Putin a semnat legea care îi permite să rămână președinte până în 2036

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 5 aprilie 2021, 17:27 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Kremlin.ru
Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a semnat o lege care îi permite să candideze pentru încă două mandate prezidențiale, ceea ce deschide calea pentru o potenţială rămânere a sa la Kremlin până în 2036, relatează Reuters.

Al doilea mandat consecutiv al lui Putin și al patrulea în total se încheie în 2024, anul în care Constituția anterioară a Rusiei i-ar fi cerut să se retragă.

Dar o Constituție revizuită pe care rușii au aprobat-o printr-un referendum anul trecut îi permite lui Putin să candideze pentru încă două mandate prezidențiale de șase ani. Dacă ar fi ales de ambele ori, ar rămâne președinte până în 2036, depășindu-l pe Josef Stalin, care deține titlul de cel mai longeviv lider al Rusiei de la Petru cel Mare.

Astfel, această lege concepută pentru a pune "legislaţia electorală în acord cu noile norme ale Constituţiei", conform site-ului camerei superioare a Parlamentului rus, vine după referendumul constituţional din vara lui 2020.

Un amendament controversat votat la referendum permite menţinerea la putere a preşedintelui de 68 de ani, în contextul în care el ar fi trebuit, teoretic, să se retragă la finalul mandatului său actual, în 2024.

Limita de două mandate consecutive va exista în continuare, dar "această restricţie nu se aplică celor care ocupau postul de şef al statului înainte de intrarea în vigoare a amendamentelor aduse Constituţiei", se arată în textul votat de deputaţi, care practic resetează de la zero numărarea mandatelor lui Vladimir Putin.

Ajuns la putere în 2000, Putin s-a retras la sfârşitul celui de-al doilea mandat al său, în 2008, instalându-l la Kremlin pe premierul său de atunci, Dmitri Medvedev. După un interludiu de patru ani, el a fost reales preşedinte în 2012.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1711 vizualizari

  • -9 (21 voturi)    
    Prilej de indelung latrat #rezist... (Luni, 5 aprilie 2021, 17:29)

    newlook [utilizator]

    Prilej de indelung latrat #rezist...
    • +4 (6 voturi)    
      Latrat nu (Luni, 5 aprilie 2021, 18:26)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Mai mult ne pare rau pentru ce vor indura rusii. Dar probabil ca multi dintre romanii votanti de PSD, ALDE, ProRomania (si AUR), isi merita soarta.
      • +1 (3 voturi)    
        Mie mi se rupe "de ce vor indura rusii" ! (Marţi, 6 aprilie 2021, 4:51)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Mie mi se rupe "de ce vor indura rusii" !
        L-au ales pe Putin si probabil ca inca il vor mai alege. E fix problema lor.

        Doar un #rezist psihopat isi inchipuie ca el e mai destept decat majoritatea unei populatii despre care nu stie nimic, la mii de km departare.

        #rezistii au predecesori: si bolsevicii stiau "mai bine" si "se ingrijorau"...apoi au venit nazistii care, de asemenea "stiau mai bine". Nu sunteti primii; planeta a mai trait astfel de plagi in istoria recenta.
    • +3 (5 voturi)    
      Prilej de limbi maretului conducator (Luni, 5 aprilie 2021, 19:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Puneti-l mai pe viata pe genialul conducator daca nu aveti altul. Ati mai facut-o de cateva ori, ce poate sa iasa rau din asta?
      • 0 (2 voturi)    
        Poolika, ai vrut sa spui ceva? Ai ragait? (Marţi, 6 aprilie 2021, 4:53)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Poolika, ai vrut sa spui ceva? Ai ragait? De fapt, cu cine te certi?
  • +5 (7 voturi)    
    Frățică, ce atîta Constituție? (Luni, 5 aprilie 2021, 17:40)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    Nu mai bine dă Putin un decret, abrogă Constituția și vă faceți din nou Imperiu? Și așa ați fi în stare să mîncați o coajă de pâine pe zi, numai să fabricați armament să vă știe mapamondul de frică!
    După dinastia Rurikizilor și dinastia Romanov, dinastia lui Akaki Akakievici Putka și, piticul complexat și cleptocrat de la Kremlin.
  • -4 (8 voturi)    
    Dacă poporul rus îl vrea atâtea mandate... (Luni, 5 aprilie 2021, 17:40)

    Nyk1 [utilizator]

    ...cine sunt Occidentalii să zică nu? Vorbim aici de voința democratică a poporului rus!

    Să nu uităm că Franklin Delano Roosevelt a murit în al patrulea său mandat de președinte al USA, altfel probabil americanii l-ar fi votat „președinte pe viață” și după WWII.
    • +2 (4 voturi)    
      Sa nu uitam ca Stalin avea mandat pe viata (Luni, 5 aprilie 2021, 19:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Exista o gramada de articole care dezbat de ce Roosvelt a luat al 3-lea mandat(criza din 33, razboiul iminent in Europa) dar un fapt e sigur, vointa democratica a poporului rus e o himera!
      • +1 (1 vot)    
        Explicatii (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:35)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Sigur ca daca vrem, putem gasi n explicatii pentru cele patru mandate ale lui Roosvelt. Pe de alta parte, nu mi-e clar de unde rezulta ca in Rusia poporul nu are puterea de a-si alege in mod real Presedintele. Ca asa ai decretat tu? Asta nu e un argument. As spune ca din contra, mai democratic e in Rusia decat in SUA. In primul caz poporul il alege prin vot direct. In al doilea caz poporul alege niste electori, iar acei electori il aleg pe Presedinte. Electorii, in functie de statul American in discutie, pot tine cont sau pot ignora votul celor care l-au ales. Da, in astfel de situatii electorii pot suferi sanctiuni juridice daca nu respecta votul celor l-au ales, dar votul popular va fi fost deja viciat. Insasi ideea de a-l alege pe unul care sa aleaga dupa aceea pentru mine, mi se pare stranie, alambicata si susceptibila pentru abuzuri. Parerea mea.
        • 0 (0 voturi)    
          De acord cu majoritatea celor de mai sus (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:47)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

          De acord cu majoritatea celor de mai sus...numai ca, votul american pentru presedinte E mai complex decat ceea ce ai aratat tu.

          US este o federatie in care statele NU sunt formale; si-au mentinut o multime de competente legislative.
          (Spre exemplu, Legea Circulatiei din oricare stat e mai puternica decat Legea Federala a Circulatiei; sanatatea, invatamantul...tin deasemenea de state, nu de federali).
          Urmarea simpla e ca reprezentarea primei functii federale, nu e data de simpla majoritate ca in cazul alegerilor directe ... SI E BINE ASA !

          Discutia e lunga, dar bref, US are un sistem electoral pentru presedinte ADECVAT. Iar "adecvarea" este masurata de puterea US in conditiile in care acest sistem functioneaza de sute de ani. Eu zic ca, la scara istoriei, US s-a descurcat destul de bine, asa ca nu trebuie schimbat ceea ce merge.
  • +4 (6 voturi)    
    vaaaaai, (Luni, 5 aprilie 2021, 17:59)

    nahir [utilizator]

    ce frică mi-era că nu promulgă legea și rămâne p-afară
    Și-o da seama cât de penibil este?
  • +3 (5 voturi)    
    Ce poți să spui altceva decât: (Luni, 5 aprilie 2021, 18:17)

    Rescator [utilizator]

    -Namaste Putin!
    -Namaste regimul siloviko-oligarhic!
    Până în anul 2036 are timp să declanșeze două
    războaie mondiale și să ocupe toată Europa până la
    Atlantic.SUA,NATO și UE nu înțeleg cu cine au de-a
    face!?
  • +5 (7 voturi)    
    Cred ca putin va fi..... (Luni, 5 aprilie 2021, 18:39)

    gigiN [utilizator]

    .... presedinte chiar si atinci cand va sta langa
    .... lenin!
  • +3 (5 voturi)    
    Pariu!? (Luni, 5 aprilie 2021, 19:15)

    Robin_W [utilizator]

    ..ca nu i-a tremurat mana cand a semnat?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i permite să rămână președinte (Luni, 5 aprilie 2021, 20:32)

    Irina25 [utilizator]

    Ci sa poata candida.
  • 0 (2 voturi)    
    Citim si noi stirea? (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:24)

    Popescul [utilizator]

    Pentru suparatii de serviciu de mai sus: citim si noi stirea? In articol se arata ca noile modificari ii vor permite sa candideze din nou, nu ca ramane Presedinte in mod automat. Prin urmare, cine doreste sa devina seful statului rus sa se inscribe in alegeri, iar poporul va stabili in mod democratic pe cine doreste sa-l aiba drept Presedinte. Poate va castiga Putin, poate va pierde. Ce poate fi mai democratic decat votul popular? Ca exista riscul sa nu iasa ce vor americanii, este adevarat, dar cui pasa? Vox populi, vox Dei.