Moartea lui George Floyd: Jurații se confruntă cu două versiuni ireconciliabile ale dramei

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2021, 20:43 Actualitate | Internaţional


Holograma George Floyd
Foto: Captura video
Violență „excesivă” sau o atitudine în concordanță cu pregătirea sa? Procesul polițistului acuzat de asasinarea lui George Floyd a început luni cu prezentarea a două versiuni ireconciliabile ale acestei drame care a zguduit profund America, scrie AFP.

Derek Chauvin și-a „trădat” jurământul poliției și a făcut „o utilizare excesivă și nerezonabilă a forței”, și-a început acuzarea procurorul Jerry Blackwell.

Greșit, „a făcut exact ceea ce a fost pregătit să facă în cariera sa de 19 ani” pentru a reține un suspect recalcitrant, a replicat avocatul ofițerului de poliție Eric Nelson, cerând juraților să-l achite.

La 25 mai, în Minneapolis, Derek Chauvin și trei colegi au vrut să-l aresteze pe afro-americanul Floyd, suspectat că ar fi folosit o bancnotă falsă de 20 de dolari pentru a cumpăra țigări. L-au prins, l-au pus la pământ și l-au încătușat. Deoarece acesta continua să se zbată, Derek Chauvin și-a așezat apoi genunchiul drept pe gâtul lui George Floyd timp de 9 minute și 29 de secunde, fapt care a dus la sufocarea și moartea acestuia.

Încă de la început, procuratura le-a arătat juraților un videoclip cu drama, filmat de un trecător. La această înregistrare, care a fost văzută în toată lumea, George Floyd geme, gâfâie, implorând de mai multe ori „nu pot respira”, înainte de a-și pierde cunoștința.

Imaginile calvarului său au stârnit proteste gigantice în Statele Unite, dar și în Asia, Europa și în alte părți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4087 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    Procesul secolului (Luni, 29 martie 2021, 21:30)

    feroviarul123 [utilizator]

    Cam riscanta alegerea cu mi-am făcut datoria. Problema lui Chauvin este ca negrii nu vor accepta nimic altceva decât condamnarea maxima eventual la moarte. Orice altceva va duce la proteste masive și devastări pe scara larga. Asa ca omul e cam condamnat dinainte. Asta e mai tragi si paiul scurt câteodată.
    • +7 (13 voturi)    
      .... justitie .... (Luni, 29 martie 2021, 22:06)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Daca justitia este justitie apararea este evident adecvata. Sunt curios la ce articol de lege incadreaza procuratura. Despre proteste si devastari - atunci sa nu mai pierdem timpul cu procese inutile si sa dea sentinta asteptata de strada.
      • +5 (9 voturi)    
        Sa-ti aduc aminte (Luni, 29 martie 2021, 23:45)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Ca si la noi justiția nu l-a condamnat pe un pedofil ca nu a ieșit lumea în strada.
  • +2 (20 voturi)    
    Adevarul e la mijloc, ca de fiecare data- (Luni, 29 martie 2021, 21:30)

    Cripto [utilizator]

    doar ca nu avem termeni pentru asta(inclusiv juridici).
  • +4 (4 voturi)    
    Cat timp (Luni, 29 martie 2021, 21:44)

    adrian88000 [utilizator]

    au la dispozitie juratii pentru a ajunge la unanimitate ?
    • +5 (5 voturi)    
      As long as it takes... (Marţi, 30 martie 2021, 14:03)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Nu exista limita de timp. Juriul este inchis intr-o camera cu baie, cafetiera, apa minerala si biscuiti. Dintre ei se alege un maistru (foreman) care conduce negocierile. Exista o tabla si creta pe care acesta o imparte in doua si pe care scrie "the pros and cons". Daca dezbaterea dureaza pana la ora inchiderii (in jur de 20:00), atunci judecatorul ii lasa sa plece, amintindu-le ca sunt sub juramant si n-au voie sa discute cazul cu nimeni. A doua zi se reia dezbaterea si se voteaza. Daca sunt opozanti la un verdict unanim, the foreman mai face un apel si daca nu-i poate clinti, cheama the bailiff care informeaza judecatorul ca unanimitatea e imposibila si se declara mistrial, proces nereusit. Au existat procese in care juratii au fost realmente sechestrati in hoteluri fara radio si tv, totul pe cheltuiala statului, cu durate incredibile de luni sau ani de zile. O nota interesanta e ca, desi guvernul e un mare inamic al fumatului, in tribunale exista the smokers lounge unde se fumeaza in voie. Motivul este ca interzicerea fumatului i-ar face pe jurati sa foloseasca orice mijloace sa se sustraga de la datoria civica de a fi jurat.
  • +3 (5 voturi)    
    Depinde de (Luni, 29 martie 2021, 21:52)

    Kepler [utilizator]

    componentii juriului.
  • +10 (20 voturi)    
    Foarte tare! (Luni, 29 martie 2021, 22:04)

    Upstanding [utilizator]

    Acest infractor notoriu, a devenit o victimă, plânsă de întreaga lume...
    Eu as propune ca ecleziasticii, sa facă lobby la Dumnezeu, ca sa schimbe legile naturii, și cei ca Floyd, sa devină nemuritori. De asemenea, ar trebui sa li se garanteze imunitatea totală in fața oricărei legi.
    Astfel, bieții oameni vor putea viola, tâlhari și ucide, liniștiti și fericiți!
    Iar noi, ii vom putea admira, lauda și adora, le vom face statui și-i vom iubi etern!
    • -2 (8 voturi)    
      All God's creatures, (Marţi, 30 martie 2021, 14:07)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Upstanding

      big or small, good or bad, have the right to live. Cand o sa va intre in cap acest postulat?! Sau credeti ca daca sunteti din Europa de Est nu va aude nimeni?!
      • -2 (2 voturi)    
        Pentru John (Marţi, 30 martie 2021, 23:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Multumesc pentru raspunsul cu privire al jurati. In legatura cu dreptul la viata, ai dreptate. Dar unii au dreptul la o viata normala , iar altii au dreptul la viata in puscarie. Sau chiar in camera unde se aplica pedeapsa cu moartea. Infractorul drogat, care avea un istoric , nu trebuia sa circule liber pe strada . Locul lui era la puscarie. Si ar fi fost viu si acum.
  • +5 (15 voturi)    
    Pai (Luni, 29 martie 2021, 22:04)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... i-a pus genunchiul pe gât fiindca, incatusat, « continua sa se zbata ».

    Tehnica de imobilizare standard.
  • +7 (15 voturi)    
    articolul evita cu duiosie faptul ca Sf. Floyd (Luni, 29 martie 2021, 22:22)

    AliKimiku [utilizator]

    Era drogat cu fentanyl. Mai bine zis imbibat.
    Si ca faimosul filmulet il arata in fund rezemat de un perete si repetand faimosul "I can't breath" fara absolut nici un genunchi de politist pe ceafa.
    Deci ce a fost intai? oul sau gaina? drogul sau genunchiul?
    • +1 (9 voturi)    
      sau politia? (Marţi, 30 martie 2021, 12:15)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      dc din pc dv medical el ar fi avut sanse mari sa supravietuiasca acelei zile dc nu s-ar fi intalnit cu politia, politaiul e bun de plata si de puscarie. pc.

      2. dc il vezi pe unul ca ii este rau (infractor notoriu cum o fi) ii dai primul ajutor cu genunchiul in gat? ca sa ce? sa respire mai bine?

      bah ca Floyd ala era un dubios poate, insa asta nu schimba fapta.
      • -1 (3 voturi)    
        din punct de vedere statistico-medical (Marţi, 30 martie 2021, 19:50)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

        Avea sanse mari sa o mierleasca si fara politie. Si exact asta va demonstra apararea.
        E simplu de comparat numarul de morti ca urmare a imobilizarii cu genunchiul si mortii in urma supradozei de fentanyl si a insuficientei respiratorii provocate de acesta.
        • +2 (4 voturi)    
          logica de fier (Marţi, 30 martie 2021, 20:35)

          PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          pe principiul bomba atomica e mai naspa decat un accident frontal sigur avea sanse sa moara iradiat si NU oricand ci FIX in acea zi.
          Arata si mie statitica aia...ai asa ceva? dc n-ai arata-mi un raport medico legal care sa spuna ca ala a murit de supradoza de ceva..nici macar raportul ala facut de politie.

          Pana si raportul politiei se termina cu concluzia de omucidere..
          Deci , faptele conteaza si , NU, pamantul nu e plat, si NU , Trump n-a castigat alegerile, si NU , dacii nu calatoreau in timp ;)
          • -2 (4 voturi)    
            Trump (Marţi, 30 martie 2021, 23:04)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

            a castigat alegerile. Nu poti jigni americanii sa-i consideri asa de naivi incat sa voteze masiv un mosulica senil .
            • +1 (3 voturi)    
              Asa e mah (Miercuri, 31 martie 2021, 3:12)

              PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Americanii nu voteaza decat cimpanzei portocalii.. Ea baga si o dovada cu astea. sa nu mi spui ca Trumo&Co au deschis 60+ procese toate pierdute inclusiv la curtea suprema majotitar republicana ca nu te cred... :)

              Ia uite-o pe desteapta asta de Sidney Powell care a votat cica Trump. Zbiera pe toate posturile ca are dovezi ca au fost fraudate alegerile si cand acum i se cere sa le prezinte in justitie spune "bah da voi chiar ma luati in serios?"

              https://www.marketwatch.com/story/sidney-powells-attorneys-say-reasonable-people-wouldnt-believe-her-election-claims-11616521763

              Qed. bahh facts nu exaltati ca tine cu "pamantul e plat". ia zi mah tu de care esti vulturian sau dan ala "de sub pamant"?? :)
              • 0 (2 voturi)    
                ce inseamna (Miercuri, 31 martie 2021, 19:16)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

                mah ?!Dar bahh ?
                • 0 (2 voturi)    
                  asta este respectul (Joi, 1 aprilie 2021, 0:34)

                  PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  pt o logica inexistenta sau cel putin ingusta. casca ochii la orele de troll 101 si vb dupa
              • 0 (2 voturi)    
                pentru Puiul (Miercuri, 31 martie 2021, 19:22)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

                So said attorneys for Republican lawyer Sidney Powell
                Ai bagat si aici o minciuna. Nu Sidney Powell a spus asta. Mai citeste odata textul.
                • 0 (2 voturi)    
                  hahah n'a zis ea a zis avocatul (Joi, 1 aprilie 2021, 0:34)

                  PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  Bravo mah ca in proces te reprezinti singur.... hai ca esti tare.
                  Asta a fost strategia apararii ei adica a avocatilor ei... care e mah minciuna???
                  asa v-a invatat la GRU??
                • 0 (2 voturi)    
                  si mai tare (Joi, 1 aprilie 2021, 1:15)

                  PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  pana si avocatii au zis : "bah n'ai dovezi zicem si noi ca n-ai credibiliate si vedem ce se intampla, poate scapi" . tare. cat de tare!!!
  • -11 (21 voturi)    
    Da, (Luni, 29 martie 2021, 22:50)

    sorance2000 [utilizator]

    sigur, apararea are un atu foarte mare, ca nenea politaiu, inca de tanar, a fost invatat sa stea cu genunchiul pe gatul infractorului pana acesta decedeaza.
  • +5 (9 voturi)    
    Marea confruntare... (Marţi, 30 martie 2021, 0:44)

    Casazicu [utilizator]

    este cu ipocrizia și oportunismul unora pe acest subiect!