Pentagonul acuză un comentator Fox News că a jignit armata americană afirmând că femeile slăbesc forțele armate

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2021, 7:49 Actualitate | Internaţional


Armata americana
Foto: Wikimedia Commons - The U.S. Army
Pentagonul îl acuză pe un realizator de emisiune al Fox News, Tucker Carlson, că a jignit întreaga armată a Statelor Unite atunci când a deplâns numărul tot mai mare de femei aflate în serviciul militar şi a sugerat că acestea slăbesc forţele americane, transmite Reuters.

Comentatorul conservator a prezentat marţi seara o fotografie a Air Force cu un locotenent care lucra la o uniformă pentru maternitate, afirmând că în faţa pericolului tot mai mare venit din partea Chinei Pentagonul poate pierde războaie angajând mai multe femei.

”În timp ce armata chineză devine mai masculină...armata noastră trebuie să devină, aşa cum afirmă Joe Biden, mai feminină. Asta este o bătaie de joc pentru armata Statelor Unite”, a afirmat Carlson, scrie news.ro.

Pentagonul a reacţionat joi, afirmând că se mândreşte cu diversitatea armatei şi a afirmat că trebuie să facă o treabă mai bună cu promovarea femeilor în funcţii de conducere. Ceea ce nu vom face sub nicio formă este să primim sfaturi legate de personal de la un realizator de emisiune sau de la armata chineză”, a declarat purtătorul de cuvând al Pentagonului, John Kirb.

Acesta a spus că speră că Tucker Carlson ”îşi va da seama de greşeala făcută şi îşi va exprima regretul în legătură cu maniera în care a jignit întreaga armată americană şi modul în care apărăm şi servim această ţară”.

Fox News, care face transmisiuni regulate pentru militarii desfăşuraţi în jurul lumii, prin intermediul canalului propriu de televiziune al armatei, nu a răspuns imediat unei solicitări de comentarii. În timp ce diversitatea de gen a forţelor armate a fost un obiectiv declarat al administraţiilor republicane şi democrate, femeile reprezintă doar 16,5% dintre militarii activi, potrivit unui raport recent al guvernului.

Ponderea este mult mai mică în cazul oficialilor de rang înalt. În această săptămână, Biden a nominalizat doar a doua şi a treia femeie care vor conduce misiuni de luptă în istoria Statelor Unite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1950 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    stie el ceva.. (Vineri, 12 martie 2021, 7:59)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... Biden e comunist, tine cu chinezii.
    • +2 (8 voturi)    
      Snow flakes (Vineri, 12 martie 2021, 14:47)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Tucker Carlson are dreptate. Curind n-o sa mai fie nevoie sa cuceresti America cu tancuri si bombe. E suficient sa le ranesti sentimentele si au lesinat.
  • 0 (22 voturi)    
    Da, e Fox News (Vineri, 12 martie 2021, 8:01)

    emil bobu [utilizator]

    E un fel de A3, unde minciunile curg garla.
    • +1 (7 voturi)    
      Iar (Vineri, 12 martie 2021, 13:10)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Tucker Carlson e un fel de Gadea, maroniu in jurul gurii!
  • +2 (22 voturi)    
    Comentariul real de la Fox News (Vineri, 12 martie 2021, 8:08)

    Idealistu [utilizator]

    "So we’ve got new hairstyles and maternity flight suits. Pregnant women are going to fight our wars. It’s a mockery of the U.S. military. While China’s military becomes more masculine, as it’s assembled the world’s largest navy, our military needs to become more feminine — whatever feminine means anymore, because men and women no longer exist. The bottom line is it’s out of control. The Pentagon is going along with it. This is a mockery of the U.S. military and its core mission, which is winning wars."
    Pe scurt spune ceva real si de bun simt !
    • 0 (18 voturi)    
      asa e... (Vineri, 12 martie 2021, 10:28)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      .. insa in societatea asta plina de cretini care se simti ofensati de orice, nu prea mai poti spune chestii din astea.
  • -1 (19 voturi)    
    Pai o spune chiar armata americana in studii (Vineri, 12 martie 2021, 8:17)

    Lok [utilizator]

    Cele mai bune luptatoare gasite sunt sub sau la nivelul unui luptator mediocru. De restul nu mai are rost sa spunem.
    • 0 (10 voturi)    
      care (Vineri, 12 martie 2021, 13:26)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Care studii? Alea care le-ai citit pe cine stie ce site obscur?

      Studiile corecte indica ca femeile:
      - au tolerana mai mare la durere
      - desi nu au forta bruta, rezista mai bine la test de anduranta
      - rezista mai bine la frig, caldura
      - si mai ales, lucreaza mai bine in echipa decat barbatii care se intrec care o are mai mare

      Israelitii au stagiu militar obligatoriu de 2 ani pt toti cetatenii, barbati si FEMEI ... IDF trage suturi in fundul armatelor compuse numai din barbati de vreo 60 de ani incoace.

      " I also led a company ruck march where two male soldiers fainted and one male noncommissioned officer outright quit, while one female soldier refused to stop walking even as she wheezed through an asthma attack."

      https://mwi.usma.edu/women-arent-problem-standards/
      • +2 (8 voturi)    
        Las'o jos ca macane (Vineri, 12 martie 2021, 14:43)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Zipp it.
  • -1 (15 voturi)    
    Armata trebuie sa devina mai "feminina" (Vineri, 12 martie 2021, 8:26)

    xolv [utilizator]

    davai tavarashi!!
  • -1 (19 voturi)    
    Adevarul umbla cu capul spart (Vineri, 12 martie 2021, 8:48)

    idealogul [utilizator]

    In esenta Pentagonul acuza FoxNews ca spune adevarul.
    America slabita de criza covid si luptele interne s-a lansat intr-un program ambitios si cheltuitor pentru a proiecta si construi costume de lupta pentru femei insarcinate. Costumul va fi proiectat astfel incat sa protejeze coafura la moda si unghiile false de 15 cm.
    Atentie! Nu este o gluma! Biden a vorbit despre aceste costume in conferinta de presa.
    Putin deja a lesinat sub birou cand a auzit ca o armata de feministe insarcinte in luna a 7-a cu unghii false de 15 cm , tocuri de 20 cm si coafuri trasnet vor ataca Rusia.
  • -2 (16 voturi)    
    Sunt niște probleme majore cu bărbații (Vineri, 12 martie 2021, 8:59)

    BEDE [utilizator]

    Sunt niște probleme majore cu bărbații, cum ar fi:
    - ei nu pot face copii
    - cam greu bărbat care să se îngrijească de copii mici. Sau care să facă muncă de asistent social...
    Aș zice că femeile ar face ai bine ca, in general - dar nu ca regulă absolută - să se ocupe cu ceea ce bărbații nu pot face.
    Apoi, nu știu în ce măsură este aptă de cine știe ce misiune militară periculoasă o femeie atunci când are ciclu... Nu zic că nu sunt femei pilot de avion care performează în general bine sau care fac și alte activități în armată cu succes. Dar dacă toate femeile fac business și alte activități profesionale care le absorb tot timpul, atunci cine va mai face copii? Și cine se va mai ocupa de copii? Cum va mai fi un oarece echilibru în societate? Deja se simte dezechilibrul că în Europa și America sunt tare mulți bătrâni și puțini tineri...
  • 0 (12 voturi)    
    În Statele Unite Armata este apărată (Vineri, 12 martie 2021, 9:25)

    Rescator [utilizator]

    față de indivizi de totală rea credință din media și
    față de trolii din toate zările.Până acum na am auzit de politicieni americani care să atace Forțele Armate.
    Să vedem,pe scurt,care este situația din minunata
    Românie:
    -tonul la atacuri mizerabile și nedrepte l-a dat trioul
    Udrea-Băsescu-Boc(sunt trecuți în ordinea de
    precădere) prin 2010;
    -din 1990 și până astăzi Armata și militarii ei sunt
    terfeliți pe toate canalele media,fără nicio rușine
    și reținere;
    -numeroși politruci din unele coterii antinaționale
    continuă să atace,inclusiv indivizi din actualul
    Guvern(pot da exemple,dar voi fi cenzurat);
    -trolii sovieto-ruși și cei de pe alte meleaguri
    atacă nestingherit,cu scopul de a asmuți populația
    impotriva instituției militare și a militarilor;
    -Nicio instituție a Statului Român nu a luat atitudine
    împotriva ticăloșilor de rea credință;
    -M.Ap.N. tace adânc și probabil cugetă la
    nemurirea sufletului.
    Ca o concluzie:Nici o Armată din lume nu poate
    lupta fără sprijinul populației(Sun TZÎ și mulți urmași
    de-ai săi ,până în zilele noastre).Nici Armata Română
    de numai 65.000 de militari nu poate face excepție.
    Iată care este miza reală a atacurilor-slăbirea sprijinului popular și ostilizarea unei părți importante
    a populației țării.Politrucii se joacă cu focul!
    • +6 (8 voturi)    
      Uiți să menționezi niște diferențe (Vineri, 12 martie 2021, 9:44)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      În USA, cei trecuți în rezervă la 40-45 de ani trebuie să-și caute de lucru și să lucreze. La noi, cei care la 45 de ani încetează a mai fi militari activi din motive de incapacitate fizică datorită vârstei sunt pensionați: adică trebuie tot restul populimii să lucree pentru a le plăti pensiile. E bine? E drept oare ca militarii să fie pensionați la 45 de ani pe când alții, care au probleme de sănătate mai serioase, trebuie totuși să muncească până la 65 de ani?
      Deci, iată cum văr eu problema cu terfelirea armatei la noi. Ia să fie obligați ca, după ce nu mai sunt apți de armată, să muncescă până la 65 de ani, cum fac majoritatea pentru a-și câștiga existența! Și atunci nu am nimic cintra.
      • -2 (6 voturi)    
        Dragul nostru, (Vineri, 12 martie 2021, 11:28)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Din 2004 militarii din ARMATĂ ies la pensie potrivit legii.Până în 2004 au fost dați afară,fără să-i
        întrebe cineva de sănătate,armata reducându-se,
        la ordinul politrucilor de atunci,de la 340.000 de
        militari, la 75.000 după 2004(și asta doar pe hârtie,
        pe teren sunt 65.000 de militari,reprezentând
        0,33% din populația țării,cel mai mic procent
        dintre țările din Emisfera Nordică).Dacă abulicul
        Stat Român nu-i poate susține nici pe aceștia,
        rămâne opțiunea desființării ei prin referendum.
        Cei care au ieșit și încă ies la pensie la 42-45 de
        ani trebuie căutați în altă parte.Unii sunt numiți
        secretari de stat(de stat nu de muncit).
        URA ȘI LA GARĂ!
        • +2 (4 voturi)    
          Ce era înainte de 2004... (Vineri, 12 martie 2021, 13:07)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Prin 92-93 venea colonelul beat în dormitor. Se întâlnea colonelul cu unii recruți care săriseră gardul unității și îi dădeau să nea și era OK. Și, când mergeam la tragere, căpitanul puțea a băutură... Grozav, nu? Și ce bine era responsabilul cu cultura pe unitate, fost secretar de partid! De-ăștia este evident că trebuiau dați afară. Contează calitatea, nu dpar să fie la număr...
          Acum, sigur că sunt mai puțini, dar calitatea este mai bună, mai ales că unii au fost prin Irak și Afganistan, deci au avut de unde experiență ca să-i mai învețe și pe alții.
          Așa că să mă lași cu poveștile că înainte era mai bine pregătită armata. Cum era mai bine? Când lucrau pe șantiere și la cules de cartofi și de porumb?
          • 0 (6 voturi)    
            Unde dracu am vorbit eu de (Vineri, 12 martie 2021, 14:18)

            Rescator [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            pregătire.Oricum nu cred că poți aprecia asta
            ca neinstruit cu platfus,apt limitat la pace și
            inapt la război.Și apropo,cine i-a trimis pe militari la muncă forțată în agricultură,la canal,
            în industrie și în mine,câte 14 ore pe zi,7
            zile pe săptămână,nu cumva tot politrucii de
            partid și de stat,ai căror urmași biologici și
            ideologici ne călăresc și astăzi!?
            • 0 (2 voturi)    
              Arăți numai rele intenții (Vineri, 12 martie 2021, 14:37)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

              În primul rând zici de platfus deși nu am avut niciodată și nici nu aveai de unde să știi din astea.
              Și apoi, în 1988 am refuzat să fiu membru de Partid. Așa că degeaba zici că aș fi cumva politruc sau descendent de politruc.
              Apoi, da, nu am fost bine instruit. Dar nici nu vedeam cine m-ar fi isntruit mai bine...
              Ce mi-e scârbă de cei care judecă numai în clișee!
              Și ce ai vrea? Cumva o dictatură militară? Sau te semți cumva ofensat pentru că ești dintre aceia ieșiți la pensie la 45 de ani?
    • +1 (5 voturi)    
      Hmmmm.... (Vineri, 12 martie 2021, 11:03)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Sigur armata nu este aparata in Romanica ?
      Dar Dosarul Revolutiei de ce nu a fost finalizat timp de 31 de ani ?
      Poate este util sa acceptati ca oamenii sunt -prin firea lor - nerecunoscatori .
      Asta explica de ce unii cetateni din Romanica sunt nerecunoscatori si fata de armata , care ne-a aparat vreme de secole de cotropitori .
      Oricum , nu e cazul sa o luati cu titlu personal si sa va simtiti jignit .
      Pe de alta parte , toate sondajele de opinie arata ca armata este pe primul loc la increderea populatiei - impreuna cu sfanta noastra biserica .
      Chiar si serviciile secrete stau bine la increderea populatiei .
      Asta arata un popor majoritar intelept / inteligent .
      Si optimist ...
      • +2 (4 voturi)    
        Nu acuzați Armata cu ce nu vor să facă (Vineri, 12 martie 2021, 11:33)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

        și nu fac judecătorii și procurorii.Dosarul ăla este complicat pentru că vina este 100% în seama
        EMANAȚILOR sprijiniți de Gorbaciov,KGB,GRU,
        AVO,serviciile din Iugoslavia și mulți alți *prieteni*.
        Bunului ascultător salut!
  • +6 (12 voturi)    
    Pentagon (Vineri, 12 martie 2021, 9:26)

    atc [utilizator]

    Ba, din contra: chiar le(-o) intaresc!
    • +1 (3 voturi)    
      efect temporar (Vineri, 12 martie 2021, 11:54)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Ca operatiunea completa presupune revenire la starea initiala, dupa un interval care tine atat de operatoare, cat si de subiect sau circumstante/locatie.
  • -2 (6 voturi)    
    nu a răspuns imediat unei solicitări de comentarii (Vineri, 12 martie 2021, 14:35)

    Setalcott [utilizator]

    Acum a răspuns
    https://www.youtube.com/watch?v=mi-_VqYODLw

    În timp ce China se pregătește de confruntarea geopolitica planetara, Pentagonul face o armata de feministe sa lupte cu "terorismul domestic" reprezentat de vikingul cu coarne de la Capitoliu.