SUA: J&J pusă la conducerea fabricii care a stricat 15 milioane de doze de vaccin anti-covid

de G.S:     HotNews.ro
Duminică, 4 aprilie 2021, 8:37 Actualitate | Internaţional


Fabrica de vaccinuri Emergent BioSolutions
Foto: Jerry Jackson/Baltimore Sun / Zuma Press / Profimedia
Statele Unite au pus Johnson and Johnson drept administrator la unitatea de producție care a stricat 15 milioane de doze de vaccin contra Covid-19, iar AstraZeneca nu mai poate folosi această fabrică, a spus sâmbătă un oficial din domeniul sănătății, potrivit Reuters.

J&J a spus că își ”asumă întreaga responsabilitate” a unității Emergent BioSolutions din Baltimore, reiterând că va livra guvernului SUA 100 de milioane de doze până la sfârșitul lunii mai.

AstraZeneca, al cărei vaccin nu a fost încă aprobat în Statele Unite, a transmis că va colabora cu Administrația Biden pentru a găsi alte unități de producție.

Amintim că, în urmă cu câteva săptămâni, angajați ai fabricii Emergent BioSolution au amestecat din greșeală ingrediente ale vaccinului J&J cu unele pentru AstraZeneca. La acel moment, J&J a spus că tranșa respectivă nu a mai ajuns în faza de umplere a fiolelor.

Principalul medic infecționist din Statele Unite a declarat joi că țara sa s-ar putea să nu aibă nevoie de vaccinul AstraZeneca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12179 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Hmm (Duminică, 4 aprilie 2021, 9:08)

    Jean Phoutaille-Marais [utilizator]

    Câte un Dorel există peste tot.
    • +3 (13 voturi)    
      Dorell în cazul de față (Duminică, 4 aprilie 2021, 9:16)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Jean Phoutaille-Marais

      Yankeul liber.
    • -7 (15 voturi)    
      Te cred (Duminică, 4 aprilie 2021, 9:28)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Jean Phoutaille-Marais

      Imagineaza-ti cati si-au luat zborul spre lume dupa Revolutie numai de la noi...
      • +10 (10 voturi)    
        crezi ca aia il lasa pe "femeia de servici" (Duminică, 4 aprilie 2021, 10:07)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        sa amestece in valau?
  • +4 (10 voturi)    
    Americanii NU vor AstraZeneca, trag de timp (Duminică, 4 aprilie 2021, 10:16)

    Gryphus [utilizator]

    Nu e aprobat pt ca NU au incredere in vaccinul englezesc si trag de timp cu aprobarile pana cand nu vor mai avea nevoie de el
    • 0 (2 voturi)    
      Pai nici Astral Varzeca nu ar trebui sa insiste (Duminică, 4 aprilie 2021, 17:42)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ca daca in Europa se mai pune batista pe tzambal, americanii ii baga in faliment prin procese daca il aproba si incep sa moara oameni de la cheaguri pe acolo.
  • 0 (10 voturi)    
    Mult noroc cu J&J! (Duminică, 4 aprilie 2021, 10:18)

    mike123 [utilizator]

    Ca au multa nevoie!
    Aku fo' 10 ani J&J era sub "consent decree" cu FDA! ......pentru nerespectarea normelor de calitate a medicamentelor!
  • -1 (5 voturi)    
    Poveste (Duminică, 4 aprilie 2021, 14:57)

    ACP [utilizator]

    cusuta cu ata alba. Producatorii isi dau coate in loc sa produca mai mult vaccin si sa il doneze. Cu 15M doze rezolvau integral o tara de marime medie.
    • -1 (1 vot)    
      cu 15 milioane de ... (numa nu vaccin) (Duminică, 4 aprilie 2021, 21:09)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      puteau omora populatia unei tari fara a declara razboi!
  • +1 (1 vot)    
    deci iata si cine a distrus AstraZeneca (Duminică, 4 aprilie 2021, 21:06)

    mbembe [utilizator]

    inca de la primul val de anti Astra am zis ca prea coincide cu expansiunea JJ...
    dar platitii din internet (si HN) ziceau de rusi...
    dar este ok o asa manevra la “democrati”
    noapte buna si buna dimineata bugetarilor platiti de Domnu US $, aveti multe minusuri de dat si excplicatii cum ca e o pura coincidenta! hai, pozitie de start si...
    • 0 (0 voturi)    
      Prost (Luni, 5 aprilie 2021, 9:50)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Adica un prost arunca o piatra in balta si niste destepti sa se chinuie sa o scoata? :) N-ai sa vezi!

      Nici minus nu ti-am dat, ramai asa cum esti, informat si perfect! :)