„Uitați că am spus asta”: Boris Johnson afirmă că „lăcomia și capitalismul” au dus la succesul campaniei de vaccinare a Marii Britanii

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 12:28 Actualitate | Internaţional


Boris Johnson
Foto: Captura Twitter
Capitalismul și lăcomia au fost motivul pentru care Marea Britanie este una dintre țările fruntașe când vine vorba de vaccinarea împotriva COVID-19, a declarat marți premierul Boris Johnson în spatele ușilor închise, relatează Reuters și BBC.

„Motivul pentru care avem succes în ceea ce privește vaccinurile este capitalismul, din cauza lăcomiei prieteni”, le-a spus Johnson parlamentarilor conservatori în timpul unei conferințe pe Zoom ce a avut loc marți noaptea.

Johnson a încercat să dea înapoi la scurt timp după, afirmând că: „De fapt îmi pare rău că am spus asta” și le-a cerut legiuitorilor „uitați că am spus asta”.

Marea Britanie are cea mai rapidă rată a vaccinării dintre toate țările majore însă își vede acum campania de inoculare amenințată de Uniunea Europeană care a livrat mult mai lent vaccinurile anti-Covid și se confruntă cu un al treilea val al pandemiei.

Este așteptat ca executivul UE să adopte miercuri puteri extinse de a bloca exporturile de vaccinuri, o mutare care ar putea afecta dozele ce urmează să fie livrate în Marea Britanie.

Biroul lui Johnson a refuzat să comenteze asupra comentariilor prim-ministrului britanic însă o sursă anonimă apropiată de acesta a oferit o serie de explicații bizare pentru BBC.

Comentariul privind lăcomia ar fi fost o glumă la adresa lui Mark Spencer, unul dintre colegii săi, care mânca în timpul videoconferinței, potrivit BBC.

„În mod evident prim-ministrul se referea de fapt la munca depusă de companiile farmaceutice și modul în care am reușit să deschidem calea în dezvoltarea vaccinurilor”, a declarat și ministrul britanic de interne Priti Patel care nu a participat la întâlnirea virtuală.

Marea Britanie este una dintre țările care au dezvoltat un vaccin împotriva COVID-19 în timp record, aprobând în data de 30 decembrie a anului trecut serul dezvoltat de compania anglo-suedeză AstraZeneca în parteneriat cu Universitatea Oxford.

Guvernul britanic a finanțat cercetarea și AstraZeneca a promis că va vinde vaccinul fără a avea în vedere realizarea de profit.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3297 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Iertati-ma ca am zis (Miercuri, 24 martie 2021, 12:43)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Dar de zis am zis, pentru cine voia sa auda. Ursula?
  • +5 (7 voturi)    
    Am uitat deja (Miercuri, 24 martie 2021, 13:03)

    pehash [utilizator]

    Toata lumea stie ca Marea Britanie nu a exportat pana acum nici macar o singura doza de vaccin, dar a importat 10 milioane de doze produse in UE..
    • +1 (5 voturi)    
      Prost nu e cel care cere (Miercuri, 24 martie 2021, 14:08)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Ci cel care da.
  • +9 (11 voturi)    
    Pozitie tipic (Miercuri, 24 martie 2021, 13:18)

    UpNext [utilizator]

    nostalgic-imperialista, confirmata de un individ care spune sincer ce are in neuroni si abia apoi gandeste, ca aia mici.

    Intr-adevar, orgoliul, vanitatea, egoismul si lacomia imping actuala societate vestica spre performanta. Daca Isus ar cobora pe Pamant ("a doua venire"), ar fi, in cel mai bun caz, complet ignorat, eventual arestat si spitalizat.
  • -1 (15 voturi)    
    pai si n-are dreptate? (Miercuri, 24 martie 2021, 13:23)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... lacomia te face sa progresezi. ca altfel am stat toti cu burtile la soare, uitati-va la africani.
    • +4 (4 voturi)    
      Si lenea (Miercuri, 24 martie 2021, 14:09)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Daca am fi cu totii harnici am fi sapat cu mainile. Unul a inventat plugul, altul a pus boul sa traga iar unuia caruia ii mirosea balega a inventat motorul.
      • +1 (1 vot)    
        vrei sa zici lenea combinata ca lacomia ? (Miercuri, 24 martie 2021, 15:51)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Doar lenea, ea singura, nu inventeaza plugul. Trebuie sa fie lacomie + lene + inteligenta ca sa progresezi. Ca asha... si prin Africa sunt multi care stau cu burta la soare, si nu pentru ca au inventat fotosinteza.
    • +2 (4 voturi)    
      Doar ca (Miercuri, 24 martie 2021, 14:34)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      respectivii sunt mai fericiti si mai putin stresati fata de cei lacomi.
    • +2 (2 voturi)    
      .... are dreptate ..... (Miercuri, 24 martie 2021, 15:55)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Are dreptate, problema este ca ipocrizia nu ne permite sa recunoastem. Mai mult, lacomia este considerata un mare defect si ceva rusinos (cum si este). Cunosti pe cineva care se lauda cu lacomia sa desi lacomia este principalul motiv pentru care pleaca dimineata din casa ? Un adevar spus spontan care arata multe.