Articol actualizat

Kremlinul califică foarte grave și fără precedent declarațiile lui Biden. Liderul de la Casa Albă a spus că Putin e ”un criminal”, ”fără suflet”

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2021, 11:23 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Alexei Druzhinin / TASS / Profimedia
Rusia așteaptă explicații după ce liderul de la Casa Albă, Joe Biden, a comentat într-un interviu pentru ABC News că omologul său rus Vladimir Putin este ”un criminal”, ”fără suflet”, potrivit Reuters. Biden a mai declarat că Putin va suporta consecințele pentru amestecul în alegerile prezidențiale americane de anul trecut. Declarațiile sale au determinat Kremlinul să îl cheme pentru consultări pe ambasadorul Rusiei la Washington. Președinția rusă a transmis că ”analizează” abordarea pe care o va avea în relația cu SUA, în perioada următoare.

UPDATE Kremlinul a transmis joi că declarațiile președintelui american Joe Biden potrivit cărora Vladimir Putin este ”un criminal” arată clar că liderul de Casa Albă nu este deloc interesat să repare relațiile cu Moscova, iar Rusia ia act de acest lucru.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitry Peskov, a mai spus că afirmațiile lui Biden sunt ”foarte grave” și ”fără precedent”.

Vladimir Putin nu intenționează să se întâlnească prea curând cu ambasadorul rus la Washington, care a fost rechemat în țară pentru consultări, transmite Reuters.

Kremlinul a mai transmis joi că ”analizează” abordarea pe care o va avea în relația cu SUA, în perioada următoare.
---
Konstantin Kosachyov, vicepreședintele camerei superioare a parlamentului rus, a spus că declarațiile lui Joe Biden sunt ”inacceptabile”, în măsură să inflameze relațiile bilaterale și așa deteriorate, adăugând că ele pun capăt oricăror speranțe ale Moscovei privind o schimbare a politicii americane în mandatul noii administrații de la Casa Albă.

Politicianul rus a mai spus că rechemarea ambasadorului pentru consultări a fost singura decizie rezonabilă pe care putea să o ia Moscova în aceste circumstanțe "Presupun că această decizie (rechemarea ambasadorului n.red) nu va fi și ultima în cazul în care partea americană nu oferă o explicație sau scuze”, a comentat Kosachyov, pe Facebook.

"O astfel de afirmație nu poate fi rostită de un om de stat de un asemenea rang. O astfel de declarație nu este acceptabilă în nicio împrejurare”, a mai transmis politicianul.

Joe Biden a declarat că omologul său rus, Vladimir Putin, va suporta consecințele pentru coordonarea acțiunilor Rusiei de amestec în alegerile prezidențiale americane de anul trecut în favoarea lui Donald Trump, iar acest lucru se va vedea curând. “Va plăti prețul”, a spus Biden într-un interviu pentru ABC News, transmis miercuri dimineața în cadrul emsiunii ”Good morning, America”.

Întrebat de prezentatorul emisiunii ”Good Morning, America” George Stephanopoulos care vor fi aceste consecințe, președintele SUA a spus: ”Veți vedea curând”.

De asemenea, întrebat dacă el crede că Vladimir Putin este un ”criminal”, Biden a răspuns: “Mmm hmm, da, cred că da”.

Președintele SUA a mai comentat că îl cunoaște bine pe Vladimir Putin și că acesta este un lider ”fără suflet”, ceea ce de altfel i-a și transmis într-o discuție între patru ochi.

Ca urmare a declarațiilor, Rusia l-a rechemat pe ambasadorul rus în SUA pentru consultări. Potrivit unei declarații a Ministerului rus de Externe, ambasadorul Anatoly Antonov a fost chemat la Moscova „pentru consultări pentru a analiza ce trebuie făcut și încotro ne îndreptăm în ceea ce privește relațiile cu Statele Unite”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3521 vizualizari

  • -10 (16 voturi)    
    Am innebunit cu totii? (Joi, 18 martie 2021, 11:36)

    idealogul [utilizator]

    Parca suntem in 1941 si invincibila armata nazista e la portile Moscovei. Toata bucurestimea rusofoba era entuziasmata si astepta vestea executarii prin spanzurare a dictatorului Putin. Scuze Stalin.
    Stim toti cum s-a terminat totul.
    Si atunci Germania avea la conducere un om care avea probleme cu capul si acum SUA are un om care din cauza varstei si a bolilor are probleme cu capul.
    Bucuria isterica din Romania la declaratia lui Biden mi se pare de rau augur. Acelasi Biden a declarat zilele trecute ca vrea sa umple armata de transexuali si gravide pentru care urmeaza sa faca costume de lupta speciale care sa apere fatul, coafura (nu glumesc) si restul cum ar fi tocurile cui si unghiile lipite foarte utile intr-un avion de lupta.
    • -1 (1 vot)    
      Istoria vorbeste... (Joi, 18 martie 2021, 17:58)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Deoarece va place Istoria va prezint cayteva Etape:

      1 - In 1856 Vaile Alecsandri scrie Hora Unirii:
      .......................................
      Vin’ la Milcov cu grăbire
      Să-1 secăm dintr-o sorbire,
      Ca să treacă drumul mare
      Peste-a noastre vechi hotare,
      ..............................................

      2 - 1877: Războiul de Independență al României

      https://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_de_Independen%C8%9B%C4%83_al_Rom%C3%A2niei

      3 * 1941, anul despre care D-voastra ati amintit:
      Ion Antonescu: "Ostasi, va ordon, treceti Prutul!"(22 iunie 1941) [3 minute]

      https://www.youtube.com/watch?v=iQCbvbny4SY

      Si atunci DE CE va intrebati la 'Subiect':
      "AM innebunit cu totii?"

      Cred ca intrebarea mai potrivita este:
      "AU innebunit cu totii?
  • +8 (12 voturi)    
    URSS si Scuzele (Joi, 18 martie 2021, 11:36)

    un domn [utilizator]

    ce Glume de Autobaza ruleaza la Kremlin
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 martie 2021, 11:41)

    [anonim]

  • -6 (14 voturi)    
    daca ar fi fost Trump... (Joi, 18 martie 2021, 12:16)

    Crup [utilizator]

    Ar fi urlat iesita din minti toate presa din State cat de cumplit de nediplomatic este Trump. Asa, stau toti si chicotesc.
    Nu ca n-ar fi adevarat ce a zis Biden. Toata lumea stie ca Putin este un criminal cu sange rece. Asta este motivul pentru care multi descreierati il admira: exista o fascinatie la multi degenerati pentru criminali.
    Iar in Rusia... crima e in sangele lor.
    • +6 (8 voturi)    
      Cred ca exagerezi (Joi, 18 martie 2021, 13:24)

      ilie57 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Poporul rus probabil ca si-ar dori un alt conducator dar nu au incotro. Putin probabil ca este presat de timp chiar daca si-a prelungit singur durata ca presedinte. Odata cu trecerea anilor va fi tot mai incomodat de situatia din Rusia creata de el.
  • +4 (10 voturi)    
    Ce tare-i asta! (Joi, 18 martie 2021, 12:59)

    gogu70 [utilizator]

    "Vladimir Putin nu intenționează să se întâlnească prea curând cu ambasadorul rus la Washington, care a fost rechemat în țară pentru consultări, transmite Reuters."

    L-au chemat sa-l casapeasca, ca ceva a mers prost si i-au prins americanii, care au si dovezi acum :)

    Ca nu latra Sleepy degeaba
  • +5 (7 voturi)    
    Depinde (Joi, 18 martie 2021, 13:15)

    ilie57 [utilizator]

    Dpdv al Democratiei da. Au murit multi rusi otraviti si Putin nu are cum sa nu fie implicat in asta. Pana acum nu i se spusese "killer" dar toata lumea stie ca nu se intampla nimic in Rusia fara acordul lui. Oare Ceausescu nu stia de cei omorati de securitate?
    Dpdv al Dictaturii din Rusia nu. Iar poporul rus inca accepta un astfel de conducator sau nu are incotro.
  • +5 (11 voturi)    
    huh (Joi, 18 martie 2021, 13:17)

    transpenibilus [utilizator]

    Nimic de discutat sau negociat cu pticul cracanat si criminal.

    Nucleara pe ei #zeroDARKmoskow!!!
  • -2 (8 voturi)    
    Nu este bine când se încaieră elefanții, (Joi, 18 martie 2021, 13:19)

    Rescator [utilizator]

    șoarecii pot fi călcați din greșeală.Nu știu dacă să-l
    credem pe Putin în afirmația făcută nu cu mult timp
    înainte,cum că rușii sunt pacifiști,calzi și blînzi.
    Atâta doar că zăngăne armele(cam multe) la vedere
    și amenință țări mai mici și foatre slab înarmate.
    Poate vor fuma pipa păcii undeva în Islanda!
  • -5 (11 voturi)    
    Biden face jocul Chinei (Joi, 18 martie 2021, 14:03)

    Koczka [utilizator]

    mai mult sau mai putin intenționat.
    Strategia Chinei seamănă foarte mult cu cea a Americii de la începutul secolului 20 când a devenit prima putere mondiala.
    Un conflict ruso-american acum ar fi un cadou nesperat pentru chinezi care vor profita de slăbirea celor doua .
    China are nevoie de resursele Siberiei, măcar cele ale Siberiei Orientale, iar de America ca principala piața de desfacere. Deocamdată nu poate ataca pe ambele fronturi și așteaptă un conflict nesperat pentru a profita ideologic, politic și comercial. Ca militar cu arme convenționale e greu de crezut ca se va întâmpla..
  • -1 (3 voturi)    
    Ce-o sa iasa din asta? (Joi, 18 martie 2021, 16:01)

    VOX. [utilizator]

    Putin cel fara de suflet si Biden cel destept.
  • +1 (5 voturi)    
    Biden incearca mereu sa justifice victoria sa ! (Joi, 18 martie 2021, 16:32)

    Cugetator [utilizator]

    Dupa victoria rocamboleasca din alegerile americane , Biden incearca mereu sa demonstreze ca succesul sau este realizat pe bune, dupa expresia romaneasca cam golaneasca. Incearca sa vorbeasca cu Iranul si China , dar acestea nu prea raspund corespunzator . Asa ca acum provoaca Rusia, ca poate eventuala ei reactie , sa-l justifice existenta politica, in speranta ca se vor alatura si ceilalti mari si va fi acceptat ca om politic !
  • +1 (1 vot)    
    Adevarul doare (Joi, 18 martie 2021, 19:07)

    ACP [utilizator]

    la Kremlin.