Un elev transgender din SUA va fi despăgubit cu 300.000 de dolari după ce liceul i-a interzis să folosească vestiarul băieților

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2021, 10:34 Actualitate | Internaţional


Vestiar liceu
Foto: Jack Sullivan / Alamy / Profimedia Images
Cel mai mare district școlar din statul american Minnesota va plăti 300.000 de dolari după ce a ajuns la o înțelegere pentru a pune capăt unui proces de discriminare care a durat mai mulți ani, relatează Insider.

Districtul școlar Anoka-Hennepin va implementa de asemenea mai multe politici, proceduri și instruiri modificate după ce un fost student transgen a dat în judecată districtul după ce i s-a interzis să folosească vestiarul băieților, potrivit Star Tribune.

Boboc în anul școlar 2015-2016, Nick H. a folosit vestiarul băieților pentru orele de sport și sesiunile de antrenament pentru înot, acesta fiind membru al echipei liceului.

Însă la jumătatea sezonului competițional, conducerea școlii a intervenit și l-a informat pe Nick că trebuie să folosească un vestiar destinat unei singure persoane, potrivit NBC News. Acestuia i s-a spus de asemenea că va fi sancționat dacă va continua să folosească vestiarul băieților.

„Dintr-odată era ca și cum o să am probleme dacă folosesc vestiarul băieților. M-am revoltat și am folosit vestiarul băieților și am fost chemat la direcțiune în ziua următoare”, a relatat acesta.

Potrivit unuia dintre avocații băiatului, Nick se descurca bine la școală înainte de incident dar a început să fie hărțuit și a primit amenințări ca urmare a acestuia, lucru care i-a provocat „stres emoțional sever”. Nick a fost internat de mai multe ori ca urmare a acestor amenințări și ulterior s-a transferat la alt liceu.

Vara următoare, districtul a renovat vestiarul, construind și o baie care să ofere mai multă intimitate, dar niciun alt elev nu a fost forțat să folosească vestiarul special, lucru care a stat la baza procesului lui Nick.

Nick a dat în judecată districtul școlar în 2019 și un judecător din Comitatul Anoka a respins cererea districtului școlar de a respinge cazul în același an, confirmând că Nick a fost discriminat când i-a fost cerut să folosească alt vestiar.

Cele două părți au ajuns la o înțelegere săptămâna aceasta, asiguratorul districtului școlar urmând să plătească onorarii legale de 110.000 de dolari avocaților lui Nick și 190.000 de dolari acestuia sub forma unei rente lunare de 1.000 de dolari pe parcursul următorilor 18 ani.

Unul dintre avocații lui Nick a declarat că înțelegerea trimite un mesaj puternic celorlalte școli.

„Dacă (elevii) sunt tratați diferit, dacă sunt discriminați fiindcă sunt transgen, acest lucru nu va fi tolerat și districtele școlare vor fi trase la răspundere”, a afirmat acesta.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2961 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    chiar au innebunit? (Joi, 25 martie 2021, 10:48)

    Crup [utilizator]

    300 000 de dolari fiindca un "minoritar sexual" s-a simtit "stresat sever" pentru nu stiu ce faza cu vestiarul?
    OK, poate pe fond are dreptate, dar 300 000 de dolari?! Banii astia nu pica din cer, ci din munca nenorocitilor "rasisti sistemic", vorba presedintelui lor.
    Si in plus parerea restului elevilor chiar nu conteaza? Aia nu au voie sa fie "stresati sever"? Numai minoritatile?
    Cu banii astia putea face atatea pentru scolile din zona si totus se duc pentru un scandal de "corectitudine politica".
    Serios acum, ce naiba urmeaza? O sa dea corectii politic o lege cu cetateni superiori (minoritati de tot soiul) si inferiori (vinovarii fara vina)?
    • +3 (3 voturi)    
      cum sa aibe dreptate pe fond? (Joi, 25 martie 2021, 18:29)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Adica un baiat transgender care " se considera" fata sa aibe dreptul sa mearga in vestiar/dusuri la fete si sa se schimbe acolo iar fetele de 13-14-15 ani sa-l vada dezbracat in toata splendoarea? asta e logica? asta e democratie? asta e progresismul adevarat?

      Daca asta este progresism nu mersi! Eu nu vreau ca fiica mea de 13 ani sa fie stanjenita sa se schimbe in vestiar alaturi de alti baieti care se considera a fi fete!

      plus ca mai exista si genul Trans Fluid in caz ca nu ati auzit de el, aceia sunt oameni care saptamana asta se cred fete, peste o saptamana se cred baieti apoi peste o luna se cred iar fete, si pot jongla cat doresc in acest fel...

      Trist dar adevarat!
  • +21 (23 voturi)    
    mda (Joi, 25 martie 2021, 10:55)

    Point [utilizator]

    succesuri multe,acum sa vezi procese pe mii de absurditati.incet incet,murica si vestul iuropii incep sa-si manance singuri capul,nu mai e nevoie de inamci!
  • +24 (26 voturi)    
    mda (Joi, 25 martie 2021, 11:17)

    Corle [utilizator]

    Ca 30 de baieti au zis "nu sunt confortabil cu o fata dementa sa vina in vestiar", nu asculta nimeni. Daca o nebuna zice "nu-mi pasa cum se simt 30 de oameni, e totul despre mine" aplaudam ca niste handicapati si le dam bani pt ceva ce e, fara nici o indoiala, nu doar neproductiv pt societate, dar foarte rau. Nu o sa le plang de mila cand incep niste degenerati sa le taie gatul, desi nu le doresc asta, provoaca tare si mi-e ca o sa devina victimele care mimau ca sunt deja. Dar si-o fac cu mana lor, punand genunchiul puternic pe gatul nostru, sa facem ca niste degenerati.
  • +17 (19 voturi)    
    Deci nu i-a convenit vestiar singur (Joi, 25 martie 2021, 11:31)

    doz2018 [utilizator]

    sau singura
    Practic nu actiunea de schimbare a hainelor era lucrul care trebuia sa se desfasoare acolo.
    Acolo trebuiau sa fie si baietii ca sa se poata excita o fiinta cu malformatie genetica.
    Ascultati aici un prooroc:
    Nimic nou sub soare, tot ce se intampla acum s-a mai intamplat in istorie intr-o forma sau alta dar asemanatoare.
    Vreau sa spun ca va veni o zi in care "se va intoarce roata" adica multi vor avea soarta Mariei Antoaneta pentru ca la nivel global se acumuleaza niste frustrari uriase cafre nu sunt vizibile dar cand vor fi vor avea efectul unui recipient sub presiunea aburului. Doamne fereste!
  • +5 (5 voturi)    
    Deci tampenia asta e mai veche ! (Joi, 25 martie 2021, 17:18)

    Cugetator [utilizator]

    Tampenia drepturilor excesive pentru LGBTQ , vad ca s-a ca s-a raspandit si in Europa. Deci nu a aparut odata cu impiedicatul Biden,dar acum a capatat si aripi !
    • +4 (4 voturi)    
      Intradevar nu a aparut acuma cu Biden (Joi, 25 martie 2021, 18:34)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Biden doar le-a dat aripi, permitandu-le baietilor transexuali sa participe la concursuri de fete si invers!

      Mai pe scurt si pe intelesul tuturora, daca eu sunt baiat american in scoala, liceu, facultate si de maine ma identific ca fiind fata, poimaine am dreptul sa particip la concursul de fete doar pe baza faptului ca eu ma indentific verbal ca fiind fata! Atat!
  • +4 (4 voturi)    
    si uite exact din cauza acestor lucruri (Joi, 25 martie 2021, 18:21)

    Scarface1000 [utilizator]

    SUA a ajuns o gluma de tara care nu mai poate fi luata in serios!

    In Conneticut 2 baieti care "se identifica" ca fiind fete au doborat toate recordurile la fuga la fete si iau mereu locul 1 si locul 2!

    Daca acest lucru nu este de ras si de plans in acelasi timp, nu stiu ce altceva poate fi!

    https://www.youtube.com/watch?v=ypwJXNCE4_Y
  • 0 (0 voturi)    
    Oricum le-ai spune (Vineri, 26 martie 2021, 14:57)

    Vruum [utilizator]

    acestor nefericiți/nefericite, sunt tot niște... pardon, mutanți, sau, mai pe șleau, niște defecte, niște rateuri ale naturii. D.p.d.v. al corectitudinii politice, marxismului cultural, minoritățile de orice fel trebuie tratate cu mănuși, iar societatea trebuie - vrând nevrând - să le asimileze. Ca să ce? O ladă cu un măr... defect, nu dă bine, Trebuie mai multe, pentru... egalitatea de șanse a viermișorilor. Mâine-poimâine, Poliția Sexuală ne va căuta în pantaloni, nu care cumva să îi discriminăm pe alții chiar dacă suntem noi înșine discriminați. Albii vor ocupa locurile din spatele mijloacele de transport. Iar înainte de partidele de sex, va fi completat un formular de acceptare a... surprizelor din așternut. Dracu' v-a luat mințile, progresiștillor. Mai stați puțin în stand by, că mare-i grădina și mila lui Dumnezeu - El a greșit, El o să vă repare!