Biden le interzice agenţiilor federale să mai folosească formula ''străin ilegal'' în legătură cu migranţii

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 9:29 Actualitate | Internaţional


Joe Biden
Foto: Pool-CNP / INSTAR Images / Profimedia
Administraţia preşedintelui Joe Biden le-a cerut agenţiilor americane de imigraţie să nu mai folosească expresia controversată "străin ilegal" în legătură cu migranţii, relatează DPA.

Formula a fost des utilizată de administraţia fostului preşedinte Donald Trump, apărând frecvent în declaraţii şi comunicate de presă atât de la Agenţia pentru Imigraţie şi Vamă (ICE), cât şi de la Agenţia pentru Protecţia Frontierelor (CBP).

Washington Post scrie că schimbările includ şi interzicerea folosirii termenului "asimilare" și recomandă în schimb utilizarea termenului "integrare", recomandările fiind transmise prin memorii către ICE şi CBP.

Casa Albă a confirmat modificările pentru Daily News, dar a refuzat să facă alte comentarii.

"Ca primă agenţie de aplicare a legii a naţiunii, dăm tonul şi suntem un exemplu pentru ţară şi pentru partenerii din întreaga lume", a precizat într-un memoriu Troy Miller, comisarul în exerciţiu al CBP.

"Întărim legile naţiunii şi avem grijă în acelaşi timp de demnitatea fiecărei persoane cu care interacţionăm. Cuvintele pe care le folosim contează şi vor servi în continuare pentru a le garanta această demnitate persoanelor aflate în custodia noastră", a adăugat el.

Schimbările survin în contextul în care Biden se confruntă cu o criză a migraţiei la graniţa de sud a SUA, unde un val de migranţi fugiţi de violenţele din America Centrală a dus la suprapopularea adăposturilor, în special cu minori.

Săptămâna trecută, preşedintele a stârnit nemulţumire atunci când Casa Albă a anunţat că nu intenţionează să majoreze numărul de refugiaţi care primesc permisiunea să intre în SUA în acest an la mai mult de 15.000, un prag stabilit de Trump. Însă Biden şi-a schimbat apoi rapid poziţia, spunând că administraţia sa va creşte acest număr. (Sursa: Agerpres)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















1275 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    ///// (Marţi, 20 aprilie 2021, 9:47)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce frumos...ajungi sa faci politica tari dupa cum vor iimigrantii. Ilegal imigranti.
  • +7 (9 voturi)    
    Idioti (Marţi, 20 aprilie 2021, 10:07)

    mdalacu [utilizator]

    Iar noua ne trebuie viza.. :///
    • -5 (7 voturi)    
      Tuturor cunostintelor mele, (Marţi, 20 aprilie 2021, 11:10)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui mdalacu

      profesori, doctori, ingineri si business people le-a fost data viza pe 10 ani la prima cerere.
      Mai mult, ca sa-mi aduc in State un coleg universitar din Cluj, i-am obtinut viza prin telefon intr-o singura zi.
      De ce nu ceri?!
      Si daca se aplica visa waiver crezi ca te duci in America si stai cat vrei si pleci cand vrei?!
      Oh, people, go back to school.. "Inocenta" voastra e miscatoare, dar cu ea in lumea de azi cel mult poti sa vinzi biblii la coltul strazii!
      • +3 (5 voturi)    
        Tabula rasa cu pretentii (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:38)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Daca iti da viza, inseamna ca platesti o taxa de viza si ESTI INREGISTRAT IN SISTEM, mai prostovan arogant cu diploma. Imigrantii ilegali nu sunt inregistrati nicaieri, nu stie nimeni cine sunt si ce fac. Comit infractiuni si nu patesc nimic. SI majoritatea nu sunt profesori universitari, doctori si ingineri.

        Mai nou, colegii tai imbecili de stanga vor sa le dea si drept de vot sis sustin ca sa ceri unei persoane care vrea sa voteze buletinul e ceva "rasist".
    • -1 (1 vot)    
      "Vai, cum indrazneste America (Marţi, 20 aprilie 2021, 12:51)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui mdalacu

      sa ne ceara viza noua, buricul pamantului?! Atunci sa le cerem si noi viza care ne-au ocupat cu trupe si aviatie sa ne apere de rusi cand puteam s-o facem si singuri?!"
  • +6 (8 voturi)    
    Daca este ilegal, cum il numesti? (Marţi, 20 aprilie 2021, 10:57)

    jackalphonse [utilizator]

    illegal emigrant = welcome guest
    Numai sa nu fie roman. Astia sunt ilegali.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce avem noi aici ... (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Newspeak?

    Propun sa le zica "future Democratic Party supporters".
  • +1 (1 vot)    
    Deci care este trendul? (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:50)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Cu cit America este invadata de scursuri mai puturoase, cu atit se cauta pentru ele denumiri mai atragatoare.

    Democratii vor transforma America intr-o tara a minciunii.

    Cred ca aici ma insel: au transformat-o deja.