Consiliul Europei: Retragerea Turciei din Convenţia de la Istanbul este 'o veste devastatoare'

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 martie 2021, 15:50 Actualitate | Internaţional


Istanbul
Foto: pixabay.com
Retragerea Turciei din Convenţia de la Istanbul privind protecţia femeilor este ''o veste devastatoare'', a reacţionat sâmbătă secretarul general al Consiliului Europei, Marija Pejcinovic Buric, într-un comunicat postat pe website-ul instituţiei, potrivit Agerpres.

'Convenţia de la Istanbul acoperă 34 de ţări europene şi este privită pe scară largă drept un criteriu de referinţă în eforturile internaţionale de a proteja femeile şi fetele de violenţa cu care se confruntă zilnic în societăţile noastre. Această decizie este un regres enorm faţă de aceste eforturi şi cu atât mai deplorabilă întrucât compromite protecţia femeilor în Turcia, în întreaga Europă şi în afara ei'', a subliniat Pejcinovic Buric.

Turcia s-a retras din primul mecanism obligatoriu din lume pentru prevenirea şi combaterea violenţei împotriva femeilor, potrivit unui decret prezidenţial publicat vineri care a atras imediat criticile principalului partid de opoziţie.

Convenţia de la Istanbul din 2011 obligă guvernele să adopte o legislaţie care să pedepsească violenţa domestică şi abuzurile similare, inclusiv violul conjugal şi mutilarea genitală feminină.

Conservatorii au afirmat că această cartă dăunează unităţii familiale, încurajează divorţul şi că referinţele sale la egalitate sunt folosite de comunitatea LGBTQ pentru a obţine o mai mare acceptare în societate.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4725 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Nu merge in orientul mijlociu. (Sâmbătă, 20 martie 2021, 16:22)

    bgd [utilizator]

    Foarte surprinzator ca au semnat asa ceva in primul rand.
    Femeia inca e discriminata in Vest, deci sa te astepti de la o tara musulmana la progres in aceasta directie e oarecum naiv.
    • +4 (8 voturi)    
      De ce musulmana? (Sâmbătă, 20 martie 2021, 17:46)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      As spune si ortodoxa. Sa nu uitam ca 60% din populatia Romaniei are mindset de ev mediu.
    • +2 (4 voturi)    
      In vest (Sâmbătă, 20 martie 2021, 19:32)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Hai sa nu vorbim ce se intampla in spatiul asiatic incluzand Rusia.
  • 0 (6 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 20 martie 2021, 16:30)

    mitg [utilizator]

    Asta sa numim conventia dupa constantinopol (si s-o semnam acolo) o fost alta tampenie stangista probabil prin care au vrut sa transmita un semnal.

    Iata ca au transmis, dar fix pe invers.
  • -4 (12 voturi)    
    Mutilarea genitala (Sâmbătă, 20 martie 2021, 16:35)

    Utilizator5 [utilizator]

    Circumcizia ar trebui si ea interzisa in UE si lumea civilizata acolo unde nu exista un motiv medical intemeiat, boala rara.
    Circumcizia e o mutilare a copiilor fara acordul lor si nu exista niciun beneficiu medical dovedit clar stiintific care sa o faca necesara, acela ca viata pruncului e in pericol daca nu e circumcis.
    Circumcizia e un ritual al unor populatii ce le putem considera azi barbare.
    • 0 (8 voturi)    
      Populatii barbare? (Sâmbătă, 20 martie 2021, 19:43)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Pai alesii lui Dumnezeu sunt barbari??? Poate vrei sa iti trimita o amenda ca-i discriminezi. Da la cate reguli bizare sunt la ei 'operatia' asta e un lucru marunt.
  • +4 (6 voturi)    
    Oare ? (Duminică, 21 martie 2021, 0:14)

    danmarian [utilizator]

    De ce ? Veste devastatoare ? Turcia lui erdogan a devenit o ODIOASA DICTATURA si o tara eminamente corupta ! Nu vad de ce va mai mirati de un MIC DETALIU ???