistica dar nu inseamna ca nu pot sa gandesc cand vad anumite date..
      • +4 (14 voturi)    
        apai, (Luni, 26 aprilie 2021, 14:15)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        dupa inteligenta ta aceste efe cte sint normale, nu ?
      • +11 (25 voturi)    
        inceteaza (Luni, 26 aprilie 2021, 15:58)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        inceteaza paranoicule cu sosocii.
        vaccineaza-te si de 10 ori si lasa-ne in pace pe astia care nu vrem!
        ai ajuns sa crezi ca prin a te vaccina anticovid devii nemuritor, crezi in continuare in covidul tau!
        si nu socializa, fugi de lume si de societate!
    • 0 (24 voturi)    
      shalom (Luni, 26 aprilie 2021, 11:09)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      daca cineva ar fi in stare sa atace interesele big pharma,nu va ganditi mai departe.
      la cati avocati buni au astia,nu ar fi exclus sa si castige
  • +12 (28 voturi)    
    Tot mai bine (Luni, 26 aprilie 2021, 8:58)

    mitg [utilizator]

    E sa ai o diversitate de vaccinuri disponibile, nu ca acolo unde e doar UNUL.
  • +11 (29 voturi)    
    Vesti naspa! (Luni, 26 aprilie 2021, 10:18)

    mike123 [utilizator]

    Si s-au bagat "specialii " in fata la Pfizer...
    • -3 (33 voturi)    
      asa, stai cu ochii... (Luni, 26 aprilie 2021, 11:39)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      pe orice stire alarmista, care-ti hraneste frica viscerala de vaccin.
      Nicio grija pt noi "astilalti" care ne-am intepat, doar o spaima-n plus pt tine.

      Vezi si ce mananci zilnic, ca s-ar putea sa ai surprize neplacute.

      si ai grija sa nu iesi din casa fara caciula cu staniol, ca 5G sta la panda :)
    • -5 (33 voturi)    
      Matematica spune ca nu e asha naspa (Luni, 26 aprilie 2021, 11:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      30 de cazuri la 5 mil inseamna 6 cazuri la milion.
      Iar rata de deces pana acum a fost de 1000 la milion, in medie, desi in Romania deja e 1500.
      Deci matematica spune ca ai sanse de 1000 de ori mai mari sa mori de covid decat sa faci miocardita, daca se va dovedi ca persoanele respective nu o aveau deja.

      Asta fara sa mai luam in considerare faptul ca vaccinul va duce in final la disparitia viusului.
      • +10 (16 voturi)    
        Ai citit articolul? (Luni, 26 aprilie 2021, 14:21)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Daca da, atunci osa vezi ca e vorba de cazuri la barbati sub 30 de ani. Deci care e probabilitatea ca un barbat sub 30 de ani sa moara de COVID? Refacem un pic calculele?
        • -1 (11 voturi)    
          le refacem, nu-i problema (Luni, 26 aprilie 2021, 17:54)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Dar in primul rand trebuie sa observi ca cei 62 n-au murit. Au murit doar doua persoane. Deci asta inseamna 0,4 cazuri la un milion. De COVID au murit 733 la un milion in Israel. Adica de vreo 2000 de ori mai multi la un milion.

          Chiar si la cei sub 30 de ani, numarul de decese COVID in Israel a reprezentat aproximativ 0,5% din totalul deceselor. Avand in vedere ca in Israel au murit de COVID in total 6350 de persoane, 0,5% inseamna ca in jur de 32 de persoane sub 30 de ani au murit de COVID. Adica de 16 ori mai multe decese decat presupusele decese cauzate de vaccin la cei sub 30 de ani.
          • +4 (6 voturi)    
            Buna analiza (Luni, 26 aprilie 2021, 23:45)

            copci [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

            Ai uitat un singur aspect. Cei 32 au murit in mai mult de un an de pandemie, iar cei 2 au murit in 2-3 luni dupa vaccinare, poate mai putin. Daca inmultim ajungem la un 32 la 10, poate mai putin, cu o subraportare a deceselor legate de vaccin, pentru ca sunt mai greu de demonstrat.
            • 0 (2 voturi)    
              de ce sa inmultim? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:46)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui copci

              Crezi ca la fiecare 2-3 luni vor muri cate alti 32? Te bazezi pe ceva mai mult decat propria intuitie?
        • 0 (2 voturi)    
          refacem daca vrei (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:36)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui copci

          De cate ori o fi mortalitatea la sub 30 de ani mai mica decat media? De 10 ori? de 100 de ori? De 500 de ori? Daca nu de 1500 de ori mia mica, tot vaccinul e mai eficient.

          Si atentie, de murit au murit 2 persoane, restul au fiost tratate si s-au vindecat... Iar la cele doua persoane nu se stie daca de vina a fost vaccinul sau altceva. Ca pana la urma la 5 milioane de oameni se poate intampla ca doi sa moara de niste afectiuni necunoscute.
      • +12 (16 voturi)    
        In teorie (Luni, 26 aprilie 2021, 15:31)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        In teorie e asa cum spui da rin practica trebuie defalcat ca asta insemana risc/beneficiu. La Comisia Europeana 20% din angajati iau 80 la suta din buget pe salarii si viceversa. Media insa indica cu totul altceva si cineva va spune ca tot "palmasul" de pe acolo are 8-9 k euro.
        Asa si cu vaccinula si statisticile tale. 1 deces la milion este per general dar daca ne uitam la "pana la 30 ani" (ca astia se par ca ar fi afectati) atunci iesi mai bine nevaccinat. Sa nu veniti iarasi cu "ne pasa" si "sa ne pese" ca nu o mai suport. |Fiecaruia sa-i pese de el si cam atat.
        Si inca ceva: faza clinic 3 nu eincheiata, astea sunt rezultate care inca mai apar. Stai sa mai vedem in vreo luna, 2, 3...
        • -1 (3 voturi)    
          zici? (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          In Romania sunt 19 mil de locuitori. Ai impresia ca doar 19 persoane sub 30 de ani au murit? E suficient sa cauti rapoartele pe ultimele 3 luni, si sigur gasesti macar 50 de persoane sub 30 de ani decedate....
          Iar aici e vorba de Israel, care se paropie de finalul vaccinarii intregii populatii de peste 16 ani. Deci nu vei vedea modificari super-spectaculoase.
    • -3 (17 voturi)    
      Scapa lumea de ei ? (Luni, 26 aprilie 2021, 11:51)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Le-au intins o capcana celor care capuseaza ?
  • -3 (27 voturi)    
    Ken ve lo (Luni, 26 aprilie 2021, 10:40)

    Mazeta [utilizator]

    În Israel, Pfizer va ieși pe pierdere.
    • 0 (0 voturi)    
      Adica?! (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:42)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la ce va referiti, explicati nitel...
      Dar Moderna sau AZ ori J&J ?!
  • -5 (27 voturi)    
    Clar de ce Pfizer nu a vrut sa studieze trombozele (Luni, 26 aprilie 2021, 11:14)

    RDU2 [utilizator]

    E clar acum de ce Pfizer a refuzat sa se alature AZ si J&J sa studieze cazurile de tromboze posibile, stiau ei ca au de studiat altceva mai important - miocarditele.
    Sunt curios daca acum se va reabilita numele AZ, avand in vedere ca multi oameni ridicau in slavi Pfizer, ca pe o zeitate. Sper ca AZ va "reveni in inimile oamenilor" si va fi din nou dorit pt vaccinare de populatie, sa terminam mai repede pandemia asta.
  • 0 (22 voturi)    
    ghinion (Luni, 26 aprilie 2021, 11:25)

    alfa1 [utilizator]

    vorba sefului
  • -1 (35 voturi)    
    mda (Luni, 26 aprilie 2021, 11:51)

    SoulSearcher [utilizator]

    de acu orice afectiune, boala congenitala sau alte aspecte ale corpului uman vor fi puse STRICT pe administrarea vaccinului :DDDD

    vaccinarea va fi cauza TUTUROR problemelor de sanatate pe care le are oricine din orice colt al planetei :DDD

    ca asa`i omul ca specie... si mai ales romanul care e cel mai destept din univers.

    colegul meu de banca din liceu avea miocardita descoperita la 14 ani, dar omul traieste si acu fara probleme, s-a si vaccinat.. asta este
    • +11 (17 voturi)    
      Pai (Luni, 26 aprilie 2021, 11:53)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Tocmai ai descris covidul.
    • +5 (19 voturi)    
      Ca sa vindeci miocardita, trebuie inlaturata cauza (Luni, 26 aprilie 2021, 12:12)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Orice infectie (cu streptococ in git sau la masea, de exemplu) poate cauza miocardita, mai ales la tineri.

      Problema e ca nu o poti trata decit dupa ce s-a inlaturat cauza, respectiv, infectia de baza.

      In cazul vaccinului, ce anume poti inlatura?
      • -2 (8 voturi)    
        nu trebuie sa "inlaturi" tu nimic dupa vaccin (Luni, 26 aprilie 2021, 18:00)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Vaccinul este inlaturat automat de sistemul imunitar, la fel cum este eliminat si virusul. De fapt mult mai usor, pentru ca materialul genetic injectat nu are capacitate de replicare. Deci, dupa cateva saptamani, nu mai exista nici urma de vaccin in organism.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Marţi, 27 aprilie 2021, 9:23)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        nu poti inlatura nimic.. ci poti creste sansele de a face o forma medie a bolii...

        valabil pt orice vaccinare..

        sa nu uitam totusi ce au facut vaccinurile in ultimii 70 ani sa zicem...

        dar na.. toata lumea e desteapta.. mai ales romanul.. care e destept foc.. se pricepe la de toate :DDDDDDDD

        are smartphone, citeste stiri si se crede si el destept :)))))))))))))
    • +5 (19 voturi)    
      noup (Luni, 26 aprilie 2021, 12:33)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Corona e cauza tuturor relelor.
      Nu faptul ca nu ai avut grija de organims, ca ai bagat tot felul de tampenii in tine.
      Nu faptul ca nu mai faci miscare deloc.
      Nu faptul ca te stresezi in fiecare zi.
      Nu, Corona e cauza tuturor.
      Daca vrei sa o iei putin mai in sptate, poti ajunge la concluzia ca nasterea ca cauzat totul.
    • +6 (14 voturi)    
      Esti bun! (Luni, 26 aprilie 2021, 22:07)

      vabenilo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Mda, este dreptul fiecaruia sa se minta singur, mai ales al acelora care au decis sa fie cobai, probabil ca asa le scade teama cand ii mai trece cate un val al gandirii ca ar fi putut sa greseasca cand au decis sa fie cobai!
      Adevaratele efecte o sa le vedeti in cativa ani, efecte care in cel mai bun caz vor fi boli auto imune de o gravitate medie spre mare.
      Stiu, cunosc, vorbeste iar un anti-vaccinist!
      Da sunt anti, dar nu in necunostinta de cauza, in familie am 2 medici unchi / matusa care lucreaza in Franta la Pitie Salpetriere si o verisoara care lucreaza in Elvetia la institutul ETH iar cand in 2016 aparuse misteriosul sindrom hemolitic in Arges de nimeni nu stia chipurile de la ce este si dadeau vina pe producatori de lapte si alte bazaconii, toti doctorii stiau in spatele usilor inchise ca este de la vaccinuri.
      Iar in cazul de fata mi s-a spus clar, nici daca se da pedeapsa capitala pentru refuz sa nu te vaccinezi!
      Dar stai, stiu si asta, medicii din familia mea sunt niste prostanaci, habar nu au de capul lor!
      Va doresc mult noroc pe viitor, o sa aveti nevoie!
      • -1 (7 voturi)    
        mda (Marţi, 27 aprilie 2021, 9:21)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui vabenilo

        stai linistit ca si eu am neamuri din sistemul medical care sunt anti-sistem...

        cam toti sunt asa.. toti se cred destepti, toti cred ca stiu adevarul absolut..

        cand de fapt sunt niste macelari fara talent

        multa bafta tie, mai degraba tu esti cobai, pt ca nevaccinat vei lua virusul si noi restul vom afla pe pielea ta cum a fost :DDDD si cu ce sechele ai ramas..

        ia covidu` pe paine, ca sa te imunizezi
  • +6 (16 voturi)    
    nu cred ca virusul (Luni, 26 aprilie 2021, 11:55)

    jescu [utilizator]

    As zice ca infectia insesi lasa in urma miocardite si alte probleme mult mai grave. La fel si statul in casa preventiv pentru a evita infectia...tot la boli de inima se ajunge pana la urma(un an de lipsa de miscare lasa urme). Sunt probleme care apar pana la urma daca te vaccinezi sau nu. Eu doar sper sa se relaxeze restrictiile cat mai curand, pentru ca si orice restrictie inutila omoara, nu doar virusul.
  • -3 (27 voturi)    
    ! (Luni, 26 aprilie 2021, 12:22)

    tudorr [utilizator]

    Acum 7-8 ani au murit in Australia 110 persoane de la... Nurofen! Cati dintre voi astia "anti cip" bagati Nurofen saptamanal?
    • +10 (10 voturi)    
      De la 1 pastila de Nurofen (Luni, 26 aprilie 2021, 15:11)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Sau de la supradoza de Nurofen.
      Asta pentru a avea tablul complet.
      Da, is perfect deacord ca is pericole peste tot dar la fel de mult imi doresc ca fiecare sa isi aleaga riscurile la care se expun.
    • +3 (5 voturi)    
      mai (Luni, 26 aprilie 2021, 15:30)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      puytini decit crezi tu ca stii
    • +7 (7 voturi)    
      Si de acum 7-8 ani nu au mai murit? (Luni, 26 aprilie 2021, 15:32)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Ne dai vreo referinta? Si ce s-a intamplat dupa? Nu a mai murit nimeni? Sau e o soparlita pe aici?
      • -4 (6 voturi)    
        ! (Luni, 26 aprilie 2021, 16:19)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Google it. Voiam doar sa subliniez ca multi care au pielea gaurita prin scoala de vaccinurile obligatorii, pot sa dea ortul popii de la un medicament pe care il folosesc in mod curent si la care sigur n-au citit prospectul, dar se dau experti in vaccinuri!
    • 0 (2 voturi)    
      Orice medicament are reactii adverse. (Marţi, 27 aprilie 2021, 12:05)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Un medicament banal si comun, considerat eficient, caz concret:

      Face bine pentru ~60%
      Nu face nimic pentru ~25%
      Face mai rau pentru ~15%

      Cifre aproximative, luate dint-un studiu clinic pe 20.000 de oameni facut un clinici occidentale.

      Da, un banal antiinflamator, luat cateva saptamani, poate provoca hemoragie digestiva care de obicei este fatala.

      Dar cum doamna Olivia Steer si A3 nu se ocupa de antiinflamatoare, ramane sa ne ingrozim doar la vaccinuri ca sa zic asa.
  • +5 (17 voturi)    
    miocardita (Luni, 26 aprilie 2021, 12:30)

    hamurabi [utilizator]

    Daca citim cu atentie urmatoarea informatie a ministrului, "în anii anteriori au fost raportate un număr similar de cazuri" mi se pare ca problema este exagerata !
    • +4 (12 voturi)    
      numarul similar de cazuri de anul trecut... (Luni, 26 aprilie 2021, 16:02)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      era datorat tot vaccinului... anti-gripal :):):)
      • +2 (8 voturi)    
        ... (Luni, 26 aprilie 2021, 17:27)

        Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui festina

        doar ca pentru vaccinul antigripal nu ti se cere sa iscalesti inainte de administrare
  • +6 (16 voturi)    
    Se stia ca Pfizer-ul e nesigur (Luni, 26 aprilie 2021, 13:53)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Si ca multi dintre cei vaccinati cu Pfizer in 70-80 de ani isi dau obstescul sfirsit. Dar acest lucru ne-a fost ascuns cu ticalosie.
    • -1 (5 voturi)    
      Da, si mai provoaca si imbatranire. (Marţi, 27 aprilie 2021, 11:57)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      In 5-10 ani devine vizibila. In cateva decenii devii batran de-a dreptul !

      Concluzie, ne-au vaccinat "ca animalele" in loc sa ne lase sa stam civilizati cu cate o carte in mana la coada la saorma/mall/etc, ca oamenii culti si civilizati ce suntem.