VIDEO ”Este suficient de patriotic?” Un veteran american de origine asiatică își arată cicatricile pentru a-și demonstra loialitatea față de SUA

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2021, 22:05 Actualitate | Internaţional


veteran Lee Wong
Foto: Captura YouTube
Un fost soldat american de origine asiatică s-a descheiat la cămașă și și-a ridicat maioul pentru a-și arăta cicatricile pentru a-și demonstra patriotismul într-o ședință a Primăriei a devenit viral pe rețelele de socializare, relatează BBC.

Lee Wong, 69 de ani, a fost aplaudat în urma discursului său puternic împotriva discriminării, spunând că americanii de origine asiatică nu ar trebuie să se simtă siliți să își dovedească loialitatea față de SUA.

Discursul său vine după ce săptămâna trecută șase femei asiatice au fost ucise în Atlanta alături de alte două victime, într-un atac armat.

Mii de americani de origine asiatică au raportat atacuri și crime motivate de ură în lunile recente, de multe ori legate de retorica blamării asiaticilor pentru pandemia de Covid.

Alesul local și-a descheiat cămașa și și-a arătat cicatricile:

”"Iată dovada mea. Acest lucru s-a întâmplat în timp serviciul meu în armata SUA. Este suficient de patriotic?" el a intrebat.

El a explicat apoi că oamenii i-au pus la îndoială loialitatea față de SUA și i-au sugerat că nu arăta ”suficient de american”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5627 vizualizari

  • +21 (35 voturi)    
    Un deget mijlociu (Duminică, 28 martie 2021, 22:16)

    cristi_an [utilizator]

    Pentru toti naitonalistii lui peste prajit.
    Fac pariu ca cei care il striga "asiaticule", habar n au ce inseamna patriotismul.
    Toti cioflingarii astia nationalisti care se dau mari iubitori de tara dar de fapt sunt niste frustrati, nulitati.
    • -3 (5 voturi)    
      Frumos spus (Luni, 29 martie 2021, 0:05)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Imi place ca ti s-au dat minusuri, dar zero contra-argumente. Deci pe scurt: minus pentru ca esti impotriva rasismului. Sau comentariile erau atat de josnice ca HN le-a cenzurat. Sau ambele.

      Probabil cine ti-a dat minus se regaseste in ultima fraza.
  • +1 (13 voturi)    
    Rasism :( (Duminică, 28 martie 2021, 22:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Inca un cancer al ignorantei. Cel mai mult imi "plac" rasistii care incep sa spuna ca ei nu-s rasisti, dupa care urmeaza cotninuarea frazei cu diverse argumente contra altor rase, spuse, desigur "in apararea" lor pentru ca "alte rase" vor raul rasistilor.

    Din pacate rasismul, misoginismul si alte astfel de "hobby-uri" au creeat o ramura la fel de neplacuta din PC: "eu sunt minoritar". Da, unde se aplica real este o situatie neplacuta, unde discriminarea este litera de lege din X motive. Pacat ca sunt foarte multi care nu sunt discriminati, dar ca sa fie un fel de rasisti gratuit, la orice contra-argument bun se invoca "minoritatea" si deci este "persecutat'.

    Inca un fun fact despre rasism. Sunt curios cati si-l "dobandesc" singuri si care e procentul unde cineva e invatat sa fie rasist de la prieteni, vecini, parinti, TV etc. As paria ca peste 95% este rasism "predat".

    Lee Wong si-a aparat tara, are cicatricile care arata asta, multi l-ar considera erou, dar ajunge sa-si justifice patriotismul si cetatenia pentru ca sunt suficient de multi idioti care prefera sa-l judece pentru rasa cu care s-a nascut. Si ma astept sa fie suficienti.

    Trist.
  • -13 (23 voturi)    
    Accentul (Duminică, 28 martie 2021, 23:07)

    pseudoce [utilizator]

    Si totusi, vorbeste de parca engleza nu este limba lui primara. Asta inseamna probabil ca acasa si in comunitatea lui, engleza e folosita cand si cand. Ai putea spune despre un maghiar care vorbeste romana destul de defectuos, ca e cert un patriot roman? Sau invers? Un roman care vorbeste o maghiara stricata, ca e sigur un bun patriot maghiar, doar pentru ca locuieste undeva in Ungaria? Ok, e clar ca a facut sacrificii, dar e greu atunci cand cineva nu arata ca tine si nu vorbeste ca tine, sa crezi la prima vedere, ca este la fel ca tine.
    • +2 (8 voturi)    
      ai fost vreodata in US? (Duminică, 28 martie 2021, 23:48)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      vorbesti de pe margine, dar habar n-ai! Am fost in US si e tara in care nimeni nu ridica din spranceana cand te aude vorbind engleza, pentru ca auzi acolo toate accentele pozibile de pe pamantul asta!
    • +3 (5 voturi)    
      Ce treaba are accentul cu patriotismul? (Luni, 29 martie 2021, 0:30)

      bogdanian79 [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Daca vrei sa probezi ce spui despre accent, du-te tu, daca ai peste 16 ani si invata chineza, iar apoi vezi daca o poti invata ca un copil vreodata. Accentul ramane toata viata, chiar daca te-ai mutat in USA ca tanar, ai primit cetatenia in 5-7 ani si ai slujit tara tot restul vietii. Am intalnit tanar hispanic nascut in America cu parinti care vorbeau spaniola acasa si avea accent. Nu e important cum vorbesti, ci cum ii servesti si ii ajuti pe cei din societatea din care faci parte. Spun asta ca unul care studiaza un PhD in universitatea cea mai diversa cultural din US. Tineri din toate culturile vin aici si isi continua tot restul vietii in State. Crezi ca un bezmetic care s-a nascut aici si pune mana pe arma sa omoare pe altii in timp de pace e mai patriot? Patriotismul nu tine de genetica, de forme neimportante, ci de cat de mult iti pasa de cei de langa tine si le vrei binele chiar cu pretul vietii.
    • +3 (5 voturi)    
      Dar un român care-și disprețuiește limba? (Luni, 29 martie 2021, 3:36)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Gen unul care din confort nici măcar nu se sinchisește să folosească diacriticele?
  • 0 (22 voturi)    
    E mai patriot decat republicanii, (Duminică, 28 martie 2021, 23:40)

    emil bobu [utilizator]

    care isi saboteaza tara cu buna stiinta, blocand legile de control al armelor in timp ce civili mor impuscati, sau incercand sa dea 253 de legi in 43 de state pentru sabotarea votului.
  • +1 (7 voturi)    
    Are cicatrici (Duminică, 28 martie 2021, 23:46)

    Setalcott [utilizator]

    Dacă ar fi menționat și rasa celor care comit atacuri și crime împotriva asiaticilor l-aș fi crezut.