Ucraina: Zelenski îi propune lui Putin să se întâlnească pe linia frontului pentru a evita războiul

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 23:52 Actualitate | Internaţional


Volodimir Zelenski
Foto: president.gov.ua
Președintele ucrainean l-a chemat marți pe Vladimir Putin să se întâlnească în zona de conflict cu separatiștii prorusi din estul Ucrainei, pentru a evita „un război ruso-ucrainean”, potrivit AFP.

Rusia a adus zeci de mii de soldați la granița ucraineană ridicând temeri la Kiev și în Occident că pregătește o operațiune militară majoră.

"Domnule Putin! Sunt gata (...) să ne întâlnim în orice loc al Donbas-ului ucrainean", a declarat în limba rusă șeful statului ucrainean Volodimir Zelenski într-un discurs adresat națiunii.

„Președintele rus a spus odată: dacă o luptă este inevitabilă, atacă mai întâi. Dar, în opinia mea, fiecare lider trebuie să înțeleagă că o luptă nu poate fi inevitabilă atunci când vine vorba de (...) un război real și milioane de vieți”, a continuat el.

Nu este încă „prea târziu”, a subliniat Zelenski, asigurând că nu vrea un război, dar că Ucraina este „pregătită” pentru el.

„Nu ne temem pentru că avem o armată și soldați incredibili”, a insistat el, în limba ucraineană.

"Nu distrugem alte pământuri și popoare. Dar asta nu înseamnă că ne vom permite să ne distrugem pe noi înșine", a adăugat el.

Înainte de acest discurs al președintelui, Ucraina a subliniat că s-au făcut „progrese semnificative” în timpul negocierilor de luni și marți cu privire la reluarea armistițiului în estul Ucrainei, scena din 2014 a unui conflict între forțele ucrainene și separatiștii pro-ruși.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6208 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    Ucraina e pregatita să ce? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 0:18)

    Mirobo [utilizator]

    Ucraina 45 milioane(optimist vorbind)
    Rusia 145 milioane.
    Armata activa- 1 milion Rusia la 200.000 Ucraina.De rezerviști nu mai zic ca e si mai mare diferenta.
    Presedintele ucrainean se joaca cu focul la propriu.
    Daca presedintel Rusiei da ordin de atac e nasoală treaba.Pentru Ucraina si pentru noi chiar care credeam că Rusia e departe.Uite că e posibil sa avem si o granita terestra cu ei nu numai maritima.Puneti mana pe carti si invatati limba rusa.Preventiv.
    In contextul prabusirii azi a MIG ului romanesc m-am uitat de curiozitate pe youtube la ce avionica mai poseda Rusia.Oamenii nu au stat pe loc deloc.
    • +1 (15 voturi)    
      Hai dispari (Miercuri, 21 aprilie 2021, 1:23)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Invata tu si du-te daca ti-e asa de frica.

      Tu crezi ca degeaba avem baze militare americane in Dobrogea si scut anti-racheta la Deveselu? Trupe profesioniste care au luptat in Irak si Afganistan?
      • +1 (7 voturi)    
        au luptat cu talibanii?nu cred! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 7:37)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        mai mult cu bombe artizanale,de alea au murit,
        hai sa stam in banca noastra,cu clontul mic,ca la rau,fug toti aliatii de langa tine,te sustin de la televizor!
        intelegeri intre cei mari,adica tradari pt aia mici ce se bizuiau pe ei,au fost mereu,ultima data al doilea razboi mondial,ne-a tradat Anglia care a ales-o pe Grecia in detrimentul nostru!
        clontu mic si respecta-ti statutul de tarisoara mica,nu te da smardoi ca ramai fara dinti!
      • +4 (6 voturi)    
        rad de ma doare burta (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:51)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        te referi la soldatii nostri cand spui ca Rusia ar trebui sa se teama?:))))
  • 0 (16 voturi)    
    Sarcasmul zilei... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 1:10)

    Utilizator5 [utilizator]

    O viata avem si de va fi nevoie ne-o vom da, in razboi, pentru Donbas, Crimeea, pentru Navalnii, NATO si America! Uraaa vitejii mei din Romania!
  • +2 (4 voturi)    
    pentru ce? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 8:11)

    dan77 [utilizator]

    Se vorbește de un război, dar... care ar fi motivul?
  • +1 (7 voturi)    
    acum se suie Putin in avion si vorbeste cu comedia (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:18)

    credinciosul [utilizator]

    a vrut comedie,cred o o sa fie cam drama la sfarsit si mare lucru de nu le taie sio conducta de gaze,mai spre toamna ca sa forteze punerea in functiune a nord stream 2
  • -1 (1 vot)    
    Inca un habarnist (Miercuri, 21 aprilie 2021, 10:49)

    John M. [utilizator]

    in politica mondiala. Nascut intr-o cultura aproape identica, el habar n-are de mandria ruseasca nucleara.
  • +1 (3 voturi)    
    Cand ai un prieten adevarat (Miercuri, 21 aprilie 2021, 11:40)

    luciannn [utilizator]

    Cand ai un prieten adevarat, acesta te sfatuieste sa te impaci cu vecinul, nu sa te bati cu el pana la moarte promitandu-ti ajutor...

    Asta apropo de prietenul american care "ajuta" pe toata lumea care nu se intelege cu vecinii (Coreea de Sud, Japonia, Taiwan, Ucraina, etc)...

    Liderii lumii n-ar trebui sa se mai increada in astfel de prieteni.

    Ucraina cu baiatul asta Zelenski in frunte s-ar putea sa plateasca serios in vieti omenesti increderea intr-un astfel de prieten...
  • +1 (1 vot)    
    din pacate ucraina a ales un mascarici (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:36)

    Adry@n [utilizator]

    Exact ca in alte tari nu s-au ales oameni cu capu pe umeri, ci mascarici de televiziune.
    Sa ne amintim ca PSD/PRM au promovat "vedete", irina login, generalul cascheta, si alti cantareti de populara, mai nou au bagat si pe un bataus de K1, mai era aia... Teo, duamna Sarma Pandele. Dragomir, si alte maciuci pe la consilii...
    Si te intrebi ce politici sunt oamenii astia capabili sa faca.
    Ce poate sa zica mascariciul ala de presedinte al ucrainei, promovat din DIVERTIS TV in Presedinte? Ieri amenitia UE, alaltaieri Nato iar azi maraie la Rusia.
    Va imaginati mascaricul ala de GARCIA cu carciuma in centru vechi sa devina presedinte ca e simpatic maica? s-ar duce draq romania!