Putin amenință iar Occidentul: Dacă vor trece de ”liniile roșii” ale Rusiei, răspunsul va fi rapid și dur

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:50 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Alexei Nikolsky / TASS / Profimedia Images
Președintele Vladimir Putin a avertizat miercuri Occidentul să nu treacă peste ”liniile roșii” ale Rusiei, spunând că Moscova va răspunde rapid și dur la orice provocări, astfel încât cei care le-au făcut își vor regreta acțiunile, transmite Reuters.

Declarațiile liderului de la Krmelin vin într-o perioadă în care relațiile cu Statele Unite și Europa sunt deosebit de încordate din cauza situației din Ucraina și a sănătății opozantului rus Alexei Navalnîi, încarcerat într-un lagăr rusesc.

”Noi vrem bune relații (...) chiar nu vrem să ardem punțile”, a spus Putin în discursul său anual privind stara națiunii, în fața celor două camere ale parlamentului rus.

„Dar, dacă cineva confundă, eronat, bunele noastre intenții cu indiferența sau slăbiciunea și vrea să ardă sau să arunce în aer aceste punți, trebuie să știe că răspunsul Rusie va fi asimetric, rapid și dur”, a spus acesta.

Potrivit lui Vladimir Putin, Rusia va hotărî unde este linia roșie în fiecare caz.

Declarațiile vin după ce, în ultimele săptămâni, tensiunea a crescut pe relația dintre Rusia și țările occidentale, care acuză faptul că Moscova masează zeci de mii de militari aproape de granița cu Ucraina.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8021 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Putin este Floyd al URSS (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:54)

    un domn [utilizator]

    asta vrea sa spuna
  • +32 (38 voturi)    
    Deci, doar Putin trage liniile? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:55)

    BEDE [utilizator]

    Adică doar Putin trage liniile și le trage cum vrea. Nimeni altcineva nu are dreptul să tragă vreo linie.
    Care este linia de frontieră pentru Ucraina? O trasează Putin azi. Iar mâine-poimâne se răzgândește și o trasează din nou...
    • +6 (14 voturi)    
      Nefericitul kaghebist este anticristul! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:54)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Legiile și ordinele lui Putin trebuie executate de
      tot mapamondu.Pașol na turbinca vidma!
    • +4 (8 voturi)    
      dacă (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      măine dimineața se scoală cu curu-n sus, e posibil ca liniile roșii ale Rusiei roșii să ajungă la Marea Baltică în gândirea crăcănatului atomic.
    • 0 (4 voturi)    
      El trage liniile numai peste cei mai slabi (Miercuri, 21 aprilie 2021, 20:38)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      L-au vazut sa traga vreo linie prin teritoriul Chinei sau al Statelor Unite?
      Eh... este la nivelul de baiatas de cartier Putinel. Adica este mare si tare cu cei mai mici, dar la cei mari doar latra cand este la distanta sigura.
  • +23 (33 voturi)    
    linia rosie a Rusiei (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:05)

    Crup [utilizator]

    Pentru Rusia linia rosie inseamna daca nu sunt lasati sa fure teritorii dupa teritorii de la alte tari si sa ucida mii de civili din teritoriile furate care - of, ce ghinion! - nu sunt de etnie ruseasca.
    E ca si cum vin eu acasa la tine si iti pun in vedere ca daca nu ma lasi sa iti violez nevasta si sa iti ucid fiica se cheama ca ai incalcat linia rosie! Cu alte cuvinte, tu esti ala raul ca te impotrivesti sa iti violez sotia si sa iti ucid fiica.
    Astia sunt rusii, asa au fost mereu!
  • +12 (12 voturi)    
    sigur ca da (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:07)

    Soljenitin [utilizator]

    "Oh, no! Anyway..."
  • +3 (11 voturi)    
    E clar, ori actionâm ori... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:11)

    Venier [utilizator]

    jucâm pe ritmuri de cazacioc.
    Si cum Europa pare( este ) castratâ evident jucâm CAZACIOC mâi flâcâi.
    • -4 (8 voturi)    
      Dansuri rusesti si mintea limpede (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:48)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      Rusi au cateva dansuri traditionale foarte frumoase. Cazaciocul se joaca si-n Rusia, dar e specific Ucrainei. Altfel, un dans foarte simpatic.

      Revenind la esenta, cred ca daca toti actorii actioneaza cu capul pe umeri, se vor linisti lucrurile in Donbass. Acolo cred ca trebuie aplicat si-n dunga Acordul de la Minsk. Daca Ucraina accepta asta, cred ca lucrurile se vor linisti.
  • +15 (27 voturi)    
    Mai d-al drek de dictator. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:17)

    Cataleya [utilizator]

    El isi traseaza "liniile rosii" pe oriunde are chef ( prin mijlocul Marii Negre, prin mijloccul Marii Baltice, prin mijlocul Ucrainei) si dupa aia ameninta pe toata lumea care indrazneste sa treaca liniile respective, pe motiv ca e atacata Rusia!
    Ce personaj sinistru!.
  • +17 (23 voturi)    
    s-a enervat micuta matroska (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:24)

    persuasiv [utilizator]

    enervat ca lumea intreaga s-a cam saturat de putinariile lui mizerabile.Clasic,provoaca.
  • +22 (26 voturi)    
    Tоварищ... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:28)

    ElDiablo [utilizator]

    ... Putin e cam confuz in declaratii. Vorbește despre bune relații apoi, ca orice dictator care se respectă, spune că Rusia va stabili unde se află linia roșie în fiecare caz. Adică ce atâta dialog și diplomație... Rusia recte piticul kgb-ist decide, iar restul lumii se supune, pentru că nu are de ales.
  • -8 (20 voturi)    
    Napoleon, Hitler, au descoperit liniile rosii... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:29)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pe propria piele.

    la zi,"aliniamentul" ramane acelasi, arhicunoscut in Occident: Berezina - MaloRusia - Crimeea.
    • +7 (11 voturi)    
      Le-au descoperit hăt in Moscova (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:45)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      unde au si ajuns, taind prin mastodont ca prin branza. Iar mujicii si-au dat foc la Moscovstan si-au tulit-o. Noroc cu iernile rusesti, ca altfel acum Moscova s-ar fi numit Napoleonsburg :) Deci e posibil... ca "occidentul" ala sa-i ia liniile rosii pitucului agresiv si sa-l spanzure cu ele de turlele in stil otoman ale catedralei din Piata Rosie
      • -5 (11 voturi)    
        N-ai nimerit-o (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:03)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

        N-ai nimerit-o. Dupa ocuparea Moscovei, care nu era capitala tarii apropo, francezii au fost izgoniți din Rusia, a pierdut intre 90-95% din trupe din cauza iernii si a războiului de gherila dus de rusi. In anul urmator armata tarului Alexandru l intra victorioasa in Paris. Tarul insusi fusese supranumit "Salvatorul Europei". Deci, francezii nu le-au luat nimic rusilor. Unde am mai intalnit eu asta? Cred ca stiu: in WWII. In 1945 sovieticii au intrat in Berlin in calitate de jupâni. Oops! They did it again. Ce sa faci? N-ai ce sa faci. Ghinion. Poate tura urmatoare.
        • -1 (5 voturi)    
          Nu te mai obosi (Miercuri, 21 aprilie 2021, 20:44)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

          Adevarul e plictisitor, deranjant si obositor. Plebsul prefera povestile inventate de ei. You know, wishful thinking.
    • +10 (14 voturi)    
      Idix, Napoleon sau Hitler au invadat Rusia (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:00)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nimeni azi nu vrea sa invadeze Rusia ci Rusia invadeaza tarile din jur. Pasol na turbinca!
      • -5 (9 voturi)    
        Acordul de la Minsk (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:08)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Acordul de la Minsk. Asta tre sa viseze Zelenski si-n culcare, dar si-n sculare. Vrea pace? Tema ptr acasa: sa ia o coala de hartie si sa scrie de o suta de ori "Acordul de la Minsk". Dupa ce face asta, poate sa inceapa sa-l aplice la virgula. Dupa aceea mai discutam. Nu face asta? Hmmm... Cum sa-ti spun eu? Off, nu stiu cum sa iti spun elegant. Nu face asta, incep sa apara problemele :). Frumos, elegant. Cat de cat.
  • +14 (22 voturi)    
    disperatul asta (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:35)

    Captain Obvious [utilizator]

    a mutat atatia soldati la granita cu nu mai avea subiecte de dezbatut la discursul lui anual ? si nu a vrut sa ajunga discutia la navalni
    • -4 (8 voturi)    
      Tremura (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:10)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Adevarul e ca Putin si depinde de Navalnii. Nu e ca si cum abia a fost reales presedinte si rusii au votat modificarea Constituției in favoarea lui. In fine. Hai sa o lasam asa cu infractorul Navalnii.
  • +13 (17 voturi)    
    deja delireaza (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:50)

    c2 [utilizator]

    "Russia would determine where its red line lay in each specific case'
    "Russia's response will be asymmetrical, swift and harsh"

    adica ce? daca il "supara" cineva benzinarul Volodya o sa dea asimetric cu bomba/racheta dupa el? :)
  • +1 (7 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:17)

    danmarian [utilizator]

    Oare POR CUL asta de rusnac de ce trece peste toate linile - de ori ce culoare - si-si permite sa calce-n picioare orice legi si drepturi ? Cu ce drept a ocupat - SAMAVOLNIC - Crimea ? Dar Osetia ? Dar Abhazia ? Dar estul Ukrainei ? Acum - in intelegere cu alti banditi = comunistii chinezi - se pregateste de o noua ofensiva !!! Sa ne fie clar : Al Doilea Razboi Mondial n-a fost inceput NUMAI de Hitler si Germania - ci si de Stalin si Rusia ! Se pare ca Putincontinua politica agresiva si cuceritoare a lui Stalin ! Deci - pentru noi romanii si restul Europei : Si vis Pacem - Para Bellum (Cine vrea pacea sa se pregateasca de razboi) Banditilor trebue sa li se dea peste RAT !
    • +1 (3 voturi)    
      adauga (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

      irak, libia, siria
  • +2 (8 voturi)    
    Uita ca daca europenii nu mai cumpara gaz (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:08)

    Parzivall [utilizator]

    de la ei, or sa faca comert cu 'stanurile si cu China, numai, unde au competitie, Iranul si Sauditii. Sa ca mai bine mai da peste cap o litra de zeama de varza si sa taca din gura ai mare de pitic.
    • -1 (5 voturi)    
      corect (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Ai putea ajuta cauza nemaifolosind deloc gaz sau ce este produs cu/prin gaz.
  • +3 (9 voturi)    
    Sunt alegeri! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:39)

    yol [utilizator]

    Piticul cracanat vorbeste pentru cozile de topor, pentru troli si pentru electoratul lui. Asa i-a invata aproape 20 de ani, ca rusia e putere globala. Cand colo ei fac santaje de coreea de nord. Poate le mai dau turcii cateva avioane jos si se satura si de amenintari.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 21 aprilie 2021, 21:28)

    vangall [utilizator]

    mda, imi aducea aminte de bancul ala: Intrebare la Radio Erevan: Cu cine se invecineaza Rusia? Cu cine vrea ea.