​​VIDEO Israelul revine la normalitate, după cea mai rapidă campanie de vaccinare anti-Covid-19

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 18:53 Actualitate | Internaţional


Vaccinare in Israel
Foto: Tomer Neuberg / Xinhua News / Profimedia
Campania de vaccinare anti-Covid a fost un succes în Israel, unde jumătate din populație a fost imunizată cu ambele doze de vaccin, iar acum ţara se îndreaptă spre finalul pandemiei şi se deschide aproape în totalitate, relatează Mediafax.

În Israel s-a derulat cea mai rapidă campanie de vaccinare anti-Covid. Este prima ţară care se apropie de finalul luptei cu pandemia, în timp ce alte state doar speră la acest lucru.

Israelul are o populaţie de 9 milioane de oameni, din care jumătate s-au vaccinat cu ambele doze.

Drept rezultat, rata de infectare a scăzut substanţial, iar vineri s-au înregistrat doar 251 de cazuri noi. În acest context, s-au deschis sălile de fitness, hotelurile, teatrele, dar la acestea au acces doar persoanele vaccinate sau cele care au imunitate în urma infectării.

În Tel Aviv, plajele sunt pline, iar când apune soarele mii de oameni se îndreaptă spre baruri şi restaurante.

Guvernul israelian ia în calcul și renunţarea la purtarea măştilor de protecţie în exterior.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40363 vizualizari

  • +18 (34 voturi)    
    eee... (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 19:02)

    codyrocco [utilizator]

    dar noooo... noi suntem mai destepti! suntem pui de daci!
    ...acum, chiar asa... cam cat de greu e sa inmveti din istorie ca daca evreii se mobilizeaza sa faca o chestie, pai mai bine te iei dupa ei?
    • +8 (22 voturi)    
      Bravo lor (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 19:33)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Insa nu uita ca in Romania principala problema e lipsa dozelor, nu refuzul populatiei.
      • +18 (20 voturi)    
        Deocamdata , peste vreo 2 luni (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 22:53)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        principala problema va fi refuzul populatiei , centrele de vaccinare vor fi goale iar dozele vor sta in congelatoare.
        • -3 (19 voturi)    
          Când ridica restricțiile iar creste nr. morți (Duminică, 4 aprilie 2021, 9:12)

          Rower [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          Israelul nu a prezentat nici un studiu științific care sa ateste eficienta vaccinului Pfizer. Când se vor ridica restricțiile numărul morților va începe din nou sa crească.
          • +2 (6 voturi)    
            asta (Duminică, 4 aprilie 2021, 13:49)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui Rower

            https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.08.21251325v1 ce e? e greu sa cauti, nu? mai sunt si altele mai recente, sa vedem daca esti in stare sa gasesti ceva ...
            • 0 (4 voturi)    
              Art. tău zice ca e nevoie urgenta de studii! (Duminică, 4 aprilie 2021, 20:38)

              Rower [utilizator] i-a raspuns lui rmos

              "Studies on the real-life impact of the BNT162b2 vaccine, recently authorized for the prevention of coronavirus disease 2019 (COVID-19), are urgently needed."

              Sursa: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.08.21251325v1
              • 0 (2 voturi)    
                deci (Duminică, 4 aprilie 2021, 22:30)

                rmos [utilizator] i-a raspuns lui Rower

                sa-ti aduc aminte, tu ai spus "Israelul nu a prezentat nici un studiu științific care sa ateste eficienta vaccinului Pfizer." eu ti-am dat exemplu un astfel de studiu ca sa-ti arat ca exista asa ceva, dar tu habar nu ai: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.08.21251325v1. in acest studiu, te-ai oprit la prima fraza din articol!?? :)))) omg!! la concluzie nu ai ajuns? asta nu ai vazut? "Our analysis demonstrates evidence for the real-life effectiveness of a national vaccination campaign in Israel on the pandemic dynamics." este exact ce ai cerut! in plus, ti-am zis ca mai exista si altele, vad ca nu esti in stare sa cauti. evident, e mult mai usor sa debitezi aberatii. iti pun eu, spre disperarea ta, mai sunt si altele care demonstreaza eficienta vaccinului Pfizer in Israel :) tu nu intelegi un lucru despre Israel. daca nu erau siguri ca acest vaccin este eficient, nu-l foloseau. sunt un exemplu pentru intreaga umanitate, cine e destept sa inteleaga, cine nu, treaba lor
    • +1 (3 voturi)    
      Israelienii vs. "evreii" (Duminică, 4 aprilie 2021, 18:35)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Numele cel mai frecvent in Israel este Mohammed ! Persista confuzia, dar israelienii nu sunt evreii pe care ii stiti din literatura sau religie; nu exista in Israel, unde, daca ai chef, poti fi si evreu, pe riscul tau, cetatenie "evreiasca" ci numai cetatenie Israeliana, indiferent de confesiunea religioasa, rasa, gen, opinii filozofice, convingeri politice; este o republica laica, evreii sunt tolerati in comunitatile lor specifice, religioase si ultra religioase, este o tendinta foarte agresiva din partea lor de a se impune si de a se infiltra pretutindeni in sistem dar majoritatea ii uraste puternic, in apararea democratiei, a laicismului definitoriu, de unde si celebrele festivaluri LGBTQIA Tel-Aviviene!
      • 0 (0 voturi)    
        oh! (Duminică, 4 aprilie 2021, 23:14)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        las' ca intelegi tu la ce ma refer.
        sper.
        ca restul au inteles.
  • -5 (33 voturi)    
    poate la 'noua normalitate' (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 19:59)

    winston_smith [utilizator]

    au revenit la normalitate, i-au vaccinat pe toti da' au rmasa cu mastile si cu distantarea.
    • -3 (29 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 23:18)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      N-am inteles de ce ai primit atatea minusuri. E clar ca vaccinul functioneaza, au vaccinat un procent zdrobitor de oameni, dar inca masca si distantarea este obligatorie peste tot. Unde vedeti voi normalitate? Normalitate va fi cand vom putea trai linistiti fara masca si fara distantare, fara sa fim haituiti peste tot cu test negativ sau cu vaccinare.
      • -4 (18 voturi)    
        Opune-te mastii (Duminică, 4 aprilie 2021, 9:37)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        si sa vezi ce dulce e tubul. Daca citesti presa din Vest, vei vedea ca sunt acolo niste doctori destepti care spun ca nu virusul va disparea, ci noi va trebui sa ne obisnuim sa traim cu el zi de zi.
        • +3 (13 voturi)    
          Normalitatea cea noua (Duminică, 4 aprilie 2021, 10:05)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Daca prin normalitatea din israel se refera la faptul ca au deschis restaurantele si in general toate activitatile, dar totusi cu distantare si masca, nu e cu nimic diferit de cum a fost in vara lui 2020, dar nu prea a fost normal zic eu...

          Si atunci s-au redeschis toate, dar cu distantare, masca, speriati de bombe, ne-am ferit de parintii si prietenii nostri, nu am mai stiu ce e aia o imbratisare, etc. Deci cu normalitatea asta sa ne obisnuim pe viata? Tu te-ai obisnuit?
          • 0 (8 voturi)    
            cum sa nu (Duminică, 4 aprilie 2021, 16:30)

            ALFY [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

            asta-i normalitatea magnatilor si masonilor.
            Poporul otravit, modificat genetic cu waxx, ale caror efect numai in gandurile sumbre ale producatorilor finantati de billghetzi si Co apar clar!
          • 0 (2 voturi)    
            dupa (Duminică, 4 aprilie 2021, 22:37)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

            mintea ta, toate restrictiile trebuie ridicate gradual sau simultan?
            • 0 (4 voturi)    
              dupa mintea mea (Luni, 5 aprilie 2021, 10:11)

              panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui rmos

              mi-e teama ca nu le vor ridica in veci, pentru ca mereu vor mai fi acolo cateva zeci de cazuri noi pe zi.
              • 0 (2 voturi)    
                eu zic (Luni, 5 aprilie 2021, 12:20)

                rmos [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

                sa nu-ti mai fie teama tie pentru israelieni, sunt un popor inteligent, au dovedit asta de foarte multe ori. si tocmai au demonstrat asta din nou, in cazul acestei pandemii. stiu ei ce masuri sa ia. lasa globul de cristal si predictiile "pe veci" si hai sa ne ghidam dupa stiinta, asa cum au facut ei. sau ... putem sa ramanem speriati si panicati "pe veci", fara sa invatam nimic :)
  • +12 (32 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 20:23)

    tudorr [utilizator]

    Hehe, 3 comentarii in cateva ore... Sosoncarii n-au ce comenta aici, ei joaca doar la stirile marunte si fakenewsuri!
    • 0 (14 voturi)    
      . (Duminică, 4 aprilie 2021, 10:57)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      vezi că-i normalitate cu botnițe în Israel, îmi pare normală noua normalitate...cît despre doamna Diana, mă bucur că-i faceți publicitate, nu-i mai țiuie urechile lu bil a lu gheiț
      • +1 (1 vot)    
        stai tu linistit (Duminică, 4 aprilie 2021, 22:35)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        ca scapa si de "botnita" in curand acolo. sa vezi atunci disperare pe cei ca tine :))))
  • +5 (17 voturi)    
    Bucurie mare! (Duminică, 4 aprilie 2021, 10:51)

    mike123 [utilizator]

    Peste 6 luni re-incepe campania de vaccinare!
    Bucurati-va de "libertate" si mascute in aer liber! LOL!