Intervenție în forță a poliției din Rusia la o reuniune a opoziției: În jur de 150 de activiști și lideri politici au fost arestați VIDEO

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2021, 14:24 Actualitate | Internaţional


Opozanti rusi in duba politiei (sursa: twitter)
Foto: Hotnews
Poliția din Rusia a arestat sâmbătă în jur de 150 de persoane la o reuniune a unor politicieni independenți și lideri ai opoziției, acuzându-i de legături cu o organizație aflată pe lista neagră a autorităților, relatează Reuters citând un grup de monitorizare și un post de televiziune.

Arestările vin în contextul în care autoritățile derulează o operațiune de înăbușire a mișcării anti-Kremlin declanșate după condamnarea, arestarea și încarcerarea liderului opoziției Alexei Navalnîi la scurt timp după revenirea acestuia în țară, în urma episodului otrăvirii sale.

Reuniunea din Moscova la care a avut loc intervenția forțelor de securitate urma să adune aleși locali din toată țară, dezbaterile fiind programate pentru sâmbătă și duminică.



Evenimentul era organizat de Andrei Pivovarov, directorul executiv al organizației neguvernamentale Open Russia, cu sediul în Marea Britanie. Organizația a fost fondată de fostul magnat și critic al Kremlinului Mihail Hodorkovski. Pivovarov se numără printre cei arestați, alături de politicianul de opoziţie Vladimir Kara-Murza, vicepreședinte al Fundației Free Russia, cu sediul în Washington.



Poliția a dat buzna în clădirea în care urma să aibă loc evenimentul și a început arestarea participanților, ducându-i în dubele care așteptau afară, potrivit înregistrărilor video. Astfel, zeci de persoane, printre care şi jurnalişti care doreau să relateze de la eveniment, au fost reţinute la întâlnire. Vladimir Kara-Murza a distribuit o fotografie făcută în interiorul dubei, după arestare, mai relatează Reuters.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2751 vizualizari

  • -8 (22 voturi)    
    m-am saturat de propaganda... (Sâmbătă, 13 martie 2021, 14:51)

    neintelesul [utilizator]

    .. fie ea pozitiva sau negativa...
    1. a fi ridicat pentru a merge la sectie nu inseamna ca esti si arestat.
    2. in contextul pandemiei e acoperitor pentru toata lumea civilizata sa intervina politzia la adunari de mase
    p.s. cand eram mai tanar era un joc de stratetgie unde armata chineza avea un megafon de propaganda in mijlocul curtzii - aceasta imagine o vad si acum. Ce sa zic... stiri!
    • -2 (14 voturi)    
      si cand te-ai facut mare (Sâmbătă, 13 martie 2021, 15:11)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

      Ai ingenuncheat in fata stapanului de la rasarit, pitic si cracanat pentru un pumn de arginti. Cam multi opozanti ridicati pentru a-i tine departe de pandemie.
      • -1 (15 voturi)    
        la washton (Sâmbătă, 13 martie 2021, 15:23)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        i-au anchetat pe toti 4000 + alte cateva mii rude ... plus ancheta e in curs inca ...
        - voua (ABCD) va place cand ancheta e in rusia si china, atunci latrati la ordin ...
        • -2 (6 voturi)    
          e fix aceeasi chestie (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:11)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          Invazia capitoliului si o reuniune a unor politicieni e cam aceeasi chestie, ba chiar as zice ca atacul unei institutii a statului e mai putin grava.
    • +4 (10 voturi)    
      Exact, bine zici (Sâmbătă, 13 martie 2021, 15:30)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

      In plus in Rusia nu exista opozitie deci trebuie ca e fake news.
    • -3 (5 voturi)    
      presa de rahat (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

      In tara pe care o visezi nici nu s-ar pomeni despre ridicarea a 150 de insi, sigur au facut ceva sau voiau sa faca ceva, sau au zis/gandit ceva asa ca ar trebui sa dispara in liniste.
      • +3 (3 voturi)    
        Exact (Duminică, 14 martie 2021, 13:40)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Mai ales ca in Rusia daca chiar apare o opozitie reala ar lua pe sus tot orasul. Asadar astia 150 trebuie ca au facut ceva...
  • +6 (14 voturi)    
    Putin e zeul Rusiei (Sâmbătă, 13 martie 2021, 14:56)

    emil bobu [utilizator]

    si cine nu e de acord ajunge la puscarie, sau moare.
    • -4 (8 voturi)    
      las (Sâmbătă, 13 martie 2021, 16:26)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ca stiu eu un zeu mai mare: incepe du d, se termina cu r si are 2 x l la mijloc. poate sa-l duca bobu pe capu ?
  • -7 (9 voturi)    
    Simpla observatie (Sâmbătă, 13 martie 2021, 16:06)

    VOX. [utilizator]

    In ziua de azi, rar mai vezi oameni fericiti precum opozantii din poza.
  • +6 (8 voturi)    
    Am vazut imagini mult mai grave in Romania!! (Sâmbătă, 13 martie 2021, 16:52)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Pe 10 august 2018!! Exact ca si cum am fi condusi de totalitaristi desi suntem in UE de 30 de ani!!!
  • -3 (9 voturi)    
    Duba fericirii (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:35)

    mescaline [utilizator]

    Ce sa mai intelegi? Zici ca vin de la meci si le-a castigat echipa.

    Te gandesti ca asta si-au dorit, material de-un articol.
  • -5 (7 voturi)    
    Cam ca in SUA (Sâmbătă, 13 martie 2021, 19:09)

    Setalcott [utilizator]

    Proud Boys, Oath Keepers, Three Percenters, la arest.