Corporate Report: Un trilion de lire sterline a plecat din Londra din cauza Brexitului, spune un nou studiu. „E doar sfârșitul începutului”

de A.Th.C.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 14:07 Actualitate | Internaţional


Brexit Day, umor britanic
Foto: Twitter
Peste 400 de instituții financiare au mutat activități, personal și active de un trilion de lire sterline către centre din Uniunea Europeană din cauza Brexitului, iar suferințele vor continua, se afirmă într-un studiu publicat săptămâna trecută de New Financial, un think tank britanic.

„Credem că este o subestimare și ne așteptăm ca numerele să crească în timp: suntem doar la sfârșitul începutului în Brexit”, spune studiul citat de Reuters.

UE a oferit puțin Marii Britanii ca acces direct la piața serviciilor financiare, care nu erau incluse în acordul convenit de bloc cu Regatul Unit în ianuarie. „Acest acces nu pare a veni în perspectivă, așa că este poate mai bine ca industria să îndure pumnul în bărbie dat de Brexit și să se concentreze pe recalibrarea cadrului din UK, astfel încât să fie mai bine croit pe măsura naturii unice a industriei britanice de servicii financiare”, afirmă studiul.

Aproximativ 7.400 de locuri de muncă au fost mutate din Marea Britanie sau au fost create în alte centre din UE. Bancheri au declarat pentru Reuters că unele mutări de personal au fost amânate din cauza restricțiilor de călătorie cauzate de Covid-19.

Totalul de 440 de relocări de firme este mai mare decât se anticipase și mult peste cele 269 din New Financial 2019 Survey. New Financial consideră că numărul real este mult peste 500.

Câștigătorul: Dublin

Dublin este cel mai mare beneficiar cu 135 de relocări, urmat de Paris cu 102, Luxemburg cu 95, Frankfurt 63 și Amsterdam 48. „Redistribuirea activităților prin UE a dat ceasul înapoi cu 20 de ani”, se spune în studiu.

Băncile au mutat sau mută active de peste 900 de miliarde de lire din UK în UE, iar asigurătorii și managerii de active peste 100 de miliarde, reducând baza de impozitare din UK.

„Ne așteptăm ca pe termen lung Frankfurt să fie „câștigătorul” în active, iar Parisul să fie în final cel mai mare beneficiar de locuri de muncă”, spune studiul. Depășirea Londrei de către Amsterdam ca marele centru de tranzacționare a acțiunilor începând din ianuarie este cel mai vizibil semn al Brexitului în finanțe.

Studiul prognozează că între 300 și 500 de firme financiare mai mici din UE își vor deschide birouri permanente în UK, departe de așteptările anterioare de 1.000.

City of London va rămâne centrul financiar dominant din Europa în viitorul previzibil, dar influența sa va păli treptat, cu riscul de a-și reduce surplusul de servicii financiare cu UE de 26 de miliarde de lire anual, afirmă studiul.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4464 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    inapoi (Luni, 19 aprilie 2021, 14:11)

    kln2000 [utilizator]

    Haideti mai englezilor inapoi!
    • +3 (9 voturi)    
      Ce vor face britanicii? (Luni, 19 aprilie 2021, 15:02)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui kln2000

      Vor cere din nou ajutorul USA?Fara yankei acum ar fi vorbit germana.S-a vorbit si franceza dupa 1066.
  • +11 (11 voturi)    
    Autobuzul lui Farage (Luni, 19 aprilie 2021, 14:20)

    fdaniel [utilizator]

    Autobuzul lui Farage cu "350 milioane/săptămână" e nimica toată față de un trilion de lire. :))
    • +5 (5 voturi)    
      Trebuia sa-l bage-n poarta,cu tot cu (Luni, 19 aprilie 2021, 15:03)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      autobaza.Aici a gresit strategia.
  • +5 (5 voturi)    
    era previzibil ca asa se va intampla (Luni, 19 aprilie 2021, 15:41)

    bancher [utilizator]

    Britanicii au crezut ca dupa brexit vor renunta la obligatiile fata de UE (inclusiv cele financiare) dar isi vor pastra drepturile. Uite ca nu s-a putut....nu i-au lasat negociatorii UE.
    acum sa se descurce.
    • +5 (5 voturi)    
      nu e vorba de asta (Luni, 19 aprilie 2021, 19:56)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Pur si simplu multe pe langa institutii financiare vorbim si de corporatii, faceau business in EU. Si ar fi culmea sa ai model de business in EU si sa tii sediul in Londra sau alt oras in conditiile in care taxele sunt altele si regulile sunt altele.
      Pe de alta parte au piedut si foarte mult pe partea de trade.
      Dupa ce au plans ca vor sa pescuiasca doar ei, s-au trezit ca piata de desfacere era in EUROPA si ca nu au ce face cu pestele, daca trebuie sa competeze si sa primeasca avize pentru orice captura. Ca nu mai ajunge in aceeasi zi in franta sau spania ci ajunge in cateva zile deci nu mai e fresh...
      Cu molustele s-au trezit ca nu pot sa le mai vanda proaspete caci UE, unde erau si ei pana ieri si unde au reglementat piata ca sa nu mai vina dintrastia din afara asa simplu, conform normelor primesc moluste (scoici, crabi, calamari) doar daca sunt tratate ... sa previna bacterii si alte mizerii din afara UE. Asa ca iar nu pot sa mai exporte caci ei nu mai dau fresh, iar francezi si olandezi pot pescuii mai mult sa acopere cererea restaurantelor care au oprin importul englezesc :)))
      Si cam asta se petrece peste tot in productia interna, caci totul e intarziat.
      Gandeste-te ca mai sunt businessuri care au fabrici prin UK si care acum nu numai ca nu investesc ci au inceput sa puna pe liber, caci pana ier mai afceau export si in irlanda, iar surplusul in reglau cu alte fabrici din UE, acum nu poti ca ajungi cu taxele sa coste enorm. Si preferi sa maresti capacitatea de productie prin belgia sau olanda franta... si sa exporti in irlanda. Irlanda e un exemplu caci poti pune alte tari in locul ei...
      Isi vor revenii ei, dar nu la nivelul ce a fost :)) iar ei spuneau ca brexitu le va aduce prosperitate cand calculele arata ca numai in ultimii 2 ani au "platit" mult mai mult din cauza prostiei lor mai mult decat au contribuit din anii `70 pana azi la bugetul UE! :))))))))))
  • +2 (6 voturi)    
    apropo la ..... (Luni, 19 aprilie 2021, 16:04)

    asada [utilizator]

    ....citatul din Reuter....santem la sfarsitul inceputului Brexit.....sau la ....inceputul sfarsitului bexitului !!!!