Putin și Biden s-ar putea întâlni în iunie. Ce a precizat Kremlinul

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 25 aprilie 2021, 15:05 Actualitate | Internaţional


Joe Biden si Vladimir Putin (Screenshot)
Foto: Hotnews
Președintele rus Vladimir Putin și omologul său american Joe Biden s-ar putea întâlni în iunie, potrivit unui consilier de la Kremlin citat de agenția RIA. Informația vine în contextul intensificării tensiunilor dintre Occident și Moscova. Luna trecută, într-un interviu televizat, liderul de la Casa Albă afirma că Putin este un ”criminal”, răspunzând astfel unei întrebări. Afirmațiile sale au stârnit un incident diplomatic. Tensiunile au culminat săptămâna trecută cu decizia Rusiei de comasare a trupelor rusești la granița cu Ucraina. Moscova a anunțat însă vineri că își retrage soldații din zonă.

Aceasta ar fi primul summit dintre cei doi, după alegerea lui Biden. Consilierul pe probleme de politică externă de la Kremlin, Yuri Ushakov, a precizat că decizia cu privire la întâlnire nu a fost însă bătută în cuie.

"Vom lua o decizie în funcție de mai mulți factori”, a mai spus oficialul rus care a deținut și funcția de ambasador al Rusiei la Washington în perioada 1998-2008, potrivit Reuters.

Într-o declarație separată, ministrul de externe rus Sergei Lavrov a spus că propunerea liderului de la Casa Albă cu privire la un summit a fost primită într-o notă pozitivă și este analizată.
La începutul lunii aprilie, președintele american Joe Biden l-a sunat pe Putin în încercarea de a detensiona situația creată de comasarea trupelor ruse la granița cu Ucraina.

Liderul de la Washington a propus atunci un summit pentru discutarea situației. La acea dată, Kremlinul a transmis că totul depinde de comportamentul SUA, precizând că Washingtonul ar trebui să renunțe la planurile sale de a impune noi sancțiuni Rusiei.

Luna trecută relația SUA-Rusia a ajuns într-un nou punct critic demn de epoca Războiului Rece, după ce președintele Joe Biden a răspuns unei întrebări despre Vladimir Putin, afirmând că îl consideră ”ucigaș”. Biden a făcut aceste comentarii într-un interviu pentru un post de televiziune, declanșând un incident diplomatic. Moscova și-a rechemat ambasadorul de la Washington, pentru consultări.

În ciuda protestelor Moscovei, în această lună SUA au impus noi sancțiuni împotriva Rusiei pentru amestecul în alegerile din 2020, pentru atacurile cibernetice care au vizat instituții americane, dar și pentru tensiunile generate la granița cu Ucraina.

Reuters amintește că Putin a participat săptămâna trecută la un summit virtual găzduit de Biden, pe tema schimbărilor climatice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3854 vizualizari

  • -17 (29 voturi)    
    Criminalii planetei se intalnesc! (Duminică, 25 aprilie 2021, 15:31)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Nu o sa m a mir sa i vad strangandu se de gat.)))
    Numai inaptii mintali le d au incredere!
    • +4 (24 voturi)    
      Trolli rusi sunt activi (Duminică, 25 aprilie 2021, 16:37)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Iei porecla lui Putin si o atasezi si la restul si brusc, Putin nu mai pare un criminal. Misto razboiul modern cu propaganda pe net, ieftin si efficient.
  • +2 (28 voturi)    
    Pe asta nu-l mai faci asa cum l-ai facut (Duminică, 25 aprilie 2021, 15:56)

    persuasiv [utilizator]

    pe celalalt.Clovnului daca ii spuneai ca-i tanar,destept si sexy,iti manca popcornu' din palma.Cu asta de acum,gata, iti spune verde-n fata cine esti.
    • -3 (15 voturi)    
      clovnul (Duminică, 25 aprilie 2021, 16:48)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      a avut nevoie de bani pentru a-si finanta imobiliarele. de-asta era asa de supus.
      pana la urma banii au venit din emirate via ginerel consilier.
      • -4 (12 voturi)    
        Asa cum zici, nu te contrazic!) (Duminică, 25 aprilie 2021, 19:13)

        junshi [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Dar acum e vorba ca se intalneste la MOSKU Biden cu platitorii lui din trecut , ceva de asta????
        Adica se intalneste scavul din america cu boierul din rusia!! Cunosti sintagma? Ma indoiesc ca o sa recunosti vreodata! DAR ASA SE PREZINTA REALITATEA!)))
    • -10 (16 voturi)    
      Cu plata pe la MOSKU? (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:02)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Stim, mersi!
      Asta e politikia progresista!
      • +3 (19 voturi)    
        Hehe (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:26)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

        Ce-i ivane, ai iesit la imprumutat Tezaure si ceasuri de esti asa logoreic?
        • -7 (15 voturi)    
          Daca nu ai fi de plans,)) (Duminică, 25 aprilie 2021, 18:03)

          Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          atunci esti de ras)) Aici nu mai exista nici ceasuri nici paltoane de ceva vreme!! Ramaneti inapoiati vesnic!!
    • -2 (6 voturi)    
      Biden nu-si stie numele lui complect (Luni, 26 aprilie 2021, 0:13)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ai impresia ca mai tine minte ceva de Putin cu dementa lui in stadiu avansat?
  • 0 (18 voturi)    
    Mesajul lui Putin (Duminică, 25 aprilie 2021, 18:39)

    galeo [utilizator]

    Mesajul lui Putin e cam următorul:
    Nu aveți ce căuta în Ucraina, fostul teritoriu URSS a fost, este și va fi sub influența Rusiei, vom reacționa extrem de agresiv daca voi occident va mai băgați coada in aceste teritorii.
    • +5 (19 voturi)    
      Asa crede el! (Duminică, 25 aprilie 2021, 19:04)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ucraina este tara de sine statatoare? Pt care a semnat U.K, Washington si tarile europene?
      De ce sa retras Putin in ultima clipa? Asta denota caracterul lui necopt in relatiile cu occidentul!!
      • -6 (20 voturi)    
        A fost doar o demonstrație de forta (Duminică, 25 aprilie 2021, 19:36)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui junshi

        Discutată și negociată cel mai probabil cu americanii, americani care au renunțat să își mai trimită navele de război în Marea Neagră.

        Rușii și-au dat seama că au fost slabi când au acceptat intrarea României, Bulgariei, Poloniei și țărilor baltice in NATO, nu vor sa mai facă aceași greșeală și cu Ucraina.
        • +2 (14 voturi)    
          Hehe (Duminică, 25 aprilie 2021, 20:34)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Da de cand decideti voi ce are voie sa faca sau nu Ucraina o tara suverana?
          Oleg, e fix problema voastra daca va inchipuiti ca aveti vreun cuvant de spus in "fostul teritoriu Urss". Nu aveti si de aia va si uraste toara lumea, ca va bagati unde nu va fierbe oala plus ca sunteti mincinosi , lenesi si hoti.
          • -4 (12 voturi)    
            La fel ar proceda și SUA daca (Duminică, 25 aprilie 2021, 21:59)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            Canada s-ar îndrăgosti subit de Rusia lui Putin.
            Ar decide SUA în locul Canadei, pentru că SUA nu ar accepta o armată străină la granita ei.
            Așa e in tenis, greii fac legile, mai ales când e langa granita lor.
          • 0 (12 voturi)    
            Băgat unde nu le fierbe oala? (Duminică, 25 aprilie 2021, 22:02)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            Prietene, Ucraina e la granița Rusie.
            Pe ce lume trăiești.
            Faptul că rușii au un cuvânt de spus l-ai observat când americanii au făcut tur împrejur cu navele de război ce trebuiau să ajungă în Marea Neagră.
            Și da, Rusia poate decide că la granita ei NATO e vânătă.
          • -3 (11 voturi)    
            E simplu (Duminică, 25 aprilie 2021, 22:23)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            Daca nu vrem război în zona, Occidentul trebuie sa se tina departe de Ucraina, altfel Rusia va retalia agresiv.
            Simplu că Buna ziua
          • -2 (6 voturi)    
            ii uraste toata lumea? :)) (Luni, 26 aprilie 2021, 0:20)

            Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            cate sunte de milioane sau chiar un miliard de oameni din Orientul Mijlociu striga "death to America" si cate "death to Russia"??

            Cine a macinat de cu razboaiele tot orientul mijlociu in ultimii 20 ani Rusia sau US ? (vezi Irak, Afganistan, Libia, Syria etc) iar acuma vor sa atace Iranul tara care nu a atacat pe nimeni in toata istoria ei deoarece vor si Iranienii sa-si faca centrale nucleare pt curent iar US nu le da voie, in schimb prietenul Amerikanilor, Israelul are arme nucleare de 30 ani si nu recunosc asta dar ei e ok sa aibe ca doar sunt prieteni cu sefu mare si nah... se trece cu vederea!
    • +5 (7 voturi)    
      Cu ce???te intreb eu,cu ce??? (Duminică, 25 aprilie 2021, 20:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ba,voi chiar nu vreti sa intelegeti ca unchiu' Sam are de ZECE ori mai multi bani alocati pentru armata???adica 45 vs 700 de miliarde???Ce naiba ii tot dati inainte cu ...???
  • 0 (8 voturi)    
    deci daca Biden se intalneste cu Putin e ok (Luni, 26 aprilie 2021, 0:12)

    Scarface1000 [utilizator]

    dar daca oricare lider European se intalneste cu Putin e "dictator, asupritor, comunist" etc vezi cazul lui Viktor Orban!

    ipocrizie sau nu?
    • 0 (2 voturi)    
      Viktor Orban nu-i dictator. (Luni, 26 aprilie 2021, 7:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Este prost.
  • -4 (4 voturi)    
    Se lucrează (Luni, 26 aprilie 2021, 1:05)

    Observatory [utilizator]

    ....la un lift “sa-l ajute pe om “ sa urce scările ...